ندای اصفهان

۱۰درصد تماس های اورژانس اجتماعی استان مربوط به کودک آزاری است/ ناجی بچه ها کیست؟/ از ضرب و شتم تا داروی خواب آور به کودکان

کدخبر: 4519
۲۸ مرداد ۱۳۹۴ در ساعت ۸:۳۰ ق.ظ

ندای اصفهان – سرویس اجتماعی/ نه یاری نه یاوری دارد بی پناه و بی دفاع! نمی داند به کجا و به چه کسی پناه ببرد، کسی که به خانه شان نمی آید، حتی تلفن خانه هم به صدا در نمی آید، نگاهش به در است دعا می کند تا در باز نشود، او فقط یک کودک معصوم ۶ ساله است که مورد آزار و اذیت پدرش قرار می گیرد…
وقتی دستش را بلند می کرد تا سیلی بزند بر گونه های کوچکش، تنها کاری که می کند نگاه معصومش را به او می دوزد، شاید قلب سنگین‌اش به لرزه دربیاد و یادش بیفتد که این موجود بی دفاعی که اینگونه معصومانه به او چشم دوخته هیچ حامی و پشت و پناهی ندارد…
هر انسانی در زندگی اجتماعی خود از حقوقی برخوردار است و برای داشتن زندگی ایده آل نیازمند امنیت جسمی، روحی، اقتصادی و … است، قابل توجه است که کودکان هم از همان بدو تولد نیازهای اساسی روحی، جسمی و رشدی دارند که باید به آنها توجه شود وبا توجه به ناتوانی کودکان برای احقاق مستقیم حقوق خویش، جنبه های حمایتی آنها وسیع می شود.
کودکان به علت ویژگی هایی که از نظر سنی دارند بسیار آسیب پذیر هستند و نیاز به حمایت و مراقبت ما دارند، اما گاهی بزرگسالان به دلایل مختلف به جای حمایت و مواظبت از کودکان آنان را مورد آزار قرار می دهند.
این روزها گزارش های متفاوت آزار کودکان از گوشه و کنار در تمام نقاط جهان به گوش می رسد، در کشور ایران هم با اینکه آمارهای دقیقی در این مورد اعلام نشده است اما موارد زیادی از این آسیب اجتماعی گزارش می شود.
در واقع کودک آزاری بخشی از یک مشکل یا آسیب اجتماعی به نام خشونت خانگی است و به عنوان یکی از وضعیت های قابل بررسی و اولویت دار بسیاری از دولت ها و نهادهای بین المللی است.

کودکان آزاردیده، آسیب سازان آینده می شوند
دکتر مهدی غیور، معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان در گفتگو با ایمنا عنوان کرد: هرگونه بدرفتاری یا بی توجهی مکرر نسبت به کودک توسط والدین یا سایر افرادی که وظیفه مراقبت ازکودک را به عهده دارند که منجر به آسیب جسمی یا آزار و اذیت روانی کودک شود را کودک آزاری می گویند.
وی با اشاره به اینکه کودک آزاری به صورت جسمی، جنسی، کلامی و عاطفی است، اظهار کرد: سوء رفتار با کودکان باعث می شود که کودک تصویر ضعیفی از خود داشته باشد و حتی ممکن است او را دچار بیماریهای روانی کند، کودکان آزاردیده، نوجوانان و بزرگسالانی می شوند که رفتارهای ضد اجتماعی و خشونت آمیز از خودنشان می دهند.
غیور ادامه داد: حتی گاهی اوقات این آزارها می تواند منجر به مرگ آنان گردد و نکته مهم این است که کودکانی که درکودکی مورد آزار قرارمی گیرند دربزرگسالی تبدیل به یک فرد آزاردهنده خواهند شد.
معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه ده درصد از تلفنهای اورژانس اجتماعی استان مربوط به کودک آزاری است، گفت: سازمان بهزیستی با راه اندازی مرکز اورژانس اجتماعی اقدام به ارائه خدمات تخصصی و رایگان به شهروندان می نماید و لذا افراد می توانند موارد کودک آزاری را گزارش دهند.
وی ادامه داد: پس از گزارش به اورژانس اجتماعی تیم تخصصی که شامل مددکار اجتماعی و روانشناس است درصورت تشخیص پاسخگوی خط، کارشناسان به محل مورد نظر اعزام شده و پس از تهیه گزارش مددکاری و اخذ دستور قضایی کودک را از مکان موردنظر جداکرده و تحویل مرکز اورژانس اجتماعی می دهند البته درصورتی که ماندن کودک درمحل خطرناک باشد.
غیور با اظهار اینکه اگر فوریت در اعزام نباشد، خانواده به مرکز دعوت می شوند و خدمات تخصصی شامل مددکاری، روانشناسی، پزشکی، روانپزشکی و حقوقی را دریافت می نمایند، تصریح کرد: بطور کلی هدف مددکاران و روانشناسان اورژانس اجتماعی محافظت از کودک است و به خانواده ها کمک می کند تا بیاموزند چگونه با یکدیگر زندگی کنند و بر بحران های زندگی غلبه نمایند.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا اعمال نظرات شخصی و زورگویی به فرزند هم جز موارد کودک آزاری می شود، گفت: اگر اعمال نظر شخصی پدرو مادر به فرزند خود مانع رشد وسلامت جسمانی و اخلاقی فرزندان باشد می تواند نوعی از آزار تلقی گردد و در غیر اینصورت خیر.
کودک آزاری جرم است و نیاز به شاکی خصوصی ندارد
عباس شایسته مهر، وکیل پایه یک دادگستری و رییس کمسیون آموزش کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان بیان کرد: به طور کلی هرگونه اقدام مجرمانه نسبت به اشخاص مثلا توهین، آزردن، ضرب و شتم و آسیب رساندن به هر کسی چه کودک یا بزرگسال باشد تحت عنوان مجازات کلی ایراد صدمه به اشخاص قابل مجازات است.
وی افزود: به طورکلی هر کس به هر شخص اعم از کودک یا بزرگسال توهین و اهانت کند یا مورد آزار جسمی و روحی قرار دهد در مقررات قانون اسلامی قابل مجازات است اما به طور خاص ایران در زمینه حمایت از کودکان توانسته به جایگاه خوبی برسد.
عباس شایسته مهر با اشاره به اینکه کشور ایران‌ توانست به کنوانسیون حقوق کودک بپیوندد، بیان کرد: از نظر این کنوانسیون افراد از بدو تولد تا ۱۸ سالگی کودک محسوب می شوند و مواردی از جمله شناختن حق تحصیل برای کودک، منع کارشان تا به رسمیت شناخته شدن حقوق آنها نسبت به حداقل آرامش فکری در قوانین این کنوانسیون است.
وی ضمن بیان اینکه ایران با پیوستن به این کنوانسیون عملا مقررات آن را با شرط کلی مغایر نبودن با شرع و اسلام، پذیرفته است، گفت: در کشور ما به طور معمول حقوقدان ها و قضات، قوانینی که از طریق مجلس ابتدا تصویب شده و به تصویب شورای نگهبان رسیده را قانون تلقی می کنند، در حالیکه مطابق قانون مدنی ما، کنوانسیون های بین المللی یا عهدنامه ها طی مراحل قانونی به تصویب مجلس می رسد اینها به منزله مقررات داخلی حساب می شود بنابراین ما از زمانی که به کنوانسیون کودک پیوستیم بایستی مقررات آنها را کاملا رعایت کنیم.

مراکز آموزشی مکلف اند مشاهده هرگونه کودک آزاری را گزارش دهند
رییس کمسیون آموزش کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان بیان کرد: خوشبختانه در کشور ما قانونی به نام حمایت از کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۸۲ تصویب شد به موجب این قانون هر شخصی هر مورد کودک آزاری را متوجه و یا ببیند می تواند به مراجع قضایی گزارش دهد و شکایت کند.
عباس شایسته مهر عنوان کرد: به موجب این قانون مهدکودک ها، مراکز نگهداری اطفال، مدارس و دبیرستان ها هر مورد کودک آزاری را مشاهده کنند مکلف اند آن را گزارش دهند، در صورت هر گونه شکایت در این موضوع، قضات پیگیری و تحقیق جرم، به موضوع ترتیب اثر می دهند.
وی تاکید کرد: مراکز از این مسوولیت خود در قبال کودکان آگاه نیستند‌ و این وظیفه رسانه ها و مراکز آموزشی است که اطلاع رسانی کافی در این موضوع به دستگاهی ذیرربط و هم به خانواده ها داشته باشند.
رییس کمسیون آموزش کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان ادامه داد: فقر فرهنگی و اقتصادی بعضی از خانواده ها یا مشکلات ناشی از طلاق و جدایی ها و یا همسر جدید اختیار کردن به طوری که نمی تواند فرزند قبلی همسر خود را بپذیرد‌ از جمله علل ناشی از کودک آزاری است.
وی همچنین در خصوص نوع آسیب و آزار به کودکان اظهار کرد: هرچند آسیب های روحی از جمله توهین ها و تحقیرها بسیار مهم است، اما به دلیل اینکه اثبات آزار های روحی بسیار دشوار است این نوع آزار بسیار کم گزارش می شود و گزارش ها بیشتر مربوط به آزارهای جسمی بوده است.
عباس شایسته مهر افزود: مواردی را داشتیم که تعدادی از مربیان مهدکودک ها، کودکان را مورد آزار و اذیت قرار می دادند، یا گزارش هایی داشتیم که در تعدادی از مهدکودک ها برای کاهش مسوولیت ها و وظایف، به کودکان دارو های خواب آور می دادند، این کار هم نوعی آزار محسوب می شود،‌اگر مواردی این گونه دیده شد باید حتما گزارش داده شود.
وی ضمن بیان اینکه مجازات ها در زمینه کودک آزاری شامل جزای نقدی و حبس است، تصریح کرد: مشکل بیشتر در نحوه آموزش افراد جامعه است که بتوانند از حقوق خود و کودکان دفاع کنند، کودکان خودشان نوعا قادر به اعلام شکایت و دفاع از خود نیستند پس قطعا باید کسانی عهده دار حقوق آنها باشند در همین راستا سازمان های مردم نهاد، بهزیستی و مراکز آموزشی باید رسیدگی لازم در این موضوع را داشته باشند.
کودک آزاری نشان از وجود مشکلات روانی در حوزه خانواده و اجتماع
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان عنوان کرد: کودک آزاری فرآیندی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود بدین معنا که کودکی که امروز آزار می بیند و مورد حمایت و درمان قرار نگرفته فردا خود به رفتارهای آزار گرانه و ضد اجتماعی مبادرت خواهد نمود.
دکتر سعید صادقی بیان داشت: کودک آزاری واقعیتی است که بیانگر وجود مشکلات روانی اجتماعی در حوزه خانواده و اجتماع است و می تواند به عنوان شاخصی از ناکارآمدی سیستم سلامت روان و حمایت ها و مراقبت های لازم از کودکان باشد.
رسانه ها در نهادینه سازی تربیت و رفتار صحیح با کودکان تاثیر به سزایی دارند
وی افزود: به نظر می رسد در حال حاضر با توجه به افزایش سطح سواد و دانش والدین و متولیان امر تعلیم و تربیت و استقرار نگرش های کارآمد در این حوزه مشکل حادی وجود ندارد اما در تبدیل آن به رفتار هنوز بایستی اهتمام جدی تری نمود .
صادقی با بیان اینکه آموزش همگانی از طریق رسانه های جمعی و کالاهای فرهنگی مکتوب بسیار موثر است، بیان داشت: نهادینه سازی تربیت قبل از ازدواج با انتخاب صحیح و پایه ریزی یک خانواده سالم آغاز می شود، آموزش به زوج های جوان در حوزه فرزند پروری و مراقبت از کودکان اساس اقدامات فرهنگی برای نهادینه سازی تربیت و رفتار صحیح با کودکان است.
فرزند موهبتی از سوی خداوند است که باید محترم شمرده شود
یک کارشناس مذهبی در گفتگو با ایمنا در خصوص جایگاه کودک در اسلام عنوان کرد: در اسلام تاکید ویژه ای نسبت به کودک و جایگاه کودک و خصوصا تربیت کودک شده است، یکی از نیازهای ضروری برای خانواده و به خصوص فرزندان محبت است.
حجت الاسلام منوچهر مهروی پور بیان داشت: انسان ها همواره به محبت نیازمندند و در این میان کودکان به دلیل رشد شخصیتی خود به محبت والدین نیاز زیادی دارند. نقش والدین در این میان به دلیل آنکه نقش اساسی را در بذل محبت به کودک دارند از همه مهم تر است.
وی افزود: در روایتی از پیامبراکرم (ص) داریم که فرزند خودتان را گرامی بدارید و خوب تربیت کنید تا آمرزیده شود، در اینجا خوب تربیت کردن فرزند برابر با آمرزیده شدن است.
این کارشناس مذهبی ضمن روایاتی از پیامبر اکرم (ص) مبنی براینکه “فرزند شایسته گُلى خوشبو از گُلهاى خوشبوى بهشت است” عنوان کرد: در سیرۀ رسول خدا (ص) به طور فراوان شاهد اظهار محبت ایشان به کودکان و خردسالان هستیم، سیرۀ عملی رسول خدا (ص) بیان محبت و علاقه نسبت به کودکان بوده است.
حجت الاسلام مهروی پور با اشاره به اینکه در قرآن کریم هم مواردی بسیاری در رابطه با نهی خشونت و آزار با کودک و فرزند‌ آمده است، اظهار کرد: در قرآن داریم “مادر فرزند خود را در اثر خشمی که نسبت به پدر دارد نباید از شیر رها نکند، همچنین پدربرای ضرر رساندن به مادر، نوزاد را از مادر نگیرد، زیرا نتیجه این عمل ضرر به نوزاد است.
وی با اشاره به اینکه در مجموع، معنای آیه این است که پدر و مادر ضرر و آزاری به فرزند خود نرسانند، از آیات شریفه میتوان دلالت روشنی را نسبت به کودک آزاری دریافت کرد، افزود: قبل از اسلام موارد فرزند آزاری از جمله کشتن دختران یا آزار آنها وجود داشت که پس از ورود اسلام تمام این رفتارها نهی شد.

متاسفانه موضوع کودک آزاری و خشونت‌های خانگی در تمام کشورهای دنیا رایج است و اکثر کشورها تلاش می‌کنند تمهیداتی برای پیشگیری، کنترل، کاهش و برخورد با این مساله در پیش گیرند. کشور ما نیز در این زمینه جزو کشورهای مترقی بوده که از ظرفیت اورژانس اجتماعی برای بررسی این پدیده استفاده کرده است.
در آموزه های دین اسلام و سیره پیامبر اعظم (ص) ائمه اطهار (علیه السلام) و روایات متعددی بر رعایت حقوق کودک حتی از بدو انعقاد نطفه تا تولد و نامگذاری نیکو و تربیت صحیح و … شده است که وظیفه و تکلیف شرعی ما را ضروری می سازد.
/پروین توکلی

منبع: ایمنا

برچسب‌ها: , , ,