شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱

از امروز توسط بازرسان اصناف صورت گرفت؛

آغاز رسمی اجرای طرح مبارزه با کالاهای قاچاق در اصفهان

طرح برخورد رسمی با عرضه کالاهای قاچاق در واحدهای صنفی لوازم خانگی، لوازن آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی از امروز شنبه اول آبان ماه به طور رسمی از سوی بازرسان اتاق اصناف اصفهان آغاز شد.

به گزارش ندای اصفهان، پس از واگذاری نظارت بر عرضه کالای قاچاق در واحدهای صنفی به اصناف، از امروز شنبه اول آبان ماه گروه‌های بازرسی اصناف، طرح جامع و هدفمند برخورد با کالای قاچاق را اجرایی می کنند.
طرح مبارزه با قاچاق کالا در واحدهای صنفی از اوایل مهرماه با حضور مسئولان بازرسی اصناف و تعزیرات آغاز شد و قرار بود که پس از لوازم خانگی سایر اصناف هم مورد بازرسی سازمان تعزیرات قرار گیرد.
پس از کشمکش‌های فراوان میان اصناف و سازمان تعزیرات، سرانجام در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور، بازرسی از واحدهای صنفی به اتاق اصناف ایران واگذار شد. البته در جلسات بعدی مقرر شد در صورتی که بازرسان اصناف به فروشگاهی مشکوک شدند، آن را به سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع دهند.
در واقع سازمان تعزیرات حکومتی زمانی می‌تواند وارد یک مغازه شود که از سوی بازرسان اصناف، اطلاع رسانی شده باشد. براین اساس علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران بر این امر تاکید کرد که نباید فضای بازار امنیتی و با حضور مسئولان انتظامی باشد و خود اصناف باید بر واحدها نظارت داشته باشند.
براساس این طرح، مغازه‌هایی که کالای بدون فاکتور داشته باشند، به عنوان فروشنده کالای قاچاق شناخته شده و با آنها برخورد می‌شود.
کالاهای فاقد برگه سبز قاچاق قلمداد می شوند
مدیر بازرسی و نظارت اصناف اصفهان ، در خصوص طرح جمع آوری کالاهای قاچاق که از اول مهر ماه برای محصولاتی از جمله لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پرشکی آغاز شد، اظهار داشت: طی سال های گذشته طرح مبارزه با خرید و فروش کالاهای قاچاق در کشور مطرح بود و مطابق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هر کالایی که بدون برگه سبز و یا برگه الکترونیکی وارد سطح عرضه می شود، محصول قاچاق شناخته خواهد شد.
جواد محمدی فشارکی با بیان اینکه طی این سال ها برخی این قانون را رعایت و برخی اصلا رعایت نکردند، گفت: اکنون حاکمیت بر روی چند کالای خاص تاکید دارد با این حال اگر به عنوان مثال در سطح عرضه کیف، کفش و پوشاک قاچاق مشاهده شود برای جمع آموری و امحاء آنها نیز اقدام خواهد شد.
مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان تاکید کرد: براساس این تصمیم از ابتدای مهر ماه نیز طرح جمع آوری لوازم خانگی، کالاهای آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی قاچاق قرار است به مدت سه ماه اجرایی شود.
50 درصد لوازم خانگی موجود در استان قاچاقند
وی تصریح کرد: مطابق بررسی های صورت گرفته بیش از 50 درصد لوازم خانگی موجود در سطح عرضه استان اصفهان همانند کشور، قاچاق هستند.
محمدی فشارکی با بیان اینکه چند هفته پیش با حضور نماینده آگاهی، فولادگر نماینده مجلس، رئیس اداره تعزیرات و بازرسی اصناف و اتحادیه لوازم خانگی جلسه ای در خصوص تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، گفت: براین اساس به صنف لوازم خانگی یک ماه فرصت داده شد تا اجناس قاچاق خود را در سطح عرضه، عودت و یا به فروش برسانند و در این مدت تیم بازرسی اصناف تنها تذکر و اخطار خواهد داد و کالایی جمع آوری نمی شود.
وی تاکید کرد: به دنبال این تصمیم از ابتدای آبان ماه به طور رسمی جمع آوری لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی قاچاق از سطح عرضه جمع آوری خواهد شد.
به گفته مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان، عمده لوازم خانگی قاچاق بزرگ تلویزیون و یخچال بوده که از استان های مرزی کردستان، مریوان و بانه و همچنین لوازم خانگی کوچک همچون جارو برقی که از جنوب کشور به اصفهان آمدند، هستند.
وی گفت: بعد از اجرای این طرح، لوازم خانگی قاچاق به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی انتقال می یابد و نسبت به فروش و امحا آنها تصمیم گیری می شود.
وی تاکید کرد: هر گونه برنامه ریزی و سیاست گذاری و نظارت بر مبارزه با کالای قاچاق توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام می شود و در نهایت به سایر استان ها ابلاغ می شود.
اجناس قاچاق روی دست فروشندگان باقی مانده است
رئیس اتحادیه لوازم خانگی اصفهان در خصوص اجرای این طرح، با بیان اینکه برخی از اجناس مغازه ها مربوط به دو سال قبل است، افزود: به عنوان مثال پیش از این مغازه داران به ازای یک سری محصول همچون تعدادی یخچال و یا ماشین لباس شویی یک برگه سبز دریافت می کردند اما در این طرح باید به ازای هر محصول یک برگه سبز صادر شده باشد در غیر این صورت جنس، لوازم خانگی قاچاق شناخته می شود.
اکبر زادمهر گفت: متاسفانه لوازم خانگی که امروز از سوی مسئولان نظارتی قاچاق معرفی می شود روی دست مغازه داران مانده و حتی نمی توانند با قیمت پایین تر به فروش برسانند.
وی تصریح کرد: به طور معمول در ماه های محرم و صفر نیز بازار لوازم خانگی دچار رکود می شود و اکثر اجناس قاچاق روی دست فروشندگان می ماند.
رئیس اتحادیه لوازم خانگی اصفهان در خصوص افزایش نرخ لوازم خانگی با اجرای این طرح، بیان داشت: در اصفهان ما افزایش قیمتی نداشتیم و تنها برخی از اجناس که کمتر در بازار هستند اندکی گران شدند.
طرح جمع آوری کالای قاچاق نباید بهانه ای برای گرانفروشی اجناس نشود
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره طرح جمع آوری کالای قاچاق کشور گفت:مبارزه با قاچاق کالا یکی از اولویت های اقتصادی کشور است که نقش مهمی درحمایت از تولید داخلی دارد که باید پیگیری شود.
حمیدرضا فولادگر افزود: واحدهای صنفی کشور درخصوص طرح جمع آوری کالای قاچاق نیاز به زمان دارند تا خود را با شرایط وفق دهند.
وی بیان داشت: برای برخورد جدی با قاچاق کالا باید تمامی جوانب لحاظ شود و هماهنگی بین سازمان های ذی ربط وجود داشته باشد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: برخورد با کالای قاچاق در اصناف باید پیگیری شود؛ اما برای مبارزه جدی با قاچاق کالا باید با قاچاقیان بزرگ که حجم قابل توجهی کالا به کشور وارد می کنند، مقابله کرد.
وی افزود: اینکه براساس برخی اخبار شنیده می شود به دلیل اجرای طرح جمع آوری کالای قاچاق در کشور برخی سوء استفاده کنندگان قیمت کالاها را گران کرده اند که این غیرقابل توجیه است.
فولادگر ادامه داد: وزارت صنعت و اتحادیه ها اجازه ندهند برخی سوء استفاده کنندگان طرح جمع آوری کالای قاچاق را بهانه ای برای گرانی قیمت کالا کنند.
وی یادآور شد: برای موفقیت طرح جمع آوری کالای قاچاق باید نظارت های موثر انجام شود و اجازه گرانی قیمت کالاها داده نشود.

انتهای پیام/

منبع:ایمنا

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715