شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴

گفتگو با حجت الاسلام حسین رحیمی کارشناس امور مساجد منطقه خوراسگان؛

هیأت امنای کهنسال و ناکارآمد باید از مساجد تعویض شوند

یک مشکل کلی با هیئت امنا داریم و آن اینکه این ها قدیمی هستند، پیشکسوت و ریش سفید هستند و به خاطر کهولت سن و سنتی بودنشان جوان های امروزه را داخل مساجد برنمی تابند؛ یعنی به آنها میدان نمی دهند

ندای اصفهان- جواد جلوانی: مساجد باید مرکز الهام‌بخش و متحول‌کننده جامعه باشند، در این صورت است که مساجد کانون و مرکز می‌شوند. بزرگان دین معتقدند هیچ راهی برای رسیدن به تمدن اسلامی جز از مسجد نیست؛ این اعتقاد باید وجود داشته باشد که یک مسجد می‌تواند نقطه اصلی تحول تمدن بزرگ، نه فقط در شهر و کشور، بلکه در عالم شود.

ائمه جماعات باید بر تحقق این موضوع فکر کنند، در این زمینه باید شاخصه‌های مناسب داشته باشیم، در این صورت خانواده‌ها نیز به مسجد علاقه‌مند می‌شوند و به راحتی فرزندانشان را به مسجد می‌سپارند. اما تا رسیدن به این خواسته هنوز فاصله زیادی است و مشکلاتی بر سر راه وجود دارد.

به گفتگو با حجت الاسلام حسین رحیمی روحانی جوان و خوش ذوق مسئول رسیدگی به امور مساجد منطقه خوراسگان می نشینیم و از او می خواهیم که از فضای کاری خود بگوید؛ پاسخ های او نیز بسیار شفاف است. با او در دفتر امام جمعه خوراسگان وعده کردیم.

***

ندای اصفهان: وظیفه مرکز رسیدگی به امور مساجد چیست و مشکلاتی که به شما مراجعه می شود در بحث مساجد چه چیزهایی هستند؟ مثلا هیئت امنا را گفتید که مثلا سی سال است در یک مسجد تعویض نشده و…

رحیمی: مساجد در طول تاریخ اسلام و در مبارزات مردمی بر علیه ستمکاران و زورگویان همواره نقش محوری داشته اند و با عنایت به این موضوع، رهبر دوراندیش انقلاب اسلامی در سال 1368 درباره تاسیس نهادی برای پرداختن به امور مساجد و رونق بخشیدن به این پایگاههای اسلام و تدوین سیاستهای کلان فرمانی صادر کردند.

اما درباره سوال شما، ما یک مشکل کلی با هیئت امنا داریم و آن اینکه این ها قدیمی هستند، پیشکسوت و ریش سفید هستند و به خاطر کهولت سن و سنتی بودنشان جوان های امروزه را داخل مساجد برنمی تابند؛ یعنی به آنها میدان نمی دهند. اکثر مراجعین ما هم جوانانی هستند که از دست این افراد شاکی هستند.

قدیمی ها می خواهند سنتی کار کنند به روش خودشان، جوان ها هم توقعاتی از امام جماعت و مسجد دارند که انتظاراتشان را برآورده نمی کند. مثلا هیئت امنای قدیمی بیشتر یک امام جماعتی می خواهند که مرتب بیاید و برود و فقط نماز برگزار باشد؛ خیلی بیش از این نمی خواهند، فعالیت فرهنگی یا کارهای امروزی نمی خواهند.

تنها کسی هم که جوابگو هست امام جماعت است و جوان ها از او توقع دارند و با ایشان راحت تر هستند؛ حالا اگر این امام جماعت مسجد خودش جوان باشد که خیلی خوب است؛ هم رابطه اش خیلی با جوان ها قوی می شود و هم خیلی رابطه صمیمی هست و جوانان می توانند درخواست هایشان را به امام جماعت و هیئت امنا انتقال دهند. اما اگر مسجدی هیئت امنایش کهنه کارها و ریش سفیدها باشند، امام جماعت هم از خودشان باشد (یعنی پیرمردی که مسن هست و حوصله کارهای اجرایی خیلی ندارد)، اگر این طور باشد آن مسجد دیگر مشتری ندارد، فقط پیرمردها می روند. دو سه صف پیرمرد دارد فقط، و شاید حتی هر سه وقت در آن نماز برگزار شود اما مشتری ندارد.

برعکس، جاهایی هست که هیات امنا نسبتا جوان بوده یا جوان ها در کنار این پیرمردها بوده اند (که ما هم نخواسته ایم این کهنه کارها کامل کنار گذاشته شوند)… امروزه جوان که به مسجد می رود خیلی توقعات دارد، یا پدر چهل پنجاه ساله ای که با بچه هایش به مسجد می رود، انتظاراتی دارد که خیلی هم به جا هست. ما از هیات امنا می خواهیم که با اضافه کردن افراد جوان و کار کن و کارآمد که در سطح سواد بالایی هم باشند، مساجد را رونق دهند و آنها را به کار دعوت کنند.

ندای اصفهان: آنها حرف شما را گوش می دهند و جوانان را اضافه می کنند؟ شما خودتان جوان هستید، مثلا آن حاج آقای کهنسال می بیند شما جوان هستید، ممکن است حرف شما را شنوا نباشد.

– آری، خیلی بد با ما کنار می آیند. این ها دست بردار به هیچ نحوی نیستند در صورتی که ما می گوییم هر امام جماعتی اگر در مسجد هست سالی یک بار باید هیئت امنا را عوض کند. خصوصا آن هایی که کارآمد نیستند شاید شش ماهه یا شاید یک ماهه. اما متاسفانه این ها الآن هیچ کاری نمی کنند مگر یکی از آن ها لامپی روشن کند، خاموش کند، دری باز کند و…

ندای اصفهان: به چه کسی می گویید هیئت امنا و اینکه کار هیئت امنا چیست؟

– هیئت امنا کسی است که کارهای اجرایی، کارهای عمرانی، کارهای فرهنگی، کارهای تدارکاتی، مناسبت ها، برنامه های مذهبی و غیره باید تحت نظارت آنها باشد و امام جماعت هم در رأس آن ها قرار می گیرد. امروز شعار مرکز امور مساجد، کار آن و چیزی که می خواهد بفهماند این است که باید همه چیز زیر نظر امام جماعت باشد؛ اما هیئت امنایی که کهنه کار هستند و قدیمی و سنتی، اصلا بر نمی تابند این حرف را.

ندای اصفهان: هیئت امنا به چه صورتی انتخاب می شوند؟

– هیئت امنا را یا خود مردم رأی گیری می کنند یا افتخاری انتخاب می شوند و مردم هم با ایشان موافق هستند. اما این هایی که قدیمی هستند و سنتی، خیلی هم مخالف دارند اما کنار هم نمی روند. با اینکه دوست دارند کار کنند اما کار زیادی هم از دستشان بر نمی آید؛ مثلا بخواهیم مُهری را بگیرد، عوض کند، روزی برود دنبال کارهای حساب و کتاب مسجد، جلسه برگزار کند و این ها؛ اما توان اینکه 10 دقیقه با ما داخل جلسه بنشیند را ندارد!

ندای اصفهان: حاج آقا، بحث های مالی مساجد با چه کسی است؟

– یکی از اعضای هیئت امنا زیر نظر امام جماعت امور مالی را به عهده می گیرد؛ یعنی باید این طور باشد اما متاسفانه خیلی این طور نیست.

ندای اصفهان: بودجه مساجد از کجا تامین می شود؟

– بودجه مساجد باید مردمی باشد؛ اگر مسجدی موقوفه داشته باشد، که این را هم خدا برایشان خوب بخواهد و قدیمی ها گذاشته باشند، یا مساجدی که تازه می سازند و موقوفه دارند، این خیلی خوش به حالش می شود هم برای امام جماعتش هم مردمش. اما اگر امروزه مسجدی موقوفه نداشته باشد، متاسفانه این طور نیست که مثل قدیم باشد، مردم پیش نمی آیند و کمک مالی به مسجد خیلی کم می شود، در حد یک محرم و ماه رمضان و این ها…

ندای اصفهان: یعنی کانون فرهنگی نمی تواند داشته باشد؟

– بحث کانون فرهنگی جدا است از بحث امور مساجد، اما فعالیت هایش باید زیر نظر امام جماعت باشد.

ندای اصفهان: بحث پایگاه بسیج هم باقی می ماند؛ بسیج چه جایگاهی باید داشته باشد؟

– در اصل اگر بخواهیم بگوییم که هیئت امنا چه کسانی هستند باید بگوییم اینها نباید جدا باشند، باید یک هیئت امنا به عنوان شورای مسجد باشد که این ها همگی داخل کار باشند؛ مثلا یکی رییس و مسئول کانون مسجد هست، یکی امام جماعت است، یکی مسئول بسیج آن محله است، و یکی هم خدمت شما عرض کنم تحصیل کرده و مثلا اهل وثوق (از آن هایی که مردم به ایشان اعتماد دارند)، اینها داخل هیئت امنا حضور دارند.

اما خب این ها کمرنگ شده است و افراد وقتی می بینند کاری از دستشان بر نمی آید عرصه را خالی می کنند؛ الآن کمتر مسجدی این طوری پیش می رود اما واقعا اگر اینگونه باشد اوضاع خیلی بهتر از این می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ابهری گفت:

    سلام جوان سازی امری خیر است اما نگه داشتن پیر غلامان در هیت امنا امری زروری است که این جابه جایی ها بدون تدبیر موجب پاشیده شدن امور می گرددمردم در طول زما ن به بزرگی می پزیرند جوان در کنار پیر غلام معنی دارد بس این خطر جدی است که مردم ازین کا خر سند نباشند این تجربه تلخ می باشد

  2. ناشناس گفت:

    سلام در جواب شما هر کار ی اصول خودشو داره میتونن به عنوان مشاوره در کنار اونها باشن فقط باید دنبال جا نباشن. باید نفس کار درست باشه این یه تکلیف, خدا و پیغمبر صاحبان خرد در راس برای ساختن ویک هدف واحد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715