دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷

گفتگو با سیدمهدی سیدین نیا، رئیس حوزه هنری استان اصفهان

مجموعه های مردم نهاد مذهبی در عرصه هنر رغبت کمی دارند/ تربیت هنرمند متعهد انقلابی را از اصلی ترین وظایف سازمان خود می دانم

یکی از مهم ترین مشکلات، روشن نبودن اهمیت قضیه برای قشر مذهبی و مشخص نکردن جایگاه هنر به عنوان ابزاری برای جنگ نرم است. در مساجد و هیئت های مذهبی چالش بزرگی در این عرصه وجود دارد و حتی برخی قائل به عدم حضور جوانان مذهبی در عرصه هنر هستند

 ندای اصفهان- محمدرضا نصری:

دو سال متوالی است که مقام معظم رهبری در بیانات ابتدای سال خودشان بر حمایت مسئولان و سازمان های دولتی و غیردولتی از مجموعه های خودجوش فرهنگی مردمی و مذهبی تاکید می کنند(+) و بیان ایشان در این دو سال نشان از اهمیت این موضوع دارد. به همین دلیل بر آن شدیم تا با حضور در جمع مسئولان فرهنگی استان جویای اقدامات آن ها در این راستا و سازوکارهای تعریف شده برای حمایت از چنین مجموعه هایی بشویم.

در این مصاحبه با سید مهدی سیدین نیا، رئیس حوزه هنری استان اصفهان همراه شدیم تا پیرامون موضوع مذکور و اقدامات سازمان متبوعشان جویا شویم…

***

ندای اصفهان- با توجه به صحبت های مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان بر حمایت از مجموعه های فرهنگی مردم نهاد، بخصوص قشر مذهبی، چه اقداماتی در این راستا انجام داده اید؟

سیدین نیا: در ابتدا لازم می دانم از این اقدام شما برای پیگیری دغدغه مقام معظم رهبری تشکر کنم. ما در حوزه هنری از سال ها قبل به این مسئله توجه داشته ایم و علی رغم ظرفیت های محدود حوزه هنری در حد توان سعی در برقراری ارتباط با این مجموعه ها داشته ایم. بطور مثال در بخش سینما یک سانس از فیلم هایی که در حال اکران است را با تخفیف ویژه به این مجموعه ها ارائه کرده ایم. در موارد دیگر با در اختیار گذاشتن سالن هایی که در نقاط مختلف شهر داریم مثل سالن سوره، خانه هنرمندان و… از برنامه هایی که توسط این مجموعه ها برگزار می شود حمایت کرده ایم. ایجاد تعامل آموزشی و ارائه تخفیفات مناسب برای افرادی که از طرف چنین مجموعه های معرفی می شوند از دیگر برنامه های حمایتی ما از این مجموعه ها بوده است.

 

سید مهدی سیدین نیا

ندای اصفهان- همانطور که مطلع هستید برخی از مجموعه های خودجوش مردمی به دنبال حضور موثرتر در عرصه هنر هستند، با توجه به رسالت حوزه هنری در قبال هنر دینی و انقلابی در این مورد چه برنامه هایی داشته اید؟

– مشتاقانه منتظر حضور این مجموعه ها و ایجاد تعامل با آن ها در عرصه هنر هستیم و از تمام ظرفیت خودمان برای این موضوع استفاده می کنیم کما اینکه بطور مثال در خانه گرافیک توانسته ایم با یک ارتباط سازنده اقدامات مشترک خوبی با یکی از این مجموعه ها انجام دهیم که منجر به خروجی های خوبی شد. بارها من و سایر همکاران از چنین مجموعه هایی دعوت کرده ایم که استعدادهای هنری خود را شناسایی کنند و به ما معرفی کنند تا بتوانیم آن ها را هدایت و حمایت کنیم اما نکته اینجاست که متاسفانه این مجموعه ها مخصوصا مجموعه های مذهبی در عرصه هنر یا رغبتی به حضور ندارند و یا پشتکاری برای رسیدن به درجه یک متخصص هنری ندارند و پس از چندماه از ادامه مسیر خودداری می کنند.

ندای اصفهان- آیا می توان اقدامی برای تشویق و ترغیب آن ها انجام داد؟

– برگزاری دوره های تخصصی هنری با تخفیف ویژه مخصوصا در حوزه ادبیات، فیلم نامه نویسی و داستان نویسی (که در اینها دچار یک عقب ماندگی مشهود هستیم) و دعوت از این مجموعه ها برای حضور در دوره ها از جمله این اقدامات بوده است. ما آمادگی داریم که اگر یک مجموعه اعلام کند در فلان شاخه هنری تعداد نفراتی را دارد که علاقمند به یادگیری هستند با هزینه حوزه هنری برای آن ها استاد خواهیم گرفت و حتی حاضریم استاد را به مکان آن ها بفرستیم اما متاسفانه تاکنون استقبال خوبی از طرف چنین مجموعه هایی نشده است.

ندای اصفهان- نحوه انتخاب و شناسایی شما برای دعوت از این مجموعه ها و حمایت از آن ها چگونه بوده است؟

– لازم می دانم متذکر شوم که من از زمان انقلاب تا کنون در چنین مجموعه هایی (جدا از بحث اداری) حضور فعال داشته و دارم و برای امثال من شناسایی چنین مجموعه های سخت نیست. بطور کلی نیز مجموعه های خودجوش مردمی در شهری مثل اصفهان بخوبی شناخته شده اند و نوع فعالیتشان مشخص است. اما ملاک هایی که برای حمایت مدنظر ما بوده است حمایت از مجموعه های مستقل و گمنامی است که هیچ حمایتی از آن ها نمی شوند و مثل برخی از مجموعه ها اسما مردم نهاد نیستند! ملاک بعدی انتخاب ما فعالیت آن مجموعه در حیطه هنر و تولید محصولات هنری با موضوعات ارزشی است.

ندای اصفهان- تاکید شما بر عدم استقبال مجموعه های مردم نهاد مذهبی بر شرکت در فعالیت های هنری است، به نظر شما دلیل این موضوع چیست؟

– یکی از مهم ترین دلایل، روشن نبودن اهمیت قضیه برای قشر مذهبی و مشخص نکردن جایگاه هنر به عنوان ابزاری برای جنگ نرم است. در مساجد و هیئت های مذهبی چالش بزرگی در این عرصه وجود دارد و حتی برخی قائل به عدم حضور جوانان مذهبی در عرصه هنر هستند و این یکی از ضعف های جدی امروز است. البته این فضا نسبت به سال های گذشته تغییر کرده ولی هنوز به حد مطلوبی نرسیده است؛ به طور مثال تا ۸ سال پیش حتی با ارائه بلیط رایگان سینما به افراد مذهبی، آن ها برای دیدن فیلم های سینمایی به سینما نمی آمدند ولی هم اکنون قشرهای مذهبی مثل روحانیون و حوزه های علمیه بطور مستقل سانس سینما می گیرند و این نویدبخش اتفاقات خوبی است. باید تاکید کنم که ما برای تولید محصولات هنری دارای ارزش های انسانی و انقلابی، بیش از پیش به هنرمندان متعهد نیاز داریم و این مهم با دوری افراد متعهد با استعداد از هنر حاصل نمی شود.

ندای اصفهان- پیشنهاد شما برای ارتباط بهتر این مجموعه ها با سازمان های مثل حوزه هنری چیست؟

– هنر یک گوهر نایاب است بر همین اساس و با توجه به نسبت این مجموعه ها به عامه جامعه، قطعاً تعداد افراد کمتری یافت می شوند که هم علاقه مند به فعالیت هنری باشند و هم استعداد هنری داشته باشند و مهم تر از همه دغدغه برای کل بشریت داشته باشند. لذا من پیشنهاد می دهم این مجموعه ها اگر حتی یک نفر را دارند که دارای چنین ظرفیتی است، با معرفی آن ها به سازمان هایی مثل حوزه هنری زمینه بروز استعداد آن ها را فراهم کنند و من به نوبه خود از تمام ظرفیت حوزه هنری برای حمایت و هدایت چنین افرادی استفاده خواهم کرد چون تربیت یک هنرمند متعهد، انقلابی و دغدغه مند را از اصلی ترین وظایف سازمان خود می دانم.

ندای اصفهان- به هنرمند انقلابی اشاره کردید، شما در اولویت بندی حمایت از مجموعه های مردم نهاد یا افراد چقدر بر انقلابی بودن آن ها تاکید دارید؟

– در پاسخ به این سوال شما ابتدا باید بگویم من شخصاً انقلاب را از آرمان های بشر جدا نمی دانم. آرمان های انقلاب رسیدن به یک زندگی متعالی برای بشریت است و معتقدم همه بشریت به دنبال این آرمان ها هستند؛ لذا در اولویت بندی برای حمایت نیز هر فرد که اعتقاد به توحید و معنویت داشته باشد و بدنبال تولید محصولات هنری با موضوعات ارزشی و بر مبنای رستگاری و سعادت بشریت است از نظر من یک فرد انقلابی است و از آن بطور ویژه حمایت خواهیم کرد.

در اولویت بندی ها قائل به مرزبندی نیستم مگر عدم حمایت از قشری که از بشریت جدا شده اند و به زندگی نه تنها آرمانی نگاه نمی کنند، حتی شیطانی نگاه می کنند تا جائی که فعالیت هایشان دیگران را نسبت به دغدغه ها و آرمان های بشریت بی دغدغه می کند و ارزش های انسانی را برای دیگران بی ارزش می کنند. این اشتباه است که بدلیل تفاوت نگاه دیگران با ما، خودمان را از توده مردم جدا کنیم بلکه باید تفاوت های دیگران را با خودمان همسو کنیم. اگر همه معنای انقلاب و عمق موضوع انقلاب را درک کنند و این به عنوان یک باور شود افراد جامعه و مسئولان معیارهای درست تری برای انتخاب خواهند داشت.

ندای اصفهان- اگر یک مجموعه ی مردمی باشد که بخواهد با حوزه هنری به جهت حمایت مادی یا معنوی، ارتباط بگیرد از چه طریقی می تواند این ارتباط را برقرار کند؟

– واحدهای تخصصی ما در خانه هنرمندان آمادگی برقراری چنین ارتباطی را دارند و در گذشته نیز چنین ارتباطی با برگزاری جلسات نقد فیلم یا دوره های آموزشی برای این مجموعه ها برقرار بوده است. مجدداً تاکید می کنم که حوزه هنری بطور ویژه آمادگی دارد تا از مجموعه های خودجوش مردمی که دارای استعدادهای هنری هستند و یا افرادی که مستعد برای یادگیری هنر هستند، حمایت کند و مطمئناً برای آن ها تمام شرایط را فراهم و در حد توان نیز هزینه خواهیم کرد.

ندای اصفهان- به عنوان آخرین سوال چقدر شخص شما دغدغه برقراری ارتباط با چنین مجموعه هایی که نیازمند ارتباط با شما هستند را دارید؟

– اگر من به شخصه بدانم که بطور مثال ۳۰ نفر از یک مجموعه به دنبال یادگیری هنر هستند و استعدادی در این زمینه دارند و یا حتی یک نفر در فلان منطقه استان دارای استعداد هنری قابل سرمایه گذاری است، مطمئن باشید نه تنها تمام نیروهای حوزه هنری را برای حمایت از آن ها بسیج می کنم بلکه شبانه روزِ خودم را هم صرف خواهم کرد.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. علی گفت:

  چقدر شعار؟
  خسته نشده اید؟
  بابا گزارش بدهید با این پولها چه می کنید؟
  معاونان شما کیا هستند؟

 2. ناشناس گفت:

  گزارش مورد مصرف بودجه جای خود. چرا نمی گویید این پولها از کجا می اید. از جیب مردم؟ از مالیات مردم؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق