دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱

رییس اداره درآمدهای ساختمانی مدیریت امور درآمد شهرداری اصفهان

استقبال شهروندان از بسته تشویقی ساخت و ساز

همه ساله شهرداری اصفهان به منظور رونق بخشی به ساخت و ساز بسته های تشویقی را در اواخر سال (بهمن و اسفندماه) پیشنهاد و آن را طی لایحه ای به شورای شهر ارایه می کرد و در شورای شهر نیز به تصویب اعضای شورا می رسید.

به گزارش ندای اصفهان، با توجه به اینکه شهرداری بسته های تشویقی خود را در انتهای سال ارایه می کرد، شهروندان مجال کمتری برای پیگیری دریافت پروانه داشتند، از این رو در سالجاری این بسته تشویقی از نیمه سال ارائه شد.
بسته تشویقی 3 دوره زمانی شامل مهر و آبان، آذر و دی، بهمن و نیمه اسفند دارد که دوره زمانی مهر و آبان با 35 درصد تخفیف برای عوارض ارزش افزوده بر تراکم در نظر گرفته شده، دوره زمانی آذر و دی ماه شامل 30 درصد تخفیف و دوره سوم از بهمن تا 14 اسفندماه شامل 25 درصد تخفیف می باشد.
شهروندان اصفهانی این روزها در همه نقاط شهر از این بسته تشویقی شهرداری اصفهان در چارچوب ضوابط طرح تفصیلی، باخبر شده اند.
برای آگاهی هر چه بیشتر از جزئیات این بسته تشویقی با “محققیان – رئیس اداره درآمدهای ساختمانی مدیریت امور درآمد شهرداری اصفهان” انجام داده ایم که مشروح آن در ادامه از نظرتان می گذرد:
هدف از ارائه بسته تشویقی ساخت و ساز شهرداری اصفهان چه بوده است؟
لایحه بسته تشویقی ساخت و ساز به منظور رونق ساخت و ساز و بهبود روند توسعه شهر توسط شهرداری اصفهان به شورای اسلامی شهر ارسال و در 3 دوره زمانی به تصویب رسید.
این بسته تشویقی به گونه ای طراحی شده که شهروندان متقاضی دریافت پروانه ساختمان، در اولین دوره این طرح، از مساعدت بیشتری برای ارزش افزوده تجاری، صنعتی و تراکم مسکونی برخوردار می شوند.
پرداخت ها به چه صورتی باید انجام شود؟
دوره اول که مهر و آبان است و تاکنون یک ماه آن سپری شده، به شرط پرداخت نقدی شامل 35 درصد تخفیف است، دوره دوم که از ابتدای آذرماه تا انتهای دی ماه است با 30 درصد تخفیف و دوره سوم که از اول بهمن ماه تا 14 اسفند95 می باشد، شامل 25 درصد تخفیف خواهد بود.
پیشنهاد ما استفاده از بسته دوره اول یعنی مهر و آبان است که البته تاکنون از این بسته استقبال خوبی شده است. از شهروندان می خواهیم با مراجعه هر چه سریعتر برای دریافت پروانه ساختمانی، بهترین استفاده را از بسته تشویقی شهرداری اصفهان داشته باشند.
آیا اجرای این طرح سابقه قبلی هم داشته است؟
این بسته برای نخستین بار به این صورت اجرا می شود و شاید آخرین بار باشد، ضمن اینکه با توجه به پیش بینی های به عمل آمده برای رونق ساخت و ساز، این بسته آخرین دوره بسته تشویقی خواهد بود.
آیا امکان تمدید فرصت استفاده از بسته تشویقی وجود دارد؟
خیر، به هیچ عنوان تمدیدی انجام نخواهد شد و تاریخ دوره ها نیز تغییری نمی کند؛ یعنی آخرین روز دوره اول بسته تشویقی 30 آبان ماه 95 است و آخرین روز ارائه این بسته 14 اسفند 95 می باشد.
با گذشت یک ماه از ارائه بسته تشویقی ساخت و ساز، استقبال شهروندان را چگونه ارزیابی می کنید؟
اطلاعاتی که از مناطق 15 گانه شهرداری اصفهان به دست آورده ایم حاکی از این است که تاکنون استقبال خوبی از این بسته تشویقی  صورت گرفته است.
ویژگی بسته تشویقی ساخت و ساز این است که فرصتی مناسب برای سرمایه گذاران و افرادی که قصد ساخت و ساز دارند، به شمار می رود.
پرداخت ها باید به صورت نقدی انجام شود؟
4 روش برای نحوه پرداخت ها در بسته تشویقی ساخت و ساز در نظرگرفته شده است.
روش نخست پرداخت نقدی است، روش دوم که پرداخت به صورت نقد و اقساط است ، مشمول 15 درصد تخفیف در دوره اول، 10 درصد تخفیف در دوره دوم و 5 درصد مساعدت در دوره سوم می شود و پس از اینکه تخفیف اعطا شد، بر اساس مصوبه سال های 86 و 87 شورای اسلامی شهر اصفهان می توانند به صورت اقساطی نیز پرداخت داشته باشند.
اقساطی به این گونه است که اگر متقاضیان دریافت پروانه ساختمان 30 درصد پس از تخفیف 15 درصد را به صورت نقدی و 70 درصد تراکم و ارزش افزوده به صورت اقساط پرداخت کنند ، می توانند از 15 درصد تخفیف دیگر بهره مند شوند.
روش سوم غیر ریالی است که متقاضیان صدور پروانه می توانند حداکثر تا 50 درصد بدهی خود را غیر ریالی به صورت زمین یا کالایی مثل مصالح ساختمانی ، میلگرد، بتن ، سیمان و موارد مشابه که مورد نیاز شهرداری است، پرداخت کنند.
البته بر روی این کالاها قیمت کارشناسی انجام می شود و علاوه بر اینکه 50 درصد در دوره اول از 7.5 درصد ، در دوره دوم 5 درصد و دوره سوم 2.5 درصد مشمول تخفیف می شود ، 50 درصد مابقی هم به 2 روش قبلی قابل پرداخت است.
متقاضیان صدور پروانه قسمت عوارض را باید به صورت نقدی پرداخت کنند اما در بخش تراکم بر اساس یکی از این روش ها می توانند مشمول تخفیف شوند.
روش چهارم که مورد تاکید شورا و شهرداری اصفهان است، در بافت فرسوده است ؛ در این بافت با توجه به اینکه شهر اصفهان از حجم بالای بافت فرسوده برخوردار است، 70 درصد تخفیف روی عوارض و تراکم در نظر گرفته شده است.
تخفیف ها برای ملک های خارج از بافت فرسوده فقط بر روی تراکم ارایه می شود اما تخفیف بافت فرسوده برای کل عوارض و تراکم پروانه ساختمانی است که در گذشته 50 درصد بود و اکنون این تخفیف ها به 70 درصد رسیده است.
پیشنهاد ما این است که برای احیای بافت های فرسوده ، مالکان و سرمایه گذاران از مساعدت شهرداری استفاده کنند تا بتوانیم بافت فرسوده را بازآفرینی کنیم.
آیا متقاضیان می توانند اکنون نسبت به دریافت پروانه ساختمان اقدام و انجام ساخت وساز را به زمان دیگری موکول کنند؟
شرایط اینگونه است که اگر متقاضیان  تا 14 اسفندماه  95 موفق به دریافت پروانه ساختمانی نشدند، مشروط به اینکه تا شهریورماه 96 پروانه آنها صادر شود، هم از تخفیف ها برخوردار می شوند و هم مشمول پرداخت مابه التفاوت عوارض بر روی زیربنا نمی شوند.

انتهای پیام/

منبع:ایمنا

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715