جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۶

جنگی که نمی بینیم!

پوستر شماره ۱۵: نگاهی به کاپیتالیسم و جاه طلبی های آمریکایی در انیمیشن «Cars»

کارتون «ماشین ها» سعی می کند تا اخلاقیات (جوانمردی، کمک به هم نوع و...) را به مخاطبان خود بیاموزد؛ درواقع می توان گفت آسیب های اجتماعی این کارتون بسیار کم است اما اهداف سیاسی خاصی مانند سلطه طلبی آمریکا را دنبال می کند

ندای اصفهان- حسین عزیزیان/

«جنگی که نمی بینیم» پژوهشی پیرامون شخصیت های انیمیشنی و مخرب غربی است که در آن ۱۴ شخصیت کارتونی و ۳ کمپانی بزرگ انیمیشن سازی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

این سیر نمایشگاهی کاری از گروه «فرهنگ اول» است که نسخه پیش نمایش آن به طور اختصاصی در پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان منعکس می شود. هر شخصیت در قالب یک اینفوگرافی معرفی شده است.

در ادامه نگاهی گذرا به انیمیشن معروف ماشین ها و اثرات فرهنگی سیاسی آن می اندازیم.

***

مک کوئین ماشینی قرمز رنگ است که سرعت فزاینده و محیرالعقولی دارد و چشمانش بر روی شیشه ی جلوی ماشین قرار گرفته است. پرسرعت و قدرتمند است، همواره ماشین های مسابقه ای را به مبارزه دعوت می کند و دوست دارد تا در همه جا نفر اول باشد. او عاشق شهرت و سرعت است و از بی توجهی دیگران نسبت به خودش متنفر است.

مک کوئین با اینکه در ابتدای داستان، شخصی خود فریفته و جاه طلب است اما در ادامه و با روی دادن اتفاقات مختلفی، یاد می گیرد تا اصول جوانمردی و انصاف را رعایت کند!

انیمیشن ماشین ها

در قسمت اول ماشین ها (۲۰۰۶)، مک کوئین تمام تلاشش این است که سلطان جاده ها لقب بگیرد و به یک رکورد خارق العاده در دریافت جوایز مسابقات »کاپ پیستون» دست یابد. در قسمت دوم (۲۰۱۱) و با حضور مک کوئین در مسابقات جهانی (Grand Prix) و با نقش آفرینی پررنگ شخصیت دیگر داستان یعنی «ماتر»، عوامل سیاسی نیز به این مجموعه اضافه می گردد.

به تصویر کشیدن رابطه دوستی میان زن و مرد، زیبا جلوه دادن آزار و اذیت دیگران و ترویج سبک زندگی غربی از آثار مخرب این انیمیشن است.

کارتون «ماشین ها» سعی می کند تا اخلاقیات (جوانمردی، کمک به هم نوع و…) را به مخاطبان خود بیاموزد؛ در واقع می توان گفت آسیب های اجتماعی این کارتون بسیار کم است اما اهداف سیاسی خاصی را دنبال می کند.

برنامه ای پخش می شود که در آن یک اتومبیل ایتالیایی (فرانچسکو) به مبارزه طلبی و رجزخوانی می پردازد و کاراکتر اصلی این انیمیشن را (که یک اتومبیل آمریکایی است- مک کوئین) به مبارزه فرا می خواند. نکته قابل توجه این است که رنگ های سبز، سفید و قرمزی که این اتومبیل دارد تداعی کننده پرچم ایران نیز هست. از ابتدا تا انتهای این انیمیشن هر دو اتومبیل در حال مبارزه و رجزخوانی هستند که در انتها این اتومبیل آمریکایی است که پیروز می شود.

این موضوع به مخاصمات و سلطه طلبی های آمریکا (ازجمله با ایران) اشاره دارد و در آخر کار این آمریکاست که پیروز خواهد شد (سازندگان کارتون، آیا کشوری به جز ایتالیا را نمی توانستند انتخاب کنند؟!)

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    انها سبک زندگی خود را ترویج می کنند و اینکه سبک زندگی انها تخریب کننده سبک های دیگر است شاید مورد توجه خود سازنده نبوده

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز