دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
گفتگو با سعید صرامی مدیر فرهنگسرای پایداری گلستان شهدای اصفهان؛
 امامزادگان عشق/ مردم و مسئولین و از ننه علی تا توریست های خارجی همه «اینجا» می آیند   

پس از جنگ تحمیلی، تخت فولاد اصفهان آرامگاه گلهای پرپر گردید که برای دفاع از وطن و اسلام به درجه رفیع شهادت نایل شدند. در گلستان شهدا حدود ۸۰۰۰ شهید آرمیده اند. هیچ کدام از این امام‌زادگان عشق دست رد به سینه هیچ زائری نمی‌زنند و گره‌ها و مشکلاتی که در زندگی روزمره هست را باز می‌کنند

ندای اصفهان- جمال طاهری:

فرهنگسرای پایداری از مکان های جدیدی است که در سالهای اخیر به تکیه شهدای اصفهان اضافه شده تا در عرصه فرهنگی شهر در فضای ایثار و شهادت نقش بازی کند و جاهای خالی پازل فرهنگی شهر را پر نماید. شاید همین جدید بودن مجموعه باعث شده تا افراد زیادی از فعالیت ها و اهداف آن مطلع نباشند، به همین بهانه با مدیر این فرهنگسرا (که در ضلع جنوبی تکیه شهدا واقع شده) به گفتگو نشستیم.

سعید صرامی مدیر فرهنگسرای پایداری اصفهان دارای لیسانس حقوق و کارمند سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان است که ۲۰سال سابقه کار فرهنگی در شهر اصفهان را در این سازمان دارد؛ مردی خوش خلق، خودمانی و خاکی که لبخند از روی لبانش پاک نمی‌شود و انسان با او حس راحتی و سادگی در ارتباط دارد.

 ***

ندای اصفهان: فرهنگسرای پایداری چند سال است در محل تکیه شهدا واقع شده و اهداف و برنامه های آن چیست؟

صرامی: فرهنگسرای پایداری در سال ۱۳۸۷ در محله همت آباد افتتاح و از سال ۱۳۸۹ به محل فعلی در گلستان شهدا نقل مکان کرد. ترویج روحیه ایثار، پایداری و مقاومت و آشنایی نسل جوان با ارزش های دفاع مقدس و احیای روحیه شهادت طلبی ازجمله اهداف فرهنگسرا است.

ندای اصفهان: تفاوت فعالیت های فرهنگسرای پایداری با کارهایی که بنیاد شهید و خیمه تکیه انجام می دهند چیست؟

– فرهنگسرای پایداری در راستای محوریت و انجام برنامه‌های فرهنگی خود وارد شده و ترویج و تبیین سیره شهدا همراه با تعلیم و تربیت مردم بالاخص جوانان را در دستور کار دارد، لیکن اداره بنیاد شهید بیشتر به صورت پشتیبانی از یکسری برنامه‌ها و نیز به صورت جمع‌آوری اطلاعات شهدا و برگزاری مراسم و ادعیه مذهبی کار می‌کنند.

ندای اصفهان: به نظر می‌رسد شکل و شمایل ظاهری فرهنگسرای پایداری با آنچه ما از یک فرهنگسرا سراغ داریم متفاوت است و از ابتدا این مکان قرار نبوده فرهنگسرا شود و بعدا این تصمیم گرفته شده است. این برای فعالیت های شما مشکل‌ساز نبوده؟

– با عنایات شهدا این نقص پوشیده گردیده و ابتکارات خلاقانه بچه‌های فرهنگسرا، فضایی معنوی به اینجا بخشیده است.

photo_2016-10-04_01-25-55

ندای اصفهان: مهمترین دستاورد فرهنگسرای پایداری در مدت فعالیتش را چه می‌دانید؟

– جمع آوری اطلاعات هر ۷۶۰۰ شهید آرمیده در گلستان شهدا و نیز شبکه‌سازی گسترده ۲۰هزار نفری بین شهروندان اصفهانی و ایجاد و در اختیار قرار دادن محتوای مرتبط با شهدا از طریق برنامه‌هایی چون «قرار عاشقی» و نرم افزار «آسمانی‌ها».

ندای اصفهان: برخورد خانواده‌های شهدا با فعالت‌های شما چگونه بوده؟ اگر خاطره خاصی خصوصا از خانواده شهدای معروف دارید بفرمایید.

– بسیار عالی بوده؛ واقعا ما فکر می‌کنیم مهمان این عزیزان هستیم، چرا که مادران شهدا بسیار لطف داشته و همانند مهمان با ما و بقیه رفتار و همیشه ما را شرمنده خود می‌کنند.

خاطره‌ای از ننه علی (مادر شهید علی کدخدایی) بیشتر به ذهنم مانده چرا که ایشان معروف به ننه علی هستند و در هفته چهار روز این مادر سالمند۷۰ و اندی ساله، به تکیه شهدا مراجعه می‌کنند و به شهید خود سرمی زنند و به گلدان‌های گلستان آب می‌دهند. اگر یک روز نیایند نگرانشان می‌شویم. ایشان از آخر خیابان آتشگاه با اتوبوس می‌آیند و یک زنبیل پر میوه و شیرینی برای بچه‌ها می آورند و همیشه اصرار دارند میوه‌ها خورده شود و می‌گویند پسرم علی میوه خیلی دوست داشت و به همین نیت این کار را می‌کنند.

سعید صرامی

ندای اصفهان: به نظر می‌آید در طول هفته حضور مردم در تکیه شهدا نسبت به روزهای آخر هفته کمتر است. آیا این در نوع و ساعت فعالت‌های شما تاثیر دارد؟

– برنامه‌های فرهنگسرا بیشتر حالت شهری داشته و متمرکز و یکجا نیست و یکسری برنامه در میادین اصلی شهر بوده و یا برخی تولیدی می‌باشد لذا میزان حضور مردم در تکیه شدا در فعالیت های ما فرقی ندارد.

اگر مردم حضوری هم به ما مراجعه کنند خدماتی شامل ارائه وصیت نامه و محتوای شهدا و عضوگیری خادمان شهدا را داریم (شرکت در دوره‌های پرورش روایتگری و جهاد خاموش که به مردم در برپایی یادواره‌ها کمک می‌کند و…).

ندای اصفهان: شخصیت‌های مختلف ورزشی، هنری، سیاسی و… در طول هفته برای تجدید بیعت با شهدا به تکیه شهدا می‌آیند؛ آیا شما برای این اشخاص برنامه‌های ویژه دارید؟

– بله؛ شخصت‌ها می‌آیند و جالب است برای ما عادی شده؛ مثلا شهردار محترم اصفهان مرتب به تکیه شهدا می‌آیند و مدیران ارشد شهری و کشوری و ورزشکاران یا مهمانان خارجی که ما برای این عزیزان پک‌های فرهنگی آماده داریم و خاطرات شهدا و نیز جانمازهایی به عنوان هدیه فرهنگی.

برای توریست های خارجی هم پلاک‌هایی داریم که به سه زبان انگلیسی و عربی و فارسی روایتگری چاپ شده و نیز اطلاعات راجع به شهدا و گلستان که در اختیارشان قرار می‌دهیم و نیز نمایشگاهی که از آن بازدید می‌کنند.

ندای اصفهان: در طول هفته دفاع مقدس نمایشگاه حقیقتی آسمانی را فرهنگسرای پایداری برپا کرد که یک نمایشگاه فیزیکی و حسی بود. استقبال از این نمایشگاه و تاثیرگذاری آن را چطور دیدید؟

– این برنامه با همکاری بسیج شهرداری انجام گرفت و تونل نمایشگاهی آن برگرفته از نمایشگاه «جنگی که بود/ راهی که هست» بود. ایده آن توسط خادمان فرهنگسرای پایداری داده شد و الحمدلله استقبال مردم از این کار هم خوب بود

photo_2016-10-04_02-23-41

photo_2016-10-04_02-29-48

photo_2016-10-04_02-24-08

photo_2016-10-04_02-24-19

ندای اصفهان: به نظر می‌رسد بیشتر مخاطبین فرهنگسرای پایداری را مدارس و مجموعه‌های سازمان یافته تشکیل می‌دهند تا مردم عادی، درست است؟

– چون مدارس و ارگان‌ها چندسالی از برنامه دائمی گلستان گردی فرهنگسرا که برنامه‌ای ترکیبی بوده استفاده کرده اند اینگونه به نظر می رسد، اما از روز اول فعالیتم در گلستان شهدا همیشه از دغدغه‌های من بوده و هست که چه کنیم تا همه شهروندان با سلایق مختلف را دربر گیریم.

توجه داشته باشیم تنها جایی که متعلق به همه بوده با هر سلیقه، همین گلستان شهدا است. ما شهروندی داشته‌ایم که مرتبا سرمی زند به گلستان و اصلا مسلمان نیست ولی ارزش والایی برای شهدا قائل است و می‌گوید اینان برای خاک و وطن‌شان فداکاری کرده اند. لذا ما امسال با برگزاری برنامه‌هایی مثل «فرمانده دلها» و «حقیقت افسانه‌ای» مدنظرمان بود همه شهروندان را به گلستان پر خیر و برکت شهدا بکشانیم.

ندای اصفهان: از کجا فهمیدید که این شهروند غیر مسلمان است؟

– چون این شهروند زائر مزار شهید «آناتولی میرزایی» بود و پس از درخواست وصیت و زندگینامه شهید آناتولی در مورد خود و شرایطش برایمان توضیح داد. به طور کلی به دلیل مکان فرهنگسرا مراجعات زیادی از افراد با ویژگی های مختلف داریم.

ندای اصفهان: در هفته دفاع مقدس بجز نمایشگاه حقیقتی آسمانی چه برنامه‌هایی داشتید؟

– برنامه تولید اپلیکیشن موبایل آسمانی‌ها که حاوی اطلاعات شهدا و گنجینه‌ای کامل از اطلاعات شهدا و عملیات‌ها را دارد و نیز برنامه پرواز فانوس‌ها که در هر شب جمعه روی یکی از قطعات گلستان با نصب فانوس‌های واقعی و معرفی شهدای شاخص آن قطعه و روایتگری آن شهدا انجام گرفته و نیز برنامه غرفه‌ی هم عهدی دانش آموزان با شهدای دانش آموز و همچنین تولید پادکست‌های روایتگری جناب آقای محمد احمدیان از راویان برجسته کشوری را در این ایام داشتیم.

photo_2016-10-04_02-24-53

ندای اصفهان: آیا روایتگری هم در برنامه‌های فرهنگسرا هست؟ اگر هست چگونه و به چه شکلی صورت می‌گیرد؟

بحث روایتگری از برنامه‌های اصلی فرهنگسرا بوده و هست به گونه‌ای که فرهنگسرای پایداری از تخصصی‌ترین مراکز پرورش راویان جوان دفاع مقدس در کشور به شمار می رود. تا کنون ۲۰۰ راوی جوان پرورش داده‌ایم که در حال حاضر در مناطق عملیاتی مشغول روایتگری هستند. قابل ذکر است دوره‌ی چهارم آموزش روایتگری از آبانماه آغاز می‌گردد.

در حال حاضر راویان پیش کسوت ما که خود در جنگ بوده‌اند حدود ۱۰۰نفر و راوی جوان که خودمان پرورش داده‌ایم و اکثرا حوزوی و دانشگاهی بودند ۲۰۰ نفر هستند.

ندای اصفهان: آیا همه راویان شما آقا هستند؟

– اتفاقا حدود ۶۰ درصد راویان جوان‌مان خانم هستند!

ندای اصفهان: راوی افتخاری هم دارید؟

– خیلی از راویان افتخاری هستند و فقط برای دلشان روایتگری می‌کنند و حتی در اردوهای ده روزه به جنوب اعزام می‌شوند

منظور از افتخاری فعالیت بدون دریافت هزینه است، ولی اگر منظورتان این است که کسی مراجعه کند و بگوید می‌خواهد روایتگری کند نه؛ نمی‌شود، چون راویان ما آزمون ورودی و مصاحبه دارند و باید یا حوزوی باشند و یا دانشگاهی. پس از آزمون و مصاحبه درصورت قبولی وارد دوره شده و یکسال دوره را می‌گذرانند که شامل جلسات هفتگی و اردوهای آموزشی و عملی هست و در انتها درصورت قبولی و با توافقی که با سپاه شده گواهی با امضای فرهنگسرا و قسمت راویان سپاه داده می‌شود.

ندای اصفهان: این روزها بحث پایداری و ایثار با بحث شهدای مدافع حرم گره خورده است. برای شهدای حرم چه برنامه‌هایی دارید و چه کرده‌اید؟

– مبحث مدافعان حرم در ادامه ایثار و فداکاری رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است؛ همانگونه که قرابتی است بین شهدای کربلا و واقعه آن با شهدای هشت سال دفاع مقدس. لذا یکی از فعالیت‌های مرکز ما همین است، بطوری که برنامه «به تماشای سرو» در فرهنگسرای پایداری ویژه برنامه‌ای است برای معرفی کلیه شهدای مدافع حرم اصفهانی و افغانستانی ساکن اصفهان که حدود ۶۰ نفر هستند. ارتباط گیری نزدیک با خانواده‌های این شهدا برقرار شده و نیز «نمایشگاه سروقامتان» آثار این شهدا را در معرض عموم قرارداده و قرابت بین این شهدا با شهدای کربلا و شهدای هشت سال دفاع مقدس را بیان می‌کند.

ندای اصفهان: در طول مدتی که در تکیه شهدا مستقر بودید کرامت خاصی از شهدا دیدید؟

– کرامات بسیار است. این شهیدان زنده‌اند. باید بگویم اگر شهدا را به روشنی درک کنیم، راه را می‌یابیم. شهدا چه می‌گویند؟ این شهدا راه را نشانمان می‌دهند. شهید زنده است و کنار ماست، من این مطلب را از اعماق وجودم درک کردم در تمام لحظات زندگی و کارهایم حس‌شان می‌کنم.

ندای اصفهان: اگر بخواهید به کسی که شهدای اصفهان را نمی‌شناسد نکات ویژه‌ای از تکیه شهدا بگویید چه خواهید گفت؟

– گلستان شهدا یا همان تخت فولاد، یکی از بزرگترین و متبرک‌ترین قبرستانهای بزرگ اسلام بعد از «وادی الاسلام» در نجف و «بقیع» در مدینه است که بیش از ۲۰۰۰ نفر از علمای بزرگ زمان خود را جای داده و به روایتی یکی از پیامبران قوم بنی‌اسراییل بنام «یوشع نبی» در این مکان مقدس دفن است.

شمال آن به نام «لسان ‌الارض» به معنی «زبان زمین» است که به روایتی امام حسن (ع) وقتی برای سرکوب مشرکان از این مکان گذر می‌کند زمین به اذن خداوند با ایشان مراوده می‌نماید و به این اسم گذاشتند.

علمایی چون حاج آقا رحیم ارباب و فاضل هندی و جهانگیرخان قشقایی و آخوندکاشی و بابارکن الدین در این محل دفن هستند. همچنین این مکان پس از جنگ تحمیلی آرامگاه گلهای پرپر گردید که برای دفاع از وطن و اسلام رفتند و به درجه رفیع شهادت نایل شدند و به همین دلیل این مکان گلستان شهدا نام‌گرفت که حدود ۸۰۰۰ شهید در آن آرمیده اند. تنها به این مطلب اشاره می‌کنم که هیچ کدام از این امام‌زادگان عشق دست رد به سینه هیچ زائری نمی‌زنند و گره‌هایی و مشکلاتی که در زندگی روزمره هست را باز می‌کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    هر وقت رفتیم فرهنگسرای پایداری تعطیل بوده. این همه هزینه کردند و استفاده نمی کنند. بهتر نبود این بودجه را صرف کار بهتری می کردن؟
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز