پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۹
در شورای اداری استان فارس
 لاریجانی: بررسی برجام در مجلس «لازم»است   

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان "ما با استراتژی روشن مذاکرات هسته‌ای را دنبال کردیم" گفت: این‌طور نبود که افراد و مسئولان کشور در عمل انجام شده قرار گرفته باشند.

به گزارش ندای اصفهان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه طی سخنانی در جلسه شورای اداری استان فارس که در جوار حرم احمدبن موسی(ع) برگزار شد، گفت: برای بنده سعادتی است که به استان و شهری توفیق حضور یافته‌ام که در فکر و اندیشه و هنر زبانزد بوده و اینها در آن تبلور یافته است.

وی ضمن تقدیر از آیت‌الله ایمانی و‌ آیت‌الله دستغیب افزود: آیت‌الله مکارم شیرازی افتخار حوزه علمیه قم هستند و آیت‌الله ایمانی و آیت‌الله دستغیب نیز افتخاراتی برای ما محسوب می‌شوند، البته نمایندگانی هم در مجلس داریم که از افراد فهیم، پرتحرک و شایسته هستند و بنده این عزیزان را می‌شناسم و می‌دانم درگیری ذهنی‌شان بیشتر روی حل مشکلات استان است و در این زمینه دغدغه دارند.

رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که استاندار فارس بتواند با استفاده از این ظرفیت‌ها در توسعه و پیشرفت استان کمک کند.

لاریجانی تأکید کرد: ما امروز چه در سطح ملی و چه در سطح استانی دارای مشکلاتی هستیم که باید به آن توجه کرد.

وی به مشکلاتی مانند دسترسی مردم به حرم احمدبن موسی کاظم(ع)‌ در شیراز اشاره کرد و گفت: بنده معتقدم که باید برای اطراف حرم فکری کرد که اتصال حرم به مراکز شهر آسان شده و طوری باشد که دسترسی مردم تسهیل پیدا کند. باید طوری توسعه را انجام دهیم که همه دسترسی‌شان به حرم آسان بوده و امکان‌پذیر باشد.

رئیس مجلس در همین زمینه افزود: اگر دسترسی ما به حرم مشکل باشد مردم برای زیارت و تردد دچار مشکل می‌شوند. در مجلس پیگیری‌هایی را انجام خواهیم داد تا دسترسی مردم به حرم احمدبن موسی(ع)‌ سهل شده و راه‌های آسان‌تری برای آن به‌وجود آید.

لاریجانی ادامه داد: می‌دانم که در این زمینه نظر رهبر معظم انقلاب هم این‌گونه بوده که باید دسترسی آسان شود که این موضوع ان‌شاءالله پیگیری خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به نقاط قوت و ضعف استان فارس اشاره کرد و گفت: این استان دارای نقاط قوتی است که می‌تواند موجب پرش و توسعه در آینده شود که از جمله آن می‌توان به ظرفیت‌ دانشگاهی و فرهنگی و حرم شریف اشاره کرد که این حرم ظرفیت خوب و ارزشمندی است و از طرفی این استان دارای مشکلاتی از جمله کم‌آبی است که نسبت به سایر نقاط کشور قدری عمیق‌تر خود را نشان داده، بنابراین باید به این مشکلات توجه کرد.

لاریجانی گفت: باید برای مشکل خشکی کشور سیاست راهبردی برای آینده در نظر گرفت. البته برای کشت هم باید سیاست مناسبی اتخاذ شود. باید از آب نیز استفاده‌ای بهینه شود که این نیازمند سیاست‌های راهبردی است.

رئیس مجلس با تأکید بر “باید امکانات صنعتی، معدنی و توریستی برای استان فراهم کنیم” ادامه داد: در برنامه ششم توسعه در خصوص آب و کشت خواهیم پرداخت و توجه جدی به آن خواهیم داشت. از نظر امکانات توریستی و سرمایه‌گذاری باید امکانات و ظرفیت‌هایی را برای این استان فراهم کرد. البته این استان با مشکلاتی در حوزه صنعت و معدن روبه‌روست که باید در رفع آنها اقدامات لازم انجام شود.

وی در همین زمینه افزود: باید نوعی جهاد در توسعه کشور برای آینده داشته باشیم. البته این وضع که در استان فارس وجود دارد به‌نحوی در استان‌های دیگر هم وجود دارد.

لاریجانی با بیان “اگر می‌خواهیم به سند چشم‌انداز برسیم باید سرعت توسعه را بالا ببریم” گفت: باید روش معقولی برای آبادانی در کشور را پیگیری کنیم. بنده معتقدم که باید روش معقولی برای توسعه و آبادانی در کشور در نظر بگیریم که اگر این‌طور نشود، برکات خداوند نیز نازل نمی‌شود؛ با رفتارهای روزمره نمی‌شود کشور را به توسعه پایدار رساند.

رئیس مجلس تأکید کرد: باید بدانیم که اساس توسعه کشور باید بر پایه عقلانیت باشد، نظام عالم هم همین طور طراحی شده است.

وی توسعه و آبادانی کشور را نیازمند سرمایه‌گذاری دانست و گفت: باید سهم سرمایه‌گذاری برای هر فرد در کشور مشخص باشد. در حال حاضر بودجه عمومی که به استان‌ها تخصیص داده شده، از ۲هزار میلیارد تومان بیشتر نیست که با این وضعیت نمی‌شود به توسعه رسید و به آن امیدوار بود. ما نیازمند نهضت توسعه در آینده برای کشور هستیم.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: ما باید یک توان مضاعف باید برای آبادانی کشور داشته باشیم که این امر به سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در بخش دیگری از سخنانش به موضوع نتایج هسته‌ای ایران با ۱+۵ اشاره کرد و گفت: نظام ما درست تصمیم گرفت که مذاکرات هسته‌ای را در این مقطع دنبال کند. البته بنده نیز فرد بی‌اطلاعی در این زمینه نیستم و در حدود ۲۰ سالی که فعالیت می‌کنم از این حوزه و اخبار آن اطلاع دارم.

وی به تشکیل کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس اشاره کرد و گفت: الحمد لله در مجلس نیز کمیسیون ویژه‌ای برای این مسئله تشکیل شد که این موضوع را مورد بررسی قرار دهد، البته بنده نیز معتقدم که بررسی آن در مجلس نیز لازم است.

لاریجانی در همین زمینه افزود: می‌شود در بررسی برجام بگردیم و نقاط ضعف آن را درشت و در جامعه نگرانی ایجاد کنیم کما اینکه در برخی رسانه‌ها آن را می‌بینیم، اما اینها حاصلی ندارد و از طرفی نیز می‌شود از این سند این‌طور استفاده شود که چه بهره‌ای می‌شود برای نگرانی‌ها و مسائلی که داریم، ببریم.

رئیس مجلس با تأکید بر “مسئله هسته‌ای چیزی نبود که این مذاکرات ظرف یک یا دو هفته صورت گرفته باشد و غافلگیر شده باشیم” گفت: به‌تعبیری این مذاکرات ۲ سال در این دولت و حدود یک سال و خرده‌ای هم در دولت قبل دنبال شد.

وی در ادامه اظهار داشت: ما با استراتژی روشن مذاکرات هسته‌ای را دنبال کردیم و این‌طور نبود که افراد و مسئولان کشور در عمل انجام شده قرار گرفته باشند.

لاریجانی تصریح کرد: در مذاکرات هسته‌ای روی چارچوب‌های تأمین منافع کشور بحث شد. روی هم رفته تلاش‌های تیم مذاکره کننده خوب بوده است البته ممکن است بعضی از قسمت‌های آن صددرصد نبوده باشد.

وی افزود: سؤال مهم این است: چرا ما راه مذاکره هسته‌ای را انتخاب کردیم؟ پاسخ این سؤال این است که ما به‌دنبال آبادانی کشور و حل مشکل بیکاری و مسائل سرمایه‌گذاری بودیم.

رئیس مجلس در ادامه مناقشه ایران در موضوع هسته‌ای با غرب را فنی، حقوقی، سیاسی و اقتصادی دانست و تأکید کرد: هر انسان عاقلی وقتی به این موضوع نگاه می‌کند همه وجوه را در نظر می‌گیرد. بنده معتقدم که روی هم رفته این حرکت قوام‌دار است.

لاریجانی به بعد فنی مذاکرات هسته‌ای و نتایج آن اشاره کرد و گفت: در بعد فنی برداشت‌هایی از مذاکرات در غنی‌سازی و تحقیق و توسعه رخ داد. البته این موضوع حواشی نیز دارد که باید در مقام اجرا با دقت بیشتری آن را اجرا کرد. اینکه ما در درون دالان‌های قطعنامه شورای امنیت برای تحریم‌ها قرار بگیریم کم‌سابقه بوده است.

وی در ادامه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پس از نتایج مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و اظهار داشت: این قطعنامه، قطعنامه‌های قبلی را از بین برد. قطعنامه‌های شورای امنیت، فضای بین‌المللی را برای سرمایه‌گذاری در ایران دارای ریسک کرده بود که این باعث می‌شد مبادلات تجاری سخت شود که باعث شد این پرده برداشته شود.

رئیس مجلس در ادامه به جنبه حقوقی نتایج مذاکرات هسته‌ای وین اشاره کرد و گفت: از نظر حقوقی برای ایران یک دستاورد بزرگی بود که توانستیم تحریم‌‌ها از جمله تحریم‌های بیمه‌ای و بانکی را برداریم.

لاریجانی گفت: همگان می‌دانند که سرمایه‌گذاری نیازمند کاهش ریسک برای سرمایه‌گذار است که در شرایط تحریم اوضاع را برای سرمایه‌گذاران در ایران سخت می‌کرد که ما با این پدیده در شرایط تحریم مواجه بودیم. البته در شرایط سخت هم می‌شود کار کرد به‌گونه‌ای که تحریم برای ما شرایط را سخت کرده بود اما نمی‌گویم که نمی‌شد کار کرد.

وی با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای فضای بین‌المللی و شرایط را برای ایران ساده کرد و رویکردها را تغییر داد، گفت: اینکه رژیم صهیونیستی می‌خواهد تفاهم را رد کند معلوم است نگران شده است.

رئیس مجلس همچنین به شرایط و ظرفیت‌های ایران برای ارتقا به جایگاه‌های بالاتر اشاره کرد و گفت: ایران به‌دلیل منابع و ظرفیت‌هایی که دارد، قابلیت پرش در آن وجود دارد که با این مذاکرات شرایط برای پرش آماده شده است و این یک دستاورد است.

لاریجانی افزود: نگاه بنده به آینده امیدوارانه است. دلایل عقلی وجود دارد که راهی که انتخاب کرده‌ایم از سر دردمندی بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت: امروز یکی از دغدغه‌هایی که پیرامون مذاکرات هسته‌ای مطرح است این است که آیا این مذاکرات جلوی الزامات علمی و تحقیق و توسعه‌ای ما را می‌گیرد یا خیر که بنده معتقدم اگر این‌طور باشد این یک اشکال است. البته ما از ابتدای مذاکرات دغدغه تحقیق و توسعه را داشتیم، لذا در بخش‌های مختلف برجام به آن اشاره شده است.

رئیس مجلس در همین زمینه افزود: اینکه ما در بخش‌های مختلف برجام روی IR8 ,IR6 تأکید کرده‌ایم به‌دلیل این است که موضوع تحقیق و توسعه دغدغه اصلی ما بوده است که بنده معتقدم با این مذاکرات جلوی تحقیق و توسعه ما گرفته نخواهد شد و ان‌شاءالله فضای بهتری را برای تحقیق و توسعه هسته‌ای فراهم خواهیم کرد.

لاریجانی همچنین در بخش دیگری از سخنانش یکی دیگر از دغدغه‌های اصلی در موضوع مذاکرات را بحث توان دفاعی ایران در برابر کشورهای دیگر عنوان کرد و گفت: ما از اول هم گفته بودیم که تحریم تسلیحاتی را قبول نداریم. آنها در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت تحریم تسلیحاتی وسیعی برای ما اعمال کرده بودند و کاری که دوستان کردند این بود که آن را زمان‌دار کردند.

وی ادامه داد: ما از ابتدا گفتیم که هیچ تحریم تسلیحاتی را رعایت نمی‌کنیم و نکردیم کما اینکه در سال‌های تحریم نیز خرید و فروش تسلیحات را داشتیم و به تحریم‌ها توجه نمی‌کردیم.

رئیس مجلس تأکید کرد: باید دغدغه‌هایی که نسبت به مذاکرات هسته‌ای وین در جامعه وجود دارد با دقت نظر برای جامعه توضیح داده شود. البته باید توجه داشت که دغدغه ما چندوجهی بوده است.

لاریجانی با ابراز اینکه امروز کشور نیاز به خروج از رکود دارد، گفت: باید شرایط کشور را به‌سمتی ببریم که از رکود خارج کنیم. اینکه رهبر انقلاب روی داشتن روحیه جهادی تأکید کرده‌اند این مهم است که باید به آن توجه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دغدغه‌هایی در این جلسه مطرح شد که اگر قوانین برای رفع آنها نیاز به اصلاحاتی داشته باشد،‌ پیشنهادات در این زمینه را پذیرفته و هرچه بیشتر و سریعتر آنها را پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز