یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
ندای اصفهان در گفتگو با مدیریت ماشین سازی عدیلی:
 فروش و صادرات به کشورهای اروپایی در دولت فعلی دشوارتر شده است/ تا به حال به خاطر سودهای بالای بانکی از هیچ وامی استفاده نکرده ایم   

در حال حاضر بیشتر خبازهای کشور بحرین برای بسته بندی نان و مواد غذایی خود از دستگاه های ما استفاده می کنند. به کشورهای دانمارک، سوئد، آلمان و کشورهای مجاور مثل تاجیکستان و باکو... هم صادرات داریم که البته امکان آن نسبت به قبل از تحریم کمتر شده است! یکی از موانع راه، عدم امکان شرکت در نمایشگاه های بین المللی است

ندای اصفهان- زهرا سعادت:

علی عدیلی ۵۰ سال است که در صنعت بسته بندی کشور فعالیت دارد و اولین سازنده ی دستگاه پیلو پک در ایران است. او حدود ۴۰ سال پیش دستگاه های دوسر پیچ را می ساخت و حدود ۱۵۰ عدد از این دستگاه را قبل از انقلاب و اوایل انقلاب می ساختند که در ایران کسی قادر به ساخت آن نبود و بعدها هم کسی آن را نساخت به این علت که دستگاه فوق العاده پیچیده ای داشته است. بر آن شدیم تا با این تولیدکننده ی باسابقه و نمونه استان گفتگویی داشته باشیم.

***

ندای اصفهان: چه شد که تولید آن دستگاه ها متوقف شد؟

علی عدیلی: اوایل انقلاب گفتند گز اشرافی است و سلفون آن را وارد نکردند و در آن زمان روند کار خیلی از دستگاه ها متوقف شد و بعد از آن روند بسته بندی گز و شکلات عوض شد. الآن هم به صورت پیلوپک مشغول به کار هستیم.

ندای اصفهان: سرمایه ی اولیه ای که کار خود را با آن شروع کردید چه میزان بود؛ در آغاز کار با چه موانع و مشکلاتی روبرو بودید؟

– کار خود را از صفر آغاز کردیم بدون حمایت کسی و با تکیه بر کار و تلاش و خلاقیت خودمان کار را شروع کردیم.

اوایلی که من شروع به کار تولید کردم تنها بودم؛ کار خود را با ساخت یک دستگاه از روی نمونه ی ژاپنی شروع کردم و دستگاهم را از روی آن کپی کردم. تا سال ۶۰ بازار را در دست داشتم و بازار از نمونه های خارجی مشابه بی نیاز بود اما عدم واردات سلفون مورد استفاده ی دستگاه و تحریم اجناس خارجی و آغاز جنگ تحمیلی باعث متوقف شدن تولید شد. اما ما عقب نشینی نکردیم و با اعمال تغییر در دستگاه کار خود را ادامه دادیم، البته متاسفانه حالا آن دستگاه ها از خارج وارد می شود و صنعت تولید آن احیا نشده است.

ندای اصفهان: چرا پس از واردات کاغذهای مورد نیاز از چین دوباره کسی به بازسازی دستگاه دوسرپیچ اقدام نکرد؟

-نسل قدیم نسل فعال تر و کوشاتری نسبت به نسل جدید بودند اما امروزه متاسفانه جوانان راحت طلب شده اند و همت کمتری به خرج می دهند. نسل جدید و امروزی کمتر به کارهای فنی و عملی و سخت رو می آورند و اغلب دنبال مشاغل کاذب و کارهای اداری هستند. به گمان من علیرغم آنچه گفته می شود، کار برای کسی که واقعا بخواهد کار کند وجود دارد اما جوانان زیاد تن به انجام کارهای مفید و سازنده، آن طور که برازنده ی یک جوان ایرانی است نمی دهند.

ندای اصفهان: مگر شما به عنوان یک جوان نسل قدیم در چه شرایطی کار می کردید؟

-من از صبح تا شب کار می کردم و شب ها درس می خواندم و دیپلم قدیم دارم. البته به علت تعطیلی دانشگاه ها در بحبوحه ی انقلاب و سرپرستی خانواده از تحصیلات دانشگاهی محروم شدم.

همیشه این دغدغه را داشتم که در هر جایگاهی که هستم کارم را به بهترین نحو انجام دهم؛ در شروع که به عنوان شاگرد کار می کردم چندسال در حال ساخت دستگاه های بافندگی بودم، بعد از انقلاب مدتی به اقتضای نیاز جامعه پاسدار شدم و بعد احساس کردم که در عرصه ی کار تولیدی بهتر می توانم خدمت کنم و به جرأت می توانم بگویم در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از کارخانه های بسته بندی غذایی از دستگاه های من استفاده می کنند یا کار خود را با آن استارت زده اند.

آنچه موجبات خوشحالی مرا فراهم می کند این است که قبلا ما در کشور دستگاه های استوک را از خارج تهیه می کردیم اما اکنون نه تنها بی نیاز شده ایم بلکه این دستگاه ها را بعضا کشورهای همجوار از ما تهیه می کنند. ما دستگاه های از رده خارج و استوک آنها را بازسازی می کنیم.

 ندای اصفهان: در حال حاضر چند نفر در کارخانه ی شما مشغول به کار هستند؟

-حدود ۴۰ نفر مشغول به کار هستند که پرداخت حقوق و بیمه ی آنها کار دشواری است. ما برای رقابت با ماشین هایی که قطعاتشان از چین می آید و اینجا مونتاژ می شوند مجبوریم سود کمی روی دستگاه های خود بکشیم و از طرف دیگر هزینه های کارخانه، حقوق، بیمه ی کارگران و مالیات گاه به ما فشار می آورد.

photo_2016-10-20_12-55-05

photo_2016-10-20_12-54-58

ندای اصفهان: به نظر شما چرا تولید ملی و اقتصاد مقاومتی اهمیت دارد؟

-شعار من و افتخار من این است که یک سازنده و تولیدکننده ی ایرانی باشم، و همه قطعات مورد نیاز از ریز و درشت را خودمان تولید می کنیم. بعضی از همکاران متاسفانه برای سهولت در کار و پایین آمدن قیمت تمام شده، قطعات مورد نیاز خود را از چین و بی کیفیت تهیه می کنند و اینجا مونتاژ می کنند و جا دارد که از مردم دعوت کنم تا با حمایت از تولیدات ملی به رونق اقتصادی کشور و رشد تکنولوژی تکنیسین ها کمک کنند.

ندای اصفهان: شما به مشتریان خود چگونه خدمات پس از فروش ارائه می دهید؟

-کار بسته بندی مواد غذایی کار حساسی است و وقتی دستگاهی خراب می شود ما باید به سرعت برای بازسازی و تعمیر آن اقدام کنیم تا روند تولید مختل نشود و مواد غذایی خراب نشود. ما چه در سراسر کشور و چه در خارج از کشور به سرعت سرویس دهی می کنیم.

ندای اصفهان: شرایط تحریم چه مشکلاتی را در کار شما ایجاد کرده است؟

-اقدام بعضی از بنگاه های اقتصادی در شرایط تحریم و احتکار اجناس مورد نیاز و بالا بردن قیمت آن بر کار ما و قیمت تمام شده ی دستگاه ها تاثیر می گذارد و کار رقابت را برای ما دشوار می کند. ضمن اینکه امکان فروش و صادرات به کشورهای اروپایی در این شرایط خیلی دشوارتر شده است.

کسانی که اجازه ی واردات بی رویه را می دهند و تاجرانی که اجناس ارزان و بی کیفیت چینی را وارد می کنند و کار رقابت و تولید ملی را برای ما دشوار می کنند مقصر هستند.

ندای اصفهان: دولت چه حمایت هایی از شما به عنوان یک تولید کننده انجام داده است؟

– نه تنها هیچ حمایتی نکرده بلکه با اقدامات و سیاست های خود باعث تورم و بالا رفتن قیمت اجناس و مواد اولیه شده است. علاوه بر آن فشار مالیاتی زیادی بر ما تحمیل کرده است. من نیاز دارم که نیروهای کار خود را افزایش دهم اما به علت نداشتن فضای کافی و هزینه های بالا این کار برایم امکانپذیر نیست.

با همه مشکلات به لطف خدا ما به نیروی خود متکی بودیم و به خاطر هدفمان که خدمت به مردم و کشور است دست از تلاش و پایداری برنداشته ایم و تا به حال به خاطر سودهای بالای بانکی از هیچ وامی هم استفاده نکرده ایم. ضمن اینکه دولت وقتی مالیات را به صورت اقساط دریافت می کند با احتساب سود از ما می گیرد و هزینه ی بیمه هم فشار زیادی بر کارخانه تحمیل می کند. در کل سیاست های دولت همه به ضرر تولیدکننده ها بوده است.

ندای اصفهان: برای صادرات بیشتر و در دست گرفتن بخش بیشتری از بازار کشورهای دیگر چه برنامه هایی داشته اید و با چه مشکلاتی مواجه هستید؟

-در حال حاضر بیشتر خبازهای کشور بحرین برای بسته بندی نان و مواد غذایی خود از دستگاه های ما استفاده می کنند. همچنین به کشورهای دانمارک، سوئد، آلمان و کشورهای مجاور مثل تاجیکستان و باکو…صادرات داریم که البته امکان آن نسبت به قبل از تحریم کمتر شده است!

یکی از موانع راه، عدم امکان شرکت در نمایشگاه های بین المللی است، به علت هزینه ی بالای نمایشگاه ها و اینکه دولت فعالیتی برای امکان حضور تولیدکننده های داخلی در نمایشگاه ها ندارد. قبلا برای شرکت کننده ها در نمایشگاه های خارجی سوبسید وجود داشت اما درحال حاضر سوبسید وجود ندارد، درحالی که دستگاه های ما با دستگاه های اروپایی از نظر کیفیت، سرعت و قیمت، توان رقابت خوبی دارد.

چند سال پیش یک تولیدکننده ی ایتالیایی در برخورد با ما در یک نمایشگاه اروپایی گفت از زمانی که شما در این عرصه ورود کردید ما بازار مصرف خود را در ایران از دست داده ایم.

ندای اصفهان: آیا در کشورهای دیگر مدل سیاستگذاری خاصی هست که منجر به حمایت بیشتر از تولیدکننده و صادرات شود؟

-در بسیاری از کشورهایی که کار تولیدی انجام می دهند یکسری از هزینه ها ازجمله بیمه به عهده ی کارفرما نیست و دولت پرداخت می کند یا اینکه دولتها از تولیدکنندگان برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی حمایت می کنند. ما در آینده نمایشگاه گلدفود دبی را در پیش داریم که از همه ی دنیا در آن شرکت می کنند اما به علت بالا بودن هزینه ها متاسفانه امکان شرکت در آن را نداریم.

ندای اصفهان: نقش تولیدکننده ها در بهبود بخشیدن به چرخه ی تولید چیست؟

-وقتی کارخانه ای اقدام به تولید می کند راهی برای وام گرفتن و استفاده از وام های بانکی پیش روی او قرار می گیرد؛ متاسفانه دیده می شود که برخی این وام ها را می گیرند و به جای استفاده ی درست در بستر تولید آن را در بانک می گذارند و از سود آن استفاده می کنند و این در حالی است که حقوق کارگران خود را به تعویق می اندازند و به جای کار به چرخه ی معیوب سود خوردن رو می آورند.

ندای اصفهان: آیا در حال حاضر طرح های خلاقانه و پیشتاز در دست تولید دارید؟

-ما در اقدامی خلاقانه و جدید در کشور به ساخت دستگاه بسته بندی پرتقال و… اقدام کردیم که فرهنگ استفاده ی صحیح از میوه را جریان سازی می کند و مانع خراب شدن و اسراف میوه ها می شود. همچنین برای اولین بار دستگاه ساخت دستمال کاغذی های تاشوی جیبی را در دست تولید داریم که تا این زمان توسط دست صورت می گرفت.

در انتها باید عرض کنم وضعیت تولید در کشور بیمار است و ما که در این عرصه کار می کنیم به خاطر ۵۰ سال سابقه و داشتن مشتریان خارجی است و بسیاری از تولیدکننده های نوپا امکان کار ندارند! اکثرا از عهده ی هزینه ها بر نمی آیند و تعطیل شده اند. از دولت تقاضا دارم که در اتخاذ سیاست گذاری ها به حمایت از تولیدکننده بهای بیشتری بدهد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. د گفت:

    خدا کنه وضع اقتصاد کشور بهتر بشه
    خیلی ها دارن از کار بیکار میشن
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز