چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷

الگویی مردمی برای فعالیت در شبکه های اجتماعی

حاج علی رهبر اسوه ای برای جهاد فرهنگی

بایستی این روش خداپسندانه به عنوان اسوه ای حسنه در جامعه مطرح و از دیگر علما هم انتظار داشت تا با حضور خود در عرصه نبرد، جوانان مسلمان را تنها نگذارند. شاید امروز بتوان با ایجاد شبکه های تخصصی در فضای مجازی به کار فرهنگی و اثرگذاری پرداخت

ندای اصفهان- رضا جوادمحب/

تاثیرگذاری فرهنگی تا چند سال قبل محدود می شد به تلویزیون، نشریات، کتاب و اندکی سایت های خبری. اما امروزه عرصه ی تاثیرپذیری مردم در شبکه های اجتماعی در زمینه های مختلف از جمله اعتقادی و فرهنگی بسیار گسترده تر از گذشته شده است.
امروز با وجود بستری به نام فضای مجازی و در کنار آن دسترسی گسترده ی قشرهای مختلف مردم به این فضا، جنگ رسانه ای گروه های مختلف فکری در دنیا بسیار پیچیده تر از قبل شده است!

حجت الاسلام حاج علی رهبر یکی از اساتیدی است که با درک از ضرورت زمانه به فعالیت در شبکه های اجتماعی همچون گروه ها و کانال های تلگرام و صفحه اینستاگرام پرداخته است.(+)

فضای مجازی فرصت یا تهدید؟
فضای مجازی زمینه ای است که در آن تهدیدها و فرصت های بسیاری برای مردم و اندیشمندان مختلف فراهم می کند. فرصتی برای مردم تا بتوانند به راحتی به افکار مختلف دسترسی یابند و فرصتی برای اندیشمندان تا اندیشه های خود را بی هیچ هزینه ای و با کمترین زحمت و ممانعت در اختیار مخاطبان زیادی قرار دهند.
فضای مجازی و علی الخصوص شبکه هایی مثل تلگرام که بیشترین مخاطب را در جوامع مختلف و مخصوصا جامعه ایرانی دربرمی گیرد، ساخته ی کسانی است که اگر نخواهیم بگوییم دشمن فرهنگ ایرانی و اسلامی ما هستند، قطعا می توان گفت که با فرهنگ این مرز و بوم غریبه اند و به دلیل همین غریبه بودن آسیب های بسیاری در فرهنگ ما بجای خواهند گذاشت.
مباحث بسیاری در این زمینه وجود دارد، آسیب هایی مانند گوشه گیری، انزوا طلبی، کم تحرکی، سرد شدن کانون گرم خانواده، کاهش اندیشه ورزی، میل به سطحی گرایی، سرقت اطلاعات و هزاران تاثیر مخرب دیگر.
ولی یکی از مهمترین آسیب های این رسانه، انتشار افکاری است که به راحتی و بدون هیچ ممیزی در اختیار مخاطب قرار می گیرد. شاید بگویند این حسن فضای مجازی است که آزادی بیان را تسهیل می کند ولی آنچه در اسلام از آن به عنوان آزادی بیان تعبیر می شود این است که هرکسی می تواند اندیشه خود را بیان کند حتی یک مارکسیست! اما به شرط آنکه این انتقال اندیشه در کنار یک اسلام شناس باشد تا اگر مساله ای مطرح می شود اسلام شناس پاسخ بگوید.
این تهدید که هر اندیشه ای خواه التقاطی و یا غیر التقاطی می تواند از این رسانه ها در دسترس عموم قرار گیرد امروز تفکر جوانان این کشور را نشانه گرفته است.
تبدیل تهدید به فرصت؛
کشتی طوفان ها شبکه ای برای نجات جوانان در طوفان اندیشه ها

کانال کشتی طوفان ها https://telegram.me/keshtitoofanha که در یکی از این شبکه های مجازی تشکیل شده به خوبی توانسته مجاهدانه شمشیر بدست گرفته و از چپ و راست با تهاجمات فرهنگی دشمن به مبارزه برخیزد.
این شبکه مجازی به همت حجت الاسلام حاج علی رهبر (استاد فاضل و انقلابی دانشگاه صنعتی اصفهان- متولد 1337) و جمعی از شاگردان ایشان چند ماهی است ایجاد گردیده و با سبکی نوین و کار روی اندیشه ها و بدور از فضای ژورنالیستی سعی در انتشار معارف اسلامی و پاسخ به عطش جوانان در این حوزه نموده است.

علی رهبراین شبکه از ابتدا با برنامه ای منظم ساخته شد؛ بدین شکل که در هر روز هفته با آیتم های ویژه با مخاطب خود ارتباط می گیرد که بصورت فایل های کوتاه صوتی یا تصویری صحبت های استاد (۵ تا ۱۰ دقیقه) در موضوعات مختلف مانند شرح نهج البلاغه، سیر منطقی شناخت اسلام، سبک زندگی، خودسازی، مَثَل های درس آموز و پاسخ به پرسش های جوانان در زمینه های گوناگون منتشر می شود.
بخش پاسخ به پرسش ها شاید از اساسی ترین و یکی از مفیدترین بخش های این کانال است که مخاطبین بدون هیچ واسطه ای از استاد خویش سوال می کنند و حاج علی رهبر نیز در کوتاهترین زمان این مسایل را با استدلال منطقی دینی و عقلی پاسخ می دهند.

یقینا آنان که حاج علی را می شناسند و از طرفی با جنس اساتید و مشغله های آنان – بویژه افرادی چون ایشان که براستی از بزرگان شهر اصفهان هستند و در عرصه های گوناگون مخلصانه حضوری فعال دارند- آشنا هستند می دانند که چنین کاری قطعا روحیه ای جهادی می خواهد تا با همه ی سختی ها در عرصه ای ورود کنیم که متاسفانه کمتر عالمی امروزه در آن ورود کرده است.

لزوم الگوگیری و توسعه این روش

بایستی این روش خداپسندانه بعنوان اسوه ای حسنه در جامعه مطرح و از علمای دیگر انتظار داشت تا با حضور خود در این عرصه ی نبرد، جوانان مسلمان را تنها نگذارند. شاید امروز بتوان با ایجاد شبکه های تخصصی در حوزه های مختلف اجتماعی همچون ازدواج، خانواده، عرفان، اقتصاد مقاومتی و هزاران موضوع دیگر روز در کنار صدا و سیما و البته مکمل نقایص عدیده ی این رسانه به کار فرهنگی و اثرگذاری پرداخت.

این حرکت فرهنگی نیازمند حمایت مسئولین امر در این حوزه بوده و خواهد بود. امید است که این نوشته توانسته باشد حرکت شایسته ی استاد بزرگوارمان را آنگونه که هست توصیف نماید و علاوه بر آن سرآغاز حرکتی فرهنگی در جامعه مجازی گردد.

پی نوشت: شاید استاد بزرگوار راضی به این مطلب نباشند و قصد ما بیان این حرکت به عنوان اسوه ای حسنه بود. ان شاءالله که ایشان ما را عفو می نمایند.

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. پرسشگر گفت:

    چرا ایشون تو شبکه های اجتماعی داخلی عضو نشدن و شاگردانشون را به ان دعوت نکردند؟
    لابد می دونن تلگرام متعلق به کیه و کدام کشورها اشراف کامل به ان دارند؟

  2. رضا گفت:

    ایشون عضو هستند در اینستا و واتساپ گروه دارند
    سرچ کنین

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715