جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۸
راز ۳۷ سال مقاومت؛
 مبانی نظری رفتار جمهوری اسلامی/ استکبارستیزی با نگاه بر بیانات رهبر معظم انقلاب   

خداوند در وجود انسان هم خشم و غضب و هم مهربانی و عطوفت گذاشته است و اگر انسان خشم خود را در زمان مقتضی بر سر کفار که مستحق این خشم هستند فرود نیاورد بر سر دوستان فرود خواهد آورد. و این رمز کم لطفی ها و بی مهری های برخی مسئولین نسبت به منتقدین و افراد دیگر در خانواده های خودشان است....

ندای اصفهان- دکتر سیدرسول ذاکر (عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان)

روز گذشته رهبر فرزانه انقلاب از مبانی نظری رفتار جمهوری اسلامی ایران در استکبارستیزی و مبارزه با استکبار و از اصولی که امام بزرگوار (ره) بواسطه پایبندی به آنها توانست انقلاب اسلامی را پیروز کند و به مرحله ثبات برساند سخنانی فرمودند(+)، که قدری به تبیین آن می پردازیم.

***

«محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم…» (سوره فتح آیه ۲۹)
«ﻣﺤﻤﺪ ص ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻩ ﺧﺪﺍ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﻭ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻛﻔﺎﺭ ﺳﺮﺳﺨﺖ ﻭ ﺷﺪﻳﺪ، ﻭ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﻣﻬﺮﺑﺎﻧﻨﺪ، ﭘﻴﻮﺳﺘﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺭﻛﻮﻉ ﻭ ﺳﺠﻮﺩ ﻣﻰ ﺑﻴﻨﻰ، ﺁﻧﻬﺎ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﻓﻀﻞ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺭﺿﺎﻯ ﺍﻭ ﺭﺍ ﻣﻰ ﻃﻠﺒﻨﺪ، ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺗﺸﺎﻥ ﺍﺯ ﺍﺛﺮ ﺳﺠﺪﻩ ﻧﻤﺎﻳﺎﻥ ﺍﺳﺖ، ﺍﻳﻦ ﺗﻮﺻﻴﻒ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺗﻮﺭﺍﺕ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﺗﻮﺻﻴﻒ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺍﻧﺠﻴﻞ ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ ﺯﺭﺍﻋﺘﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺟﻮﺍﻧﻪ ﻫﺎﻯ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺧﺎﺭﺝ ﺳﺎﺧﺘﻪ، ﺳﭙﺲ ﺑﻪ ﺗﻘﻮﻳﺖ ﺁﻥ ﭘﺮﺩﺍﺧﺘﻪ، ﺗﺎ ﻣﺤﻜﻢ ﺷﺪﻩ، ﻭ ﺑﺮ ﭘﺎﻯ ﺧﻮﺩ ﺍﻳﺴﺘﺎﺩﻩ ﺍﺳﺖ، ﻭ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﻯ ﻧﻤﻮ ﻭ ﺭﺷﺪ ﻛﺮﺩﻩ ﻛﻪ ﺯﺍﺭﻋﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺷﮕﻔﺘﻰ ﻭﺍﻣﻰ ﺩﺍﺭﺩ! ﺍﻳﻦ ﺑﺮﺍﻯ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻛﺎﻓﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﺸﻢ ﺁﻭﺭﺩ، ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻭ ﻋﻤﻞ ﺻﺎﻟﺢ ﺍﻧﺠﺎم ﺩﺍﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﻭﻋﺪﻩ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﻭ ﺍﺟﺮ ﻋﻈﻴﻤﻰ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ.»

آیت الله خامنه ای

در این آیه اولین ویژگی مؤمنان همراه رسول خدا (ص)، سرسختی و شدید بودن آنها در مقابل کفار بیان شده در حالیکه میان خود با یکدیگر مهربانند.
تقدم شدت در مقابل کفار در میان ویژگی‌های متعدد دیگر، اهمیت موضوع را می رساند؛ از طرف دیگر آمیختگی آن با مهربانی میان خود، مؤید آن است که اگر اشداء علی الکفار نبودید نمی توانید رحماء بینهم باشید! چرا؟ چون خداوند در وجود انسان هم خشم و غضب گذاشته است و هم مهربانی و عطوفت گذاشته است و اگر انسان خشم خود را در زمان مقتضی بر سر کفار که مستحق این خشم هستند فرود نیاورد بر سر دوستان خدا فرود خواهد آورد. و این رمز کم لطفی ها و بی مهری های برخی مسئولین نسبت به منتقدین و حتی افراد دیگر در خانواده های خودشان است.

پس اسلام مقدمه ورود به یک ایمان راهگشا که دستگیره محکم الهی است را فقط با ایستادگی در مقابل طاغوت و انسان ها و حکومت های طغیانگر (کفار سلطه طلب) می داند. «فمن یکفر بالطاغوت و یؤمن بالله فقد استمسک بالعروه الوثقی» (بقره ۲۵۶) و این راز ۳۷ سال مقاومت این امت در برابر زیاده خواهی های مستکبران عالم بویژه آمریکای جنایتکار است و همین امر شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر صهیونیسم را بعنوان کلیدی ترین عنصر حقانیت این نظام کرده است و چشم امید مستضعفان عالم را بسوی ام القرای جهان اسلام دوخته است که متاسفانه عده ای با عدم درک این حقایق در حال تیشه به ریشه زدن این جایگاه هستند.

از طرف دیگر اسلام چون یک دین بشدت سیاسی است کفار را نجس دانسته تا از اختلاط آنها با مسلمانان جلوگیری نماید و دین دستخوش تغییرات ناشی از زندگی عادی با آنها نشود. کسانی که به این حدود الهی بی توجهی می کنند پس از مدتی به سایر حدود هم تعدی می نمایند و دچار یک دین التقاطی می شوند. از اینرو رهبر معظم انقلاب فرمودند: «امریکایی ها می خواهند از توافقی که هنوز نه در ایران و نه در امریکا تکلیفش و رد یا قبول شدنش معلوم نیست، وسیله ای برای نفوذ در ایران بسازند اما ما این راه را قاطعانه بسته ایم و با همه توان بالای خود، اجازه نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا حضور سیاسی در ایران را به امریکایی ها نمی دهیم». قطعا بستن راه نفوذ شیاطین در دو بخش تمهیدات دولت و از طرف دیگر بالا بردن سطح اعتقادات جامعه نهفته است. و چون عرصه جولانگاه باطل جایی است که حق حضور ندارد بایستی همه نیروهای انقلاب بخصوص جوانان عزیز در شناسایی راه های نفوذ دشمن و ایجاد سد نفوذناپذیر در مقابل آن بکوشند که ان شاء الله در مجالی دیگر به آن خواهیم پرداخت…

 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز