چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰

با نگاه به چشم انداز جمهوری اسلامی ایران؛

نقش و جایگاه مراکز فرهنگی در عصر مهدویت

اصفهان به عنوان یک شهر مذهبی و فرهنگی در طول تاریخ حیاتش، که گنبدهای فیروزه ای، پرچم های مشکی و حجله های قرمزش حکایت از علم، دین، شهادت و ایثار دارد، رسالتی عظیم بر عهده دارد تا در گام «تمدن سازی» بتواند الگویی از مراکز فرهنگی و غنی سازی فرهنگی را ارائه نماید

ندای اصفهان- دکتر محسن نصری/

با خلقت کالبد مادّی بشر و تحقق «نفخت فیه من روحی» توسط «احسن الخالقین» انسان هویت و جوهره الهی یافت و مبنای ارزش ها، هنجارها، باورها و معارفی به نام «فرهنگ» به عنوان وجه تمایز انسان و حیوان گردید تا «احسن الخالقین» خود را به رنگ خدا «صبغه الله» آراسته و «فطرت الهی» خود را شکوفا سازد.

با چنین خلقت زیبایی، «انبیاء الهی» ارسال گردیدند تا همراه با «کتب الهی» نازل شده، بشر مورد تهاجم قرار گرفته از سوی شیاطین جن و انس را، در «صراط مستقیم» هدایت و حمایت نمایند. اما با هدایت شیاطین و تلاش نمرودها، فرعون ها، قارون ها و سامری ها، مثلث شوم زر، زور و تزویر پدید آمد و «عصر جاهلیت قدیم» را رقم زد که بشر از فرهنگ الهی خود فاصله یافته بود. آنگاه با «بعثت» حضرت محمد بن عبدالله(ص) نقطه عطفی شکل یافت تا بشر در صراط مستقیم الهی به سوی سرانجام زیبایی «مهدویت» گام بردارد و از جاهلیت فاصله گیرد.

لذا پیامبر اعظم (ص) «یثرب» را به «مدینه منوره» تبدیل کردند. چرا که با ولایت و حکومت اسلامی آن حضرت این شهر هویت جدیدی یافت و در این تحول عظیم، اولین اقدام رسول الله(ص) تاسیس و پایه گذاری مهمترین و محوری ترین مرکز فرهنگی به نام «مسجد» بود. این مرکز فرهنگی، نهادی شد برای تحصیل علم، تهذیب نفس، تجهیز نیروی نظامی و تربیت بشر جاهلی به سوی انسان مومن و خدا جوی توانمند.

قرونی گذشت و نمرودها، فرعون ها، ابوسفیان ها و ابوجهل ها و… «عصر جاهلیت مدرن» را پدید آوردند که انقلابی بعثت گونه، توسط رهبری پیامبرگونه با فرهنگ فاطمی، علوی و حسینی به نام «انقلاب اسلامی ایران» پدید آمد، تا مقصد و مقصود در رسیدن به «جامعه مهدوی» فراموش نگردد.

با نگاهی گذرا به این حادثه و انقلاب عظیم شاهد آغاز عصری جدید به نام «عصر خمینی(ره)» هستیم که همه رسالت خود را در احیای فرهنگ اسلام برای اصلاح جامعه انسانی قرار داده است. در گام اول این تحول بزرگ، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ شمسی رقم می خورد که «سجد جمکران» به عنوان مرکز فرهنگی این انقلاب، با محوریت «روحانیت» توانست یک رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را که به اروپا و آمریکا وابسته بود سرنگون سازد.

در گام دوم که با تاسیس «نظام جمهوری اسلامی ایران» آغاز می شود، باز هم شاهدیم که با محوریت «مسجد»، مراکز فرهنگی همچون «انجمن های اسلامی» و «پایگاه های بسیج» توانستند نوجوانان و جوانانی را تربیت و توانمند سازند که در «دفاع مقدس» در برابر جنگ احزاب استکبار جهانی، زیبایی عبادت، شهادت و شجاعت را به نمایش بگذارند و «ایران» و «ایمان» ملت بزرگ ما را پاسداری نمایند.

در گام سوم در دوره سازندگی، آنجایی که از مراکز فرهنگی یعنی «مسجد» و کانون های فرهنگی وابسته به آن دور نشدیم، قابلیت ها و توانمندی های ملت بزرگ ایران در سازندگی ایران اسلامی ظهور یافت، اما زمانی که دشمنان دانا با «تهاجم فراهنگی» و دوستان غافل با تاسیس «فرهنگ سراها» در مقابل مسجد و یا در رقابت با مساجد حرکت جدیدی را شکل دادند، شاهد خروش و بیدارباش مقام معظم رهبری شدیم که «تهاجم فرهنگی» و با محوریت «مسجد» خود را به عنوان یک «منتظر» واقعی مهیا سازیم تا شایسته آن شویم که در انتظارش بسر می بریم.

اصفهان به عنوان یک شهر مذهبی و فرهنگی در طول تاریخ حیاتش، که گنبدهای فیروزه ای، پرچم های مشکی و حجله های قرمزش حکایت از علم، دین، شهادت و ایثار دارد، رسالتی عظیم بر عهده دارد تا همانند گام اول که مساجد، هیئت ها و حسینیه هایش نقش ایفا کردند و همانند گام دوم که مساجد، انجمن های اسلامی و پایگاه های بسیج آن حماسه خلق کردند، در این گام «تمدن سازی» بتواند الگویی از مراکز فرهنگی و غنی سازی فرهنگی را ارائه نماید که از سویی توطئه فرهنگی دشمنان را رفع و دفع نماید و از سوی دیگر نسل نوجوان و جوان این شهر باشکوه را توانمند سازد تا شاهد «تمدن ایران اسلامی» و گام نهادن در مسیر مهدویت باشد.

بنابراین نکات و اصولی یادآور می شویم که می تواند ما را در این هدف مقدس فرهنگی یاری نماید:

۱- مراکز فرهنگی باید استراتژی فرهنگی خود را «جامعه مهدوی » قرار دهند.

۲- مراکز فرهنگی باید سیاست های کلان فرهنگی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران و برنامه چهارم توسعه را، محور سیاستگذاری خود قرار دهند.

۳- مراکز فراهنگی باید «تمدن ایران اسلامی» را هدف روشن و مشخص خود قرار دهند.

۴- مراکز فرهنگی باید با شناخت و بررسی وضعیت های سه گانه «مسبوق»، «موجود» و «مطلوب»، برنامه ریزی دقیق فرهنگی را پایه گذاری نمایند.

۵- مراکز فرهنگی باید با همدلی، همراهی و هماهنگی در تحقق «وحدت ملی و انسجام اسلامی» همت نمایند که بدون «وحدت فرهنگی» انرژی ها هدر و نیروها پراکنده و اهداف فراموش می شود.

۶- مراکز فرهنگی باید با محور قرار دادن «مسجد» به عنوان هسته اصلی فرهنگ، فعالیت های خود را سازماندهی و اجرا نمایند.

۷- مراکز فرهنگی باید تمامی فعالیت های فرهنگی خود را با «قرآن مجید» و «عترت» (ع) هماهنگ سازند.

۸- مراکز فرهنگی باید برای سنجش اثربخشی فعالیت های خود، شاخصه ها و مولفه های بومی، اسلامی و ایرانی را تعریف و تداوم این اثربخشی را بررسی نمایند.

۹- مراکز فرهنگی باید با اصلاح و ارتقاء «هویت ملی» برگرفته از سه عنصر «ایران»، «اسلام» و «انقلاب»، تحقق اهداف را پیگیری نمایند.

۱۰- مراکز فرهنگی باید با «رصد کردن» شرایط فرهنگی جامعه و تلاش های ضد فرهنگی دشمنان، زمان شناس و نیاز شناس باشند تا بتوانند به نیازهای زمان پاسخ دهند.

۱۱- مراکز فرهنگی باید با بهره گیری از علوم و فنون جدید، میزان اثر گذاری فعالیت های خود را توسعه دهند.

۱۲- مراکز فرهنگی باید با همکاری یکدیگر یک «نقشه جامع فرهنگی» برای استان اصفهان ترسیم نمایند که اهداف، سیاست ها، برنامه ها، امکانات و… برای یک «انقلاب فرهنگی» به صورت جامع در آن دیده شده باشد.

امید آنکه با شناخت مراکز فرهنگی و همراهی و همدلی یکدیگر بتوانیم نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را جبران و قابلیت ها و توانمندی های خودمان را بیشتر بشناسیم و به سوی آرمان شهر مهدویت گام برداریم.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    در عرصه مهدویت به غیر از رهبری و ایت الله نجم الدین طبسی ، کسی که صحیح و دقیق و علمی صحبت کند ندیده ام.
    بهتر نیست که مراکز فرهنگی با ایشان مشورت کنند؟

  2. شیخ گفت:

    کی گفته این دکتره؟؟؟ از کجا دکترا گرفته ؟؟؟ بی خود یکی را دکتر خطاب نکنید . این آقا رئیس تشکیلات احمدی نژاد در اذصفهان هستند و دکتر هم نیستند.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق