دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷

گفتگو با محمدرضا یقینی مدیر کانون اندیشه جوان؛

منتظر بخشنامه های دولتی نمی شویم/ لزوم کار چریکی در عرصه فرهنگ و اندیشه

در حال حاضر امکانات و نیروی لازم را نداریم، ولی در مجموعه مشق آزاد با همکاری مثبت و سازنده سازمان ارتباطات اسلامی ترجمه هایی داشتیم و به کشورهای دیگر ارسال نمودیم. هرجا که لازم باشد و بتوانیم حضور پیدا می کنیم

ندای اصفهان- جلال طاهری:

نشر تفکرات انقلاب اسلامی به خصوص میان نوجوانان و جوانان که نسل آینده کشور را تشکیل می دهند از مباحث مهم و استراتژیکی است که آینده انقلاب اسلامی به آن وابسته است؛ آینده ای که نباید دچار تحریف و انحراف به هر شکل شود. در این مسیر موسسات و نهادهایی که به این امر اهتمام دارند از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. کانون اندیشه جوان(+) ازجمله این مجموعه هاست که به اشکال مختلف سعی کرده در راستای تبیین ایدئولوژی انقلاب اسلامی و جلوگیری از تحریف آن میان نوجوانان و جوانان گام بردارد به همین بهانه با محمدرضا یقینی مدیر کانون اندیشه جوان گفتگو داشتیم تا درباره کم و کیف برنامه های این مجموعه و خروجی آن بیشتر بدانیم

کانون اندیشه جوان

ندای اصفهان- چه شد که تصمیم به راه اندازی «کانون اندیشه جوان» گرفتید این مجموعه چه برنامه هایی را کانون دنبال می کند؟

محمدرضا یقینی: ارتباط چند ساله ای که با نوجوانان و جوانان داشتم مرا تشویق می کرد بیشتر به آموزش و تدریس مشغول شوم؛ تا اینکه به من پیشنهاد دادند فضای بیشتری برای کار داشته باشم و منسجم تر در این عرصه حضور یابم و به این ترتیب کانون تشکیل شد.

کانون اندیشه جوان دارای چند بخش است؛ مخاطب شناسی و مطالعات راهبردی، رصد نیازهای فکری نسل جوان و نوجوان، همچنین رصد فرهنگی جریان معارض با انقلاب اسلامی و بخش دیگر توزیع و رسانش است به این صورت که کانون فعالیت رسانه ای هم دارد (رساندن). در واقع کانون یک مجموعه فکری و رسانه ای است و درباره اندیشه انقلاب اسلامی فعالیت دارد. بخش دیگر نشر مکتوب است که کتابچه هایی را با موضوعات مختلف اجتماعی چاپ و منتشر می کنیم. در واقع کتابهای سهل الفهم و ساده کهبا زبان طنز برای مطالعه نوجوانان و جوانان مناسب است و به راحتی می توانند در ایستگاه های مترو و اتوبوس هم بخوانند که این مجموعه «مشق آزاد» نام دارد.

ندای اصفهان- چرا مشق آزاد؟

– چون موضوعات مختلفی دارد؛ از موضوع های تاریخی و روابط ایران با کشورهای دیگر گرفته تا مسایل اجتماعی و حقوق زنان و… موضوعاتی که طرفدار و استقبال کننده زیادی دارد را در قالب کتابچه ها منتشر می کنیم. تاکنون 50 عنوان مشق آزاد منتشر کرده ایم؛ البته کتابهای دیگر هم در کانون منتشر می شود که عمدتا از خود کانون نیست بلکه در عرض کانون «اندیشه جوان» چاپ می شوند به اسم «مرکز پژوهشهای جوان» که هر دو مجموعه در ذیل پژوهش های اندیشه اسلامی فعالیت دارند که آن مرکز پژوهشهای جوان هم یک مجموعه پژوهشی از گروههای مختلف علمی است.

ندای اصفهان- با توجه به اینکه این روزها حضور در فضای مجازی زیاد شده شما در این عرصه رسانه ای چقدر فعالیت دارید؟

– زمانی رهبری اشاره داشتند باید بزرگان و نخبگان را معرفی کنیم و باید جای افرادی مانند شهید مطهری را پر کرد. ما دو مطهری داریم؛ شهید مطهری قم و تهران. شهید مطهری قم نظریه پرداز و تولید کننده علم بود ولی شهید مطهری تهران علم تولید شده خودش و سایر بزرگان مثل طباطبایی را ترویج می کرد. با توجه به این مسئله، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نقش قم را ایفا می کند و کانون اندیشه جوان نقش تهران.

شهید مطهری تهران شهبات و مسایل تاریخی فکری و دینی را شناسایی و به تناسب با آن کتاب تولید می کند. حالا اگر کسی مطهری زمان خودش باشد باید بتواند اقتضائات زمان خود را هم درنظر بگیرد و اقتضائات زمان امروز فضای مجازی است. برای همین ما وارد این عرصه مهم هم شده ایم. سایت باشگاه اندیشه را اوایل دهه 80 تاسیس کردیم که اولین سایت تخصصی علوم انسانی به زبان فارسی بود و سایت های دیگر که مقالات فارسی را منتشر می کنند بعد از آن به وجود آمد. البته باشگاه اندیشه فقط منحصر به مقاله نیست، بلکه گزارش همایش ها، نشست های علمی، اخبار و رویدادهای مهم را هم منتشر می کند. همچنین کلیپ هایی درباره مسایل اجتماعی، دینی و فکری علوم انسانی هم در سایت داریم و بخش معرفی کتاب، همچنین روی شبهه افکنی هایی که صورت می گیرد پرونده تشکیل می دهیم. مثلا چندی پیش در شبکه های ماهواره ای درباره «وحی» شبهاتی ایجاد کردند که سعی نمودیم دراین خصوص آگاهسازی کنیم.

ندای اصفهان- چقدر سایت کانون شناخته شده است و از آن استقبال می شود؟

– بین نوجوانان و جوانان که بیشترین شبهات وجود دارد استقبال می شود البته ما تازه کار را شروع کرده ایم و زیاد شناخته شده نیستیم اما در این مدت هر روز چندین هزار مراجعه داریم. حتی ایرانیان خارج از کشور هم درباره مسایل دینی و فکری به سایت رجوع می کنند. در هر حال شبهات در یک سطح نیست برخی سیاسی است و بنایی نداریم وارد مسایل سیاسی بشویم؛ هرچند در خصوص امور مهم سیاسی مانند انتخابات یا شورای نگهبان اطلاع رسانی داشته ایم.

ندای اصفهان- با پایگاههای بسیج هم ارتباطی دارید؟

– با همکاری بسیج روزنامه دیواری منتشر کردیم به اسم «گلدسته» که در پایگاه های بسیج و مساجد و بسیج های دانشجویی منتشر و توزیع می شود. محتوای آن از طرف کانون است و مورد حمایت و پشتیبانی از سوی بسیج است.

ندای اصفهان- در شهرهای دیگر مثل اصفهان چطور؟

– درحال حاضر نیرو و امکانات کافی برای گسترش فعالیت نداریم اما این «گلدسته» ها جاهای مختلف ارسال می شود و در نمایشگاههای کتاب می فرستیم. ما کتابهای مورد نظرمان را ارسال می کنیم یا در حد امکان دوره های آموزشی برگزار می کنیم یا خوراک دوره های آموزشی را به عهده می گیریم. دراین راستا کانون دو کار عمده دارد؛ یکی جریان سازی در حوزه و دانشگاه و دیگری همکاری در برگزاری نشست ها علمی، مناظرات و همایش در سطح دانشگاهها است.

بخش دیگر آموزش نخبه پروری است. درس گفتارهایی است که افراد از طریق فضای مجازی یا آموزشگاهها با کانون ارتباط می گیرند و به این حلقه ها و دوره های آموزشی می پیوندند بعد اگر خودشان قادر به تشکیل حلقه باشند به صورت جداگانه کار می کنند به این ترتیب شبکه سازی داریم و سعی می کنیم کار را توسعه بدهیم.

ندای اصفهان- فکر می کنید چه کارهایی لازم است کانون به آن بیشتر بپردازد؟

– حضور همه جانبه در فضای مجازی را باید بیبشتر مورد توجه قرار بدهیم چراکه فضای مجازی ریسک بیشتری دارد؛ البته قرار نیست با فضای مجازی مقابله داشته باشیم بلکه باید سبک زندگی مبتنی بر اسلام و فرهنگ خودمان را در این فضای پرکاربرد تزریق کنیم تا نوجوان و جوان ما بداند نسبت به مطالب مختلف چه واکنشی از خود نشان بدهد. ما تلاش می کنیم با شیب ملایم دراین عرصه کار کنیم و از حضور استادان حوزه و دانشگاه هم بهره ببریم.

ضمن اینکه برای تضارب آرا و اندیشه های اجتماعی تقیدی نداریم که حتما به گفتمان انقلاب اسلامی بپردازیم، مثلا همایشی داشتیم به نام «آنان که می اندیشند» برگزار کردیم که منتقدان غرب را معرفی می کرد؛ افرادی مثل میشل فوکو، هایدگر، فردید، حتی حضور سید حسین نصر را چون منتقد غرب است به صورت ویدئو کنفرانس در همایش داشتیم. ما از اندیشیدن و از گفتمان های مختلف همیشه بهره می بریم.

ندای اصفهان- به زبان های دیگر هم آثار خود را ترجمه و نشر داده اید؟

– در حال حاضر امکانات و نیروی لازم را نداریم، ولی در مجموعه مشق آزاد با همکاری مثبت و سازنده سازمان ارتباطات اسلامی ترجمه هایی داشتیم و به کشورهای دیگر ارسال نمودیم. مجموعه «کانون اندیشه» یک مجموعه چریکی و فکری است هرجا لازم باشد که حضور پیدا کند منتظر بخشنامه و مصوبه دولتی نیست؛ البته اگر امکان و توانایی حضور داشته باشد. مثلا سال قبل دو همایش «دعوت جهانی اسلام» و «من و نامه رهبری» برگزار کردیم و افراد از ملیت های مختلف حضور داشتند. کتاب «نامه ای برای درنگ» را هم منتشر نموده ایم.

اگر زمینه ای باشد و کسی بخواهد و بتواند کتاب را ترجمه کند ما با طیب خاطر استقبال خواهیم کرد، زیرا هدف نشر اندیشه و تفکر اسلامی به سرتاسر جهان است.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    جالب بود. مخصوصا کاریکاتورها. کتابچه ها را از کجا می توان تهیه کرد؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715