شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲

مهدی رفائی در کارگاه آموزش رسانه شهید مهران حریرچیان مطرح ساخت:

زندگی در لحظه/ «شهروند خبرنگار» رقیبی سرسخت برای روزنامه نگاران سنتی

در عصر جدید هیچ واقعیتی قابل مخفی کاری نیست و اشتباهات عمدی یا سهوی خبرنگاران سریعا در خرده رسانه های محلی و شبکه های اجتماعی برملا می شود؛ به جاست که خبرنگاران بیشتر به کوشش و مطالعه بپردازند چرا که رقیبی سرسخت همچون «شهروند خبرنگاران» دارند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، کارگاه یک روزه آموزش رسانه با یاد و نام شهید شاخص فرهنگی زنده یاد مهران حریرچیان، به همت کانون اندیشه و تمدن اسلامی و بسیج رسانه اصفهان در ۸ مهرماه در محل خانه انقلاب اسلامی و ولایت اصفهان برگزار شد. (+)

در این دوره آموزشی کاربردی که از ساعات اولیه صبح آغاز و تا پاسی از عصر ادامه داشت، برگزاری ۴ کارگاه مجزا با موضوعاتِ خبرنویسی با محوریت شهروند خبرنگار، سوژه یابی و خلاقیت، جریان شناسی سیاسی و نیز جریان شناسی فرهنگی رسانه دنبال شد.

خبر دوره

ارتباطات به عنوان فرایندی قدرتمند، اولین دانشی است که انسان برای توسعه و پیشرفت خود و دستیابی به هدف متعالی‌اش یعنی رسیدن به کمال از آن بهره برده است.

«مهدی رفائی» روزنامه نگار ارشد کشور در این کارگاه ارتباطات را دانشی الهی دانست که از امپراطوری های باستانی تا حکومت اسلامی رسول الله (ص) تا عصر امروز همگی بر آن اهتمام دارند و به دنبال اثربخشی بیشتر هستند.

چرا کار روزنامه نگاران مهم است؟

رفائی معتقد است: روزنامه نگار غیر وابسته، آزاد اندیش، عالم و شجاع، انسان قدرتمندی است که قدرت تغییر خواهد داشت. اين زيربنای کار آينده شما و همه آن چيزهايی است که برای اين حرفه فرا می گيريد.

وی می گوید: برخی از مردم از رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی ياد می کنند و آن را هم سطح قوای مجريه، مقننه و قضائيه می دانند. در اين گفته عنصری از حقيقت نهفته است؛ در يک جامعه معاصر رسانه ها ابزار لازم برای بازرسی و ايجاد توازن را نيز فراهم می آورند. در حقیقت این همان ضرب المثل قدیمی است که می گوید: «توانا بود هرکه دانا بود».

دانایی

وی «دقت»، «بی طرفی» و «انصاف» را سه قانون جهانی برای روزنامه نگاران برشمرد و با مثال هایی توضیح داد که چگونه در ایران و جهان بی دقتی یا بی اخلاقی یک رسانه حتی موجب جنگ ها و نزاع های خونین قومیتی شده است.

خبر خوب خبر بد است!

رفائی به بیان ارزش های خبری رایج پرداخت اما آنها را تا حدودی غیر بومی خواند و به طور مثال عنصر مهم «مردم» را در این عناصر کمرنگ دانست.

وی با تعبیر جالبی گفت: برای برخی رسانه ها «خبر خوب، خبر بد است!» به این معنا که صرفا اخبار ناامیدکننده و درگیری ها را مطرح می کنند و هرچه اخبار تیره است جلوی روی مخاطب می گذارند. این رویکرد در انعکاس اخبار کشورهای جهان سوم در رسانه های غربی نیز مشهود است.

ارزش های خبری

وی در تعریف «خبر» آن را اطلاع رسانی ای دانست که بر پایه اهمیت برای عنصر مخاطب تعریف می شود؛ یعنی تمامی تعاریف ارایه شده از خبر نشان می دهد که تعاریف خبر، عنصر اطلاع دادن و مخاطب را مدنظر قرار می دهد. به گواه کارشناسان در حقیقت نگاه پیوستاری حاکم بر ارزش های خبری منجر به ارایه تعاریف متعدد از خبر شده است.

مزیت ژورنالیسم آنلاین و ایده شهروند خبرنگار

مهدی رفائی در بحث خبرنویسی با محوریت شهروند خبرنگار، بُروز و فراگیر شدن اینترنت و شبکه های اجتماعی و تکنولوژی های موبایلی و نرم افزاری را موجب ایجاد دنیای جدیدی در عرصه فرهنگی اجتماعی دانست که از آن به عصر شهروندخبرنگار تعبیر می شود.

وی تصریح کرد: دیگر دنیا منتظر روزنامه نگاران نمی ماند و در کسری از ثانیه هر خبر و اتفاقی در دنیا منعکس شده و هرگز قدرت های سیاسی و یا رسانه ای تطمیع شده توانایی لاپوشانی نخواهند داشت.

این مدرس افزود: در عصر شهروند خبرنگار هیچ آفتابی پشت ابر نمی ماند و هیچ واقعیتی قابل مخفی کاری نیست و اشتباهات عمدی یا سهوی خبرنگاران سریعا در خرده رسانه های محلی و شبکه های اجتماعی برملا می شود؛ به جاست که خبرنگاران بیشتر به کوشش و مطالعه بپردازند چرا که رقیبی سرسخت همچون شهروند خبرنگاران دارند که محدودیت های آنان را در تهیه خبر ندارد.

این برگزیده ادوار جشنواره مطبوعات کشور، مشکل بزرگ مطبوعات امروز ایران را عدم توجه به تغییر کارکردها دانست و اظهار کرد: امروز وظیفه مطبوعات دیگر دادن خبر نیست، چرا که اخبار در کسری از ثانیه با یک کلیک یا تویت یک کلمه یا فشار یک دگمه به جهان مخابره شده و نباید مطبوعات نسخه چاپی اخبار دیروز باشند بلکه باید بر روی علاقه مندی مردم در شبکه های اجتماعی کار کنند و به جای تکرار خبر بر روی تحلیل و تفسیر و یادداشت و مقاله و تولیدات نقد و عرضه گرافیک و کاریکاتور و… کار کنند.

رفائی در ادامه به تشریح مفاهیمی همچون، روزنامه نگاری موبایلی، خبرنگاری مبلی (نشسته)، روزنامه نگاری آنلاین، روزنامه نگاری چند رسانه ای و نیز در خصوص خبرنگاری پارتیزانی، حاشیه نگاری و روزنامه نگاری مردمی پراخت.

در این جلسه همچنین به توضیحات مختصری درباره شیوه های نگارش خبر از سبک قدیمی «هرم وارونه» تا سبک جدید «وال استریت ژورنال» اشاره شد که با کمبود وقت جلسه به پایان رسید.

مهدی رفائی

%d8%b1%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%88

گفتنی است دیگر مدرس این دوره رضا صفری، رئیس بسیج رسانه استان بود که در خصوص جریان شناسی و خاستگاه سیاسی رسانه در خبرگزاری ها، سایت های خبری تحلیلی و نیز در مطبوعات کشور به ارائه نظرات پرداخت و بحث هایی نیز در خصوص هجمه های رسانه ای دشمن و تاکتیک های رسانه های معاند یا غیر ارزشی بیان کرد.

جواد جلوانی مدرس سواد رسانه ای نیز به تبیین اهمیت سواد رسانه ای و مصادیق جریانات ضد فرهنگی در جامعه پرداخت.

همچنین محمود افشاری دیگر مدرس این دوره در جمع شرکت کنندگان از خلاقیت های خبری و سوژه یابی صحبت کرد و راهکارهای کاربردی برای انتخاب سوژه های خوب و مخاطب پسند را به شرکت کنندگان آموزش داد.(+)

این مدرس همچنین به بیان سبک های جدید خبرنویسی و تحولات جدید در عرصه مطبوعات و فضای مجازی و تغییر ذائقه مخاطبان سخن به میان آورد.

شایان ذکر است برای شرکت کنندگان در این دوره گواهی نامه معتبر از دانشگاه علمی کاربردی صادر خواهد شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    عالی بود/ رفائی یه دونه است

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715