پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
 تپش مذاکرات در قلب وین   

​تنها ۷ روز تا پایان ضرب الاجل هسته‌ای وقت باقی است و دیده ها منتظر نتایج مذاکرات مانده

۹تیر؛ روزی که قرار است ماراتن هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی به مرحله پایانی برسد. ماراتنی که پس از ماه‌ها،‌ در اوایل هفته جاری به لوکزامبورگ رسید و اکنون در وین از سر گرفته شده است. گرچه زمزمه‌های تمدید دوباره مذاکرات هسته‌ای به گوش می‌رسد،‌ اما همه طرف‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند تا پیش از ضرب الاجل تعیین شده، امضای آنها در ذیل سند توافق جامع نقش ببندد. این اما در حالی است که هم طرف ایرانی و هم طرف غربی بر خواسته‌های خود و دستیابی به یک توافق خوب تاکید دارند.
دور تازه‌ای از گفت‌وگوهای هسته‌ای میان وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ روز دوشنبه در لوکزامبورگ آغاز شد و محمد جواد ظریف به رایزنی هسته‌ای در خصوص جزییات نگارش متن توافق جامع با همتایان فرانسوی، بریتانیایی و همچنین آلمانی خود پرداخت و با «فدریکا موگرینی»‌، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
این گفت‌وگوها احتمالا در وین و با دیدار وزیر خارجه ایران و آمریکا ادامه خواهد یافت و تیم‌های مذاکره کننده ایران و گروه ۱+۵ تا روز پایانی ضرب الاجل در این شهر خواهند ماند.
ظریف در بدو ورود به لوکزامبورگ پیرامون روند نگارش متن توافق نامه هسته‌ای به تلاش تیم مذاکره‌کننده کشورمان بعد از گفت‌وگوهای لوزان اشاره کرد و افزود: «هنوزاختلافاتی باقی مانده که برخی فنی و برخی هم سیاسی است و با این حال تلاش می‌کنیم تا در اولین فرصت کار را به اتمام برسانیم.»
از سوی ‌دیگر وزیر امور خارجه کشورمان تاکید داشت که همه طرف‌های مذاکره کننده از زیاده خواهی و ادعاهای خارج ازچارچوب های بین المللی خودداری کنند تا دستیابی به توافق ممکن شود.
«فیلپ هاموند»،‌ وزیر خارجه بریتانیا ضمن مثبت ارزیابی کردن دیدار روز دوشنبه خود با ظریف، گفت: «مذاکرات هسته‌ای با ایران، ممکن است از خط پایان نیز بگذرد و زمان مطرح شده ۳۰ ژوئن تمدید شود ولی به نتایج امیدواریم.»
«فرانک والتر اشتاینمایر»،‌ وزیر خارجه و رییس هیات مذاکره کننده آلمانی نیز نسبت به دستیابی به توافق هسته‌ای تا پایان مهلت تعیین شده ابراز امیدواری و تاکید کرد: «اختلافات سیاسی برای توافق هسته‌ای کاهش چشمگیری یافته است.»
«لورانت فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه که همواره نقش «پلیس بد» را در مذاکرات هسته‌ای ایران ایفا می‌کرده است، پیش از سفر به لوکزامبورگ به دیدار نخست وزیر اسراییل رفت اما این بار موضعی علیه مذاکرات هسته‌ای ایران نگرفت.
از سخنان طرف‌‌ها این گونه به نظر می‌رسد که هم  ایران و هم کشورهای عضو گروه ۱+۵ خواهان دستیابی به توافق جامع هسته‌ای تا موعد مقرر هستند و کمتر به تمدید مذاکرات می‌اندیشند یا حتی اگر گزینه تمدید مذاکرات را نیز در گوشه‌ای از معادلات خود گنجانده باشند، آن را دست کم برای مدتی کوتاه به کار خواهند بست و اقدام به تمدید طولانی مدت مذاکرات نخواهند کرد.
تنها ۷ روز تا پایان ضرب الاجل هسته‌ای وقت باقی است و معاونان ظریف که برای همراهی وزیر خارجه کشورمان به لوکزامبورگ سفر کرده بودند، عصر روز گذشته به وین بازگشته و دور نهایی مذاکرات را با همتایان خود در گروه ۱+۵ برای نگارش متن برجام از سر گرفتند.
رایزنی‌های هسته‌ای در هتل «کوبورگ» شهر وین ادامه خواهد داشت تا در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات تا نهم تیرماه، وزیران خارجه هفت کشور خود را برای امضای متن توافق جامع به این محل برسانند.
اکنون همه نگاه‌ها به ساختمان هتل کوبورگ دوخته شده تا هر لحظه خبرهای تازه‌ای از آن به گوش برسد. خبرهایی که بنابر گفته ظریف حتی اگر پیام شکست مذاکرات را نیز به همراه داشته باشد، پایان دنیا نخواهد بود.
این مذاکرات چندین ماهه که به باور بسیاری از کارشناسان نفس‌گیرترین مذاکرات بین‌المللی در دوران بعد از جنگ سرد بوده است، در صورت ثمر بخش بودن به یک توافق تاریخی بدل خواهد شد.
این توافق تارخی البته باید از دو فیلتر مهم؛ یعنی مجلس ایران و کنگره ایالات متحده عبور کند تا در صورت تایید،‌ اجرایی می‌شود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲ تیر) مجلس شورای اسلامی با ماده واحده طرح صیانت از حقوق هسته‌ای با ۲۱۳ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر موافقت کردند. طرحی که براساس آن، نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ در صورتی معتبر است که الزامات این طرح به صورت شفاف در آن رعایت شده باشد.
از سوی دیگر، تصویب طرح بازبینی توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا، کاخ سفید را ملزم می‌کند تا ظرف نهایتا «۵ روز تقویمی پس از رسیدن به توافق مربوط به برنامه هسته‌ای ایران»، توافق را با تمام ضمایم آن به کمیته مربوطه و سران کنگره ارائه کند.

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز