سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳

اعتماد به خدا یا امید به کدخدا؟

خدعه جدید برای عزت بخشیدن به سند ننگین برجام

نابودی صنعت هسته ای مطابق برجام، تنها سیمان کردن قلب راکتور نیست، مهمتر از آن نابودی دل های امیدواری بود که برای شکوفایی و خودکفایی تکنولوژی های روز جهانی می تپید. وقتی که سانتریفیوژها از چرخش ایستاد، با خود حس مقاومت و مجاهدت را از حرکت انداخت

ندای اصفهان- حسین نادیان (فعال فرهنگی)

دکتر حسن روحانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری: آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند، با کدخدا بستن راحت‌تر است و حالا که رهبر انقلاب در سخنان اول فروردین امسال راه مذاکره را باز گذاشتند دولت بعد با رعایت خطوط قرمز می‌تواند این رابطه را برقرار کند. (23/2/92)

در روزهای مذاکرات چنین وانمود می شد که مذاکرات با تأیید رهبر انقلاب شروع شده است و هدایت و نظارت مستقیم رهبر انقلاب در طول مذاکرات انجام می گیرد، ولی آیا به واقع این گونه بود؟

مگر نه این بود که رهبری انقلاب قبل از مذاکرات بارها بدبینی خود را اعلام نمودند و به طور مستقیم و غیر مستقیم مخالفت خود را با انجام مذاکرات بیان کردند، پس چرا آقایان دولتی خوش بینی خود را نسبت به بدعهدی استکبار ترجیح دادند و نظر خود را اعمال کردند؟ در قرآن به مومنین چنین سفارش شده است که «پیامبر را بر خودتان اولی بدانید» ولی دوستان مومن دولتی به سفارش قرآن بی اعتنایی کردند. مگر نه این بود که رهبر انقلاب خطوط قرمزی تعیین کردند که حداقل خواسته های ایران محقق شود و این ها همان اهدافی بود که به جهت آن مذاکرات را شروع نمودیم؛ پس چرا آقایان دولتی بعد از اجرای برجام اذعان کردند که از خطوط قرمز عبور کرده ایم؟

در روزهای آغازین مذاکرات آقایان جامعه را به سمت و سویی سوق می دادند که به مردم این گونه وانمود شود که دو راه بیشتر وجود ندارد، یا باید با امید به کدخدا مذاکره کنیم و معیشت و زندگی خود را سر و سامان دهیم یا باید تحریم بمانیم و زندگی خود را در فقر و گرسنگی و بیچارگی بگذرانیم!

آیا راه سومی هم وجود دارد؟

اعتماد به خدا و جهاد در راه خدا تنها گزینه ای است که باید بدان عمل کنیم و با جهاد اقتصادی هم عزت خود را در مقابل دشمن حفظ می کنیم و هم معیشت خود را تأمین خواهیم کرد. پس از سه سال مشخص شد که راه امید به کدخدا تقریبا هیچ دستاوردی نداشته و در مواردی دستاوردهای ما را نابود کرده است.

نابودی صنعت هسته ای مطابق برجام، تنها سیمان کردن قلیب راکتور نیست، مهم تر از آن نابودی دل های امیدواری بود که برای شکوفایی و خودکفایی تکنولوژی های روز جهانی می تپید. وقتی که سانتریفیوژها از چرخش ایستاد، با خود حس مقاومت و مجاهدت را از حرکت انداخت. دیگر چگونه به جوانان کشورمان بفهمانیم که اگر توانستند به صنعتی برتر دست یابند دولتمردانی پیدا نمی شوند که آن را پلمپ کنند! برای اجرای کامل اقتصاد مقاومتی بیش از هر چیز دیگر به خودباوری و اعتماد به نیروهای بومی نیاز داریم، این همان چیزی است که امام روح الله با نفس مسیحایی خود در جان ما زنده کرد و دقیقا همان چیزی است که دولت با اجرای برجام آن را نابود کرده است.

واقعیت بسیار تلخ تر هم می شود اگر بدانیم که صنعت یک کشور به صورت زنجیره پیوسته ای است که اگر یکی از حلقه های آن را باز کنیم مجموع زنجیر پاره می شود و اینکه صنعت هسته ای صنعت مادری بود که در دل خود صنایع دیگر و رشته های علمی بسیاری را رشد می داد و اکنون پلمپ شده است.

امید به کدخدا کار را به جایی رسانید که مذاکرات با شیطان بزرگ را به یک بازی برد-برد تقلیل دادند؛ رییس جمهور عنوان می کند: «تفکر برد-برد پایه موفقیت ماست، اگر تفکر ما برد– باخت بود، سال ۹۴ که هیچ، ۹۰ سال دیگر هم به پیروزی نمی‌رسیدیم». این رابطه بر اساس دو نگاه واقع نگر و آرمان گرا قابل بررسی است:

در نگاه آرمان گرا و بر اساس نگاه دینی همواره یک تنازع دائمی بین کفر و ایمان وجود دارد که هر دو به دنبال حکومت بر تمام دنیا هستند و در پایان تاریخ و با تحقق وعده الهی حکومت عدل اسلامی بر تمام طاغوت ها و مکاتب الحادی پیروز می شود. بر این اساس نظام کفر در راستای دنیاپرستی و لذت طلبی می خواهد مدیریت مادی خود را بر تمام انسان ها حکمفرما کند و هر اعتقادی را که در مقابل آن بایستد نابود می کند و در این راستا اسلام شیعی را بزرگترین مانع خود می داند. به همین جهت روح استکبار و مبنای وجودی آمریکا به دنبال نابودی کامل جمهوری اسلامی است. پس اساسا نگاه برد-برد در رابطه ایران و آمریکا یک عبارت خود متناقض است؛ چرا که برد یکی به منزله باخت دیگری توصیف می شود و هر دو به دنبال نابودی یکدیگر هستند نه تقویت همدیگر.

در نگاه واقع نگر و بدون توجه به آرمان ها و ارزش ها باید بگوییم که هنگامی می توان مذاکرات برد-برد را پذیرفت که هریک از طرفین به اهداف خود برای شروع مذاکرات برسند. با مروری در صحبت های آقای روحانی قبل از برجام و شعارهای انتخاباتی ایشان به راحتی خواهیم دانست که اهداف مذاکرات چه بوده است و آیا اکنون تأمین شده است؟

تقریبا هیچ!

هدف مذاکرات تأمین مسائل معیشتی مردم ازجمله حل مسأله بیکاری و رکود از طریق رفع تحریم ها بود که با شعار «چرخیدن همزمان چرخ صنعت و سانتریفیوژها» در انتخابات 92 تجلی یافت. هدف دیگر شکست فضاسازی دشمن در سطح افکار عمومی دنیا بود که با ایجاد گفتمان اعتدال و میانه روی و ساختن چهره جدیدی از ایران در افکار جهان پرداخته می شد. و اهداف دیگری ازجمله لغو همه تحریم های ظالمانه و تعامل سازنده با جهان و حفظ حقوق هسته ای و… با یک نگاه به دور از تعصب و جناح بندی سیاسی و با در نظر گرفتن متن توافق و واقعیت های موجود در وضعیت معیشت مردم درمی یابیم که برجام به اهداف خود نرسیده است و این را می توان در اظهارات مسئولین فعلی نیز یافت که تنها به اظهار نظر ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ کفایت می کنیم: «توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.» (+)

البته در این روزها اهداف برجام با ادبیات دیگری تشریح می شود که به نوعی فریبکاری و خدعه برای عزت بخشیدن به سند ننگین برجام است و هدف از مذاکرات تأمین امنیت و جلوگیری از حمله به جمهوری اسلامی ایران تشریح می شود. و برفرض محال اگر چنین خیالبافی آقایان هم صحیح باشد باید دید آیا امنیت و عزت ایران قبل از اجرای برجام بیشتر بوده است یا پس از آن؟

مقامات آمریکایی در دوران پسابرجام بارها و بارها ما را تهدید به حمله نظامی کرده اند. جیبوتی و کشورهای دست دوم روابط خود را با ما قطع می کنند، عربستان سعودی هم ما را بارها و بارها تهدید می کند و در حادثه منا و دیگر مسائل دیپلماسی خنده ما را زیر سؤال می برد. داعش به درون مرزهای ما نفوذ کرده است و هرچند روز گروهی از آنان دستگیر می شوند. با این همه آیا دستاوردهای «هیچ» برجام در مقابل برباد رفتن همه عزت و افتخار ما قابل انکار است؟

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. حمید گفت:

    با اون شرایط کشور چه کار می شد کرد؟ چند سال وقت می خواست؟

  2. ایرانی گفت:

    اینکه وضعیت معیشتی مردم با فرجام بهتر نشد و نمیشود ناشی از خواب سوء مسئولین مملکت است که جلو جلو برا درآمدها نقشه کشیدند. و احتکار رو دوباره رونق دادن و همه منابع کشور رو جلوجلو با شرکتهای خارجی سهیم شدند. سری به سایتهای صنعت و وابسته آن بزنید. تا هدفمان بهبود وضع مالی بهداشتی آموزشی مملکت نباشه و فقط شعار بدیم همینه که هست و برجام کاری نمیکنه/ لطفا شما نیز با کلمات برای خوانده شدن مقاله اتان بازی نکنید اگر واقعا پیرو رهبری هستید میدونید که حرف با دلایل نیاز به این کلمات نداره.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715