دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸

کارشناس برجسته مسائل خانواده:

درک درست از دنیای فرزندان اولین قدم برای تربیت صحیح است/ چهار ماه اول زندگی کودک را دریابید

حجت‌الاسلام دهنوی بابیان اینکه اگر در چهار ماه ابتدای زندگی فرزندان به آن‌ها رسیدگی کامل نشود در ضمیر ناخودآگاهشان «آدم‌ها غیرقابل‌اعتماد هستند» ثبت می‌شود، گفت: این افراد در بزرگ‌سالی به بیماری روحی روانی با عنوان «اختلال هذیانی»(سوءظن‌های بیمارگونه) که دومین اختلال خطرناک روان‌پزشکی است دچار می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، کارشناس برجسته مسائل خانواده شامگاه شنبه در حسینیه بنی فاطمه (س) خوراسگان-اصفهان- بابیان اینکه تمام رخدادهای کربلا حاوی پیام است، اظهار کرد: مولا اباعبدالله‌الحسین (ع) در کربلا به کودکان توجه بسیار داشتند.

* اولین قدم برای تربیت صحیح فرزندان درک درست دنیای آن‌ها است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین دهنوی با اشاره به درک بسیار دقیق امام حسین (ع) از کودکان، گفت: اولین قدم برای تربیت صحیح فرزندان درک درست دنیای آن‌ها است وگرنه در تربیتشان موفق نخواهید بود.

وی ازجمله نیازهای اساسی کودکان را «محبت» عنوان و خاطرنشان کرد: سید و سالار شهیدان به خواهرشان ام‌کلثوم (س) فرمودند به علی‌اصغر (ع) توجه کن او نیاز به محبت دارد، خودشان و حضرت زینب (س) هم به کودکان در کربلا محبت بسیار می‌کردند.

کارشناس برجسته مسائل خانواده صداوسیما روایتی را از پیامبر (ص) در مورد توجه و محبت به کودکان این‌گونه عنوان کرد: ایشان فرمودند «زنان و مردان مسلمان! به بچه‌ها مهربانی و به بزرگ‌ترها احترام بگذارید، بچه‌هایتان را دوست داشته باشید و به آن‌ها محبت کنید.»

حجت‌الاسلام دهنوی با اشاره به سیره رفتاری پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) گفت: بسیار شنیده‌اید که ایشان با حسنین بازی می‌کردند (به‌طور مثال زمانی که در سجده بودند و حسنین بر روی دوششان می‌رفتند و در حال بازی بودند ایشان سر از سجده برنمی‌داشتند تا آن‌ها خسته شوند و کنار بروند) و به آن‌ها محبت می‌ورزیدند و نسبت به کوچک و بزرگ مهربان بودند.

* چرا برخی والدین فرزندانشان را نمی‌بوسند؟

وی خطاب به پدر و مادرها اظهار کرد: چرا برخی از شماها فرزندانتان را نمی‌بوسید؟ حضرت رسول (ص) فرمودند «بچه‌هایتان را زیاد ببوسید چون به‌واسطه این کار در قیامت به ازای هر بوسه درجه اتان در بهشت بالاتر می‌رود.»

این کارشناس مسائل خانواده محبت والدین نسبت به فرزند را عامل سالم‌تر بودن جسم، رشد روحی و معنوی فرزندان عنوان و تأکید کرد: یکی از دلایلی که فرزندان به بزه‌کاری، جرم و در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند به علت عدم محبت پدر و مادر نسبت به فرزندشان است.

* بگذارید بچه‌ها شیطنت کنند

حجت‌الاسلام دهنوی دومین نیاز فرزندان را انجام «شیطنت» بیان کرد و گفت: پدرها و مادران تصورشان از شیطنت این ست که یعنی کودک فقط تحرک داشته باشد درصورتی‌که تعریف درست شیطنت این هست که فرزند تحرک همراه با ایذا «چاشنی آزار» داشته باشد.

وی ادامه داد: امام کاظم (ع) فرمودند «نیکو است که کودکان در کودکی شیطنت کنند تا وقتی بزرگ می‌شوند حلیم بشوند.» یا پیامبر مهربانی‌ها (ص) در این رابطه فرموده‌اند «وقتی بچه شما در کودکی شیطنت می‌کند در بزرگی اهل تعقل و تفکر می‌شود.»

کارشناس برجسته مسائل خانواده صداوسیما علت این فرمایشات اهل‌بیت (ع) را این‌گونه بیان کرد: کودکان دارای انرژی نهفته هستند که با انجام شیطنت این انرژی‌های نهفته رها می‌شوند و زمانی که بزرگ‌تر می‌شوند مغزشان بهتر عملکرد از خود نشان می‌دهد.

 

حجت‌الاسلام دهنوی با اشاره به مطلبی از یک کارشناس غربی گفت: این شخص گفته است اگر انسان در کودکی بچگی نکند در بزرگ‌سالی بچگی می‌کند، لذا ممکن است شخصی به سبب اینکه در کودکی کارهای کودکانه انجام نداده باشد در بزرگ‌سالی بازی‌ها و رفتار بچه‌گانه از خود بروز دهد.

* چهار ماه ابتدای زندگی فرزندان اهمیت خیلی بالایی دارد

وی، چهار ماه ابتدای زندگی فرزندان را دارای اهمیت خیلی بالا عنوان و تأکید کرد: به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر در این مدت به آن‌ها رسیدگی کامل نشود در ضمیر ناخودآگاه آن‌ها «آدم‌ها غیرقابل‌اعتماد هستند» ثبت می‌شود.

این کارشناس برجسته مسائل خانواده گفت: بر اساس تحقیقاتی که انجام‌گرفته نشان داده‌شده است که مادران ایرانی در چهارماهه اول زندگی فرزندان پس‌ازاینکه کودک بین دو تا 9 دقیقه بی‌تابی کرد به آن رسیدگی می‌کنند که این‌یک هشدار جدی است و باید نسبت به تغییر این رفتار کوشا باشیم.

حجت‌الاسلام دهنوی ثبت غیرقابل‌اعتماد بودن آدم در ضمیر ناخودآگاه کودکان را دارای اثرات منفی روحی روانی بیان کرد و گفت: این افراد در بزرگ‌سالی به بیماری روحی روانی با عنوان «اختلال هذیانی»(سوءظن‌های بیمارگونه) که دومین اختلال خطرناک روان‌پزشکی است دچار می‌شوند.

* 95 درصد آقایانی که همسر و فرزندان خود را کتک می‌زنند خودشان در کودکی کتک می‌خورده‌اند

وی کتک زدن کودکان را دارای 14 آفت ازجمله سادیسم، حیوان آزاری و خودآزاری عنوان و اظهار کرد: متوجه شده‌ایم 95 درصد آقایانی که همسر و فرزندان خود را کتک می‌زنند خودشان در کودکی کتک می‌خورده‌اند.

* مراقب ایجاد اختلال روان‌پزشکی با عنوان «وسواس اجباری» باشید

کارشناس برجسته مسائل خانواده سخت‌گیری خانواده به کودکان را عامل اختلالی روان‌پزشکی با عنوان «وسواس اجباری» بیان کرد و گفت: این سخت‌گیری‌ها در نظام زندگی فرزند اخلال به وجود می‌آورد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715