دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
گفتگو با هومن هاشمی نژاد مدیر واحد خانواده مرکز احیای اندیشه و سیره علوی
 امروز دشمن نقش «مادر» را به عنوان هسته مرکزی کانون خانواده مورد هجمه قرار داده/ به سهم خود تلاش خواهیم کرد تا این توطئه را خنثی کنیم   

آثاری باید تولید و ترویج شود که حقیقتا مورد نیاز باشد و نوآورانه و مشکل گشایانه به طرح مسایل بپردازد... به دنبال راه اندازی جلسات برای خانواده های دغدغه مند هستیم و همچنین کمک و حمایت از خانواده هایی که جلسات هفتگی دارند اما در اداره آن با مشکل مواجه هستند

ندای اصفهان- زهرا سعادت:

مرکز احیاء اندیشه و سیره ی علوی مجموعه ای فرهنگی از سازمان های مردم نهاد هست که کار خود را از ۱۵ سال پیش با فعالیت های پراکنده شروع کرد. گام های اولیه مرکز، تولید مجموعه های نمایشگاهی بود، که می توان به مجموعه ی نمایشگاهی «امام علی(ع) اسوه ی آفرینش» اشاره کرد، که این مجموعه چندین سال در حال اجرای این نمایشگاه در نقاط مختلف کشور بوده است.

پس از آن مدتی فعالیتها رها می شود تا حدود سالهای ۷۷-۷۸، که بنا به گفته مدیر این مرکز، فعالیت های دانش آموزی با محوریت عید غدیر  نقطه عطفی بود و تیم هایی برای برنامه ریزی و برگزاری جشن تشکیل می شود و در دبستان های شهر، جشن غدیر برپا می کنند. این کار چند سال طول می کشد و هر سال با  کیفیت تر، پخته تر و پربارتر می شود تا حدی که در سالهای ۹۳-۹۴ این جشن ها به بیش از ۱۷۰ جشن در سال رسیده و برای بیش از ۴۴۰۰۰ دانش آموز استان اصفهان برگزار شد؛ برنامه ای شامل بسته های فرهنگی، کتاب، پذیرایی، اجرای مبلغین کودک در مدرسه، برگزاری مسابقه و اهدای جوایز و عیدی به تمام دانش آموزان مخاطب.

جنس فعالیت های خاص این مرکز باعث علاقه ما شد تا به سراغ گفتگو با مدیر واحد خانواده آقای هومن هاشمی نژاد برویم.

***
ندای اصفهان: در مورد طرح های جشنواره های دانش آموزی خود لطفا بیشتر توضیح دهید.

هاشمی نژاد: از سال ۹۳ مجموعه ما به طور متمرکزتری فعالیت هایش را ادامه داد و سازماندهی پیدا کرد که سه واحد را می توان نام برد: «انتشارات مهرستان»، «غنچه های علوی» و «خانواده ی علوی».
واحد غنچه های علوی همان فعالیت های دانش آموزی را ادامه می دهد، که جشنواره مهر غدیر امسال برای کلاسهای چهارم تا نهم برگزار شد. آیتم های مسابقات ما داستان نویسی، سرودن شعر و تصویرگری هست، و در کنار آن بخش خانوادگی با موضوع نمایشنامه خوانی برگزار می شود. در این بخش ها دو هدف مورد توجه ما است:
۱٫ انتقال مفاهیم مورد نظر ۲٫ جمع کردن افراد خانواده دور هم و مشغول داشتن آنها به یک فعالیت مشترک. درنهایت و بعد از  ایام محرم و صفر به برندگان جوایز نفیسی اعطا خواهد شد.
ندای اصفهان: واحد مهرستان در چه حوزه ای و با چه رویکردی فعالیت می کند؟
– کلمه ی مهر مخفف «محصولات هنری رسانه ای» است و کار در زمینه ی تولید و تهیه ی آثار هنری در فرم کتاب، فیلم کوتاه و مستند ارایه می شود. تا کنون ۹ جلد کتاب در این واحد تولید شده و فیلم کوتاه «هنوز» با تاکید بر نقش مادر به عنوان محور خانواده اکران شده و دومین فیلم کوتاه هم با همین موضوع در جهت خنثی کردن حربه های دشمن در حال تدوین است چراکه امروز آنها جایگاه مادر را در خانواده مورد هجوم خود قرار داده اند. یک مستند نیز در حال ساخت داریم.

کتابها هم قرار است تا پایان سال به ۵۰ جلد برسد و ادامه پیدا کند که این کتابها با کتاب های بازاری و گیشه ای تفاوت دارند و نویسندگان خاص موضوعات خاصی را برای مخاطبین خاص به تحریر در آوردند.

photo_2016-10-07_21-59-10

photo_2016-10-07_21-59-19

در حوزه ی کودک نیز نیاز به تولید بیشتر و بهتر کارهای فاخر فرهنگی و مذهبی بسیار احساس می شود که یک بخش تخصصی برای تهیه ی کتاب کودک داریم و در برنامه ی بلندمدتمان تولید انیمیشن و بازی هست.
ندای اصفهان: حیطه ی فعالیت و اقدامات واحد خانواده ی علوی چگونه تعریف شده است؟
– در این واحد دغدغه ی ما ارتقاء سطح خانواده ها برای رساندن آنها به سطح تراز خانواده ای است که از منظر قرآن و اهل بیت تعریف شده است. در این راستا طرحی داریم تحت عنوان کانون های فرهنگی خانواده که کار اصلی آن راه اندازی و حمایت جلسات خانوادگی است که با محوریت معارف قرآن و اهل بیت تشکیل می شود. ما با مطالعه و مشورت با کارشناسان حوزه ی خانواده دیدیم بهترین بستر برای تربیت نسل آینده  تشکیل جلسات خانوادگی است و می تواند نیازهای محتوایی و اجتماعی خانواده ها را تامین کند. ما در این طرح به دنبال راه اندازی جلسات برای خانواده های دغدغه مندی هستیم که با این مقوله آشنا نیستند و هم چنین کمک و حمایت از خانوداه هایی که این جلسات را دارند اما در اداره ی آن به نحوی با مشکل مواجه هستند.
ندای اصفهان: حمایت شما در جهت تزریق فکر و ایده خلاصه می شود یا در زمینه اعطای امکانات هم مشارکت می کنید؟
– حمایت های ما به دو حوزه تقسیم می شود:
الف. حوزه ی حمایت های خدماتی: به عنوان مثال پیشنهاد مکان های مناسب با قیمت های کم به کسانی که مکان و فضای کافی و لازم را در اختیار ندارند، یا ارایه ی خدمات در زمینه ی سیستم صوتی، کتابهای دعا و قرآن و نهج البلاغه و همچنین اعطای تسهیلات، توزیع بن های تخفیف تفرجگاه های تفریحی شهر و…
ب. حمایت های محتوایی: شامل اعزام سخنران، مداح، توزیع کتاب و بروشورهای آموزشی، توزیع سی دی های آموزشی و سخنرانی، تربیت مربی کودک و معرفی آن به جلسات و…
بخش خانواده ی علوی فعالیتهای دیگری هم دارد مثل برگزاری نشست های تخصصی مادران به طور مستمر و با بهره گیری از اساتید خوب و مجرب. همچنین برگزاری دوره های آموزشی تربیت مربی کودک برای معرفی به جلسات هفتگی.
ندای اصفهان: چه برنامه ها و چشم اندازی برای آینده ی مجموعه دارید؟
– ما در حال گسترش این طرح هستیم، در آینده قصد داریم کتابچه ی مدل های برگزاری جلسات خانوادگی را تدوین کنیم. مدلهای برگزاری جلسات موفق با اقتباس و بهره گیری از تجربیات جلساتی که قدمت داشتند، اعم از پذیرایی، تعداد مدعوین، نحوه ی برخورد با آراء مختلف و محورهایی که می توان جلسه را با آن به جلو برد.
ایده ما این است که مگر نبود که حضرت محمد (ص) اولین دعوت خود را در جلسه ی خانوادگی مطرح کردند؟ ایشان بعد از سه سال دعوت مخفیانه از نزدیکان دعوت کردند و ولیمه دادند و اسلام را معرفی کردند.
ندای اصفهان: در مدل و برنامه ای که برای جلسات هفتگی ارایه می دهید جایگاهی برای مدل شادی، جشن های تکلیف، جشن های ازدواج و غیره در نظر گرفته اید؟
– اینها گام های بعدی ماست، ما به جلسات خانوادگی به عنوان یک بستر نگاه می کنیم، بستری که اتفاقات میمون زیادی در آن خواهد افتاد. در این بستر ازدواج، ایجاد اشتغال، اعطای وام، حل و فصل مسایل و مشکلات خانوادگی و… رخدادهای ضمنی هستند.
در گام های بعدی ارایه ی بسته بازی های آموزشی و آپارتمانی، ارایه ی مدل برای جشن ها، فرهنگ سازی ازدواج ساده، ارایه ی مدل برای شادی و تفریح و… صورت خواهد گرفت.

ندای اصفهان: مرکز با چه موانع و مشکلاتی در طول دوران فعالیت خود مواجه بوده است؟
– ما برای شروع امکاناتی نداشتیم و سراغ عده ای از خیرین رفتیم و طرح را به آنها معرفی کردیم و بعضا مختصری کمک گرفتیم. به هر حال کار هزینه دارد و نیاز داریم ارگان هایی که منابعی در اختیار دارند (و تحکیم بنیاد خانواده هم در لیست مأموریت هایشان هست) مثل استانداری، شهرداری، ارشاد، سازمان تبلیغات، آموزش و پرورش، امکاناتی را در اختیار ما قرار بدهند، چرا که خانواده دغدغه ی روز کشور و جهان است.

آمار بزه، طلاق، اعتیاد، فساد مالی مدیران، همه ریشه در تربیت خانوادگی دارد. اگر یک خانواده درست و با الگوی صحیح اسلامی چیده شود و ارکانش در جای خود قرار گیرد و ارتباطات درون خانوادگی صحیح شکل بگیرد خروجی های این واحد اجتماعی باعث رشد و افتخار خواهد بود. ما تاکنون ۲۰۰ جلسه ی خانوادگی را شناسایی کردیم که با مجموعه ارتباط دارند و در حال استفاده از بسته های محتوایی ما هستند. ما برای پوشش بهتر نیازهای آنها نیاز به کمک نهادها داریم، به عنوان مثال نمازخانه های مدارس می تواند در اختیار ما قرار بگیرد، ولی متاسفانه با ما همکاری نشده است.
ندای اصفهان: تا چه حد با دیگر مجموعه های فرهنگی تبادل تجربه و حفظ همکاری دارید؟
– مجموعه های زیادی هستند که با آنها ارتباط داریم به لحاظ مشورت، به لحاظ هم افزایی و تبلیغ طرح ها و ارایه ی خدمات دوسویه.
انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. فایده گفت:

  چه فایده؟ وقتی اکثر وقت کودکان با کارتون های امریکایی و … پر می شود.
  چرا از بین این همه مجموعه یه عده به سمت تولید انیمیشن و فیلم متناسب نمی روند؟
  0  0
 2. فایده گفت:

  چه فایده؟ وقتی اکثر وقت کودکان با کارتون های امریکایی و … پر می شود.
  چرا از بین این همه مجموعه یه عده به سراغ ساخت انیمیشن با کیفیت در حد رقابت با امریکا نمی رن؟
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز