دوشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۰
قدم‌های خوبی در زمینه درمان در دولت یازدهم برداشته شده است
 آیت‌الله مکارم‌شیرازی: به نام اصلاح جمعیت، دوباره به سمت کنترل جمعیت حرکت نکنیم   

مرجع تقلید شیعیان گفت: گفته شده که طرحی به نام اصلاح جمعیت، کنترل جمعیت را هدف گرفته است، من به رئیس مجلس نیز هشدار لازم را می‌دهم تا به نام اصلاح جمعیت، دوباره به سمت کنترل جمعیت حرکت نکنیم.

به گزارش ندای اصفهان، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی که صبح امروز در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی سخن می‌گفت، اظهار داشت: در آستانه هفته دولت، آرزوی موفقیت‌های بیشتری برای شما و جامعه پزشکی دارم و ان شاءالله از موفقیت‌های بیشتری رونمایی می‌کنید تا مردم از آن استفاده کنند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: تا انسان سلامت نباشد، نمی‌تواند کاری انجام دهد و باید سلامتی تامین شود تا در تمام حوزه‌ها، پیشرفت حاصل شود از این رو خدمات جامعه پزشکی، کلیدی محسوب می‌شود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: در این ۲ سال به لطف خداوند متعال، پیشرفت‌های خوبی نصیب شما شده است و همگان اتفاق نظر دارند که در زمینه خدمات پزشکی، این دولت خدمات خوبی ارائه کرده ‌و پیشرفت‌های مناسبی در این زمینه صورت گرفته است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به شرایط مالی سخت و وجود تحریم‌ها، تاکید کرد: دولت در شرایط سخت کنونی، در زمینه پزشکی به فعالیت‌های خوبی دست زده ‌و این شایسته تقدیر است. البته در کنار هر فعالیتی، ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد ولی نباید به‌خاطر آن دست به قضاوت نادرست زد بلکه جانب انصاف باید رعایت شود.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به نظرات مردم درباره وزارت بهداشت اظهار داشت: مردم از خدمات وزارت بهداشت و جامعه پزشکی راضی هستند و این را در برخورد‌هایشان عنوان می‌کنند اما این حرکت رو به جلو باید به‌ویژه در روستا‌ها ادامه پیدا کند تا جلوی مهاجرت روستائیان به شهر‌ها و مرکز را بگیرد.

استاط سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: باید اعتماد کاملی بین مردم و جامعه پزشکی داخلی ایجاد شود تا مردم به خارج عازم نشوند. اگر مردم ببینند که همه چیز در کشور وجود دارد، برای درمان به خارج از کشور نمی‌روند زیرا هم هزینه زیادی دارد و هم در ذات خود اعتراف به ضعف پزشکی ما دارد.

وی افزود: نکته مهم دیگر که رعایت آن در ایجاد اعتماد بین مردم و جامعه پزشکی موثر است، بالا بردن سطح اخلاق پزشکی است زیرا بخش مهمی از درمان، روحیه دادن به بیماران است و این امر مهم، توسط پزشکان ایجاد می‌شود. در یک مورد، بیماری برای درمان به تهران منتقل شده بود و پزشک در مقابل بیمار گفت که یکی از اقوام نیز چنین بیماری‌ای داشت و زیر تیغ جراحی رفت و فوت کرد که اثر بسیار نامناسبی داشت.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به سیره عملی امام علی (ع) گفت: از امیر مؤمنان در ملاقات با یک بیمار نقل شده است که ایشان فرمود این بیماری سه خاصیت دارد، نخست تو را به یاد خدا می‌اندازد، دوم دعا‌هایت مستجاب می‌شود و سوم گناهات آمرزیده می‌شود و این نشان از توجه امیرمؤمنان به مسئله اخلاق پزشکی و نحوه برخورد با بیمار است.

استاط سطوح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: بخش مهمی از جامعه پزشکی، پرستاران هستند و بعد از اعمال جراحی، اگر نگهداری پرستاران نباشد، بهبود حاصل نمی‌شود، البته رسیدگی لازم انجام می‌شود اما تاکید من برای رسیدگی بیشتر به جامعه پزشکی و پرستاری است و این‌ها یک جامعه متشکل هستند و باید به همه آن‌ها رسیدگی و توجه شود.

وی با اشاره به حضور سالانه ۲۰ میلیون زائر در قم خاطرنشان کرد: حضور زائران در قم سبب نیازهای پزشکی و درمانی شده است و باید به قم رسیدگی بیشتری شود. درمانگاه خوبی نیز در جمکران دائر شده ‌که رسیدگی به آن سبب ایجاد خاطره خوب در زوار ایرانی و خارجی می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: قدم‌های خوبی در زمینه پزشکی توسط شما برداشته شده است و من شما را از انسان‌های موفق می‌دانم که این موفقیت مدیون خلوص نیت شماست و من شاهد این خلوص نیت شما بوده‌ام.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم افزود: خدمات جامعه پزشکی برای مردم پوشیده نیست و برخی از نغمه‌های مخالف من را یاد برخی حرف‌های نادرست پشت سر علامه امینی (ره) هنگام احداث کتابخانه عظیمشان می‌اندازد که پس از تکمیل آن، منتقدین نیز از آن استفاده کردند.

وی با اشاره به لزوم توجه نکردن به برخی نغمه‌های مخالف افزود: جامعه قدردان زحمات پزشکان است و بدون وجود پزشکان، بسیاری از امور جامعه پیش نمی‌رفت و نباید به نغمه‌های مخالف توجه کرد زیرا این مخالفان علیه ما و حتی علیه خداوند نیز صحبت می‌کنند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم توجه به فعالیت‌های پزشکان مسلمان به ویژه ابوعلی سینا تصریح کرد: اگر در دانشکده‌های پزشکی، زحمات و فعالیت‌های پزشکان مسلمان تدریس شود، پزشکان متوجه زحمات جامعه پزشکی می‌شوند. ما وارد کننده علم پزشکی نبودیم بلکه صادر کننده آن بودیم و این نگاه اگر حاکم شود، بسیار موثر است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: یکی از مورخان غربی می‌گوید که اگر چه اروپایی‌ها در جنگ‌های صلیبی پیروز نشدند اما با رفت و آمد ۲۰۰ ساله در بین مسلمانان، اروپا تحول پیدا کرد و زمینه پیشرفت آن‌ها فراهم شد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به طرحی که به زودی با عنوان فرزند سالم تقدیم مجلس شده است، گفت: به من گفته شده که طرحی به نام اصلاح جمعیت، کنترل جمعیت را هدف گرفته است، من به رئیس مجلس نیز هشدار لازم را می‌دهم تا به نام اصلاح جمعیت، دوباره به سمت کنترل جمعیت حرکت نکنیم.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: قرآن طرفدار افزایش موالید است و در چندین آیه به این نکته اشاره کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز