پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۸

گفتگو با پوریا استکی مدیریت مرکز فرهنگی امامزاده باقر

استندآپ کمدی، پانتومیم و فوتبال دستی را به مرکز قرآنی آوردیم/ در کنار فعالیت فرهنگی به اوقات فراغت سالم توجه داریم

ما در همین مرکز قرآنی امکاناتی فراهم می­ کنیم تا بچه­ ها اوقات فراغت خود را در مکان­های سالم و فرهنگی بگذرانند. ما در اینجا یک دستگاه بازی ایکس باکس، یک عدد میز پینگ پونگ، یک عدد فوتبال دستی و تعدادی بازی فکری خریدیم. متاسفانه هنوز تفکرات سنتی که وجود دارد به ما انتقاداتی وارد می­ کنند

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان:  پوریا استکی متولد ۲۰ مهر ۱۳۷۱ است که مدیریت امامزاده باقر(ع) واقع در خیابان چهارباغ خواجوی اصفهان را برعهده دارد. سوالات و جواب­ های خوبی در مورد مسائل فرهنگی جامعه و امورات بقعه متبرک امامزاده رد و بدل شد که در ادامه، این گفتگوی شیرین را از زبان مدیریت جوان امامزاده با یکدیگر می خوانیم.

***

ندای اصفهان- لطفا خودتان را معرفی کنید و سابقه کاری خود علی­ الخصوص در امور فرهنگی را برای ما بیان کنید.

استکی: من از مدتها قبل در مسجد حضور داشتم ولی فعالیت فرهنگی شاخصی نمی کردم. در امامزاده هم فعالیت داشتم و بیشتر بحث رصد کردن و نظارت فعالیت­ های فرهنگی برعهده من بود.

سپس یک گروه دو سه نفری تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم فعالیت فرهنگی خود را گسترش دهیم. به چند مسجد مراجعه کردیم ولی خب این مساجد خود دارای کانون بودند و دیر اقدام کردیم؛ تا اینکه به حجت الاسلام محسن سجادی به عنوان هسته­ ی هیئت امنا و موسس ساخت بقعه امامزاده باقر(ع) و مسئول اصلی امامزاده مراجعه کردیم.

صحبت­ هایی شد و قرار گذاشتیم با حضور حجت الاسلام احمد سالک جلسه برگزار کنیم. ما طرحی ارائه دادیم و بردیم خدمت آقای سالک و سپس برای فعالیت و عملی کردن طرح، تایید شدیم. شروع کار ما در امامزاده جشن عید غدیر سال ۱۳۸۸ بود که یکی از بهترین جشن­ هایی بود که تاکنون برگزار کرده­ ایم. در این جشن آیت الله شوشتری به­ همراه دکتر امیرحسین بانکی حضور داشتند و حتی با یکدیگر عقد اخوت نیز بستند. کار فرهنگی دیگری هم در خلال این جشن انجام دادیم به نام غرفه ثبت نام که یکسری بروشورهای فرهنگی ارائه دادیم. حدودا ۱۵-۱۰ جوان بودیم که آغاز کار را بدست گرفتیم.

سپس در ماه محرم فراخوان جذب دادیم ولی متاسفانه یکی دو ماه بعد حاج آقا سجادی در اثر سانحه تصادف رانندگی در تارخ هجدهم فروردین­ ماه سال ۱۳۸۹ فوت شدند. بعد از این قضیه مشکلات اداری داشتیم که تا سال ۱۳۹۰ حل شد و بعد از آن سال کار به طور رسمی آغاز شد؛ بطوری که زیر نظر اداره اوقاف قرار گرفتیم.

طبق شناسه­ ای که اداره اوقاف به تمامی ادارات کل استان­ها و به تبع به اداره کل شهرستان­ها داده بود، در بقاع متبرکه باید یک مرکز فرهنگی قرآنی با این اسم زیر نظر دارالقرآن فعالیت داشته باشد. بقاع زیر نظر اوقاف هستند و فعالیت در بقعه باید علاوه بر بسیج و… تحت­ الشعاع مرکز فرهنگی قرآنی هم باشد (بطوری که اختلاف میان آن­ها نیفتد) این طرح شامل ایجاد یک شورای پنج نفره برای بقاع و مراکز فرهنگی بود که حتما باید یک فرمانده پایگاه هم در آن حضور داشته باشد و مدیر کانون­های فرهنگی هم یکی از اعضا باشد. در سال ۹۰ یک حکم برای بنده از اوقاف برای فعالیت در این امامزاده صادر شد.

امامزاده باقر

امامزاده باقر

ندای اصفهان- فعالیت های این مرکز فرهنگی شامل چه مواردی است؟

– برنامه های تربیتی در قسمت دانش آموزی در مقاطع ششم تا نهم و ایجاد یک برنامه پنج ساله برای آن­ها بطوری که تمرکز کاری ما در این مقاطع است و دانش آموزان قبل از مقطع ششم را به سختی قبول می­ کنیم.

نگاه ما این است که این دانش آموزان بعد از رسیدن به سن دبیرستان به علت سنگینی دروس، یک فراغت در زمینه فعالیت­ های فرهنگی داشته باشند و سپس در دوران دانشجویی، خودشان مسئول کانون شوند.

به طور کلی اهم فعالیت های ما را می توان اینگونه برشمرد:

۱- حلقه های معرفت: این حلقه­ ها مشابه حلقه­ های صالحین بسیج است که متشکل از ۱۲-۱۰ نفر است و زیر نظر مربی فعالیت می­ کند. در این حلقه­ ها سرفصل­ هایی جدای از سرفصل ­های حلقه­ های صالحین مطرح می­ شود.

در این حلقه­ ها ۳۰ دقیقه احکام، یک موضوع اجتماعی و موضوعات اعتقادی برای مقاطع بالاتر مطرح می­ شود.

۲- هیئت­ های هفتگی داریم که چهارشنبه­ ها برای دانش­ آموزان تشکیل می­ شود.

۳- جلسات آموزش قرآن

۴- آموزش مجری­گری برنامه­ های مذهبی

۵- کلاس آموزش ساخت کلیپ و تدوین

۶- سلسله کارگاه­ های ارتقای سطح اعتقادی اعضای قرآن­ پژوه، که این کارگاه­ها صبح تا عصر در یک مکان مذهبی یا حوزه علمیه یا بقاع متبرکه و به ندرت در یک مکان تفریحی، تشکیل می شود.

در این کارگاه­ ها یک الی یک و نیم ساعت پرسش و پاسخ اعتقادی داریم. سپس ۳۵ دقیقه با استفاده از یک نرم افزار قرآنی، قرآن کار می­ کنیم. در نهایت هم ۳۵ دقیقه در مورد احکام صحبت می­ کنیم. نکته­ ی مهم در اینجا شناسایی افراد علاقه­ مند و در کنار همه­ ی اینها انجام یکسری بازی­ ها و سرگرمی ها در کارگاه است.

ندای اصفهان- فکر می ­کنید چه موضوعی در جامعه کنونی مورد غفلت واقع شده و باید به آن پرداخته شود؟

– موضوعی که هست بحث «اوقات فراغت» است که واقعا مسئله­ ی مهمی بوده ولی کمتر به آن توجه دارند. حتی این موضوع در دانشگاه یکی از سرفصل ­های دو واحدی ما بود که نامش اوقات فراغت بود و گاهی وقتی از ما می پرسیدند که امروز چه امتحانی دارید؟ اسم درس دیگری را می آوردیم چون می دانستیم که مسخره مان می کنند.

متاسفانه برخی جوانان به سمت و سوی قلیان و تلگرام و فضای مجازی کشیده می­ شوند و هیچ کار مفیدی هم نمی­ توانند بکنند.

به نظر من سنتی کارکردن برخی مساجد از مشکلات ماست. مراکز قرآنی فعالیت­ هایی مثل استندآپ کمدی، پانتومیم و… دارند که از دسته­ ی کارهای نو محسوب می­ شود؛ در حالی که مراکز سنتی این کارها را قبول ندارند. طرحی که در مجموعه­ ی فرهنگی ما برای اوقات فراغت ریخته شد، این بود که وسایل تفریحی بچه­ ها را که در اماکنی مثل گیم­نت و… هست (که بعضا مکان­ هایی ناسالم هستند)، ما در همین مراکز فرهنگی و قرآنی فراهم می­ کنیم تا بچه­ ها اوقات خود را در مکان­های سالم و فرهنگی بگذرانند. مثلا ما در اینجا یک عدد دستگاه بازی ایکس باکس، یک عدد میز پینگ پونگ و وسایل آن، یک عدد فوتبال دستی و تعدادی بازی فکری خریدیم و بچه­ ها وقت خود را در این مکان خوب و فرهنگی سپری می­ کنند. ولی متاسفانه هنوز تفکرات سنتی که وجود دارد به ما انتقاداتی وارد می­ کنند.

photo_2016-07-24_23-22-29

ندای اصفهان- چه کارهایی لازم است تا مراکز فرهنگی بهتر با یکدیگر همکاری و تبادل کار کنند؟

– مجموعه ­های فرهنگی باید تشکیل شوند تا محور اصلی کار باشند. تعامل بین مراکز فرهنگی باید برقرار شود. مثلا طرحی دادم که در خیابان چهارباغ خواجو در مناسبتی مثل محرم، ۴۰-۳۰ غرفه تعبیه کنیم و مجموعه های فرهنگی مختلف و دوستان بسیج و تبلیغات هم اداره­ ی آن را برعهده بگیرند و در هر کدام از این غرفه­ ها یک فعالیت فرهنگی مثل فروش کتاب و… انجام شود. اداره کل تبلیغات اسلامی طرح اولیه­ ی کار را قبول کرده است.

ما باید یک مجموعه­ ی فرهنگی بالادستی تشکیل دهیم که از مراکز فرهنگی و پایگاه­های بسیج حمایت های مالی و معنوی کند. باید مراکزی باشند که از همان بسیج و مراکز فرهنگی افرادی بروند و اماکن مذهبی را شناسایی کنند و در هر مناسبت، کار فرهنگی و جشن­ های همراه با کار فرهنگی در یکی از این اماکن مذهبی انجام شود. این­ها جزء ایده های آینده­ ی کانون ما هم هست.

برنامه­ ی دیگر تشکیل کمیسیون­ هاست که از مراکز فرهنگی و پایگاه­های بسیج دعوت می­ کنیم که در این مجموعه حمایتی بیایند و خودشان خیلی از کارها را برعهده بگیرند.

بُعد دیگر مسئله، طراحی و تبلیغات است؛ بطوری که در هر مناسبت چندین پوستر با محتوای مناسب طراحی و در همه جا نصب کنیم که این موضوع در حال حاضر در اوقاف انجام می­ شود که باید در کل مکان­های فرهنگی مذهبی فراگیر شود.

موضوع دیگر تبادل نیرو بین بسیج و مراکز فرهنگی قرآنی و تربیتی اعتقادی است و…

ندای اصفهان- آیا مشکلی پیش رو دارید که می­ خواهید با مسئولین مطرح کنید؟

– یکی از مسائل ما بحث مشکلات مالی کانون­ها و تبعیض بین مراکز فرهنگی است، که این تبعیضات جوانان را از کار فرهنگی دل­سرد می­ کند. مثلا برخی مراکز فرهنگی خوب بودجه می ­گیرند ولی برخی مثل مرکز ما با مشکلات مالی روبرو است.

موضوع دیگر سختی گرفتن مجوز برای نصب بنر برای برخی مراکز فرهنگی است، بطوری که شهرداری در این امر خیلی سخت می­ گیرد و این موضوع کاغذبازی­ های بسیاری را در پی دارد. متاسفانه مسئولین به جوانان برای انجام کار فرهنگی اعتماد کافی ندارند.

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. حسین گفت:

    واقعا کار خوبی کرده اند که از تفریحات سالم و به روز در کار فرهنگی شان استفاده کرده اند. باید در کنار کلاس های فرهنگی به نیازهای نوجوانان و تفریحات خوب اهمیت فراوانی داده شود.

  2. ناشناس گفت:

    فعالیت های خوبی دارن , ولی انصافا اوردن ایکس باکس تو این محیط یه کم جای بحث نداره؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق