یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
مدیر حوزه علمیه رکن‌الملک اصفهان:
 مراقب «نفاق ضعیف» در خودتان باشید/ یکرنگی باخدا نفاق را از بین می‌برد   

آیت‌الله کلباسی گفت: اگر انسان باخدا یکرنگی پیدا کند نفاق او از بین می‌رود، لذا باید ملاک در زندگی را حق قرارداد و از گفتن و دفاع از حق بیمناک نبود.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان،‌ مدیر حوزه علمیه رکن‌الملک اصفهان شب گذشته در محل این مدرسه و در جمع عزاداران حسینی اظهار کرد: خداوند تبارک و تعالی برخی از افراد را به‌واسطه اعمالی که انجام داده‌اند بر روی قلبشان مُهر می‌زند یعنی از درک حق و حقیقت عاجز می‌شوند.

آیت‌الله احمد کلباسی با بیان اینکه باید ببینیم چه قلبی مُهر می‌خورد و بر اثر چه گناهانی این اتفاق می‌افتد، گفت: خداوند در آیه ۷ سوره مبارکه بقره می‌فرماید: «خَتَمَ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَهٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ» خدا بر دل‌ها و گوشه‌ای آنان مهر نهاده؛ و بر چشم‌هایشان پرده‌ای افکنده شده؛ و عذاب بزرگی در انتظار آن‌هاست.

وی در مورد افرادی که مصداق این موضوع می‌شوند، اظهار کرد: اینان کسانی هستند که به آن‌ها چه هشدار داده شود چه نشود ایمان نمی‌آورند و زیر بار حق نمی‌روند که آیه ششم سوره مبارکه بقره به این موضوع اشاره دارد «إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا سَوَاءٌ عَلَیهِمْ أَأَنْذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنْذِرْهُمْ لَا یؤْمِنُونَ».

مدیر حوزه علمیه رکن‌الملک اصفهان با بیان اینکه در آیه ششم سوره بقره منظور از «کَفَرُوا» کافران مطلق نیست، گفت: کسانی که حق را می‌پوشانند به همان نسبت دچار کفر شده‌اند و در اینجا فرق بین کفر فقهی و کفری که قسمتی از حق را می‌پوشاند وجود دارد.

آیت‌الله کلباسی، متکبران و جباران را از افرادی عنوان کرد که بر قلبشان مُهر زده می‌شود، اظهار کرد: آیه ۳۵ سوره مبارکه غافر بر این امر دلالت دارد «الَّذِینَ یجَادِلُونَ فِی آیاتِ اللَّهِ بِغَیرِ سُلْطَانٍ أَتَاهُمْ کَبُرَ مَقْتًا عِنْدَ اللَّهِ وَعِنْدَ الَّذِینَ آمَنُوا کَذَلِکَ یطْبَعُ اللَّهُ عَلَى کُلِّ قَلْبِ مُتَکَبِّرٍ جَبَّارٍ» همان‌ها که درآیات خدا بی‌آنکه دلیلی برایشان آمده باشد به مجادله برمی‌خیزند؛ (این کارشان) خشم عظیمی نزد خداوند و نزد آنان که ایمان آورده‌اند به بار می‌آورد؛ این‌گونه خداوند بر دل هر متکبر جباری مهر می‌نهد!

وی کسانی که به‌صورت افراطی به دنبال هوای نفس خود می‌روند را دسته سوم بیان کرد و گفت: این‌ها کسانی هستند که نوکر و بنده نفس خود می‌شوند.

مدیر حوزه علمیه رکن‌الملک اصفهان چهارمین دسته را «نفاق» برشمرد و تأکید کرد: متأسفانه خیلی در جامعه خودمان دچار دوگانگی چهره شدند مراقب نفاق ضعیف در خود باشید.

آیت‌الله کلباسی با اشاره به داستانی که شخصی خاص به امام حسین (ع) مراجعه کرده بود و از ایشان خواسته بود تا راهی به او نشان دهد که گناه انجام ندهد، گفت: حسین بن علی (ع) در جواب او فرمود: جایی برو که از چتر ولایت خداوند بیرون باشد بعد گناه کن، رزق خدا را نخور و بعد گناه کن، جایی برو که خدا تو را نبیند و بعد گناه کن.

وی تصریح کرد: اگر انسان با خدا یکرنگی پیدا کند نفاق او از بین می‌رود، لذا باید ملاک در زندگی را حق قرار داد و از گفتن و دفاع از حق بیمناک نبود.

مدیر حوزه علمیه رکن‌الملک اصفهان با بیان اینکه شما در تاریخ اگر ببینید کسانی که بر قلبشان مهر زده‌شده به چه حد بدبخت شده‌اند، گفت: کسانی که در کربلا روبروی امام حسین (ع) ایستادند به‌جایی رسیدند که حتی به بچه شش‌ماهه رحم نکردند و او را کشتند.

آیت‌الله کلباسی تأکید کرد: ابتدا باید محتوای راه امام حسین (ع) را بلد شویم سپس شعائر را انجام دهیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز