جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱

امام جمعه موقت اصفهان:

دولت نمی تواند از زیر بار مسئولیت فرهنگی شانه خالی کند/ ۳۰ هزار مسجد در کشور روحانی ندارد

حجت الاسلام محمدتقی رهبر تصریح کرد: هر کسی وظیفه ای دارد؛ حوزه، دانشگاه، دولت و دیگر نهادها و این قابل قبول نیست که فردی بگوید کار فرهنگی را حوزه انجام دهد بلکه همه باید وظیفه ی خود را انجام دهند.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از صاحب نیوز، امام جمعه ی موقت اصفهان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به آیات سوره جمعه گفت: زیبنده نیست موقع نماز و مخصوصا نماز جمعه مغازه های نزدیک مکان نماز و اطراف آن باز باشند.

حجت الاسلام محمدتقی رهبر به ماهیت عبادی سیاسی نماز جمعه اشاره کرد و افزود: بسیاری از مردم و مسؤولان در این فریضه شرکت می کنند اما انتظار آن است که همه و مخصوصا همه ی مسوولان در نماز جمعه شرکت کنند.

وی بر لزوم آموزش نهج البلاغه به تناسب حال هر محیطی تاکید کرد و گفت: موسسه ای در همین مورد راه اندازی شد که بسیار مورد استقبال مراجع قرار گرفت.

حجت الاسلام رهبر افزود: همچنین استاندار محترم اصفهان با اجرای این برنامه در سطح مدیران استان موافقت کردند و بنا شد اولین مرحله از آن شهریور ماه جاری انجام شود.

امام جمعه موقت اصفهان به حدیثی از حضرت علی (ع) در مورد حقوق رهبر و مردم یک جامعه بر یکدیگر اشاره کرد و گفت: خیرخواهی مردم، خرج عادلانه ی درآمدها (از جمله بودجه) در جهت مصالح مردم، تعلیم و تربیت و همچنین فرهنگ از جمله حقوق مردم بر عهده ی رهبری (حکومت و دولت) است.

وی با پرسش در مورد علت اختلاف بسیار زیاد میان حقوق ها گفت: چه طور می شود کسی با حقوق ۱۰ میلیونی بازنشسته می شود و فرد دیگری با حقوق ۶۰۰ هزار تومانی؟

خطیب موقت خطبه های نماز جمعه اصفهان افزود: حضرت علی (ع) در نامه ای که به مالک اشتر در مورد حکومت داری نوشتند بر لزوم توجه به طبقات پایین جامعه تاکید کردند.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که عده ای ثروت مند به حضرت رسول (ص) فرمودند بیچاره ها را از خودت دور کن تا ما به تو ملحق شویم آیه نازل شد و خداوند بر لزوم ماندن با محرومان تاکید کرد و افزود که این ها در روز حادثه به یاری تو خواهند آمد.

امام جمعه ی موقت اصفهان ادامه داد: همچنین بر اساس این حدیث دولت نمی تواند از وظیفه ی تعلیم و تربیتی و همچنین مسؤولیت فرهنگی شانه خالی کند.

وی تصریح کرد: هر کسی وظیفه ای دارد؛ حوزه، دانشگاه، دولت و دیگر نهادها و این قابل قبول نیست که فردی بگوید کار فرهنگی را حوزه انجام دهد بلکه همه باید وظیفه ی خود را انجام دهند.

حجت الاسلام رهبر در ادامه توضیح این حدیث، وفادار بودن به بیعت با رهبری، اطاعت مردم از رهبری جایی که دستوری می دهد، یاری رهبری توسط مردم جایی که طلب یاری می کند و خیرخواه رهبری بودن در حضور و غیاب را از جمله حقوق رهبر بر مردم بر شمرد.

امام جمعه موقت اصفهان در ادامه به ۳۰ مردادماه روز بزرگداشت علامه محمدباقر مجلسی اشاره کرد و گفت: این شخصیت بزرگوار تا جایی که امکان داشت دولت صفویه را در مسیر درست راهنمایی کرد و تا زمانی که او و شیخ بهایی حضور داشتند افغان ها نتوانستند به ایران حمله کنند.

وی ضمن اشاره به در پیش رو بودن روز مسجد و امام زاده ها گفت: در کشور ۷۵ هزار مسجد داریم که متاسفانه حدود ۳۰ هزار عدد از آن ها روحانی ندارد.

حجت الاسلام رهبر افزود: طرحی در همین مورد به نمایندگان مجلس دادیم که در حال بحث و گفتگو است و امیدواریم با به نتیجه رسیدن آن فکری برای این تعداد مسجد بدون روحانی شود.

وی به روز صنعت دفاعی نیز اشاره کرد و گفت: صنعت دفاعی ما با همت جوانان و فرزندان انقلابی همین آب و خاک توسعه یافته است و همان طور که اخیرا نیز رهبر معظم انقلاب فرمودند آزمایش های موشکی کشور بر اساس زمان بندی انجام خواهد شد.

خطیب موقت نماز جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: کسی که مفتضاحانه در غزه شکست می خورد ایران را تهدید می کند؛ اینها غلط های اضافه ای که خودشان هم می دانند.

وی به با اشاره به تشییع عظیم شهدا در اصفهان گفت: مردم ثابت کردند ادامه دهنده ی راه شهدا هستند و نه آمریکا و نه سگ منطقه ای او یعنی اسرائیل و نه برخی کشورهای همسایه ایران که زیر بار بردگی آمریکا رفته اند جرات چنین کاری دارند.

حجت الاسلام رهبر همچنین به روز پزشک، بزرگداشت ابن سینا و بزرگداشت زکریای راضی و روز داروسازی اشاره کرد و افزود: ما همچنان که از داروسازی نوین حمایت می کنیم نباید از پزشکی سنتی خود غافل بمانیم.

امام جمعه موقت اصفهان ضمن تبریک دهه ی کرامت گفت: حضرت رضا (ع) در حدیثی فرمودند خداوند رحمت کند کسی که امر ما را احیا کند و توضیح دادند منظور از احیا معارف اهل بیت آن است که روایات اهل بیت گفته شود تا خوبی کلمات ایشان فهمیده و از ایشان پیروی شود.

وی به موضوع هسته ای نیز اشاره کرد و گفت: در دنیا حدود ۱۷ هزار کلاهک هسته ای وجود دارد اما طرف غربی مدعی است با رسیدن به توافق ایران را کنترل می کند و دنیا به امنیت می رسد!

حجت الاسلام رهبر با تاکید بر اینکه باید در چهارچوب بیانات رهبر معظم انقلاب عمل شود گفت: دشمن همان طور که پیش تر و از جمله در سال ۸۸ تلاش کرد قصد تغییر نظام اسلامی ایران را دارد.

وی افزود: جان کری در صحبت هایش گفت با اهرم توافق ایران را تحت فشار قرار می دهیم البته غلط می کنند چنین حرف هایی می زنند.

خطیب موقت نماز جمعه اصفهان با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند «آمریکا و غرب به دنبال گسترش نفوذ خود در ایران هستند» البته بدانید آمریکا در دنیا ورشکسته شده است.

حجت الاسلام رهبر ادامه داد: چرا با دغدغه ی آنهایی که می گویند دلواپس هستیم این گونه برخورد می شود؟ مگر دشمن ایران هستند؟!

امام جمعه موقت اصفهان به موضوع حجاب نیز اشاره کرد و گفت: ۲۶ دستگاه در این رابطه مکلف شده اند اما همه شانه خالی کردند ولی امیدواریم با حرکتی که در این مسیر در حال انجام است به نتیجه برسیم.

وی در پایان با اشاره به در پیش رو بودن ایام حج تمتع گفت: امیدواریم به زودی خداوند آل سعود را که مکه و مدینه را به اسارت گرفته است از صفحه ی روزگار محو کند.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز