دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶

نِعمَ العَون علی طاعت الله؛

5 دقیقه در خانه بی بی فاطمه زهرا سلام الله علیها

برای کسانی که حالا می خواهند ازدواج کنند این یک ملاک و معیار خیلی خیلی مناسب است... چه کسی می تواند همسر خوبی باشد؟ «نعم العون علی طاعت الله»! برای کسانی که ازدواج کرده ایم، چه کار کنیم زندگیمان یک زندگی خوب باشد؟

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین جعفر عمادی معاون سابق نهاد رهبری دانشگاه اصفهان و مسئول حوزه دانشجویی شهید بهشتی است. وی هم اکنون به عنوان مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان اصفهان مشغول به فعالیت است.

متن زیر صحبت های کوتاه ایشان در جمع مربیان و کارکنان مرکز فرهنگی سلاله است که به بهانه روز دختر توسط پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان پیاده سازی و منتشر شده است.

***

سلام علیکم و رحمت الله. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم.

فرمودند 5 دقیقه صحبت و بیش از 5 دقیقه هم شاید صحیح نباشد. می خواهم درباره ازدواج بی بی دو عالم حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س) با امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) صحبت کنم و افق دید این خاندان را ترسیم کنیم. یک روایت می خوانم مِن باب تذکر، احتمال به یقین قبلا این روایت را شنیده اید فقط من باب تذکر عرض می کنم، هم برای دوستانی که احیانا مجردند (نمی دانم که در این جمع هستند یا نه؟!) و هم برای دوستانی که متأهل هستند نکته ای که در آن هست خیلی به درد می خورد. برای دوستانی که مجردند و ان شاالله می خواهند مورد برای ازدواج پیدا بکنند ملاک و معیارهای مناسبی برای ازدواج است و برای کسانی که متاهل هستند ملاک و معیار حالا برای ازدواج دوم که نه، بلکه برای ادامه زندگی… (خنده حاضرین).

 

حضرت فاطمه زهرا

وقتی مردم فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را در شب عروسی تا درب خانه امیرالمونین علی (علیه اسلام) بدرقه کردند، خب آن برنامه های خاص بود تا اینکه مردم رفتند و عروس و داماد تنها شدند. امیرالمومنین علی (ع) نگاه کردند دیدند که فاطمه زهرا (س) در فکر هستند و حالت تفکر دارند، کمی صبر کردند دیدند این حالت تغییری نکرد. از ایشان پرسیدند که فاطمه جان آیا از اینکه با من ازدواج کردی ناراحتی دارید؟ مشکلی دارید در این ازدواج؟ حضرت فرمودند که نخیر. علی (ع) گفت پس چرا در فکرید؟ صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) فرمودند که: علی جان، در این فکر بودم که دیدم یک مرحله از زندگی من تمام شد، یک مرحله از زندگی من مرحله دوران خانه پدریم بود که تمام شد رفت، وارد مرحله بعد شدم، در این فکر هستم که یک موقعی هم این مرحله دوم تمام می شود (مرحله خانه شوهر)، این هم تمام می شود و می خواهم وارد مرحله سوم بشوم؛ نمی دانم که آیا برای مرحله سوم زندگیم که حیات پس از مرگ باشد (ادامه حیات)، آماده هستم یا آماده نیستم؟ ناراحت این هستم که یک وقت هم این مرحله بالاخره تمام می شود (خب یاد مرگ و معاد، از همه چیز انسان می تواند یاد مرگ و معاد باشد). بعد فرمودند که علی جان! خدای متعال این مسئله را به ذهن من متبادر کرد، یاد مرگ و معاد را در دل من زنده کرد، این یک نعمت است، بیا امشب را تا به صبح به شکرانه این نعمت عبادت کنیم. اینکه من یاد و مرگ و معاد افتادم در یک چنین شبی، این خودش یک نعمت است. (پس اولا یاد مرگ و معاد بودن را در آن لحظه یک نعمت دیدند و ثانیا گفتند به شکرانه آنکه اول زندگی ما است تا صبح عبادت کنیم) خب تا صبح هم مشغول عبادت شدند.

روز بعد پیامبر اکرم (ص) آمدند به عروس و داماد سر بزنند. عروس و داماد آمدند خدمت حضرت نشستند، مقداری با همدیگر صحبت کردند، فاطمه زهرا (س) به دلیلی بلند شدند بروند مثلا چیزی آماده کنند بیاورند، یک لحظه امیرالمومنین علی (ع) با پیامبر (ص) تنها شدند. پیامبر اکرم رو به امیرالمومنین کردند فرمودند علی جان، فاطمه را چگونه یافتی؟ چطور زنی بود؟ راضی هستی؟ (یک جمله ای دارند امیرالمومنین برگشتش به همان نکته ی اول هست که گفتم) گفتند یا رسول الله: «نِعمَ العَون علی طاعة اللَّه» [بحارالانوار ج 43 ص 117]: بهترین کمک کننده برای طاعت پروردگار، برای عبادت پروردگار بهترین کمک کننده حضرت زهراست، کسی بهتر از فاطمه زهرا نبود!

عرض کردم برای کسانی که حالا می خواهند ازدواج کنند این یک ملاک و معیار خیلی خیلی مناسب است… چه کسی می تواند همسر خوبی باشد؟ «نعم العون علی طاعت الله»! برای کسانی که ازدواج کرده ایم، چه کار کنیم زندگیمان یک زندگی خوب باشد؟ چه کار کنیم یک همسر خوب باشیم، چه مرد چه زن فرقی ندارد، چه کار کنیم که همسر خوبی باشیم و وظیفه همسری را درست به جا آورده باشیم؟ اگر بتوانیم نعم العون علی طاعت الله باشیم ان شاالله خداوند ما را به عنوان یکی از بهترین همسران و کسی که حق همسر را درست ادا کرده ان شاالله خواهد شناخت و از ما قدردانی خواهد کرد. صلواتی عنایت فرمایید.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

 1. رضا گفت:

  برای یک جمله حضرت چقدر دروغ ازخودت هم گفتی خجالت نکشید ی؟

 2. ادب گفت:

  کجاش دروغ بود؟ بگو تا ما هم متوجه بشیم

 3. سکینه گفت:

  دروغ اخه خجالت بکشید […]

 4. ناشناس گفت:

  دروغ است همه ای این سخنان

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715