پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۹

گفتگو با خانم محوری فرمانده بسیج پایگاه حضرت رقیه(س) مسجد المهدی دارک

من دنبال یکی از اتاق ها بودم اما خدا کل خانه را در اختیارم گذاشت/ افراد غریبه نمی توانند به خوبی در این محل فعالیت فرهنگی کنند

در این محله امکانات کافی نیست وگرنه افراد باستعداد زیادی وجود دارد. با این حال ما باز هم در زمینه ورزشی نخبگان استانی و کشوری داریم. به جای اینکه افراد غریبه را به این محله بفرستند تا برای مردم این محل فعالیت کنند، از خود مردم منطقه استفاده کنند که نیازهای محله را به خوبی می شناسند

ندای اصفهان- معصومه حلیمی:

مسجد المهدی (عج) درخیابان زینبیه در محله دارک قرار دارد. این مسجد قبل از انقلاب ساخته شده اما بعد از انقلاب در دهه ی شصت به وسعتش اضافه شد. تا سال 87 فعالیت های فرهنگی در این مسجد انجام می شد اما خیلی کم. از سال 87 که بسیج فعالیتش را در این مسجد شروع کرد تا الآن فعالیت های گسترده ای در این مسجد انجام می شود.

امام جماعت سابق مسجد، حجت الاسلام سید محمود موسوی ازجمله کسانی بود که از همان سال 87 خیلی برای تشکیل کلاس های عقیدتی، فرهنگی و بازسازی مسجد تلاش کرد. ازجمله کارهای وی تشکیل خیریه ی حضرت زهرا(س) درمسجد بود و مهمترین کار ایشان که دلسوزانه پیگیری کرد پیدا کردن شجره نامه ی امامزاده صالح ابن موسی ابن جعفر(ع) و ثبت این امامزاده در اداره ی اوقاف بوده است. تا سال 87 امامزاده صالح ابن موسی ابن جعفر(ع) نامی نداشت و به نام امامزاده ی دارک درمیان مردم زینبیه شناخته شده بود و یک گنبد خاکی داشت و کل امامزاده، نیاز به بازسازی و مرمت داشت. با پیگیری های مکرر سرانجام طی چند سال اخیر امامزاده بازسازی و به مسجد المهدی وصل شد.

امامزاده دارک

photo_2016-08-09_06-41-40

اتفاق مهم دیگر ساخت یک فرهنگسرا در کنار مسجد المهدی است. این فرهنگسرا مهر سال 93 استارت کارش خورده شد و درحال حاضر ساخت این بنا تقریبا تکمیل شده است. افراد دیگری نیز در این مسجد و برای مردم این محله که تقریبا اکثرشان نیازمند آگاهی از آسیب های اجتماعی هستند، با جان و دل کار می کنند. فعالیت های گسترده ای در این مسجد و کانون فرهنگی انجام می شود که برای آگاهی بیشتر از این فعالیت ها با خانم محوری که عضو کانون فرهنگی حضرت زهرا(س) و فرمانده ی بسیج خواهران این مسجد هستند، گفتگو می کنیم.

***

ندای اصفهان: در مسجد المهدی علاوه بر فعالیت های روزمره که در همه مساجد هست، چه فعالیت های دیگری انجام می شود؟

محوری: در این مسجد کانون فرهنگی حجر ابن عدی(ع) در بخش برادران فعالیت می کند که شامل کلاس های عقیدتی و کلاس های ورزشی است. خیریه ی حضرت زهرا(س) که به همت آقای موسوی تشکیل شد هم در مسجد فعالیت می کند و کارش کمک به خانواده های نیازمند است. پایگاه ما هم شامل کانون حضرت زهرا(س) و بسیج می شود که فعالیت های مختلفی دارد.

ندای اصفهان: کانون حضرت زهرا(س) زیر نظر کدام بنیاد یا مؤسسه است؟

– هم کانون ما و هم کانون حجر بن عدی زیر نظر بنیاد المهدی است. خود بنیاد المهدی هم زیر نظر آیت الله ناصری و آیت الله مهدوی است که در خیابان ابن سینا واقع است. کانون های زیادی در سطح اصفهان چند سال است زیر نظر این بنیاد فعالیت می کند.

ندای اصفهان: پایگاه شما کی شروع به کار کرد و چه فعالیت هایی انجام می دهید؟

– دی ماه 87، همان سالی که بسیج فعالیتش را در این مسجد شروع کرد پایگاه حضرت رقیه (س) هم کار خودش را شروع کرد و کانون حضرت زهرا(س) هم سال 88 کارش را شروع کرد. ابتدا یکی از اتاق های حیاط مسجد، در اختیار پایگاه خواهران قرار داشت که فعالیت های کمتری داشتیم. اما الآن که مکان مناسب تری در اختیار داریم شکرخدا فعالیت زیادی در این پایگاه انجام می شود. مثلا ما الآن حلقه های صالحین را داریم که خدا را شکر استقبال خوبی از این حلقه ها می شود.

photo_2016-08-09_07-06-00

photo_2016-08-09_06-41-48

photo_2016-08-09_06-43-51

ندای اصفهان: حلقه های صالحین چه فعالیت هایی انجام می دهد؟

– طرح حلقه های صالحین سال هاست که در پایگاه های بسیج اجرا می شود. در حلقه های صالحین مخاطب شناسی و نیازسنجی می شود بعد سرگروه در مورد آن موضوع با اعضای گروه بحث می کند و اعضای گروه هم مشارکت می کنند. ما الآن 12 حلقه صاحلین در پایگاه داریم که شامل حلقه ی نوجوانان، حلقه ی جوانان، حلقه ی بزرگسالان و حلقه ی نونهالان و… می شود. مثلا در حلقه ی صالحین نوجوانان در مورد آسیب های فضای مجازی، ماهواره و ارتباط با جنس مخالف بحث می شود. در حلقه ی جوانان در مورد ازدواج و چگونگی انتخاب همسر بحث می شود و در حلقه ی بزرگسالان درمورد سبک زندگی اسلامی و همسرداری و تربیت فرزند بحث می شود. در کنار این بحث ها ما کلاس احکام، قرآن، کلاس های عقیدتی و آشنایی با شهدا هم داریم. اولین حلقه ی صالحین ما هم که در پایگاه حضرت رقیه(س) تشکیل شد اسمش را گذاشتیم ولایت عشق.

photo_2016-08-09_06-42-55

ندای اصفهان: دلیل خاصی داشت که این نام را انتخاب کردید؟

– بله. هرخانواده یک بزرگتر دارد که خانواده را سرپرستی می کند، هر مدرسه هم یک مدیر دارد که مدرسه را سرپرستی می کند، پایگاه بسیج هم یک فرمانده دارد، کشور هم یک رهبر یا رئیس جمهور دارد، کل جهان هستی هم یک ولی و سرپرست دارد که همان امام زمان(عج) است. به خاطر عشقی که ما به ولایت امام زمان (عج) داشتیم، این اسم را انتخاب کردیم. درکل هدف مان این بود که خادم امام زمان (عج) باشیم.

جلوتر که رفتیم گفتند باید حلقه های صالحین یک پیوندی هم با شهدا داشته باشد. ما نام حلقه مان را حلقه ی شهید گمنام گذاشتیم چون خیلی ها به شهدایی مثل شهید همت، شهید ردانی پور، شهید خرازی ارادت دارند و سایر شهدا که واقعا رشادت های زیادی از خود نشان دادند، اما ما شهدایی داریم که گمنام اند و هیچ کس آنها را نمی شناسند حتی قبرشان مشخص نیست (ما هم تمام تلاشمان را کردیم که فعالیت هایمان گمنام باشد اما خب نشد)؛ حلقه های صالحین شهدای گمنام، بیشتر از سایر حلقه ها صدایش درآمد و معروف تر از همه ی حلقه ها شد، چون نوجوان ها در این حلقه ها فعالیت می کردند و ماشاالله ذوق و شوق خوبی داشتند و به خوبی مشارکت کردند.

ندای اصفهان: با توجه به آسیب های اجتماعی مثل آسیب های ماهواره، فضاهای مجازی و رسانه های مختلف… تشکیل کلاس های فرهنگی و عقیدتی مثل حلقه های صالحین چقدر می تواند برای آگاهی مردم این محله و یا همه ی مردم مفید باشد؟

– اگر حلقه های صالحین به صورت کیفی برگزار شود خیلی می تواند تاثیرگذار باشد ولی اگر هر هفته فقط یک ساعت این کلاس ها برگزار شود، خب نمی تواند زیاد جلوی این آسیب ها را بگیرد. مثلا چند سال قبل که من هر روز با بچه ها سر و کار داشتم به نظر من خیلی می توانست این حلقه ها تاثیرگذار باشد چون اوقات فراغت بچه ها و نوجوان ها با این کلاس ها پر می شد و مسلما کمتر سمت این آسیب ها کشیده می شدند.

ما برای بچه ها، کلاس سرود و تئاتر گذاشتیم. خب هر روز بچه ها می آمدند و حدود یک ساعت تمرین می کردند. مثلا موقع امتحان ها برای بچه ها کلاس رفع اشکال می گذاشتیم، تا جایی که خودم می توانستم در درس هایشان کمک می کردم یا اگر وقت نداشتم، از بچه هایی که درسشان قوی تر بود استفاده می کردیم. این طوری خیلی بهتر بچه ها می توانستند از پس امتحان هایشان برآیند. اگر در این زمینه ها فعالیت بشود خب می تواند تاثیرگذار باشد اما اگر فقط هفته ای یک ساعت کلاس داشته باشیم نه!

ندای اصفهان: به جز حلقه های صالحین دیگر چه فعالیت هایی؟

– مراسم هایی که در مناسبت های مذهبی و ملی برگزار می کنیم و دیگر بحث نمایشگاه هایی است که در مناسبت های مختلف می گذاریم. دو سال قبل در حیاط همین امامزاده صالح هفته ی بسیج، نمایشگاه زدیم. طبق آن سخنرانی که حضرت آقا داشتند و گفتند اگر هوا سالم باشد بالطبع نفس کشیدن در آن هوا سالم است و فرهنگ یک کشور را به هوای پاک تشبیه کردند، ما اسم این نمایشگاه را هوای پاک ظهور گذاشتیم. این نمایشگاه شامل چند غرفه بود؛ یک غرفه درمورد حجاب و یک غرفه درمورد امام زمان(عج)، یک غرفه مسؤول آگاهی دادن به مردم درمورد جریان های افراطی که درمیان شیعه و اهل سنت وجود دارد، بود. یکی از غرفه ها هم درمورد آسیب های رسانه ها و بصیرت افزایی درمورد ماهواره بود.

نمایشگاه

photo_2016-08-09_06-42-45

ندای اصفهان: طرح و ایده ی مهد قرآن را خودتان دادید؟ مهد شما با سایر مهدها چه فرقی می کند؟

– وقتی در سال 90  طرح مهد قرآن عنوان شد، یکی از دوستان ما که مدرک مهد و پیش دبستانی داشت و در این زمینه کار کرده بود، مسؤل مهد شد و خدا را شکر تا حالا هم موفق بوده است. تمام برنامه های پیش دبستانی ما، بر اساس سبک زندگی اسلامی و ایرانی است. حتی با اینکه برایمان مقرون به صرفه نیست، اما ما دخترها و پسرها را تفکیک کردیم. شاید برای مهدهای دیگر این تفکیک مهم نباشد اما برای ما مهم است.

ندای اصفهان: چرا؟

– خب از هر لحاظ بهتر است. شیطنت ها و طرز فکر پسرها با دخترها فرق می کند. پسرها پرجنب و جوش ترند اما دخترها آرام تر و ملایم ترند. مثلا اگر یک برخود قاطع با دخترها بشود زودرنج ترند اما پسرها این طور نیستند. مربی ها هم وقتی بچه ها یک دست باشند، راحت ترند چون می دانند چه برخودی داشته باشند.

photo_2016-08-09_06-43-03

یکی از اهداف ما برای تشکیل مهد این بود که مادرها هم در برنامه های پایگاه شرکت کنند که با تشکیل مهد، عملا این هدف اجرا شد. برنامه ی دیگری که ما در مهدمان داریم، این است که تمام اردوهایمان هدفمند است. مثلا بچه ها را برای یادگیری انواع مهارت ها، به جزیره ی بازی می بریم. آنجا چون امکانات هست، با بازی مهارت ها را یاد بچه ها می دهیم. اردوی دیگری هم داشتیم که شرکت آب و فاضلاب گذاشته بود و مهارت صرفه جویی را یاد بچه ها دادیم.

در همه ی مناسبت ها ما برای بچه ها برنامه داریم. مثلا در ماه محرم، سفره ی حضرت رقیه (س) برایشان پهن می کنیم و برنامه ی نماز هم برای بچه ها داریم تا با نماز آشنایی پیدا کنند و با روحانی مسجد انس بگیرند.

ندای اصفهان: چطور شد که به سمت بسیج و کارهای فرهنگی کشیده شدید؟ خودتان این محله را برای فعالیت انتخاب کردید یا انتخاب شدید؟

– خب همه اش خواست خدا بوده است و امام رضا(ع). من از دوران نوجوانی بحث شهادت و شهدا را دنبال می کردم؛ شاید خنده دار باشد اما من همیشه دوست داشتم که جنگ باشد و من بروم و به شهادت برسم. می دانستم که شهدا از طریق بسیج وارد جبهه ها شدند اما الآن فهمیدم واقعا جنگ چیز خوبی نیست!

ندای اصفهان: ولی شهادت خوب است!

– بله. ازطرفی جهاد زن هم خوب شوهرداری و تربیت فرزند است. تازه در احادیث داریم که خیلی از کارها اجر شهادت را دارد. الآن به این نتیجه رسیدم که اگر خوب کار کنیم دشمن از وجود ما احساس خطر می کند و خواه ناخواه نقشه ی قتل ما را می کشد و ماهم به هدفمان می رسیم. ببنید ما یک ترور شخصیتی داریم یک ترور فیزیکی. خب ما شهدای علم هم داشتیم دیگر! مهم این است که در هر زمینه، خوب کار کنیم تا دشمن از وجود ما احساس خطر کند.

ندای اصفهان: بله درست است. خودتان این محله را برای فعالیت انتخاب کردید یا انتخاب شدید؟

– خودم انتخاب کردم. جاهای دیگری هم بود که کار فرهنگی انجام بدهم؛ قبل از اینکه اینجا کار کنم مسؤول فرهنگی حوزه بودم. وقتی هم اینجا آمدم جزو اعضای شورای بسیج بودم. به عنوان سرگروه صالحین هم فعالیت می کردم. وقتی که فرمانده های قبلی ما به خاطر اینکه مشغله داشتند از سمتشان کناره گیری کردند، به من پیشنهاد شد که فرمانده شوم، اول قبول نکردم اما یک سری مسائلی پیش آمد که گفتند: خانم محوری شما باید فرماندهی پایگاه را به عهده بگیرید و من هم پذیرفتم.

ندای اصفهان: ازمیان فعالیت های فرهنگی که انجام دادید یا طرح و ایده ای که پیاده کردید کدام یک را خیلی دوست داشتید؟

– سخته جواب دادنش! اما خب من بیشتر فعالیت هایی که چند سال قبل با نوجوان ها درحلقه ی صالحین داشتم را خیلی دوست داشتم. انس و الفتی که با بچه ها و همچنین با خانواده هایشان داشتیم خیلی مرا خوشحال می کرد. وقتی که عضو شورا بودم و مسؤلیت هایم کمتر بود با بچه ها در زمینه های مختلف برنامه داشتم. زمان هایی بود که من خسته از سر کار برمی گشتم و کلاس هایم بلافاصله تشکیل می شد اما آن شور و شوقی که بچه ها برای یادگیری داشتند یک انرژی مثبت برای من بود و خستگی کار را از من می گرفت.

طرح دیگری که خیلی دوست داشتم طرح بردن افراد بالای 15 سال به مشهد مقدس برای کسانی بود که اصلا مشهد نرفته بودند. در محله افرادی را داشتیم که 45 یا 50 سال سن داشتند اما مشهد نرفته بودند چون توان مالی نداشتند و خیلی هم آرزوی رفتن به مشهد را می کردند. من وقتی مسؤول فرهنگی حوزه بودم و این موضوع را فهمیدم با چند تن از دوستان صحبت کردم و خدا را شکر این طرح اجرا شد و تعداد زیادی به مشهد فرستاده شدند. این طرح هر شش ماه یک بار تقریبا اجرا می شود و بستگی به آن خیری دارد که چقدر برای این افراد هزینه کند.

ندای اصفهان: اگر خاطره ی جالبی از کارهایتان دارید برایمان بازگو کنید.

– خانه ای که الآن پایگاه خواهران است، قبلا مال یک خانم مسن بود که تنها زندگی می کرد. این خانه دقیقا جلوی مسجد قرار دارد. چون کل مسجد حکم شرعی داشت خب نمی توانستیم کلاس های قرآنی مان را هر هفته در مسجد برگزار کنیم، این بود که من از مادرم خواستم از این خانم بخواهد یکی از اتاق ها یا حداقل پارکینک خانه اش را در اختیار ما قرار دهد. با اینکه ایشان از آشناهای قدیمی مادرم بود و خانه اش هم بزرگ بود قبول نکرد، چون مسن بود و گفته بود که حوصله ی سر وصدای بچه ها را ندارد.

یک سال از این ماجرا گذشت و شندیم که خانه ی این خانم را دزد زده است چون تنها بود و طلا و عتیقه جات هم داشت. دزد هم انگار آشنا بود و می دانست که این خانم چه چیزهایی دارد. وسایل را برد، اما خدا را شکر خود خانم، چیزیش نشد. بعد این ماجرا اقوام این خانم، آمدند و از او خواستند که برود و کنار آن ها زندگی کند تا دیگر از این مسائل پیش نیاید. او هم قبول کرد و تصمیم گرفت که خانه را بفروشد. سپاه وقتی فهمید که تصمیم به فروش دارد، این خانه را در سال 90خریداری کرد. جالب اینجاست که من برای تشکیل کلاس ها به دنبال یکی از اتاق های این خانه بودم اما خدا کل خانه را در اختیار ما قرارداد. اینکه می گویند، شما یک قدم برای خدا بردارید خدا چندین قدم برای شما برمی دارد را من خودم با چشم های خود دیدم.

ندای اصفهان- به عنوان سوال آخر چه انتظاری از مسئولین شهری و استانی دارید؟ اگر نکته ای هست بفرمایید.

– یکی از مسئله ها بحث استعدادیابی در این محله است که ما تقریبا این کار را در پایگاه و کانون حضرت زهرا(س) انجام دادیم. در این محله امکانات کافی نیست وگرنه افراد با استعداد زیادی وجود دارند. با این وجود باز هم ما در زمینه های ورزشی، نخبه های استانی و نخبه ی کشوری از این محله داریم. مثلا نوجوان های محله ی ما در مسابقات جام رمضان در رشته های دارت و دفاع شخصی، رتبه کسب کردند.

نکته مهم اینکه به جای اینکه افراد غریبه را به این محله بفرستند تا برای مردم این محل فعالیت کنند، از خود مردم منطقه استفاده کنند. استعدادهای خود مردم این محله را باید کشف کرد، چون افراد بااستعداد زیادی در اینجا هستند که هم نیازهای محله را می شناسند و هم خوب می توانند فعالیت کنند اما کسانی دیگری که به این محله می آیند، با فرهنگ این محله آشنایی ندارند.

مسئولین اداره ی اوقاف و شهرداری، زودتر فرهنگسرا و سالن امامزاده را راه اندازی کنند و در اختیار ما قرار دهند، تا ما بتوانیم فعالیت بیشتری انجام بدهیم و از مکان و امکانات بیشتری برخوردار باشیم. البته قول هایی داده شده که ان شاءالله اجرایی بشود.

مسئله ای دیگری که من دغدغه اش را دارم مبحث اشتغال زایی در این محله است چون خانواده هایی هستند که بدسرپرست یا بی سرپرست هستند یا حتی بعضی از مردان این محله، شغل مناسب ندارند. طی جلساتی که با مسئولین داشتیم این قضیه را برایشان بیان کردیم. خدا را شکر خودتان که شاهد بودید امروز از اصناف و گارگاه تابلوفرش آمدند تا آموزش تابلوفرش و آموزش خیاطی را ان شاءالله در این پایگاه برگزار کنیم.

photo_2016-08-09_06-43-24   photo_2016-08-09_06-41-56

photo_2016-08-09_06-44-01

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ایمان گفت:

  عرصه فرهنگ میدان جهاد است. (امام خامنه ای)

 2. مریم گفت:

  واقعا آفرین…
  جهاد

 3. amir گفت:

  واقعا آفرین…
  کاش بیشتر قدر جوانانی که این قدر عاشقانه جهاد می کنند را بدانیم.
  امروزه کار فرهنگی امری لازم و از جهاد نظامی بالاتر است.

 4. ناشناس گفت:

  باز هم بحث همیشگی روی کار اوردن اشنایان به جای شایسته سالاری. همین باعث کندی رشد نمیشود؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715