پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
این هم از اولین دستاورد مدیریت جدید حوزه!
 تبیین رابطه وقایع اخیر حوزه ها با مدیریت آیت الله علیرضا اعرافی   

آقای اعرافی خود از نظام آموزشی واحد حاکم بر حوزه انتقاد دارند. برای همین نیز نمی‌توان تصمیم اخیر را به پای ایشان نوشت. این تصمیم بر اساس آنچه آقای فرخ فال اعلام کردند، طرحی سه مرحله‌ای بوده، که پیش‌تر به تصویب شورای عالی رسیده است و اکنون به اجرا گذاشته می‌شود

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی اکبرنژاد مدیر موسسه فقاهت و تمدن اسلامی در واکنش به تصمیم جدید مدیریت حوزه علمیه قم مبنی بر حذف شیوه استاد آزاد (غیر حضوری) برای سطوح عالی حوزه، متنی را در فضای مجازی منتشر کرده (اینجا) و بیان کرده بود که آقایان درد را اشتباه تشخیص داده اند. این اتفاق جدید در حوزه های علمیه که با ناراحتی و نظرات مختلف طلاب در شبکه های اجتماعی روبرو شده بود، حجت الاسلام اکبرنژاد را بر آن داشت که به فاصله دو روز تحلیل تکمیلی دیگری در اینباره ارائه دهد که یادداشت اختصاصی ایشان را در زیر می خوانیم.

***
▪️در پی تصمیم اخیر شورای عالی و مدیریت محترم حوزه علمیه قم مبنی بر اجباری شدن حضور در کلاس‌های سطوح عالی، در فضای مجازی این اقدام نسنجیده به پای آیت الله اعرافی نوشته شد. برخی با طعنه گفتند: این هم از اولین دستاورد مدیریت جدید حوزه! و ناخواسته کام طلبه‌ها را از مدیریت ایشان تلخ کردند. در این راستا بر خود لازم دیدم نکاتی را یاد آور شوم.
▪️آقای اعرافی انسان باتقوا، انقلابی و به معنای واقعی کلمه، تحول‌خواه هستند. برخلاف مدیران پیشین، ایشان عمیقا به تحول معتقدند. اگر رسالت تحول‌خواهی نبود، تردید نکنید که ایشان محال بود مدیریت حوزه‌‌های سراسر کشور را بپذیرند و کار خود را در جامعه المصطفی که در شیب صعودی خوبی قرار داشت، نیمه تمام رها سازند.
▪️از علامه طباطبایی(ره) نقل است «اگر می‌توانستم طلبه‌ها را قبل از طلبگی یک‌بار دور دنیا می‌گرداندم و بعد از آن درس و بحث‌شان را شروع می‌کردم.» مشکل اصلی رکود و جمود حوزه، بیگانگی و بی‌خبری آن از فضای بیرون از حوزه و جامعه هدف است. ما در لاک خود فرو رفته‌ایم و در دنیای کوچکی زندگی می‌کنیم و به اقتضائات آن می‌اندیشیم. آقای اعرافی عزیز بحمد الله این فرصت را یافتند که نه تنها جامعه شیعی و حتی سنّی که جامعه جهانی را سال‌ها از نزدیک تجربه کنند. این تجربه، تحمل حوزه‌ای را که سر در برف فرو برده، برای کسی مثل ایشان بسیار دشوار می‌کند. این برای اولین بار است که مدیر حوزه، جهانی می‌اندیشد و من از این مساله بسیار خرسندم.
▪️آقای اعرافی در سابقه خود نشان داده است که شهامت برداشتن قدم‌های بزرگ را دارد. ایشان در سال ۷۵ مدیریت دفتر همکاری حوزه و دانشگاه را بر عهده گرفت و تنها دو سال بعد، به جهت حسن همکاری با سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها، دفتر را به پژوهشکده ارتقاء داد و در سال ۸۲ پژوهشکده به مؤسسه پژوهشی جهش یافت و در سال ۸۳ مجددا از مؤسسه به پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ترفیع یافت. ایشان در سال ۸۷ موفق شد طرح خود را در تلفیق دو نهاد مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس و حوزه های علمیه خارج از کشور، به تصویب رهبر معظم انقلاب برساند و جامعه المصطفی را تاسیس نماید و پس از آن، رشد چند برابری را رقم بزند. امروزه جامعه المصطفی از ۱۲۲ ملیت بیش از ۵۰۰۰۰ طلبه مشغول به تحصیل دارد. این در حالی است که در جلسه‌ای که چند ماه پیش خدمت ایشان بودیم، گفتند که طرحی را برای افزایش دو یا سه برابری جامعه المصطفی خدمت مقام معظم رهبری ارائه داده‌اند.
▪️آیت الله اعرافی برخلاف بسیاری از دیگران! روحیه مشورت گیری بالایی دارند. ایشان معتقد به مدیریت پشت درهای بسته نیستند. شما ایشان را کمتر پشت میز خواهید یافت. شاهد این مطلب سرکشی‌های ایشان است که از روز اول انتصاب‌شان شروع شد با دیدار طیف‌های گسترده از نخبگان و فضلا و اساتید، در همین بازه زمانی کوتاه ادامه پیدا کرد. این اقدامات نوید آینده بهتری را برای حوزه می‌دهد.
▪️آقای اعرافی به جد معتقد به تخصصی شدن درس‌های حوزه هستند و از نظام آموزشی واحد حاکم بر حوزه انتقاد دارند. برای همین نیز نمی‌توان تصمیم اخیر را به پای ایشان نوشت. این تصمیم بر اساس آنچه آقای فرخ فال اعلام کردند، طرحی سه مرحله‌ای بوده، که پیش‌تر به تصویب شورای عالی رسیده است و اکنون مرحله پایانی آن به اجرا گذاشته می‌شود.
▪️در پایان حیف است که نگویم؛ در حوزه‌ای که کفایه شناس تربیت می‌کند، آقای اعرافی یک اسلام شناس است. بله؛ حساب آقای اعرافی را از دیگران جدا کنید!
▪️محمد تقی اکبرنژاد

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  مدیری که کاری نتونه بکنه مدیر نیست بازیچه دست دیگرانه.
  ما اخر نفهمیدیم حرف اخر را تو حوزه کی میزنه.
  اصلا تصمیمات حوزه توسط چه کسی یا چه کسانی گرفته میشه؟
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز