پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۹

دکتر علی قاسم زاده:

باید تمام ابعاد شخصیت حضرت امام را شناخت/ اگر سیره امام را نشناسیم دچار تردید می شویم

معاون فرهنگی شهرداری اصفهان گفت: آنچه برای نسل اول انقلاب جزء بدیهیات بود برای نسل امروز از پیچیدگی های تاریخ محسوب می شود. با توجه به اینکه هنوز سه دهه از ارتحال امام نگذشته شبهاتی درباره ایشان آغاز شده و آنچه را که ما از افتخارات نسل خود می دانستیم برخی در آن تردید ایجاد می کنند

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، دکتر علی قاسم زاده معاون فرهنگی شهرداری اصفهان عصر دیروز (پنج شنبه) در افتتاحیه طرح مطالعاتی اندیشه های حضرت امام (ره) گفت: عده ای از ملازمان حضرت امام ریزش کرده اند که این امر بسیار نگران کننده است اما درمقابل امروز جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب آمده اند و در دفاع از اندیشه های امام بپا خواسته و این برای ما ایجاد انگیزه و شادمانی می کند.

دکتر قاسم زاده در ادامه تاکید کرد: دفاع از حضرت امام (ره) برای همه ما فریضه است، چه آنانی که امام را درک کرده اند (که حیات فرهنگی و اعتقادیشان مرهون ایشان است) و چه نسل های سوم و چهارمی که امام را ندیده اند، چراکه اگر امام را نشناخته بودیم معلوم نبود امروز به چه سرنوشتی دچار می شدیم.

دکتر قاسم زاده به افرادی که به امام و راه ایشان علاقه مند هستند توصیه کرد: سعی کنید امام را خوب بشناسید چراکه اگر احساسات و انگیزه دفاع از امام با شناخت ایشان توأم شود معجزه می کند لکن اگر این عشق پاک دارای شناخت نباشد در بزنگاه ها، چالش ها، مواجهه با شبهات و عرصه های سخت زندگی ممکن است انسان را دچار مشکل کند، لذا باید این احساسات با معرفتی عمیق گره بخورد تا از لغزش ها جلوگیری شود.

وی در رابطه با سطوح شناخت حضرت امام(ره) گفت: اولین سطح شناخت امام، شناخت شناسنامه ای است یعنی اینکه امام و مسیری که طی کرد را بشناسیم و بفهمیم مکتب ایشان چه شاگردانی تربیت کرده است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان در ادامه افزود: دومین سطح شناخت، شناخت ابعاد شخصیت حضرت امام(ره) می باشد زیرا امام شخصیتی ذوابعاد هستند و به طورکلی ایشان پدری مهربان، عارف، فقیه، سیاستمدار، ادیب و معلم اخلاق هستند لکن امروز هرکس به اقتضای علاقه یا منافع جناحی خود بُعدی از شخصیت امام(ره) را برجسته می کند و کارهایش را به وسیله آن توجیه می کند که این خود ظلم به امام است.

وی ادامه داد: امام را باید به عنوان کل پذیرفت نه اینکه به عنوان یک شخصیت تک بعدی به ایشان نگاه شود که نتیجه این است که عده ای می گویند امام دارای اسلام رحمانی بود پس باید با کفار سازش کرد، عده ای می گویند چهره ای خشن داشت چون حکم اعدام منافقین را صادر می کرد، نه؛ امام اینها نیست بلکه همان «اشداء علی الکفار، رحماء بینهم» است.

دکتر قاسم زاده در بیان سومین سطح شناخت امام افزود: در این سطح باید به شناخت آراء، افکار، عقاید و سیره حضرت امام(ره) پرداخت، باید توجه کرد که امام در کارها روش داشتند و بر اساس عواطف و مصالح و رایزنی اطرافیان تصمیم گیری نمی کردند لذا می بینیم جایی از فرزند دوست داشتنی ترین پسرش می گذرد و برای اسلام وی را کنار می زند چراکه الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا.

وی افزود: اگر سیره امام را نشناسیم دچار تردید می شویم و امروز می بینیم آنچه برای نسل اول انقلاب جزء بدیهیات بود برای نسل امروز از پیچیدگی های تاریخ محسوب می شود. با توجه به اینکه هنوز سه دهه از ارتحال امام نگذشته شبهاتی درباره ایشان آغاز شده و آنچه را که ما از افتخارات نسل خود می دانستیم برخی در آن تردید ایجاد می کنند و این به دلیل عدم صداقت افرادی است که با صداقت وارد شدند ولی نتوانستند این صداقت را حفظ کنند و با صداقت خارج شوند.

دبیر سابق کانون اندیشه و تمدن اسلامی افزود: چهارمین سطح شناخت، شناخت نهضت حضرت امام (ره) است و این پدیده ای غیرقابل مقایسه با دیگر پدیده های اجتماعی است که از سال 1332 اولین رگه های آن درباره حکومت اسلامی در کتاب کشف اسرار مکتوب گردید تا سال 1357 این رگه انقلاب باید شناخته شود و مشخص شود که امام در دل حوزه، روشنفکران و مردم چه راهی را پیدا کردند تا انقلاب به پیروزی رسید.

وی در بیان شبهاتی که امروز درباره نهضت حضرت امام مطرح شده بیان کرد: سال گذشته کتابی منتشر شد که در فصل اول آن انقلاب را حاصل طراحی آمریکا و انگلیس می دانست و امام خمینی را یک بازیگر که توسط آمریکا انتخاب شده، و اگر نهضت امام به درستی مورد مطالعه و شناخت قرار نگیرد افراد با طرح چنین شبهاتی مردم را دچار انحراف خواهند کرد.

دکتر قاسم زاده در پایان در بیان اساسی ترین اصلی که باید شناخته شود بیان کرد: اصل ولایت فقیه ستون فقرات انقلاب است و باید با عقل و نقل بر شناخت این اصل مسلط شد و اگر در شناخت این اصل دچار تردید شویم مثل این است که ستون فقرات انقلاب دچار تزلزل شده باشد لذا همانطور که زمانی ما برای مواجهه شبهات در دانشگاه اصول مارکسیسم را مطالعه و به شبهات پاسخ می دادیم امروز هم بر جوانان لازم است که اصل ولایت فقیه را به خوبی بشناسند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715