دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸

وزیر اقتصاد خبر داد

کارت سوخت بدون سهمیه بندی کشک است/برخی وزرا قادر به ادامه همکاری با دولت نیستند

وزیر اقتصاد با اشاره به اصلاحات ساختاری اقتصاد با ابلاغ اقتصاد مقاومتی گفت: رشد اقتصادی را برای فعال کردن ۷ هزار واحد صنعتی تعطیل می‌خواهیم.

به گزارش ندای اصفهان،علی طیب نیا سه‌شنبه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه اصفهان اظهار کرد: سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی با یک درک عمیق از مشکلات و معضلات ساختاری ایران و برای مقابله با مشکلات اقتصادی تصویب شد.

وی با اشاره به اصلاحات ساختاری اقتصاد با ابلاغ اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی موجبات عزت و بهبود رفاه مردم را فراهم می‌کند و به سمت رشدی که توزیع عادلانه منافع را با تکیه بر  فناوری نوین دارد حرکت می‌کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی از دخیل بودن مردم در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت و اضافه کرد: در اقتصاد مقاومتی رشدی که در عین درون‌زا بودن، برون‌گرا هم هست را شاهد هستیم و می‌توانیم از ظرفیت‌های عرصه اقتصاد بین‌الملل بهره می‌گیرد.

وی در خصوص راهکارهای جلوگیری از آرمانی نشدن و آرزو نشدن اقتصاد مقاومتی گفت: برای جلوگیری از این مشکل یک برنامه عملیاتی کمی برای اجرای شدن آن طراحی کردیم که برای اولین بار به عنوان برنامه اهداف کلی و اهداف کمی زمان‌بندی شده اجرا می‌شود.

طیب نیا از اقدامات که برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده گفت و افزود: یک ساز و کار نظارتی مؤثر در کمیته‌ای در ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل شده تا به صورت منظم اقدامات پایش شود و سعی می‌کنیم زمینه را برای حل مشکلات اقتصادی فراهم کنیم.

وی از برش‌های استانی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سخن به میان آورد و تصریح کرد: برای هر کدام از پروژه‌های اقتصادی برش‌های استانی را در نظر گرفته‌ایم که هر استان با توجه به شرایط و توانایی‌هایی که دارد برنامه‌هایی را اجرا کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی از نظارت و هدایت برای پیشرفت طرح‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: برای این کار هر استان را به عنوان نظارت خانه معین قراردادیم و به هر وزیر چند استان برای نظارت و بررسی محول شد تا مستقیم در جریان مشکلات و مسائل قرار گیرد و برای حل آن در مرکز اقدام کند.

وی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را پیشرو و پیشتاز در کشور دانست و بیان کرد: صبح امروز 6 شرکت دانش‌بنیان در این مرکز به‌طور رسمی کار خود را آغاز کردند که یکی از پروژه‌هایی محول به آن‌ها در خصوص نخ مخصوص جراحی بود؛ در این مراسم مشکلات و انتظاراتی از سوی این شرکت‌ها بیان شد و دستورات لازم را برای حل آن ابلاغ کردیم و امیدواریم که شاهد حل آن شویم.

زمینه برای کاهش تورم و رکود فراهم شده است

طیب نیا سال جاری را سال خاصی از لحاظ اقتصادی برشمرد و خاطرنشان کرد: امسال اولین سال بعد از لغو تحریم‌ها است و خوشبختانه با وفاق عمومی که درباره سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بین مردم حاکم شده است، شاهد گشایش‌هایی خواهیم بود.

وی درباره وضعیت تحریم‌ها و تأثیر آن بر اقتصاد تصریح کرد: در بحث گشایش‌های اقتصادی و لغو تحریم‌ها باید این را با توجه به اصلاحات ساختاری در بازه بلندمدت شاهد شویم چراکه تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت ما را در شرایط ویژه‌ای از تورم و رکود قرار داد که حل آن نیازمند زمان است و خوشبختانه امروز زمینه برای کاهش آن فراهم‌شده است.

رشد اقتصادی را برای فعال کردن 7 هزار واحد صنعتی تعطیل می‌خواهیم

وزیر اقتصاد و امور دارایی از اقدامات صورت گرفته برای رشد اقتصادی خبر داد و خاطرنشان کرد: هدف ما در رشد اقتصاد 5 درصد رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصد است تا بتوانیم زمینه را برای فعال‌تر شدن 7 هزار واحد صنعتی تعطیل و نیم تعطیل فراهم کنیم.

وی از مشکلات ساختاری اقتصاد در 40 سال گذشته سخن به میان آورد و گفت: این مشکلات ساختاری را در دو مورد خلاصه، یکی نفتی بودن و دیگری دولتی بودن اقتصاد ایران می‌توان خلاصه کرد.

طیب نیا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را راهکاری برای بهبود کسب و کار و حل مشکل نفتی بودن اقتصاد در کشور دانست و افزود: واگذاری بنگاه‌های تولیدی دولت به بخش خصوصی و تعاونی‌ها از اقدامات دیگری است که زمینه را برای حل مشکل دولتی بودن اقتصاد حل می‌کند.

نباید با تغییر دولت‌ها سیاست‌های اقتصادی را هم تغییر دهیم

وی از وجود سیاست‌هایی گفت که باعث تشدید واردات به کشور می‌شود و بیان کرد: در گذشته باوجود علم و ساختار اقتصادی برنامه‌های خوبی را طراحی کردیم ولی به سرعت با تغییر شرایط و گشایش مشکلات قبلی آن را رها می‌کردیم و وضعیت به قبل باز می‌گشت.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه در خصوص سیاست‌های اقتصادی کشور اظهار کرد: نباید با تغییر دولت‌ها و شرایط بیرونی سیاست‌های اصلی خود را تغییر دهیم.

وی کار کردن در این دوره اخیر را بسیار سخت برشمرد و گفت: در شرایط ویژه‌ای با گسترده‌ترین تحریم‌ها قرارگرفته‌ایم و دشمن هم با نتیجه نگرفتن از جنگ تحمیلی به تحریم اقتصادی متوسل شده است که نتیجه آن رویارویی با شدیدترین کاهش قیمت نفت در کشور است.

طیب نیا با اشاره به اینکه دچار مشکلات مزمنی در کشور هستیم بیان کرد: این مشکلات به امروز و یک‌نهاد مربوط نیست بلکه و وظیفه ما در برابر آن حرکت در راستای اصلاح مشکلات است.

وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه گفته می‌شود با توجه به نارضایتی‌ها در کابینه اقتصادی دولت تا کنون چندین مرتبه استعفای خود را اعلام کرده‌اید، خاطرنشان کرد: این خبر را به تازگی می‌شنوم، استعفا از خدمت به مردم از سمت این حقیر صحت ندارد.

وی ادامه داد: کار کردن در دوره اخیر بسیار سخت است، به دلیل اینکه با شرایط ویژه‌ای مواجه هستیم و گسترده‌ترین تحریم‌ها را بر ما تحمیل کردند، دشمنان زمانی که در جنگ تحمیلی مقابل ما نتیجه نگرفتند به جنگ اقتصادی متوسل شدند که در این راستا با شدیدترین کاهش قیمت نفت مواجه بودیم.

طیب نیا تصریح کرد: رئیس جمهور پیش از این نشان داده که به صورت تصادفی اقدام به تغییر وزیری نمی‌کند، ولی در عین حال ممکن است درباره برخی افراد شرایطی وجود داشته باشد که قادر به ادامه کار کردن نباشند، اما این مسئله درباره بنده صدق نمی‌کند.

پاشنه آشیل ارتقا شفافیت اقتصادی در نظام اقتصادی کشور است

وی از مبارزه با پول‌شویی و افتخار به حرکت در مسیر شفافیت اقتصادی گفت و اظهار کرد: ما با فساد و قاچاق، رشوه و اختلاس مبارزه می‌کنیم و اعتقاد داریم بهترین روش برای مقابله با مشکلات اقتصادی مبارزه با پول‌شویی است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: پاشنه آشیل فساد و ارتقا شفافیت در نظام اقتصادی کشور است و بنده بارها آن را متذکر شده‌ام و به همین خاطر مصمم هستم تا قواعد و قوانین مرتبط با پول‌شویی را در نظام جاری شود.

وی از رشد 5 درصدی در 3 ماهه ابتدایی سال خبر داد و گفت: اگر این روند در سه ماهه 5 درصد بوده قطعاً با حرکت به سمت پایان سال افزایش خواهد یافت و آثار آن نیز به صورت تدریجی مشخص خواهد شد کما اینکه از زمستان سال گذشته تاکنون رشد مثبتی را در تمام بخش‌ها شاهد بودیم و از 5.5 درصد رشد موجود 2.9 آن مربوط به بخش غیرنفتی بود.

کارت سوخت، بدون سهمیه‌بندی اهمیتی ندارد

طیب نیا در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر ارزش اقتصادی حذف کارت سوخت برای دولت بیان کرد: کارت سوخت‌ها هنوز معتبر هستند و به‌طور رسمی حذف نشدند ولی زمینه استفاده آن از میان رفته، چراکه زمانی کارت سوخت موضوعیت دارد که سیستم سهمیه‌بندی و دوگانه برای عرضه بنزین موجود باشد و بدون آن کشک است اما در راه‌های دیگر مثل کیف پول می‌توان از این کارت می‌توان استفاده کرد.

وی در پاسخ به رسانه‌ای درباره علت نمایان نشدن رشد 5.5 درصد در زندگی مردم نیز اظهار کرد: هنگامی‌که با تحریم مواجه بودیم به‌طور متوالی دو سال رشد منفی را پشت سر گذاشتیم که در کنار آن کاهش درآمد ملی را شاهد بودیم که درنتیجه آن به کاهش 20 درصدی درآمد مردم رسیدیم و در این مسائل با تورم 45 درصدی روبرو شدیم که یکی از آثار آن تشدید نابرابری می‌باشد.

افزایش دو واحدی نرخ بیکاری / هم چنان بر تعداد بیکاران افزوده می‌شود

وزیر امور اقتصاد و دارایی از افزایش دو واحدی نرخ بیکاری سخن به میان آورد و یادآور شد: اینکه می‌بینید در حال تجربه کردن رشد مثبت اقتصادی هستیم اما نرخ بیکاری بالا رفته دلیلی بر نبود رشد اقتصادی نیست.

وی در ادامه از افزایش نرخ بیکاران در کشور خبر داد و گفت: اشتغال در کشور در سال 94، 670 هزار نفر افزایش پیدا کرده در حالی که ما از سال 84 تا 92 به‌طور متوسط 14 هزار نفر بر اشتغال افزوده می‌شده است.

طیب نیا از ورود یک میلیون و 200 هزار نفر به بازار کار در سال 94 گفت و اضافه کرد: با وجود این وضعیت نیز 540 هزار نفر بر بیکاران ما در این سال افزوده شده اما باز در شرایط رکود کسانی که در جست‌وجوی کار هستند نا امید نشده‌اند و امروز مردم امیدی پیدا کرده‌اند که به سمت ورود در بازار کار در حرکت هستند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715