پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳

حجت الاسلام تراشیون در جمع مادران اصفهانی مطرح کرد:

ویژگی های فرزندان ۷ تا ۱۴ سال/ شاخصه های رشد اجتماعی نوجوانان را بشناسید

مشاور تربیت اسلامی کودکان در نشست تخصصی که به همت مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی در اصفهان برگزار شد، به بیان پنج ویژگی مهم کودکان در هفت سال دوم زندگی پرداخت

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون عصر دوشنبه در نشست تخصصی مادران که به همت مرکز احیاء اندیشه و سیره علوی برگزار شد، به بیان ویژگی های کودکان در هفت سال دوم زندگی پرداخت.

وی گفت: دغدغه امروز خانواده های ما تربیت صحیح فرزندان خصوصا در هفت سال دوم زندگی آنهاست؛ زیرا در هفت سال اول کودکان کاملا تحت کنترل والدین هستند ولی در هفت سال دوم شروع خارج شدن آنها از منزل می باشد.

وی اشاره کرد: اصل مهمی که ما در تربیت داریم این است که «شناخت بهتر برابر است با تربیت بهتر».

این کارشناس دینی سپس به بیان پنج ویژگی اصلی کودکان ۷ تا ۱۴ ساله پرداخت:

ویژگی اول اینکه آنها علاقمند به فعالیت بدنی هستند. از قبیل دوچرخه سواری، فوتبال و…

ویژگی دوم این است که آنها تحلیل پذیر می شوند. در این دوران تقلیدگری کم می شود پس نباید به او گفت مانند پدر یا مادرت عمل کن! باید با توجه به فهم و درک او علت ها را برای او توضیح داد.

ویژگی سوم گرایش به محیط های بیرون از خانه است و در این دوره رفیق باز می شوند؛ یعنی دوست برای او اولویت برتر نسبت به پدر و مادر پیدا می کند و بُعد اجتماعی در او تقویت می شود. در این مرحله محیط های بیرون از خانه برای آنها هم فرصت است و هم تهدید! که منظور از فرصت، رشد اجتماعی نوجوان می باشد.

حجت الاسلام تراشیون در این قسمت، شاخصه های رشد اجتماعی مناسب را اینگونه برشمرد:

۱- اینکه فرزندان آسیب دیدگی پیدا نکنند (در محیط های نامناسب رفت و آمد نداشته باشد).

۲- فرزند ارتباط گیری خوبی داشته باشد و کمرو نباشد. توضیح آنکه شکل گیری شخصیت کودکان تا هفت سال اول ۷۰ درصد است ولی تا ۱۴ سالگی ۹۰ درصد شخصیت شکل می گیرد.

۳- ارتباط بدون درگیری و تنش داشته باشند که والدین باید این مورد را به آنها آموزش دهند. به عنوان مثال والدین در مشاجرات کودکان ناجی باشند و قضاوت نکنند.

وی اظهار کرد: فرزندان برای تقویت ارتباط اجتماعی باید ثانیه های اول را قدر بدانند، چون ارتباط اولیه با افراد خیلی مهم است، یعنی از همان سلام اولِ ارتباط مهم است. همچنین به ظاهر اهمیت بدهند؛ عدم پاکیزگی و آراستگی، ضعف ارتباط ایجاد می کند.

حجت الاسلام تراشیون دیگر راه تقویت ارتباط اجتماعی فرزندان را تقویت قدرت کلام برشمرد به این شکل که این توانمندی، با گوش کردن دقیق به صحبت های آنها ایجاد می شود. پدر یا مادر می توانند کودک که به منزل بر می گردد گزارش روز خود را به او بدهند تا باب صحبت او هم باز شود.

این مشاور خانواده سپس به بیان ویژگی چهارم پرداخت که نوجوانان به کارهای با دقت بالاتر علاقمندتر می شوند، زیرا قدرت هماهنگی چشم و دست و مهارت آنها بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه در ویژگی چهارم ما باید به آنها جهت دهی کنیم، راه هایی را برای حاضرین توصیه کرد؛ به طور مثال ابزار مناسب در اختیار آنها قرار دهیم و منظور از ابزار مناسب، ابزاری است که بتواند برای فرزند ایجاد مسئله کند و او به دنبال حل مسئله باشد و کاری انجام دهد.

وی گفت: یک ابزار نامناسب رسانه (به عنوان مثال تبلت) است که به ازاء هر یک ساعت که کودک از رسانه استفاده می کند،۱۰ درصد کاهش توجه پیدا می کند. سعی کنید مدیریت رسانه داشته باشید.

مطالعه و حل مسائل علمی متناسب با سن او (به عنوان مثال جدول سودوکو) و تمرین ها و آموزش های ورزشی از دیگر موارد جهت دهی به فرزند است.

وی اشاره کرد: مهارت آموزی بنابر جنسیت فرزند می تواند متفاوت باشد. اگر دختر است می تواند از ۹ سالگی در آشپزخانه و یا در خیاطی فعالیت داشته باشد و پسر می تواند ماشین بشوید و در برخی از کارهای فنی به پدر کمک کند.

و بالاخره ویژگی پنجم رشد میل به جنس مخالف است که در دختران از حدود ۹ سالگی و در پسران ازحدود ۱۱ سالگی آغاز می شود که این حس در دختران عاطفی و در پسران لمسی است.

حجت الاسلام تراشیون تاکید کرد: هر چه سن بالاتر رود به معنی خطر است چون میل به معنی نیاز است و عدم توجه به نیاز ناهنجاری به دنبال دارد.

وی در پایان توصیه هایی را به والدین در ویژگی پنجم مطرح کرد که باید ارتباط عاطفی خوب با بچه ها داشته باشید، تغذیه آنها مناسب و کنترل شده باشد و غذاهای محرک از جمله فست فود نخورند.

وی گفت: بر پوشش فرزندان نظارت شود که این پوشش خود شامل دو بحث است؛ پوشش بچه ها لباس با رنگ های گرم نباشد که محرک است و نباید لباس تنگ و چسبان بپوشند و پدر و مادر هم در پوشش خود نباید کم پوشی داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715