چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
مناظره ای که برگزار نشد!
 کارنامه آزاداندیشی حوزه علمیه اصفهان   

آیا چنین کاری باعث نمی شود، طلاب به این نتیجه برسند که حوزه علمیه پاسخ اقناعی بر مدعای حجت الاسلام اکبرنژاد ندارد؟ حجت الاسلام خطاط نیز به عنوان کسی که وعده داده اند، چرا خلف وعده کردند؟ طلاب حوزه علمیه اصفهان به جدّ، خواستار پاسخ روشن هستند

ندای اصفهان- جمعی از طلاب حوزه علمیه

خرداد ماه امسال، فصل جدیدی بود برای حوزه علمیه اصفهان؛ چراکه برای اولین بار شاهد برگزاری یک کرسی آزاداندیشی جدی و پر ثمر بود. مناظره ای که به یک جلسه ختم نشد و جلسه ی دوم آن نیز در فاصله ای ده روزه شکل گرفت و هریک از طرفین مناظره، آزادانه صحبت های خود را مطرح ساختند.
موضوع بر سر زوائد علم اصول بود، یک طرف ادعا داشت، علم اصول دارای تورم شدیدی شده تا جایی که دو سوم اصول رایج، نه تنها بی ثمر و زائد است؛ بلکه باعث تضییع عمر طلاب است؛ طرف دیگر، سرسختانه در مقام دفاع از اصول رایج و لزوم تغییرناپذیری آن بود. (+) (+)
حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد شواهدی بر زائد بودن چند مسئله ی اصولی (نظیر مشتق، مقدمه الواجب و…) ارائه نمودند و از طرف مقابل خواستند اگر این مسائل دارای ثمره ی عملی است، ارائه کند؛ اما ثمره ی واضحی مطرح نشد. حجت الاسلام عبدالامیر خطاط به عنوان داور و دبیر کرسی، در آخر گفتند: «فی البداهه نباید انتظار شاهد آوردن داشت؛ چون ممکن است حضور ذهن نباشد». لذا ماحصل دو مناظره این شد که طرفین باید مناظره هایی موضوعی برگزار کنند؛ تا بصورت موردی و دقیق، زائد بودن یا نبودن هر مسئله روشن گردد. البته بماند که در این مناظره، برخی با رعایت نکردن شأن و جایگاه علمی خود، فقط حجت الاسلام اکبرنژاد را تخریب کردند؛ بدون آنکه پاسخ علمی روشنی ارائه کنند.
در آخر، طلاب نیز با گلایه از حجت الاسلام خطاط به خاطر تأخیر چندین ساله در برگزاری چنین جلساتی درخواست کردند، مناظره های موضوعی حتما پیگیری گردد و برگزار شود. حجت الاسلام خطاط نیز قول دادند که این مهم محقق گردد.

مناظره ای که برگزار نشد!

اما متاسفانه نه تنها مناظره های موضوعی پیگیری نگردید، بلکه شنیده ها حاکی است، حوزه علمیه اصفهان به مدارس اعلام کرده دیگر حق ندارند این مناظره را ادامه دهند! آیا چنین رفتاری، برخورد علمی است و در شأن حوزه علمیه است؟ آیا چنین کاری باعث نمی شود، طلاب به این نتیجه برسند که حوزه علمیه اصفهان پاسخ اقناعی بر مدعای حجت الاسلام اکبرنژاد ندارد؟ حجت الاسلام خطاط نیز به عنوان کسی که وعده داده اند، چرا خلف وعده کردند؟ طلاب حوزه علمیه اصفهان به جد، خواستار پاسخ روشن از سوی حوزه علمیه اصفهان و شخص حجت الاسلام خطاط هستند.
والسلام

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. غریب گفت:

  صحبت های استاد اکبر نژاد درد طلاب بود با روشنگری ایشان در اصفهان یک زلزله ای به پا شد اقایان توجه داشته باشید با سانسور نخواهید توانست جلوی افکار را بگیرید. اندیشه ها گمرک ندارند!!
  0  0
 2. آزاداندیش گفت:

  من طلبه نیستم اما هم از اجرای یک جلسه مناظره یا کرسی ازاد اندیشی در حوزه خوشحال شدم و هم از دستور حذف ادامه اش بسیار ناراحت. چون آنچه موجب پیشرفت ما در هر بخش و زمینه ای می شود همین نقدها و بررسی ها و واکاوی هاست که می تواند ما را به روز کند و زواید بی فایده را حذف و مایحتاج مان را مشخص و بدنبال آن وظایفمان را روشن کند.
  0  0
 3. محمد گفت:

  سلام
  واقعا کرسی های آزاد اندیشی بهترین محک برای سنجش میزان کارامدی جریان اجتهاد فعلی است.
  امیدوارم آقایان هرچه زودتر متوجه ثمرات چشمگیر این کرسی ها بشن و ازش استقبال کنن و اگرنه قطعا متهم به جمود می شن.
  0  0
 4. مهدی گفت:

  سلام
  واقعا باید به حال امروز حوزه خون گریه کرد.
  0  0
 5. علی گفت:

  بنده طلبه م ام حوزه ای که مهد آزاد اندیشی و تفکر خلاق باید باشه واقعا زننده س که بترسن از اینکه بخوان به یه نظریه پرداز میدون بدن. واقعا حرفای ایشون رو قبول ندارین بیاین و جواب علمی بدین چون بحث ایشون یه بحث کاملا علمیه. احتمالا جوابی وجود نداره که به ایشون داده بشه به همین خاطر کاملا منفعالانه به ایشون اجازه ی کرسی آزادآندیشی نمیدن.
  0  0
 6. سیدمحمد گفت:

  عالی امیدوارم اثرگذار باشد
  0  0
 7. طلبه گفت:

  واقعا چرا در حوزه علمیه و مخصوصا حوزه علمیه اصفهان، همیشه تک صدایی حاکم بوده؟
  چرا هرکسی که رای و نظر مخالف داشته به دید دشمن و مریض یا نادان به او نگاه کرده ایم؟
  چرا سردمداران حوزه علمیه که همیشه در مسائل اجتماعی، دم از ولایتمداری و وجوب تبعیت از ولایت فقیه می زنند، خود در راستای اجرایی کردن اوامر رهبری در حوزه علمیه بی تفاوت و معطلند؟؟!
  رهبری چند سال است از حوزه علمیه و دانشگاه خواسته اند تا کرسی های آزاداندیشی جدی گرفته شود؟؟
  آقایان! شما را به خدا از چه می ترسید؟
  بزرگواران! هر سخن نو و ایده ی جدید، شبهه نیست. با آن برخورد غیر منصفانه نکنید. فأین تذهبون؟؟
  بگذارید حوزه نفس بکشد و به نسل جدید خود طراوت بخشد؛ همه کمک کنیم تا حوزه علمیه از این رخوت و انزوا به در آید و دوباره جایگاه خود را دوباره در متن جامعه و مردم باز یابد.
  شما را به خدا حوزه علمیه که به مثابه مغز متفکر نظام و انقلاب است را دستگیری و مدد نکنید؛ مگذارید نظام دچار مرگ مغزی گردد وگرنه فاتحه ی اسلام در این مملکت خوانده است..‌‌
  فتأمل…
  0  0
 8. احمد گفت:

  گویا عده ای قصد کرده اند با تمام توان پیش بینی رهبری از مرگ حوزه ها را تحقق بخشند.
  برای کسانی که با انگیزه های مقدس به جنگ امام خامنه ای رفته اند آرزوی هدایت می‌کنم
  0  0
 9. د گفت:

  بهتر نبود مناظره با ایت الله طباطبایی نژاد برگزار می شد؟
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز