دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰

بایسته های فرهنگی و نظارتی؛

صنعت توریسم یا بزرگراه نفوذ فرهنگی دشمن؟ (+تصاویر)

وقتی گردشگران غیرمسلمان با ظواهر غیرشرعی و با روابطی آزاد در شهرها و اماکن اسلامی تبرج می کنند و مسئولین هم نظارتی در این رابطه ندارند، اینگونه حضور آنها سبب عادی شدن اباحه گری و هنجارشکنی در جامعه و ایجاد الگوهای کاذب برای عده ای می شود

ندای اصفهان- روح اله عباسیان جزی (مدیر وبگاه تواصی) (+)

یکی از مطالب مهمی که رهبر معظم انقلاب اسلامی اخیرا به آن اشاره کردند خطر نفوذ فرهنگی و سیاسی دشمن است که از نفوذ اقتصادی و حتی امنیتی خطرش بیشتر است و لذا می طلبد بر حسب وظیفه به این امر توجه بیشتری داشته باشیم.

یکی از شاهراه های مهم نفوذ فرهنگی– سیاسی و حتی نفوذ امنیتی و اقتصادی گسترش بدون ضابطه توریسم در کشور است. متاسفانه دارد تحرک های گسترده ای در این زمینه صورت می پذیرد به نحوی که مسئولان اجرایی کشور جذب بیش از 10 میلیون گردشگر خارجی در سال را هدفگذاری کرده اند.

اولین آسیب جدی در این رابطه آسیب فرهنگی است، وقتی می بینیم گردشگران غیر مسلمان با ظواهر غیر شرعی و با روابطی آزاد در شهرها و اماکن اسلامی تبرج می کنند و مسئولین هم هیچ نظارتی در این رابطه ندارند، و البته متدینین نه اجازه دارند و نه زبان آنها را می فهمند که آنها را نسبت به اهمیت حفظ شئونات اسلامی آگاه سازند و اینگونه حضور آنها سبب عادی شدن اباحه گری و هنجارشکنی در جامعه و ایجاد الگوهای کاذب برای عده ای می شود که نسبت به رعایت حدود الهی بی قیدتر شوند.

646319_469

595223_816

00e32a24929a4678675977dd00a02a1c

توریسم

An Iranian couple spend their time walking in the Tochal mountain area north of Tehran, Iran during the Eid al-Adha holiday as a Japanese tourist takes a photograph Tuesday Dec. 9, 2008. All women must use a veil in public places in Iran according to Islamic rules but the mountain is the only place they may remove their scarves. (AP Photo/Hasan Sarbakhshian)

mktrobqrn3xsiawt937

نکته منفی دیگر اینکه با ورود گردشگر خارجی، عده ای از مردم مسلمان کشور مشغول خدمت رسانی و سرویس دهی به افرادی می شوند که شئونات اسلامی را رعایت نمی کنند و این سبب ذلت مسلمین و ایجاد روحیه ی بی غیرتی و بی دینی در جامعه می شود. نکته بعدی اینکه وقتی قرار است حجم میلیونی از گردشگر خارجی وارد کشور شود، اثرات مخرب فزاینده ای را بر فرهنگ کشور می گذارند و فرهنگ عمومی مردم را دستخوش تغییر می دهند. گردشگران خارجی برای ورود به کشور الزامات رفاهی مخصوص خودشان را طلب می کنند که از جمله ی آن فروشگاه ها و کافی شاپ ها، رستوران های غرب پسند، آزادی سرو مشروبات الکلی، کنسرت های موسیقی، روابط آزاد جنسی و… می باشد که سبب نفوذ فرهنگ دشمن می شود.(+)

متاسفانه مشاهده می کنیم که این اتفاق در حال وقوع است و بعضا خیابان ها و اماکن کشور مملوء از حضور توریسم های خارجی گشته و صحنه های بسیار زشت در غفلت و بعضا خیانت بعضی از مسئولین در حال وقوع است. اخیرا هم تصاویر دیدار نمایندگان کشورهای خارجی با مسئولین بلندپایه کشور مثل رئیس جمهور، رئیس مجلس و… منتشر شده که حاکی از عدم رعایت حداقل های لازم توسط نمایندگان کشورهای خارجی در جلو چشم مسئولین ماست. وقتی آنها پوشش لازم را در دید مسئولین ما رعایت نمی کنند و بر این رفتارشان تعمد و اصرار دارند و نظارتی نیز بر آن صورت نمی پذیرد می خواهید آنها در خیابان ها و اماکن عمومی کشور حدود قانونی و شرعی ما را رعایت کنند؟! لذا پدیده ی آندلوسیزه سازی کشور با این ترفند شتاب بیشتری گرفته است.

رئیس جمهور در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا صنعت توریسم را یکی از راه های توسعه ارتباطی با آمریکا دانسته است که این می تواند نمادی از عزم مسئولین برای این امر باشد. (+)

حجاب

f9d48df6-a68e-4d9a-80fe-9d1b54c9bec0

n00136133-t

نفوذ دیگر نفوذ اقتصادی است. وقتی حجم عظیمی از گردشگرادن وارد کشور می شوند، سرمایه گذاری زیادی نیز در این زمینه صورت خواهد گرفت و کشور تا حدود زیادی به درآمد آن وابسته می شود و عده ی زیادی مشغول به کار در این عرصه می شوند. فرض کنید به خاطر اتخاذ یک موضع ملی و انقلابی روابط کشورمان با کشورهای خارجه دچار تنش شود، آنها با فضاسازی و ایجاد محدودیت می توانند به راحتی ورود گردشگر به کشور را کاهش داده و متوقف کنند و آنجاست که رکود اقتصادی از این طریق بر کشور حکمفرما می شود و عده ای به تکاپو می افتند که کشور متضرر شده و بایستی از مواضع خود کوتاه بیاییم. لذا سرمایه گذاری گسترده در صنعت توریسم برخلاف اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر انقلاب به نظر می رسد و بایستی در این زمینه محتاطانه قدم برداشت.

نفوذ دیگر از این راه نفوذ سیاسی و امنیتی است. با ورود حجم زیادی از گردشگران به کشور احتمال ورود و رسوخ طراحان فتنه به کشور در پوشش گردشگر بالا می رود که می تواند لطمات جبران ناپذیری را به کشور وارد سازد و نمونه هایی از این دست را به طور متعدد داشته ایم. دیدار نمایندگان کشورهای خارجی با فعالین فتنه و انجمن های غربگرا نیز در این راستا رخ داده است.

لذا می طلبد در هر طرح اقتصادی ابعاد فرهنگی و غیره آن بررسی شود سپس به اجرای آن اقدام کنیم. البته جذب گردشگران کشورهای اسلامی به ویژه زائرین می تواند در اولویت قرار داشته باشد که ضمن منافع اقتصادی، ترویج فرهنگ شیعه را در پی دارد. همچنین بایستی قبل از ایجاد ساختارها و بایسته های فرهنگی و نظارتی از سرمایه گذاری در ترویج توریسم اجتناب کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. شهبازی گفت:

    اولا که زیرساخت های گردشگری فقط ویژه گردشگران خارجی نیست و توسعه در این بخش می تواند به گردشگری داخلی هم کمک کند و تا حدودی مانع از خروج ارز از کشور برای تورهای تفریحی خارجی شود.
    ثانیا مگر چنین چیزی امکان دارد که ما همزمان با همه ی کشورهای دنیا تنش پیدا کنیم؟! بر فرض که برخی کشورها بخواهند شهروندان خود را از آمدن به ایران منع کنند، بقیه چه دلیلی برای محدود کردن شهروندان خود دارند؟ همچنان که هم اکنون هم گردشگران آمریکایی و انگلیسی خیلی کم به ایران می آیند و اروپای شرقی و آسیایی ها بیشترین سهم را دارند. تازه در دوران اوج تحریم های فلج کننده هم فرض های نویسنده مطلب شما عملیاتی نشد و همچنان گردشگر به ایران می آمد.
    ما نباید از آمدن توریست خارجی به ایران هراس داشته باشیم، باید ایران واقعی به جهان نشان داده شود، به خصوص که ایران مقصد ارزانی برای گردشگری است، البته نباید هم از اصول خود عقب نشینی کنیم، گردشگران خارجی بهترین سفیران برای فرهنگ ایران هستند و به خصوص در عصر شبکه های اجتماعی می توانند ایران هراسی عمیق غرب را به مرور کمرنگ کنند. احتمال بدآموزی درباره پوشش هم، با وضعیت فعلی حجاب و آرایش های غلیظ بیشتر برای گردشگران بی آلایش خارجی وجود دارد تا زنان ایرانی!

  2. ضد شهبازی گفت:

    رونق گردشگری خارجی بستگی به تبلیغات و اخبار جهانی دارد و تبلیغات و اخبار جهانی در دست چند کشور قدرتمند است و بقیه کشورها اکثرا اخبار خارجی خود را از این قدرت ها خریداری یا دریافت می کنند و تبلیغات انها هم اکثرا کپی برداری از انهاست. پس قدرت های مورد نظر می توانند ایران را از این طریق تحت فشار قرار دهند.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715