سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۴

در گفتگو با مسئول ایستگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر بهارستان؛

جزییات حادثه دلخراش غرق شدن کودک 9 ساله در استخر نا ایمن بهارستان

متاسفانه هیچ گونه درخواست استعلامی برای تایید ساختمان استخر بهشت به آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر بهارستان ارسال نشد و با این وجود از طرف تربیت بدنی استان این مکان مجوز شروع فعالیت گرفت...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، پیش از این از طریق رسانه ها مطلع شدیم که در شامگاه چهارشنبه 17 شهریورماه در استخر بهشت شهر بهارستان به دلیل غیر استاندارد و نا ایمن بودن این مکان برای شناگران جان کودک 9 ساله ای گرفته شد.

برای شنیدن جزییات بیشتر حادثه به سراغ کارشناس ایستگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی بهارستان آقای عبداله ایوبی رفتیم.

***

ندای اصفهان- آقای ایوبی در چه زمانی و توسط چه کسی از وقوع حادثه اطلاع یافتید؟ آیا نیروهای عملیات ایمنی به موقع در محل حادثه حضور داشتند؟

– با توجه به اینکه سیستم های ضبط صدا و تصویر و کلیه ی مکالمات به صورت کامپیوتری ثبت می شود، همه چیز به صورت مستند موجود است. ساعت 20:50 از حادثه توسط مسئولین اورژانس و سپس تماس های مردمی مطلع شدیم و نیروهای عملیات در ساعت 20:55 در حادثه حضور داشتند.

استخر بهشت

ندای اصفهان- شرایط و اوضاع محل حادثه در زمان حضور شما چگونه بود؟

– نیروها وقتی به محل حادثه رسیده بودند ران پای کودک در لوله تخلیه آب گیر کرده بود. به گفته افراد حاضر در حادثه و مسئولین استخر، پای کودک ابتدا تا ساق پا در لوله گیر کرده بود و حدود 10 دقیقه ای کودک زیر آب بوده است تا اینکه یکی از ناجیان استخر متوجه حضور کودک زیر آب می شود و به کمک مردم آب استخر را با سطل شروع به تخلیه می کنند و برای تسریع کار دکمه ی تخلیه ی آب استخر را می زنند و به یکباره پای کودک در لوله تخلیه آب تا ران پا فرو می رود و گیر می کند.

افراد حاضر در این فاصله با اورژانس تماس می گیرند که مسئولین اورژانس پس از حضور سریع خود به محل حادثه فوراً برای نجات جان کودک اقدامات اولیه را انجام می دهند و با فوریت های 125 هم تماس می گیرند.

نیروهای خدمات ایمنی با وجود احتمال برق گرفتگی در محل، مردم را از محیط استخر خارج می کنند و در کمترین زمان با دستگاه هیلتی پای کودک را آزاد می کنند و بعد از آن هم مسئولین اورژانس شروع به عملیات احیای کودک می کنند.

در این حین پدر کودک نیز با مسئولین استخر به دلیل بی توجهی ناجیان و استاندارد نبودن مکان استخر در حال مشاجره بود که با تماس به نیروی انتظامی و حضور پلیس تشکیل پرونده برای حادثه صورت گرفت.

ندای اصفهان- به نظر شما به عنوان یک کارشناس خدمات ایمنی از جمله عوامل دست اندر کار درگرفتن جان کودک در این حادثه چه بوده است؟

– از همه عوامل مهم تر استاندار نبودن و عدم رعایت موارد ایمنی همچون نبود حفاظ در استخر است. ناجی غریق ابزارهای کافی برای نجات جان مصدوم را نداشت و لوله تخلیه آب باید در دیواره استخر تعبیه می شد و نبودن درپوش و حفاظ در سرلوله تخلیه آب از دیگر موارد است.

کلیه ی ساختمان ها اعم از اداری، مسکونی، ورزشی و… به لحاظ تایید ایمنی از طرف آتش نشانی و خدمات ایمنی تأیید می شود و مجوز می گیرند که متاسفانه هیچ گونه درخواست استعلامی برای تایید ساختمان استخر به خدمات ایمنی بهارستان ارسال نشد و با این وجود از طرف تربیت بدنی استان این مکان مجوز شروع فعالیت گرفت.

از دیگر عوامل عدم حضور ناجی استخر در بخش استخر کوکان است که سبب دیر متوجه شدن و خفگی کودک و غرق شدن وی گشت.

همچنین با توجه به اینکه پدر و یکی از اقوام کودک در استخر حضور داشتند بچه را به حال خود رها کرده و هیچ گونه توجه و مراقبت و سرکشی به کودک نشده است؛ بی توجهی پدر کودک هم یکی از عوامل است.

***

گفتنی است پیش از این جزییات حادثه از زبان مسئول اورژانس نیز در رسانه ها منتشر شده بود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. vqhn,vfdk گفت:

    بیچاره بچه که قربانی اشتباهات دیگران شد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715