سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳

در واکنش به حذف طرح «استاد آزاد» از شیوه تدریس حوزه های علمیه؛

حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد: آقایان! لطفا درد را درست تشخیص دهید

می دانید چرا طلبه قرن ۲۱، مکاسب را دوست ندارد؟! چون نمی‌فهمد. چون با محتوای آن ارتباط نمی‌گیرد! محتوای مکاسب، معاملات ۱۴۰۰ سال پیش است، در حالی که او می‌خواهد از جریان مالی زمان خودش آگاه باشد. آیا این شرم آور نیست که ۶ سال مکاسب بخوانیم اما از الفبای اقتصاد زمان خودمان هیچ نفهمیم؟

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد مدیر موسسه فقاهت و تمدن اسلامی در واکنش به تصمیم جدید مدیریت حوزه علمیه قم مبنی بر حذف شیوه استاد آزاد (غیر حضوری) برای سطوح عالی حوزه، متن زیر را در فضای مجازی منتشر کرد:

?شنیده‌ها حاکی از آن است که مسؤولان أمر تصمیم گرفته‌اند محدودیت‌های بیشتری را برای کنترل درس و بحث طلبه‌های سطح عالی قم در نظر بگیرند. یعنی طلبه‌های پایه 7 به بالا هم مانند طلاب مدارس قم، باید در کلاس‌ها شرکت کنند وگرنه به هیچ وجه از ایشان امتحان گرفته نمی شود. این اقدام گرچه فی حد نفسه لازم است و با تأخیر بسیار زیاد به آن اقدام شده است؛ اما در موقعیت کنونی با اما و اگرهای فراوانی همراه است.
?چند سال پیش شورای عالی حوزه طی مصوبه‌ای که معلوم بود تدبیر عمیقی در پس آن نهفته است، به دو سال از عمر طلبه‌ها کبریت کشید و 10 سالی را که مقام معظم رهبری (حفظه الله) صریحا خواسته بودند، به 5 سال تقلیل پیدا کند، با افتخار تمام به 12 سال افزایش دادند! بنا به بیان یکی از اعضای شورای عالی به نگارنده این سطور، این پیشنهاد با این توجیه مطرح شد که پس از تأکیدات جدی حضرت آقا بر تغییر کتب درسی، طلاب از کتب متداول یعنی رسائل، مکاسب و کفایه دلسرد شدند؛ بنابراین لازم است 2 سال به سنوات تحصیلی سطح اضافه شود تا طلاب بتوانند حق کتب ثلاثه را اداء نمایند!
?نمی‌دانم باید بخندم یا گریه کنم! اگر کس دیگری این مطلب را نقل می‌کرد، باورم نمی‌شد، ولی چه کنم که یکی از اعضای اصلی شورای عالی به خود بنده این مطلب را نقل کرد. لذا چاره‌ای از پذیرش آن ندارم. حاصل این‌که شورای عالی به این نتیجه رسید که دلسردی و بی رغبتی طلبه‌ها را با تحکم و فشار بیشتر درمان کند. امروز نیز مسئولان آموزشی حوزه شاید هم با نظر شورای عالی –مطمئن نیستم- برای ایجاد رغبت اجباری در بین طلبه‌ها نسبت به کتب ثلاثه، تصمیم گرفته‌اند آن‌ها را به شرکت در کلاس‌ها وادار کنند.
?باید سوگمندانه خدمت آقایان و تصمیم سازان حوزه عرض کنم که متاسفانه باز هم درد را درست تشخیص نداده اید و نسخه ی اشتباهی پیچیده اید!! چه اشکالی دارد یک بار هم که شده به دور از تعصبات فکر کنید که چرا همین طلبه‌هایی که بدون چشم داشت، با عشق به اسلام، انقلاب، حوزه و مرجعیت؛ دست از همه چیز شستند و طلبه شدند، به چیزی که به خاطرش داغ هزار محرومیت را بر دل خود گذاشتند رغبتی نشان نمی دهند؟
?می دانید چرا طلبه قرن 21، مکاسب را دوست ندارد؟! چون نمی‌فهمد. چرا؟ چون با محتوای آن ارتباط نمی‌گیرد! محتوای مکاسب، معاملات 1400 سال پیش است، در حالی که او می‌خواهد از جریان مالی زمان خودش آگاه باشد. امروز بزرگ‌ترین معضل جامعه ما اقتصاد است، در حالی که ما طلبه‌ها و حتی اساتید مکاسب خوان و مکاسب‌گو، هیچ درکی از اقتصاد جامعه خودمان نداریم و اصلا از حرف‌های علمای اقتصاد سر در نمی‌آوریم. آیا این شرم آور نیست که 6 سال مکاسب بخوانیم اما از الفبای اقتصاد زمان خودمان هیچ نفهمیم؟
? آقایان! باور کنید طلبه‌ها از شمارش احتمالات مرحوم شیخ انصاری خسته شده‌اند. باور کنید آن‌ها از پیدا کردن مرجع ضمایر کفایه به ستوه آمده‌اند. از خواندن مسائل بی‌فایده یا کم فایده اصول که متاسفانه کم هم نیست، نالان اند. آنان به چه زبانی فریاد کنند که میان نیازهای خود و جامعه با کتاب‌های حوزه نقطه اشتراکی نمی‌بینند؟! خدا رحمت کند استاد مطهری را که گفته بود پس از رفتن به تهران دیدم چیزی که در اینجا به درد من بخورد، در قم یاد نداده‌اند و چیزهایی را که آنجا یاد گرفته‌ام، به درد این سامان نمی‌خورد!
?آقایان! چرا متعصبانه اصرار می‌کنید؟ چرا دائم شعار می دهید که «ثلاثه لیس لها نهایه، رسائل و مکاسب و کفایه»؟! چه کسی گفته که فهم دین بدون این کتاب‌ها ممکن نیست؟ آیا جبرئیل(ع) این کتاب‌ها را آورده است و الی یوم القیامه باید باقی بماند؟! چرا صورت مساله را پاک می‌کنید و آدرس غلط می‌دهید؟! اگر شهامت تغییر کتب را به خاطر ترس از برخی بیوت و رجال ندارد، دست کم با این سخت‌گیری‌ها و تدابیر عمیق، وضع را از آنی که هست خراب تر نکنید!
والسلام علی من اتبع الهدی

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. امیر حسین گفت:

  گریه آوره…
  یک طرح خوب را که توی حوزه قم بود را حذف کرده اند. در این طرح به طلاب فرصت مطالعه برای دروس تخصصی داده میشد ولی مسئولان فقط گیر. به کلاس کشاندن طلبه ها هستند، مطالعه و سطح علمی برایشان مهم نیست!

 2. محمد گفت:

  شرم آوره!
  مدیرانی که در زبان حامی ولایتند و در عمل …

 3. ناشناس گفت:

  چرا اون عده از علما که موافق تخصصی شدن هستن به جای مراکز تخصصی ، مدرسه علمیه تخصصی نمی زنن تا طلبه نخواد تو مرکز مدیریت ثبت نام کنه و گرفتار قوانین دست و پا گیر اون بشه؟

 4. شاگرد گفت:

  استاد اکبرنژاد دنبال […]و ….
  من چند مورد از مطالب ایشون راجع به زوائد علم اصول را خواندم مخصوصا مطلب تعقب العام بضمیر یرجع الی بعض افراده و …. را و حقیقتا باید گفت ایشون جا داره اصول را از اول پیش یه استاد خوب بخونه تا استاد اصول بشه
  ایشون با این هیاهو داره خودش رو مطرح میکنه
  در مورد حوزه طوری صحبت میکنند که گویا تا الان حوزه همه اش ضرر بوده و هیچ نفعی برای اسلام و مردم نداشته
  حقیقتش ایجور[…] تا الان ندیده بودم
  شما یه سرس به سایت موسسه این شخص بزنید ببینید چه […] راجع به حوزه روا داشته
  در حالی که خودش از حوزه بز رگ شده و نون حوزه رو خورده
  تنها راهش پیگیری این جور مباحث در جلسات تخصصی است نه عمومی
  و گرنه باید برخورد انقلابی کرد با […]

  • احمد گفت:

   چرا در مورد چیزی که نمیدانید اینقدر راحت نظر میدهید اولا که ایشان بارها چه در مقالات و چه در مناظرات علمیتش را به عیان نشان داده و ثانیا آخوندهای […] هر چقدر به رهبری پاسخگو هستند به این بنده خدا هم پاسخگو خواهند بود

 5. احمد گفت:

  همان طور که امام خامنه ای فرمودند امروز اصلاح هیچ جا مهمتر از حوزه نیست و شرط اسلامی شدن انقلاب ما به روز شدن حوزه است اما عده ای مانعند و نمی‌گذارند بعد از گذشت بیست سال از درخواست رهبری مبنی بر اصلاح کتب درسی حوزه حتی قدمی در این باره برداشته شود
  ان شا الله که این عده یا لیبرالها هستند یا …
  من که باورم نمی‌شود امروز هم مانند دیروز عده ای […] دارند به امام خامنه ای هم مانند امام خمینی خون دل می‌خورانند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715