جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۳
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد
 ۱٫۵ میلیون تومان هزینه یک شب اقامت در بیمارستان‌های خصوصی اصفهان   

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: دو بیمارستان خصوصی در اصفهان به دلیل دریافت هزینه برای اقامت در اتاق‌های ویژه تا شبی ۱.۵ میلیون تومان اخطار گرفته‌اند.

به گزارش ندای اصفهان، غلامرضا اصغری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود به مناسبت آغاز هفته دولت، گفت: مهم‌ترین اقدامی که در هفته دولت و در حوزه سلامت انجام شده، طرح تحول نظام سلامت است لذا همه با این جمله مقام معظم رهبری آشناییم که فرمودند باید کاری بکنیم که بیمار و خانواده‌اش جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشند.

*در حوزه سلامت عقب هستیم

 وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت در این هفته طرح تحول نظام سلامت است، افزود: یک سری هدف گذاری‌هایی هم در برنامه پنجم توسعه ملی و هم در سیاست‌های کلی نظام سلامت اعم از سند چشم‌انداز که همگی از جمله اسناد بالادستی نظام می‌باشند، اعمال گردیده است که ما باید در بحث نظام سلامت رتبه اول منطقه باشیم که متأسفانه فاصله زیادی تا هدف ایده‌آل داریم.

اصغری در ادامه با اشاره به برخی از رتبه‌های استان اصفهان در حوزه سلامت در کشور خاطرنشان کرد: رتبه ما در شاخصه امید به زندگی در کشور رتبه ۱۲ است، در مرگ و میر نوزادان در رتبه ۱۳ هستیم، در مرگ و میر شیرخواران رتبه ۱۲ را داریم، در میزان مرگ والدین رتبه ۱۱ در کشور هستیم.

وی با بیان لزوم ایجاد برنامه‌هایی برای کسب رتبه اول منطقه‌ای تا سال ۱۴۰۴ اذعان داشت: تا رسیدن به رتبه اول منطقه‌ای فاصله زیادی داریم به همین دلیل بایستی سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه بهداشت و درمان صورت گیرد تا رتبه کشورمان در مرگ و میر نوزادان نسبت به کشورهای دیگر کاهش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهارداشت: شاخصه تراکم پزشک در کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت نسبت به بسیاری از کشورهای دست راست عقب هستیم، در شاخصه تراکم پرستار و ماما به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۱٫۴ پرستار و ماما داریم که متأسفانه باز هم از بسیاری کشورها عقب هستیم و در شاخصه تخت بیمارستانی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۱٫۷ تخت داریم.

*مردم ۳۰ درصد از هزینه های درمانی را از جیب خود می پردازند

وی با مهم دانستن شاخصه پرداختی‌های درمانی از جیب مردم در طرح تحول سلامت تصریح کرد: در گذشته مردم ۵۶ درصد هزینه‌های درمانی را از جیب خود می‌پرداختند که این میزان در حال حاضر به ۳۰ درصد رسیده است؛ متأسفانه کشور در سال‌های گذشته در وضعیت کشورهای گروه قرمز بود، گروه قرمز کشورهایی هستند که بالای ۵۰ درصد هزینه‌های درمانی مردمشان از جیب خودشان پرداخت می‌شود که با مقایسه‌ای بین سرانه آن چیزی که قبلاً دولت می‌پرداخته با دولت کنونی متوجه می‌شوید که این درصد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

اصغری در ادامه این نشست با اشاره به مشروح هزینه‌های پرداختی از جیب مردم تأکید کرد: در سال‌های گذشته حدود ۴۵ درصد از ۵۶ درصد هزینه‌ای که مردم برای هزینه‌های درمانی از جیبشان می‌پرداختند، هزینه‌های خدمات بیمارستانی، ۳۱ درصد آن خدمات سرپایی و ۲۲ درصد آن هزینه‌های داروهای پزشکی بوده که در طرح تحول سلامت کاهش هزینه خدمات بیمارستانی هدف گذاری شد.

وی افزود: کاهش سهم پرداخت بیماران از هزینه‌های درمان در هنگام بستری در بیمارستان‌های دولتی، نخستین برنامه طرح بود به ویژه که که قشر کم درآمد و محروم و متوسط جامعه پشتیبان و پناه خود در این باره را دولت و وزارت بهداشت می‌داند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تأکید بر لزوم اجرای برنامه‌های طرح تحول سلامت در کشور اضافه کرد: در طرح تحول نظام سلامت به دولت پیشنهاد شد تا اعتبارات مالی لازم برای هزینه‌های درمان را تأمین کند، عدالت و دسترسی به خدمات درمان را اجرا و کیفیت خدمات درمانی ارتقا دهد که گام اول آن در بخش درمان، گام دوم در بخش بهداشت و گام سوم در بخش تعرفه‌ها بوده است.

*برخی پرداختی های بیماران کاهش یافته

وی با اشاره به خدمات طرح تحول نظام سلامت در کاهش هزینه‌های بستری شدن بیماران اذعان داشت: دستاورد دیگر این برنامه، افزایش بهره مندی از خدمات درمان بهینه و ارزان به میزان پنج درصد و کاهش پرداختی بیماران بستری از ۳۷ درصد به حدود ۴٫۵ درصد بوده است و تا کنون نزدیک به ۷٫۵ میلیون بیمار بستری از این خدمات بهره‌مند شده‌اند.

اصغری برنامه ترویج زایمان طبیعی را یکی دیگر از برنامه‌های طرح تحول سلامت دانست و افزود: وزارت بهداشت با رایگان کردن این روش برتر برای حفظ و استمرار باروری، ایجاد مشوق برای عامل زایمان و ترویج فرهنگ زایمان طبیعی و بهسازی زایشگاه‌ها و تشویق مادران و پزشکان به انجام زایمان طبیعی در یک سال گذشته توانست میزان سزارین را به میزان ۵٫۵% در سراسر کشور کاهش دهد که از آغاز برنامه تاکنون بیش از ۴۷۰ هزار زایمان طبیعی حمایت شده است.

*اجرای استاندارد سازی تجهیزات پزشکی

وی با بیان اینکه بهینه سازی هتلینگ بیمارستان‌ها و ارتقای کیفیت خدمات اقامت بیمار، فضای بستری و ارائه خدمات در بیمارستان‌های دولتی افزایش یافته تصریح کرد: تجهیز هتلینگ بیمارستان‌های دولتی از دیگر محورهای این برنامه بوده است عملیات نوسازی هتلینگ و استانداردسازی تجهیزات پزشکی در۵۶۰ بیمارستان دولتی کشور انجام شده است.

اصغری اظهار کرد: بیش از ۱۸۷۵۰ بسته شامل تخت، کمد، تشک، پایه سرم، میز و پله کنار تخت که مربوط به وسایل رفاهی بیماران است توزیع شده و بازسازی بیش از یک میلیون و چهارصد هزار مترمربع از فضای بیمارستان‌های دولتی و رضایتمندی ۸۶ درصدی بیماران از محیط فیزیکی مراکز درمانی دانشگاهی وابسته به وزارت بهداشت از دیگر دستاوردهای این برنامه ملی در یک سال گذشته است.

*پاسخگویی ۲۴ ساعته پزشکان مقیم

وی  با اشاره به حضور پزشکان مقیم در بیمارستانهای زیرپوشش وزارت بهداشت گفت: برای افزایش پاسخگویی ۲۴ ساعته این بیمارستان‌ها و تضمین دریافت خدمات درمانی مناسب در ساعات عصر و شب و روزهای تعطیل و در همه نقاط کشور به ویژه در موارد اورژانس یکی دیگر از برنامه‌های طرح تحول است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: در یک سالی که از اجرای طرح می‌گذرد استقرار متخصصین در ۳۹۸ بیمارستان در ۲۱۲ شهر طرح آغاز شد و هم‌‌اکنون هر شب ۸۷۲ نفر پزشک متخصص در این بیمارستان‌ها مقیم هستند. این در حالی است که پیش از اجرای برنامه، تعداد پزشکان مقیم تنها ۹۴۲ نفر بود که اکنون به ۷ هزار و ۲۴۲ پزشک رسیده است.

وی با اشاره به برنامه ماندگاری پزشکان در بیمارستان‌های مناطق محروم با هدف تامین پزشک متخصص و تضمین دسترسی مردم تأکید کرد: در سال اول اجرای برنامه ۵ هزار و ۴۵۰ پزشک متخصص در ۲۹۱ بیمارستان در ۳۳۱ شهر در مناطق محروم به خدمت گرفته شدند که تعداد متخصصان ماندگار از یک‌هزار و ۴۵۰ نفر پیش از اجرای برنامه به ۳ هزار و ۹۱۴ متخصص در حال حاضر افزایش یافته است و در استان اصفهان نیز همین‌گونه بوده است.

اصغری به بسته خدمتی ارتقای کیفیت معاینه ویزیت پزشکان اشاره و عنوان داشت: تلاش شده تا پزشکان با افزایش زمان معاینه و رعایت استانداردها در مراکز دولتی ،کیفیت خدمات خود را به بیماران افزایش دهند تا افزون بر اهمیت دادن به معاینات و تشخیص‌های بالینی، از اقدامات غیر ضروری پاراکلینیکی و تشخیصی خودداری شود.

وی اضافه کرد: در یک سال گذشته ۹ هزار پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص در ۵۸۵ کلینیک دولتی، بیش از ۳۰ میلیون بیمار و مراجعه کننده را با رعایت استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معاینه کرده‌اند و همچنین پوشش امداد هوایی برای پوشش ۱۵۰ هزار کیلومتر راه فرعی و روستایی و نقاط صعب‌العبور طراحی شده که در این زمینه، ۱۷ پایگاه امداد هوایی با ۶۱۳ سورت پروازی امکان ارایه خدمات به موقع به ۹۶۶ مصدوم حوادث ترافیکی و بیماران اورژانسی را در سراسر کشور فراهم کرده‌اند.

*تشکیل هیأت امنای صرفه جویی ارزی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به تشکیل هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی اظهار کرد: در گام نخست طرح تحول نظام سلامت میزان خانه‌های بهداشت فعال به کل مورد نیاز ۶/۹۹ درصد بوده، رشد به کارگیری پزشک خانواده ۴۵ درصد و میزان رشد تأمین نیروی پرستار و ماما ۹۵ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در گام سوم طرح تحول سلامت پیشرفت های خوبی داشته‌ایم اذعان داشت: اقدام بسیار مهمی توسط وزارت بهداشت برای قیمت گذاری‌های هزینه‌های درمانی انجام گرفت و تغییرات شاخص هزینه مستقیم از جیب مردم در بخش‌های مختلفی از جمله سرپایی اعمال شد.

*بی کیفیت‌ترین بیمارستان اصفهان

اصغری با اشاره به فرسودگی برخی از بیمارستان‌های مهم در شهر و استان اصفهان افزود: بیمارستان‌های فرسوده بالای ۵۰ سال ساخت در اصفهان وجود دارد که در ارزیابی‌های انجام گرفته، بیمارستان عیسی بن مریم (ع) میان دیگر بیمارستان‌های اصفهان علاوه بر مقروض بودن از پایین‌ترین کیفیت برخوردار است که راه حل آن افزایش سهم ۶/۵ درصدی بودجه وزارت بهداشت از بودجه عمومی دولت است که در صورت افزایش آن مشکلات بازسازی بیمارستان‌ها مرتفع می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم اجرای عدالت میان اقشار مختلف مردم در بیمارستان‌های دولتی اظهارداشت: توسعه شبکه‌های درمانی نسبت به کل جمعیت استان که حدود ۴ و نیم میلیون است باید صورت گیرد و همه از یک نوع خدمات واحد برخوردار شوند تا کل جمعیت استان تحت پوشش این خدمات قرارگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه قرار است تعداد زیادی از پروژه‌ها در هفته دولت اجرا شود خاطرنشان کرد: افتتاح پروژه‌های شبکه‌های بهداشت و درمان استان اصفهان در هفته دولت انجام می‌گیرد که از جمله آنها بازسازی و تعمیرات اتاق‌های عمل و فضاهای جانبی بیمارستان عیسی بن مریم (ع) و بیمارستان شهید مدرس است.

*دلیل ازدحام در بیمارستان الزهرا (س)

وی با اشاره به ازدحام زیاد مراجعه کنندگان به بیمارستان فوق تخصصی الزهرا (س) و اینکه این بیمارستان هیچگاه تخت خالی ندارد مگر اینکه بلافاصله بیماری جای بیمار دیگر برود، تأکید کرد: متأسفانه به دلیل کمبود بیمارستان تخصصی مشکل ازدیاد در این بیمارستان وجود دارد و بسیاری از بیماران از استان‌های مجاور مانند استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان  مراجعه کننده هستند که بایستی آنها را هم پوشش دهیم.

اصغری با اشاره به تخصیص ۱۸ آمبولانس به استان اصفهان تصریح کرد: خوشبختانه این تعداد از آمبولانس‌ها توسط دولت و وزارت بهداشت به اصفهان ارائه شد که امیدواریم به خوبی در استان اصفهان توزیع گردد و به مراکزی که بیشترین نیاز را دارند تعلق گیرد.

*تخلفات در شبکه بهداشت و درمان وجود دارد

وی با اشاره به وجود برخی از تخلفات در شبکه بهداشت و درمان استان اصفهان گفت: بالاخره اینگونه تخلفات وجود دارد و متأسفانه اخیراً دو بیمارستان خصوصی به دلیل دریافت هزینه هتلینگ‌های بالا از ما اخطار گرفته‌اند که اسم اتاق‌های بستری ویژه خود را هم می گذارند اتاق دیپلماتیک؛ این‌ها اتاق‌های VIP هستند که نباید مبالغی بیش از حد بگیرند چرا که تعرفه‌ها مشخص است ولی برای اقامت در این اتاق‌ها تا شبی یک میلیون و نیم هم دریافت می‌شود.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز