شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸

رونمایی کتاب «بحران جمعیت در ایران»

آمریکا داوطلب‌شده جمعیت کشورهای اسلامی را کاهش دهد/ سیاست کنترل جمعیت نسبت به قبل چه تغییری کرد؟

در مراسم رونمایی کتاب «بحران جمعیت در ایران» مطرح شد: اگر بحران جمعیت در ایران کنترل نشود بحران و اضمحلال خانواده‌ها را خواهیم داشت.

به گزارش ندای اصفهان، مراسم رونمایی از کتاب «بحران جمعیت در ایران» (ریشه‌ها، پیامدها و راه‌های مقابله) تألیف فرشته روح‌افزا در دانشکده رسانه خبرگزاری فارس با حضور نویسنده، کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور زنان، صالح قاسمی نویسنده کتاب جنگ جهانی جمعیت و نویسنده برگزار شد.

کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور زنان در این نشست ضمن اشاره به بحث دوگانه رحمان و شیطان و دعوت و توجه به موضوع دشمن‌شناسی اظهار داشت: به محض ازدواج فریاد شیطان بلند می‌شود.

وی با بیان اینکه در جامعه با سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب در عرصه جنگ تمام‌عیار فرهنگی قرار داریم، اظهار داشت: در ابتدا باید ترکیب نیروها را برای مقابله با این جنگ به دقت مورد توجه داشته باشیم و بدانیم نوک پیکان حمله دشمن رو به کجاست تا بتوانیم با آن مقابله کنیم.

به گفته این کارشناس، درون خانواده در این پروژه بیشترین ضربه را خواهد خورد. در حالی که خانواده‌های محکم می‌توانند به گفته امام سربازها و نیروهای قدرتمندی را پرورش دهند. ما باید تلاش کنیم دست نفوذی‌ها را در این مسأله قطع کنیم چرا که 50 سال است طراحی صهیونیست این گونه بوده تا با جمعیت مقابله کند. آنها دست‌بردار هم نیستند اما مردم باید معرفت به این کار خصمانه دشمن پیدا کنند و بدانند و ببینند آنها 50 سال چه کردند.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور زنان در ادامه ضمن اشاره به کتاب بحران جمعیت در ایران کار فرشته روح‌افزا را خوب و همراه بصیرت برشمرد و گفت: بحث حفظ خانواده با نسل صالح و سالم بسیار باید مورد تأکید باشد و این اولین اثر از خانم روح‌افزاست که با این محوریت به شکل مکتوب منتشر شده است.

وی ضمن اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات زن و خانواده که از فعالیت‌های فرشته روح‌افزا و همسر شهیدش شمرده می‌شود، گفت: این کتاب می‌تواند کار ارزشمندی در کنار سایر فعالیت‌های همراه بصیرت خانم روح‌افزا باشد.

* روح افزا: آمریکا داوطلب شده تا جمعیت کشورهای اسلامی کاهش یابد

در ادامه این نشست، روح‌افزا گردآورنده کتاب با بیان اینکه این اثر کار من نیست بلکه حاصل کار دفتر و شورای فرهنگی، اجتماعی زنان است، توضیح داد: پژوهش‌های زیادی در زمینه جمعیت انجام داده‌ایم که این اثر قطره‌ای از آن شمرده می‌شود. ما 4 یا 5 سالی است که به شکل متمرکز بر بحث جمعیت با ابعاد مختلف آن وارد کار شده‌ایم. حتی روز گذشته بنده مطلبی یافتم که نشان می‌دهد آمریکا داوطلب شده تا جمعیت کشورهای اسلامی کاهش یابد زیرا اگر مسلمانان افزایش جمعیت داشته باشند سکولار در جامعه جهانی نمی‌تواند جای باز کند.

به گفته این مؤلف و محقق، بحران جمعیت و بحث آن در شورای زنان بسیار حائز اهمیت است، ما این پژوهش‌ها را مدتها بود مورد توجه و تأکید داشتیم و از خبرگزاری فارس درخواست کردیم تا در این باب سلسله گزارش‌هایی را ارائه دهیم. با همکاری خبرگزاری فارس این مباحث منتشر شد و در ادامه از سوی همین رسانه متعهد پیشنهاد شد تا پژوهش‌ها در قالب کتاب منتشر شود. این اثر حاصل پژوهش‌های اعضای شوراست خصوصاً خانم دکتر خزعلی که همکاری بسیاری با ما داشت.

* محاسن کتاب «بحران جمعیت در ایران» (ریشه‌ها، پیامدها و راه‌های مقابله) 

در ادامه این نشست قاسمی، نویسنده کتاب «جنگ جهانی جمعیت» به کتاب اشاره کرد و گفت: در راستای انتشار این اثر خبرگزاری فارس را تحسین می‌کنم چرا که دغدغه‌مند این مسأله است و مقدمه مدیرعامل خبرگزاری نشان می‌دهد فارس نگاه راهبردی به موضوع جمعیت دارد زیرا جمعیت از اصلی‌ترین محورهای قدرت هر تمدنی است.

این نویسنده در ادامه با ابراز تأسف از اینکه مسئولین دولتی ما هیچ دغدغه‌ای نسبت به موضوع جمعیت ندارند از حذف لایحه جمعیت در برنامه توسعه سخن گفت و افزود: عدم توجه به آمارها و حتی اطلاعات غلط دادن در امر جمعیت بسیار باید مورد تأسف باشد اما در تمام این فضاها نشان داد که به موضوع جمعیت دغدغه‌مند است و از انتشار چنین پژوهش‌هایی حمایت می‌کند.

قاسمی همچنین با بیان اینکه بعد از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی متأسفانه اثر مکتوب و پژوهشی کمتر دیده می‌شود، بیان داشت: با وجود شعارها اقدام عملی کمی صورت گرفته است ولی این اثر یکی از پژوهش‌های مستند خواهد بود. هر چند که به نظرم به لحاظ شکلی و محتوایی محاسن خوبی دارد.

وی به برخی از محاسن کتاب اشاره کرد و قلم روان و طرح جلد حتی حجم آن را مورد اشاره قرار داد و گفت: این کتاب مخاطب خوبی را هدف گرفته است زیرا مخاطب این کتاب عموم مردم هستند و با مطالعه آن به انگاره‌های مؤلفان می‌رسد. نکته بعدی دسته‌بندی جزئی کتاب است با توجه به ذائقه مردم که می‌دانیم ارتباطشان با موارد تخصصی دشوار است اما این موضوع در کتاب به شکل دسته‌بندی رعایت شده تا مخاطبان از آن اقبال داشته باشند. حجم کتاب مقبول است و من طراحی جلد را پسندیدم چرا که جلد بحران را القا می‌کند.

وی با بیان اینکه ای کاش رسانه‌ها قادر بودند این گونه نگرانی‌ها را به جامعه منتقل کنند چرا که در مسیر حرکت به سوی بحران جمعیت هستیم، متذکر شد: آمارها می‌گوید حداکثر 15 تا 20 سال آینده سونامی سالمندی اجرا می‌شود و این میزان کاهش رشد جمعیت به اذعان دفتر جمعیت در تاریخ بشری بی‌سابقه است.

قاسمی کتاب را مورد اشاره قرار داد و نمودار و جدول در آن را برای استناد و بهتر دیده شدن برخی نکات به مخاطبان از جمله مزایای آن برشمرد و پیشنهاد کرد: ای کاش توطئه‌های جهانی علیه جمعیت در کتاب بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت. ادعا می‌کنم اومانیسم برخلاف ادعای امروز تنها قاتل بشر است، ضمن اینکه پرداختن به سند آمریکا خیلی گویاست اخیراً کتاب‌های خوبی یافته و ترجمه کرده‌ام که با این طرح اشاره می‌کند. همان توطئه‌هایی آمریکایی‌ها علیه شرق به اجرا در آوردند. تماماً مستند است که می‌تواند ارائه دهم.

این مؤلف تأکید کرد: روی جلد کتاب عنوان ریشه‌ها و پیامدها درج شده اما درون کتاب به علل و ریشه کمتر پرداخته می‌شود. واقعیت این است مجموعه‌ای از علل این بلا را سر کشور آوردند و یکی از مهمترین دلایل عدم نگاه راهبردی مسئولین کشور و ارائه اطلاعات غلط است که من راهکاری در کتاب ندیدم.

وی ضمن بیان اینکه در غرب امروز قوی‌ترین مشوق‌های مالی و فرهنگی برای افزایش جمعیت اتفاق می‌افتد باید بازگو شود و دلیل مخالفت آنها در کشور ما برای افزایش جمعیت مورد تأکید باشد، گفت: در غرب مشوق‌ها و قانون‌های حمایت‌کننده مرخصی زایمان برای مادران و حتی برخی مشوق‌های مالیاتی ارائه می‌شود اما سؤال این است اگر کاهش جمعیت کار خوبی است چرا آنها در پی افزایش جمعیت هستند.

قاسمی با بیان اینکه از سال 60 متأسفانه اطلاعات غلط به جامعه ارائه می‌شود، گفت: سال 1364 در اوج نمودار نرخ رشد بودیم اما از سال 64 به بعد منحنی نزولی شد. اما اولین سمینار جمعیت و توسعه سال 67 در مشهد برپا شد و سال 68 با حضور علما سمینار ملی اسلام و سیاست‌ جمعیتی برگزار شد. برای این همایش علما را فریب دادند حتی برخی فتوای تجویز وازکتومی و توبکتومی گرفتند این عمل‌ها قابل بازگشت است ولی این حرف علمی نیست.

این پژوهشگر در حوزه جمعیت تصریح کرد: سال 68 برنامه اول توسعه را نوشتند و قرار شد تا سال 79 نرخ رشد 3.9 مورد ادعا را تا سال 65 به 2.3 برسانند اما تمام این اهداف سال 71 و 72 محقق شد ناراحتم از اینکه در این سال تازه قانون مصوب شد همان لایحه کنترل جمعیت بر خانواده که اگر به درستی رصد می‌کردند مقابل اجرای این قانون باید گرفته می‌شد اما متأسفانه پس از 20 سال تا به امروز در حال اجراست.

* خزعلی: باروری تا 15 سال پوکی استخوان را در زنان به تعویق می اندازد

دکتر خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی امور زنان در ادامه با انتقاد از اینکه تمام بودجه پس از این امر به وزارت بهداشت رفت چرا کسی از این موضوع گلایه نکرد آن هم تنها برای دو واحد درسی، ادامه داد: باروری در زنان 15 سال پوکی استخوان را عقب می‌اندازد و حتی زنان می‌توانند تا 45 سالگی باردار شوند ولی پزشکان و خانه‌های بهداشت باروری در سنین 35 سال را با مُهر پرخطر روی پرونده زنان اعلام می‌کنند که این امر نادرست است.

* روح‌افزا: دست صندوق جمعیت باید قطع شود

رو‌ح‌افزا در این نشست با بیان اینکه به شدت دنبال این موضوع هستیم این قانون برداشته شود و الان پس از 23 سال بارها تذکرات رهبری بدون توجه ماند و گفت: ما جلساتی با نمایندگان مجلس داشتیم و عنوان کردیم این لایحه خلاف سیاست‌های جمعیتی است و وزارت بهداشت عنوان می‌کند این مسأله قانون است و من به واسطه آن بودجه دریافت می‌کنم!

وی با بیان اینکه صندوق جمعیت و فعالیت‌هایش نشان می‌دهد آنها در تلاش باقی ماندن این قانون هستند، ابراز داشت: این صندوق برای کاهش جمعیت ایران هزینه می‌کند اما دست صندوق جمعیت باید قطع شود. مسئولین و مردم باید آگاه شوند و بدانند چه بلایی سر کشور در حال آمدن است.

* قاسمی: بحران آب ربطی به جمعیت ندارد/ مسئله مدیریت است 

قاسمی در ادامه به موضوع بحران آب و ارتباط آن به جمعیت که اطلاعات غلطی را به جامعه وارد کرده، گفت: ششم مرداد روزنامه‌ای تیتر زد با توجه به افق 1404 جمعیت ما 105 میلیون نفر می‌شود که این بحران را تشدید می‌کند اما این مسأله مطلقاً دروغ است زیرا سایت فائو در سال 2015 می‌نویسد کشوری که سرانه آب آن هزار مترمکعب و بالاتر است دچار بحران آب نیست این سایت حتی جدولی را منتشر کرد و 1644 مترمکعب سرانه آب ایران را اعلام کرد. در حالی که آمارهای خود ایران 1649 را نشان می‌دهد اما بحران ما در مسأله آب بحران عدم مدیریت است چرا که از تمام ورودی‌های‌ آب به درستی استفاده نمی‌کنیم و ارتباط آن با مسأله جمعیت بسیار غلط است.

وی افزود: 91 درصد آب کشور در بخش کشاورزی، 6 درصد صنعت، 3 یا 4 درصد در مصارف خانگی صرف می‌شود اما به اذعان آقایان به دلیل الگوی مصرف غلط دو برابر مُهر جهانی استفاده می‌کنیم حالا قضاوت کنید آیا جمعیت باعث بحران آب است؟

%image_alt%

* خزعلی: باید بگویند نسبت به سالهای قبل که برنامه کنترل جمعیت بود سیاست‌ها اکنون چه تغییری کرده است؟

دکتر خزعلی در ادامه با بیان اینکه مسئولین عالی‌رتبه وزارت بهداشت بسیار مؤمن و پرتلاش هستند اما برخی در وزارت بهداشت نفوذی‌ هستند که اگر جابه‌جا شوند کل وزارت بهداشت در خدمت اسلام و کشور قرار می‌گیرد، توضیح داد: شورای فرهنگی، اجتماعی زنان و خانواده سی‌امین سال کار خود را پشت‌سر می‌گذارد. در همه عرصه و سیاست‌ها پیگیر و وظیفه‌مندیم. ما در امر خدمت و پیگیری و نظارت تلاش می‌کنیم اما در چند سال اخیر در مسأله جمعیت بودجه تشدید شده است. در این راستا 180 پزشک دو بار نامه نوشتند حتی نیروهای جهادی در خراسان گزارش‌های واضح و واقعی را منتشر می‌کنند. از خطراتی که در پی مبارزه با جمعیت است بنابراین رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها باید سؤال کنند چرا پاسخی داده نمی‌شود. باید بگویند نسبت به سالهای قبل که برنامه کنترل جمعیت بود سیاست‌ها اکنون چه تغییری کرده است.

وی در پایان گفت: سازمان ثبت احوال اعلام کرده سال 95 با چالش جمعیت مواجه خواهیم شد و آمار نشان می‌دهد از بهار امسال آمار تولدها منفی شده و سرعت بسیار تصاعدی است. استفاده ابزاری از کلمه سلامت در تمام عرصه‌ها وجود دارد ما با سلامت و غربالگری علمی مخالف نیستیم، سیاست‌های غلط کنترل جمعیت در قوه قضاییه پیگیری می‌شود و دادگاه‌ها نیز تشکیل شده است.

روح‌افزا نیز در سخنان پایانی خود تأکید کرد: اگر بحران جمعیت در ایران کنترل نشود بحران خانواده و اضمحلال خانواده‌ها را خواهیم داشت.

گفتنی‌است، این کتاب پژوهشی است که با مدیریت فرشته روح افزا، معاون طرح وبرنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان انجام شده و طی آن به بررسی موضوعات مختلف در باب جمعیت و وضعیت فعلی جامعه اسلامی پرداخته و نسبت به خطراتی که پیمودن ادامه این راه، آینده نظام را تهدید می‌کند هشدار داده است.

نویسنده کتاب با طرح این مسئله که علیرغم رشد منفی جمعیت کشور، در حال حاضر، هرم سنی جمعیت کشور ما جوان است، تصریح می‌کند که برخوردار بودن از این نیروی جوان می‌تواند به عنوان یک فرصت طلایی و قابلیت در چرخه توسعه و عامل پیش برنده رشد اقتصادی قلمداد شود اما اگر تدبیر کارآمدی برای بهره‌گیری از این مؤلفه تأثیرگذار در تولید نباشد، این فرصت به تهدیدی برای نظام اجتماعی محسوب خواهد شد.

نگارنده از سوی دیگر با توجه به رشد منفی جمعیت در کشور بر این مسئله تأکید می‌کند که باید به رویکرد فزونی جمعیت روی آورد و افزایش جمعیت را در جامعه اسلامی ایران به عنوان یک سیاست راهبردی تلقی کرد.

این کتاب هرم سنی جمعیت ایران را در حال انتقال از جوانی به سال خوردگی عنوان می‌کند و با در نظر گرفتن سال 1365 به عنوان نقطه‌ شروع کاهش اساسی و مستمر باروری در ایران، سال 1425 را سال سال‌خورده شدن ساختار جمعیت ایران پیش‌بینی می‌کند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715