شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰

اندر احوالات پایه نهمی ها

از سرگیجه تا گاو گیجه برای انتخاب رشته دبیرستان!

ایجاد مراکز استعدادسنجی پرواضح و بدیهی است، چراکه یک مشاور در مدرسه یا پدر و مادر، به تنهایی قادر به فراهم کردن لوازم و ابزار انتخاب برای شخص نیستند پس چه بهتر که در فرآیندی حرفه­ ای، وضعیت مطلوب حاصل گردد...

ندای اصفهان- مسعود فهامی/

هر انسانی در جریان زندگی خود انتخاب­ های حساسی انجام می­ دهد که سنگ بنا و مبنای حرکت­های انتخابی در آینده خواهد بود که اگر فکر صحیح و ابزارهای شناخت مسئله مهیا نباشد مقاطع بعدی زندگی را تحت تاثیر رخدادهای غیر قابل بازگشت قرار می ­دهد.

یکی از آنها انتخاب کار و مسیر شغلی هر فرد است که درگیری­ های ذهنی او را تا پایان عمر رقم می­ زند و موضوعیت آن بر هیچ یک از ما پوشیده نیست! قبل از اینکه هر نفر از ما بخواهد شغلی را انتخاب کند بایستی در گزینش رشته­ ی تحصیلی خود توجه لازم را مبذول دارد. چه بسا اشخاص بسیاری در اطراف ما هستند که به دلیل عدم آگاهی یا عدم علاقه پس از چند سال تغییر رشته داده و یا حتی اقدام به ترک تحصیل می­ کنند.

هر فردی که خواستار صحیح ترین انتخاب است نیاز به ابزارهای شناختی-­مهارتی دارد تا بتواند با توجه به آن ببیند و برگزیند. به نظر می­ رسد استعداد و علاقه به عنوان دو مولفه مهم قابل تعیین باشند که البته نیازمند همکاری جدی خانواده و مدرسه برای رقم زدن رویکردی مطلوب برای دانش آموز است. تجربه بیانگر این مطلب است که این دو نهاد مهارت استعدادسنجی جامع و کامل را ندارند و گویا اهمیت مسئله برایشان چندان واضح نیست!

انتخاب رشته

نیاز به فعالیت تخصصی در این زمینه و ایجاد مراکز استعداد سنجی پرواضح و بدیهی است، چراکه یک مشاور در مدرسه یا پدر و مادر، به تنهایی قادر به فراهم کردن لوازم و ابزار انتخاب برای شخص نیستند پس چه بهتر که مدارس ما یک سال قبل از انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان را به چنین مراکزی معرفی کرده تا در فرآیندی حرفه­ ای، وضعیت مطلوب حاصل گردد نه با چند جلسه مشاوره­ ی صوری، تکمیل چند فرم بی هدف یا جلساتی برای آشنایی والدین و نهایتا از روی نمرات درسی، دانش آموز را به سمتی نامعلوم سوق دهند و هیچ تضمینی برای آینده­ ی او وجود نداشته باشد!

علاوه بر دو مولفه استعداد و علاقه که از نظر گذشت ملاک دیگری که برای انتخاب معقولانه حائز اهمیت است و غالبا به آن بی توجهی می­ شود نیازهای جامعه در عرصه ها و حوزه های مختلف اجتماعی می­ باشد که بایستی مورد لطف و محبت مسئولانه قرار بگیرد تا بتوان به دور از جبرهای خودساخته و ساختارهای ذهنی جامعه و افراد، دانش آموز را در مواجهه­ ی مستقیم با لایه­ های گوناگون جامعه قرار داد تا در فضایی مبهم و انتزاعی دست به انتخاب نزند…

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. dnfcdjfoidjfd گفت:

    استعدادیابی خوبه ولی ایا استعدادیاب واقعی تو اصفهان هست؟
    اکثرشون کاسب های بی سواد اند تا استعدادیاب.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715