شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۲
رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی:
 تصور ایجاد تغییرات در نظام سیاسی ایران پس از توافق، توهم و خوابی آشفته است   

رئیس قوه قضاییه با تبریک فرارسیدن هفته دولت با بیان اینکه به سهم خود و در چارچوب وظایف قانونی از کمک به دولت دریغ نخواهیم کرد گفت: جمله «اصل بر برائت است» یکی از حرف‌های عوامانه‌ای است که در آستانه انتخابات تکرار می‌شود که اشتباه است.

به گزارش ندای اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تبریک میلاد حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) «یکی از نعمات الهی برای مردم ایران» را وجود مرقد منور امام رضا(ع) در مشهد مقدس توصیف کرد و گفت: ائمه اطهار(ع) منبع فیض الهی و شاهد و ناظر اعمال و رفتار ما هستند و مومنان و شیعیان ائمه اطهار و اهل بیت (ع) با زیارت قبور مطهر ایشان از برکات معنوی فراوانی بهره‌مند می‌شوند و به قدر ظرفیت و تلاش خود می‌توانند از این راه به کمالات معنوی دست یابند.

رئیس قوه قضاییه کرامات عام وخاص متواتر و منقول از ائمه اطهار(ع) را نشانه ای از عظمت و شان و مرتبت بالای آنان دانست و افزود: اثرات عظیم حضور در محضر ائمه اطهار(ع) برکات و آثار معنوی این حضور و زیارات است که روایات متعددی هم در این باره نقل شده است.

منزلت زیارت امام هشتم (ع)

آملی لاریجانی سپس به ذکر دو روایت در شان و برکت زیارت ائمه اطهار(ع) به ویژه زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) پرداخت و تصریح کرد: در روایت مبسوطی از امام هفتم(ع) آمده است که پیامبر(ص) را در رؤیا زیارت کردند و پیامبر(ص) به ایشان فرمود «علی ابنک الذی ینظر بنور الله و یسمع بتفهیمه و ینطق بحکمه یصیب و لا یخطیء و یعلم و لا یجهل قد مُلاء علما و حلما» مطابق این روایت عجیب امام هشتم(ع) ینظر بنورالله و یسمع بتفهیمه است؛ یعنی آن حضرت به تفهیم خداوند است که می‌شنود و بنا به حکمت خداوند سخن می‌گوید و در واقع امام (ع) سخنش از حکمت خداوند و سمعش از تفهیم باری‌تعالی و نظرش به نور الهی آن هم به صورت کاملا مطلق است؛ به این معنا که برخلاف ما که دانسته های‌مان به دریایی از جهل احاطه‌ شده است؛ سخن، علم و حلم ائمه(ع) ذره‌ای از شوب نادرستی و ناآگاهی و عدم علم ندارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه چنین عباراتی معمولا درباره برخی مومنان الهی نیز اطلاق می‌شود ولی در مورد آنان همراه با قید است و مطلق نیست، افزود: برخی از بزرگان تعبیر مذکور را اینگونه تفسیر کرده‌اند که در انسان‌های معمولی، هر قدر هم که صاحب علم و حلم باشند، بالاخره حدّ محدودی دارد و فراتر از آن محتمل و یا ممکن است، امّا تعبیر «قد ملأ حلماً و علما» که تعبیر بسیار زیبایی است اگر با دقت اخذ بشود، نشان می‌دهد که امام (ع) فانی در حق است و هر چه علم دارد، علم حق است، حلم او حلم حق است و اگر نظر می‌کند، نظر حق است و از خودش چیزی ندارد، البته اینکه می‌گوییم مطلق است به این معناست که بنده‌ای است که علم و حلم خداوند در او متجلی شده و ظهور می‌یابد.

رئیس دستگاه قضا سپس به روایت معروف سلسله‌الذهب اشاره کرد و گفت: این حدیث در واقع حدیثی قدسی است چون امام(ع) از پدر خودشان و پدرشان نیز از پدران بزرگوار خود و در نهایت از حضرت رسول (ص) و جبرئیل امین نقل شده است که فرموده¬اند: «انّی انا اللّه لا اله الّا انا فاعبدونی من جاء منکم بشهاده ان لا اله الّا اللّه بالاخلاص دخل فی حصنی و من دخل فی حصنی امن من عذابی»؛ خداوند می‌فرماید: «جز من خدایی نیست، پس عبودیت من را برگزینید که هر کس از شما این شهادت لااله الا الله را با اخلاص بیاورد داخل در حصن من می‌شود و از عذاب ایمن است».

آملی لاریجانی افزود: در ادامه این روایت به طریقی، حضرت فرمودند که این شهادت لااله الاالله بالاخلاص شروطی دارد که «و انا من شروطها»، شرط آن من هستم؛ البته در طریق دیگری از همین روایت سلسله الذهب آمده است که از امام سؤال کردند: «یابن الرسول الله و ما اخلاص الشهاده بالله» اینکه فرمودید که «من جاء بالشهاده ان لااله الاالله بالخلاص» یعنی چه ؟ ایشان فرمودند: «قال طاعه الله و الرسوله و ولایه اهل بیت (ع)»؛ فرمودند: طاعت خداوند و رسول او و ولایت اهل بیت علیهم‌السلام.

رئیس قوه قضاییه به روایتی دیگری به نقل از امام کاظم(ع) اشاره کرد و گفت: هر کس فرزندم را زیارت کند و یک شب نزد او بماند آنچنان است که گویی خداوند را در عرش زیارت کرده است. «کمن زارالله فی عرشه» یعنی اگر کسی امام رضا(ع) را زیارت کند و مقام و بزرگی آن را درک کند گویی که خداوند متعال را در عرش زیارت کرده است.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک هفته دولت به رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت و همه دولتمردان گفت: بحمدالله رئیس جمهور محترم و اعضای هیئت دولت برای بهبود معیشت مردم و بهبود وضعیت اشتغال و خدمت به مردم در تلاش هستند و امیدواریم خداوند متعال بیش از پیش به آنان توفیق خدمت خالصانه به مردم و اصلاح امور کشور عطا کند.

آملی لاریجانی به مناسبت هفته دولت یاد و خاطره شهدای دولت خصوصاً شهیدان رجایی و باهنر را نیز گرامی داشت.

لزوم کمک به دولت

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت تلاش برای خدمت به مردم و همکاری همه مسئولان اجرایی در این مسیر افزود: قوه قضاییه نیز در حد خود و در چارچوب وظایف قانونی از کمک‌کردن به دولت دریغ نخواهد کرد.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه کشور نیاز به همدلی و تلاش مضاعف دارد و باید از حاشیه سازی پرهیز کرد تاکید کرد: حاشیه‌سازی در این زمان از هیچ کس پذیرفته نیست و همه باید دست به دست هم به دولت کمک و با فکر و عمل صالح در این مسیر حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه به دولتمردان توصیه کرد از فرصت پیش‌آمده در هفته دولت برای تعامل بیشتر با مردم و همدلی بیشتر با سایر نهادها استفاده کنند و با ارائه گزارش‌های واقعی از تلاش‌های صورت گرفته به مردم موجب دلگرمی آنان شوند.

آملی لاریجانی افزود: هفته دولت فرصت مناسبی برای تلاش در زمینه نهادینه‌کردن نظارت بیشتر بر زیرمجموعه‌های اجرایی کشور است و توصیه می‌شود به صورت قطعی نظارت‌های دقیقی بر ساز و کارهای اجرایی صورت گیرد تا برخی فسادهای مالی و اداری که سر منشاء آن در امور اجرایی کشور است خشکانده شود و موجب تشکیل پرونده‌های کلان و گاه کمرشکن برای قوه قضاییه نشود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش‌های دولت در مقوله سیاست خارجی خواستار ادامه این تلاش‌ها در مسیر عقلانیت و حفظ مصالح کشور شد.

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه پیشبرد اهداف سیاست خارجی کشور منوط به اقتدار داخلی است و اقتدار نیز حاصل اعتماد مردم به مسئولان و صداقت مسئولان با مردم است، تصریح کرد: اعتماد مردم سرمایه اصلی دولت‌ها و موجب اقتدار کشور است و این اعتماد نیز جز با تلاش برای خدمت به مردم و صادق‌بودن با آنان به دست نمی‌آید و البته حاصل و نتیجه این اعتماد و اقتدار نیز این خواهد بود که دشمنان و بیگانگان چشم طمع به این کشور نخواهند داشت.

رئیس دستگاه قضا به برخی تلاش‌های دشمنان بعد از توافق هسته‌ای و اظهارنظرهای آنان درباره اینکه گویا پس از این توافق فرصتی برای ایجاد تغییرات تدریجی در نظام سیاسی ایران پیش آمده است؛ افزود: البته چنین تصوراتی توهم و خوابی آشفته بیش نیست؛ لکن باید در داخل کشور نیز مراقب بود و نباید سخنانی را مطرح کرد که دشمنان گمان کنند فرصتی برای نفوذ در ایران و تغییر ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی پدید آمده است.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه ملت ایران زیر بار ظلم استعمار و استکبار نخواهد رفت به برگزاری انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری نیز اشاره کرد و با تاکید بر لزوم طی‌شدن مسیر قانونی انتخابات گفت: متأسفانه برخی رسانه‌ها و افراد درباره انتخابات سخنانی مطرح می‌کنند که موجب حاشیه‌سازی است.

رئیس قوه قضاییه افزود: انتخابات معتددی در ایران برگزار شده که روند کلّی آنها کاملاً سالم بوده است و مسیر انتخابات، معیارها، روش‌های اجرایی انتخابات و تایید و احراز صلاحیت‌ها نیز مشخص است و شاهد و مدعای صحت انتخابات نیز در این کشور روی کارآمدن گرایش‌های مختلف در پی برگزاری هر انتخابات است که نشان می‌دهد انگیزه و اراده‌ای برای حضور دائمی یک قشر یا جناح در قدرت وجود ندارد.

شورای نگهبان ناظری هوشیار و آگاه

آملی لاریجانی شورای نگهبان را ناظری آگاه و هوشیار برای سلامت انتخابات و احراز صلاحیت کاندیدهای انتخاباتی مختلف دانست که همواره تلاش کرده است به خوبی به وظیفه خود عمل کند.

رئیس دستگاه قضا شورای نگهبان را متولی نظارت بر انتخابات از بدو جریان انتخابات تا انتهای آن اعلام کرد و با ابراز تاسف و تعجب نسبت به برخی اظهارنظرها درباره شرایط برگزاری انتخابات اظهار کرد: برخی اظهارنظرها و صحبت‌های عامیانه درباره انتخابات و نحوه نظارت بر آن واحراز صلاحیت کاندیدها به صورت کاملا تکراری مطرح می شود که موجب تعجب است.

آملی لاریجانی جمله «اصل بر برائت است» را یکی از حرف‌های عوامانه‌ای دانست که همواره در آستانه انتخابات تکرار می‌شود؛ در حالی که تکرار این چنین صحبت‌هایی و رسانه‌ای‌کردن آن از جانب برخی افراد متوّقع نیست و باید از آنان پرسید مگر کسی می‌خواهد جرم کسی را ثابت کند که می‌گویید اصل بر برائت است؟؛ کسانی که این سخنان را مطرح می‌کنند به استدلال دقیق شورای نگهبان توجهی نکرده‌اند و آن این است که هر حکمی که بر موضوعی بار شود، برای تأیید تحقّق این حکم، ناگزیر باید احراز موضوع کرد؛ لذا اگر گفته شود هر کس به سن ۱۸ سالگی برسد باید به سربازی برود با شک در ۱۸ سالگی نمی‌توان حکم سربازی برای او ثابت کرد و نمی‌توان با برائت، سن ۱۸ سالگی برای او ثابت کرد!

رئیس دستگاه قضا افزود: قانون‌گذار در مورد نامزدهای انتخاباتی شرایطی را لازم دانسته است، تا این شرایط احراز نشوند، شورای محترم نگهبان نمی‌تواند صلاحیت نامزد انتخاباتی را تأیید کند و این مطلب فنی و کاملاً روشنی است. اینکه برخی گفته‌اند ما «عدم احراز صلاحیت» نداریم ناشی از عدم دقت است؛ ردّ صلاحیت ناشی از عدم احراز صلاحیت معنایش همین است نه به معنای اینکه حکم به عدم صلاحیت واقعی شود.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه نمی‌توان کشور را به دست کسانی سپرد که «اصل ولایت فقیه و قانون اساسی را قبول ندارند و در جریان فتنه ۸۸ خود را نشان دادند و حال می‌خواهند با تغییر رنگ و لعاب در انتخابات شرکت کنند» گفت: شورای محترم نگهبان تاکنون محکم و استوار در مقابل چنین افرادی و چنین شعارهایی ایستاده است و توقع این است که از این پس هم با استواری و صلابت عمل کند.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه در برگزاری انتخابات نباید حق مردم و حق کاندیداها ضایع شود گفت: با توضیحی که داده شد، مطابق قانون تا زمانی که صلاحیت کاندیداها احراز نشده نمی‌توانند وارد انتخابات شوند و شورای نگهبان نیز تاکنون تلاش کرده است به این وظیفه قانونی خود یعنی احراز صلاحیت کاندیداها عمل کند؛ تأیید نهایی صلاحیت نامزدها، با شورای محترم نگهبان است و ربطی به هیئت‌های اجرایی ندارد.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد در برگزاری انتخابات پیش رو نیز همه مسئولان و متولیان به خوبی همکاری کنند و در مسیر سلامت انتخابات و صلاح کشور گام بردارند.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم گزارشی از اقدامات، طرح‌ها و برنامه‌های این معاونت ارائه کرد؛ آیت‌الله آملی لاریجانی در پی این گزارش خواستار برنامه‌ریزی برای ورود موضوع پیشگیری از وقوع جرم در کتاب‌های درسی با همکاری وزارت آموزش و پرورش شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز