شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹

گفتگو با حجت الاسلام فتح الله خوب بخت ریاست عقیدتی سیاسی گروه ۵۵ توپخانه

برای سربازان مایه دلگرمی هستیم/ از خطوط قرمز سیاسی تا اقتصاد مقاومتی در خانواده بزرگ ارتش

کلاس ها را سعی کرده اند به روز کنند و مباحث جدید اجتماعی را در آن بگنجانند ولی کلاس، ماهیتش کلاس است. به نظر ما برخوردها و روابط فردی موفق بوده است. حالا ما یک خدمتگزار هستیم اما سرباز زمانی که احساس می کند همه درها به رویش بسته است، اینجا می آید...

ندای اصفهان- جواد جلوانی:

عقیدتی سیاسی ارتش کارش چیست و چقدر فعالیت هایش اثرگذار بوده است؟ این سوال اصلی است که ما را به گفتگو با حجت الاسلام فتح الله خوب بخت ریاست عقیدتی سیاسی گروه 55 توپخانه ارتش اصفهان می کشاند. آشنایی ما با حجت الاسلام خوب بخت از درج یادداشت اختصاصی ایشان در پایگاه تحلیلی خبری ندای اصفهان با موضوع «فرجام تکفیری ها» آغاز شده بود (اینجا).

خوب بخت خیلی خوب با نسل جوان ارتباط می گیرد و همواره لبخند خاصی بر لب دارد؛ این را می توان در وبلاگ شخصی او و همچنین صفحه آپارات، از عکس های خندان ایام دفاع مقدس هم فهمید (اینجا) و (اینجا). با شبکه های اجتماعی و تلگرام بیگانه نیست و به شوخی یا جدی می گوید خانمم از دست من و دخترم در عذاب است!

بحث ما از فضای طلبگی و نقد حوزه علمیه شروع می شود، از چیستی و چگونگی وظایف ارتش می گذرد، به عالم سیاست و فرهنگ می رسد، به حرفهایی که اجازه انتشار نمی دهد وارد می شود و درنهایت به فیش حقوقی او ختم می گردد. شاید باورش سخت باشد که با مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی و با دارا بودن یکی از بالاترین جایگاه های سازمانی و یک عمر خدمت در نظام، خالص دریافتی اش نه 20 میلیون و 30 میلیون تومان که فقط کمی بالاتر از 2 میلیون تومان است!

لوگو ارتش

ندای اصفهان- سربازهایی که در این پادگان هستند چقدر از کلاس های عقیدتی سیاسی استفاده می کنند؟ چقدر کلاسها برایشان مفید است یا اینکه به کلاس ها به چشم یک برنامه کسل کننده نگاه می کنند؟ اگر گزارشی در این زمینه بدهید ممنون می شویم.

حجت الاسلام خوب بخت: عقیدتی سیاسی که از سازمان های یادگار حضرت امام (ره) بعد از انقلاب است، کارش مکتبی کردن، آموزش دادن و ایجاد روحیه ایثارگری و روحیه فداکاری بین پرسنل ارتش است.

کارهای ما غیر از اینکه کلاسی باشد (که باعث خستگی بشود) بیشتر آن به صورت رو در رو است. حضور میدانی است؛ یعنی در جای جای قسمت ها حضور پیدا می کنیم و پشتوانه ای برای سربازها هستیم. مشاوره می دهیم. گاهی وقت ها کسانی مشکلات خانوادگی دارند و نیاز به مشاوره دارند، نیاز به مشاوره اخلاقی دارند. یا اگر نیاز به مشاوره خدمتی و نظامی دارند پیش ما می آیند و ما ارجاع می دهیم به شخص خاصی که آنها را توجیه بکند. به عنوان مثال ارتش جمهوری اسلامی، یک ارتشی بود که حکومت شاه سرمایه گذاری روی آن کرده بود تا از آن استفاده بکند، ولی خیلی راحت در 22 بهمن 1357 در کنار ملت قرار می گیرد و همان لشگر گارد جاویدان که شامل تیپ یک و دو بود تبدیل می شود به لشکر بیست و یک حمزه و در جنگ فداکاری های بزرگی می کند.

ندای اصفهان- بدون اینکه تصفیه بشوند؟

– فقط عده ی خاصی تصفیه شدند، ولی بدنه ی ارتش یک بدنه ی خوبی بود و این سازمان خیلی توانست از نظر فرهنگی کار بکند. الآن الحمدلله بحث نماز در بین سربازان ما وضعیت بسیار خوبی دارد. وضعیت تقیّد به مسائل دینی وضعیت خوبی دارد. انس با قرآن مجید در وضعیت خوبی هست. و در خیلی از مسائل دیگر سربازانی که داخل پادگان ها هستند روحیه ی ایثارگری دارند. مثلا یکی از مشکلات ما مراجعه ی مکرر سربازان  برای حضور در کنار مدافعین حرم است، که الآن در حد سربازی مصلحت نیست ولی اصرار می کنند. گاهی وقت ها اصلا منطقی هم نیستند و اصرار شدیدی دارند. خب این دلیل بر این می شود که این سازمان از نظر فرهنگی در این سیستم موفق بوده و توانسته کارهای بزرگی انجام دهد.

ندای اصفهان- آیا آماری وجود دارد از جوانانی که به پادگان آمده اند و نمازخوان شده اند یا وقتی دوره اش پایان یافته، عقایدش محکم تر شده است؟

– بله. موارد متعدد را عرض  می کنم که در شبکه ی تلگرام، هفته ی گذشته سربازی ما را پیدا کرد که بیست و دو سال پیش با ما خدمت کرده بود و عنوان کرد که من یک آدم دیگری بودم و زمانی که در کنار شما قرار گرفتم در مسیر خوبی افتادم و الآن دارم در کرمان کتابت قرآن مجید انجام می دهم و در اوقاف دارم دکتری می خوانم. نفر دومی در تربت حیدریه همین طور؛ عکسش را برای من فرستاد که به سختی توانستم بشناسم. بعد عکس یک صد تومانی را برایم فرستاد که سال هفتاد و چهار به او عیدی داده بودم. همان صد تومانی که امضای من پشتش بود و هنوز نوی نو بود.

خب این دلیل بر این است که بالاخره موفقیت هایی در خیلی از زمینه ها بوده است. نمی گویم در همه زمینه ها، ولی در خیلی از زمینه ها موفقیت بوده. جاهایی هم که موفقیت کمتر بوده ناشی از خود نیروهای مسلح نیست، جامعه اینطور است، بالاخره نیروهای مسلح هم یک جزیره جدا نیستند. بحث اعتیاد و آلودگی به مواد مخدر… ما چشمانمان را حقیقتا نمی توانیم ببندیم. اینها در جامعه وجود دارد، در داخل پادگان ها هم با درصد خیلی کمتر هست.

ما در این زمینه آن هایی که خودشان خواسته اند کمکشان کرده ایم و موفق هم بودیم. گاهی وقت ها هم طرف نخواسته و این اراده را نداشته است. حالا اینکه چند درصد است را الآن آماری ندارم ولی محسوس است.

ندای اصفهان- دوستانی که شما را در تلگرام پیدا کرده اند شاید به خاطر جاذبه ی شخصیتی خودتان است، ولی آیا کلاس هایی که عقیدتی سیاسی برگزار می کند با دهه ی شصت چه فرقی کرده؟ ما الآن دهه ی نود هستیم. انگار در همان سطح کلاس دارد برگزار می شود. آیا کلاس ها توانسته کمی به روزتر شود؟

– من اعتقاد ندارم که کلاس به تنهایی می تواند راه باشد. همانطور که گفتم به نظر من برخوردهای چهره به چهره و مشاوره ها مهم تر است. این دفتری که جلویم می بینید دفتر مشاوره است که نوبت های مشاوره را در آن یادداشت کرده ام. به نظر من این کارها راهگشا هستند.

کلاس ها را سعی کرده اند به روز کنند و مباحث جدید اجتماعی و اخلاقی را در آن بگنجانند ولی کلاس، ماهیتش کلاس است. به نظر ما برخوردها و روابط فردی موفق بوده است. حالا ما یک خدمتگزار هستیم اما سرباز زمانی که احساس می کند همه ی درها به رویش بسته است، اینجا می آید، اصلا کارش هم به ما مربوط نیست اما برایش مایه ی دلگرمی هستیم. یعنی این نیرو می داند که لااقل یکی هست که حرفش را بشنود و این تخلیه می شود.

حجت الاسلام فتح الله خوب بخت

ندای اصفهان- عقیدتی سیاسی ارتش که فقط مال سربازها نیست؟ مال کادر هم هست. شما برای کادر چه کاری انجام می دهید؟

– ما برای کادر یک سری برنامه های مصوب داریم، از دانشگاه امام علی (ع) آموزش های درجه داری دارند که این ها کلاس است یعنی باید واحد بگذرانند، نمره بیاورند و قبول شوند تا شرایط استخدام و ادامه خدمت پیدا کنند. بعد هم که بر می گردند به یگان، مثلا روزهای سه شنبه و پنج شنبه کادر پادگان در اختیار ما هستند و ما برای این ها برنامه ریزی می کنیم.

ما قرآن را شروع کردیم هم به صورت قرائت و هم به صورت تفسیر و مفاهیم داریم کار می کنیم. گاهی وقت ها روزهای سه شنبه یک سخنران مدعو می آوریم که چند هفته پیش آقای دکتر بهرام منتظری از دانشگاه آزاد آمدند و در مورد تکفیری ها صحبت می کردند. اطلاعات روز را ما به پرسنلمان می دهیم.

ندای اصفهان- اساتیدی که دعوت می کنید بیشتر از تهرانند یا اصفهان یا بومی همین مجموعه اند؟

– برخی اساتید را تهران خودش برای ما می فرستد اما از اصفهان خودمان دعوت می کنیم. ابتدا با سامانه های امنیتی پادگان هماهنگی می کنیم که طرف موردی نداشته باشد. بحث های اختلاف انگیز نگوید و…

ندای اصفهان- با چه موضع سیاسی؟

– خب ما خودمان هم موضع داریم، آدم بی موضع که نمی شود. ولی مثلا مسئول امنیتی نمی تواند جناحی باشد، هر چقدر هم که دلش با یک جناح باشد اما باید همه را با یک چشم نگاه کند و برخوردش با همه به یک نحو باشد. باید به هر دو احترام بگذارد، به طوری که به راحتی نشود فهمید که او این طرفی است یا آن طرفی! مثل خود حضرت آقا که یک کهنه کار سیاسی است ولی مواضعش تلفیقی است یعنی کسی نمی تواند بگوید آقا به چه کسی رأی داد! ایشان اعلام کردند که حتی همسر من هم نمی داند.

ندای اصفهان- این صحبت من نیست ولی سؤالی در ذهن بعضی وجود دارد که می گویند کادر ارتش خیلی ولایی نیستند؛ یا از نظر عقاید خیلی درست و حسابی نیستند.

– اصلا این طور نیست. شعار نمی دهم ولی سیستم ارتش بسیار سلسله مراتبی است؛ یعنی به سلسله مراتب خیلی احترام می گذارند و از نظر قانونی ولی فقیه را فرمانده ی کل قوا می دانند و به این خیلی معتقدند. الآن در شبکه های مجازی عکس پروفایل هایشان را نگاه کنید (تعدادشان هم کم نیست) ببینید عکس چه کسی را قرار داده اند.

ضمن اینکه ولی فقیه ما یک چهره ی دوست داشتنی است. من دیده ام که بعضی ها حتی با جمهوری اسلامی هم مخالفند ولی آقا را دوست دارند. همچنین نیروهای جدید در پرونده استخدامی شان نگاه می کنید می بینید تقریبا همه شان (شاید هشتاد نود درصد) از پایگاه های بسیج هستند.

ندای اصفهان- پس شاید یک ذهنیتی از قدیم بوده.

– سپاه بسیج مردمی را دارد که ابزار دست مردم است و در تمام ادارات هم هست. در کارخانه ی ذوب آهن بسیج هست تا کارخانه ی رنگرزی و نوشابه و… وقتی هست فعالیت هم می تواند انجام دهد ولی ارتش که وظیفه اش چیز دیگری است و آن حفظ ثغور و مرزهای کشور است خیلی همه جا حضور محسوس ندارد تا مردم متوجه روحیات بشوند.

البته آنجایی که لازم می شود مثل زلزله ی بم، اولین یگانی که به کمک مردم رسید ارتش بود. در جاده ی قزوین دو سال پیش برف جاده را بست ارتش آمد و چندین هزار نفر را نجات داد، راه را باز کرد، آذوقه داد. الآن هم اگر جایی نیاز بشود این آمادگی را دارد و قدرت جهشش زیاد است.

ندای اصفهان- فولاد مبارکه مأموریتش اقتصادی است ولی کار فرهنگی زیاد انجام می دهد. گروه های تئاتر را حمایت می کند، از رسانه ها یا ورزش حمایت می کند و… چرا ارتش این کار را نمی کند؟ درست است که شما مأموریتتان حفظ مرزها است ولی می توانید مقداری بیشتر فعالیت های فرهنگی داشته باشید تا مردم ببینند.

– ما خودمان یک خانواده ی بزرگ هستیم. مثلا در شاهین شهر بالای هزار خانواده داریم. اینجا هم که ما هستیم خودش می شود یک شهر کوچک. فقط دو هزار نیروی آماده اینجا هستند. این خیلی مهم است. مثلا دو سال گذشته آقا خرید جنس داخلی را مطرح کردند، ما فعالیتی را شروع کردیم با این استدلال که ریزش و رویش سربازان ما در طول یک سال حدود ده هزار نفر می شود و اینها یا در آستانه ی ازدواجند یا دو سال دیگر… گفتیم کاری بکنیم که این ها پنج هزارتایشان بیایند یخچال ایرانی بخرند. یعنی چند تا کامیون یخچال ایرانی می شود؟ کارهایی هم شد و اثراتی هم دیدیم.

اگر مسئولین فرهنگی بیایند در همین پادگان های ارتش، سپاه، نیروهای انتظامی و این ها را قانع کنند که شما اگر جنس ایرانی بخرید بهتر است، بازار و تمام انبارها خالی می شوند. کم نیستند.

ندای اصفهان- در ارتش سربازانی که می آیند از مناطق مختلف هستند و شیعه و سنی و حتی بهایی هم بینشان هست. آیا درگیری تا به حال در پادگان بوده است؟ عقیدتی سیاسی در چنین مواردی چه می کند؟

– تدبیر می کند. اولا دستور حضرت آقا است که پادگان ها محل تغییر مذهب نیست؛ ما هیچ وقت نمی آییم به رفقای سنی بگوییم بیا شیعه بشو. اصلا کاری نداریم. بگوییم هم نمی شوند و اختلاف هم ایجاد می شود. البته بعضی از اقلیت های مذهبی رسمیت ندارد ما اصلا با بهاییت کاری نداریم. بهاییت را می گوییم شما انحراف دارید و اگر توانستیم هدایتش می کنیم و اگر نتوانستیم می گوییم آقا این بهایی بحث طهارتش مورد اشکال بسیاری از مراجع است و در آشپزخانه نباشد و دست به دیگ نزند برود بالاخره در یک جایی و…

ندای اصفهان- چنین مواردی داشتید؟

– بهایی سالهای قبل اگر بودند کتمان می کردند، ولی چند سالی است که کتمان نمی کنند! بله مواردی بوده که صحبت کرده ایم.

در بحث شیعه و اهل سنت همیشه تدبیر ما بر اتحاد است. هم به برادران شیعه توصیه می کنیم که اصلا دنبال این نباشید که کسی را شیعه کنید، به برادران اهل سنت هم می گوییم که حالا که از بلوچستان آمده ای اصفهان حالا دنبال این نباش که اصفهانی را سنی بکنی. مشکل خاصی هم نیست الحمدلله. رفتار ما هم با آن ها شاید مهربانانه تر باشد.

ندای اصفهان- رابطه ی ارتش با دولت چگونه است؟

– ارتش با دولت خوب است. ارتش وارد مسائل سیاسی نمی شود. یعنی کسی نمی تواند بگوید ارتش اصولگراست یا اصلاح طلب! ارتش در خط ولایت است و فرمانده ی کل قوا را می شناسد و وارد درگیری های جناح های سیاسی نمی شود.

ندای اصفهان- در بین سخنران هایی هم که دعوت می کنید این یک خط قرمز است؟

– توجیهشان می کنیم. بله.

ندای اصفهان- مثلا در ارتش سخنرانی می آید بگوید برجام از نظر من مشکل دارد و خواسته های رهبری در برجام رعایت نشده و…؟

– ما سخنران دعوت کرده ایم به برجام انتقاد دارد، تحلیل هم می کند ولی منصفانه می گوید. ما دولت را زیر سؤال نمی بریم و بیشتر نقاط قوت را می گوییم. سیاه نمایی نمی کنیم.

ندای اصفهان- به نظر می رسد خطوط قرمز شما خیلی است. درست است؟

– باید اینگونه باشد. مثلا ارتش پاکستان خیلی مشکل دارد، درگیر مسائل جناحی و سیاسی است. ارتش ترکیه خیلی مشکل دارد.

مثلا سپاه پاسداران لازم است گاهی وارد مسائل سیاسی بشود چون وظیفه اش حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است، این جزء آیین نامه اش بوده مشکلی هم ندارد. اما قانون اساسی به ما اجازه نمی دهد که مثلا فرمانده پادگانی بلند شود و برود در یکی از شهرستان ها در مورد برجام سخنرانی کند! درباره ی دفاع مقدس می تواند صحبت کند ولی درمورد برجام نمی تواند.

ندای اصفهان- پادگانی که اینجا هست برای دفاع مقدس شهید هم داده است؟

– بله اصلا این پادگان به نام شهید واعظ است. خانه پدریشان هم در یزد است که ما هم رفته ایم.

ندای اصفهان- فکر می کنم روی بحث شهدای ارتش کم کار شده است. در سریال کیمیا هم در بحث آزادسازی خرمشهر حرفی از ارتش نبود. یک مقداری من خود ارتش را هم مقصر می دانم. الآن مثلا بر در و دیوار اینجا عکس شهدای ارتش نیست.

– سریال کیمیا جنگ را از زاویه ی خانوادگی خیلی کوچک نگاه کرده بود. انعکاسش هم خوب نبود و مردم هم کاری به سریال نداشتند به کیمیا بیشتر توجه داشتند! دنبال داستان کیمیا بودند و کاری به فیلمنامه هم نداشتند.

ندای اصفهان- مقام معظم رهبری حرفی را شاید چندین مرتبه تکرار می کنند و گوش شنوایی هم نیست؛ ایشان در سخنرانی شعار سال فرمودند «من از اقتصاد مقاومتی گفتم حالا چند کلمه هم از فرهنگ بگویم»، یکی از صحبت هایی ایشان حمایت از حرکت های فرهنگی خودجوش بود. گفتند در گوشه و کنار حرکت های خودجوش مردمی صورت می گیرد این حرکت ها باید دیده شود و باید از این حرکت ها حمایت شود. چطور می شود از این حرکت های مردمی حمایت کرد؟ آیا ارتش می تواند از این دست حرکت ها حمایت کند؟

– حضرت آقا که این همه تأکید می کنند به خاطر این است که دغدغه دارند. اینکه فرمودند «اقدام و عمل» یعنی نروید «همایش» برگزار کنید و بنر بزنید و دیوارنویسی کنید! یک اقدامی بکنید. یک عملی انجام بدهید. حالا این در تمام حوزه ها امکان دارد انجام شود.

من فکر می کنم در همین موضوع فرهنگ هم با متد روز، با ابزار روز جلو برویم. امروز فضای مجازی یک واقعیتی است که وجود دارد و خیلی ها که می توانند در این فضا باشند نیستند؛ خیلی از دانشمندان ما، خیلی از اساتید دانشگاه، خیلی از علما و مراجع تقلید (اگر خودشان نمی رسند دفاترشان لااقل باشند تا بتوانند این چیزها را جواب بدهند).

اگر مردم بیایند در صحنه و حرکت خودجوش با ایمان و اعتقاد انجام دهند (این با دستورالعمل یا یک فراخوان نظامی و اداری فرق دارد) خیلی مشکلات حل می شود. اگر مردم تصمیم بگیرند جنس ایرانی بخرند خیلی از مشکلات حل می شود. یک سری چیزها دست دولت نیست دست خود ملت است.

ندای اصفهان- دولت و ارگان ها چطور؛ وارد نشوند؟

-دولت دستورالعمل صادر می کند و دستورالعمل همیشه یک منشأ فراری دارد. دولت می گوید از این به بعد جنس ایرانی خریداری کنید، آن مسئول خرید می رود جنس خارجی می خرد فاکتورش را ایرانی می گیرد! همیشه تا اعتقاد مردمی نباشد… دولت باید بتواند باور مردم را تغییر بدهد.

در این مثال کار فرهنگی دولت این است که اول خودش عمل بکند و در خریدهایش این گونه باشد… الناس علی دین ملوکهم. وقتی مردم ببینند که بزرگانشان این طور هستند… مثلا در هندوستان وقتی مردم دیدند ماهاتما گاندی دوک را برداشت و نخ ریسید و یک لباس خشن و زبری با آن جسم نحیفش برای خودش بافت، فرهنگ مردم را تغییر داد و مردم دیگر پارچه خارجی نپوشیدند. این خیلی بهتر بود تا اینکه گاندی می آمد و مثل فیدل کاسترو یک سخنرانی هفت ساعته می کرد و هیچ اثری هم نداشته باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    از چه طریق توانستید با ایشان مصاحبه کنید؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715