سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۷
سلامت و گردشگری ۲ سند مهم پژوهشی اصفهان؛
 اصفهان دومین کلانشهر دارای اطلس جامع   

فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال ۱۳۷۰ توسط سازمان آمار، اطلاعات و خدمات کامپيوتري شهرداري اصفهان انجام شد که در اواخر سال ۱۳۸۵ به سازمان آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداري اصفهان تغيير نام داد و به عنوان مجری فعالیت های فناوری اطلاعات در شهرداری مشغول فعالیت است.

به گزارش ندای اصفهان، با توجه به گسترش روز افزون فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات در شهرداری اصفهان ضرورت ایجاد مجموعه ای به منظور انسجام و هماهنگی و نظارت فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات در حوزه کارفرمایی (شهرداری ) احساس شد و در سال ۱۳۸۳منجربه راه اندازی واحدی در قالب دفتر هماهنگی امور انفورماتیک گردید.
با راه اندازی معاونت برنامه ریزی ،پژوهش و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۸۷ این واحد در سال ۱۳۸۸ درقالب مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان شروع به کار نمود.
وظایف معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات شهردار اصفهان شامل سیاستگذاری تهیه، تدوین و به روزرسانی سیاستها، خط مشی ها، ضوابط، فرآیندها و دستورالعمل های لازم جهت گسترش و بکارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص موضوعات فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی ، سیستم های اطلاعاتی ، زیرساخت ، امنیت ، پشتیبانی ، توسعه ، ارائه خدمات الکترونیکی ، تعاملات درون سازمانی و برون سازمانی و تعامل با ذینفعان و مدیریت منابع انسانی ( مسئولین انفورماتیک، کاربران و راهبران سیستم ها و کارکنان فناوری اطلاعات) ، تدوین برنامه ، نظارت – کنترل و ارزیابی و بازنگری است.
معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات شهردار اصفهان، چشم انداز این معاونت را گسترش حاکمیت فناوری اطلاعات در مدیریت شهرداری، توانمند سازی شهروندان جهت انجام تعاملات الکترونیکی با شهرداری ، محوریت ارائه خدمات شهرداری به مردم به صورت الکترونیکی و روزآمد ،تقویت و ارتقای زیر ساخت های فناوری و اطلاعات اختصاصی شهرداری در شهر، تسریع در بهبود فرایندهای شهرداری با رویکرد استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه و یکپارچه سازی بانک های اطلاعاتی شهرداری با رویکرد ایجاد بانک اطلاعاتی جامع شهری و همچنین شتاب بخشی به توسعه کاربرد و استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و ارتباطات در کلیه امور شهرداری برشمرد.
محمود محمدی با اشاره به اینکه انجام فعالیت‌های پژوهشی نیازمند افرادی است که در حوزه پژوهش دانش و آگاهی لازم را داشته باشند، اظهار کرد: سازمان‌ها زمانی می‌توانند دانش و آگاهی لازم را در حوزه پژوهشی به دست بیاورند که با علم روز دنیا همگام شوند.
معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات شهردار اصفهان ادامه داد: شهرداری در سال‌های گذشته به عنوان یک سازمان اجتماعی یا بخشی از یک نهاد مردمی و اجتماعی در ترویج پژوهش در جامعه غفلت ورزیده و این موضوع از مسیر اصلی خود خارج شده است، به همین دلیل این معاونت با تعریف عناوین پایان‌نامه‌ای تلاش دارد تا از دانشجویان علاقه‌مند و نخبگان استفاده کند.
محمدی تاکید کرد: معاونت برنامه‌ریزی و پژوهشی شهرداری در مسائل پژوهشی به دنبال مادیات نیست چراکه می‌دانیم در زمینه پژوهش و میدان دادن به جوانان و دانشجویان تجربیاتی به دست می‌آوریم که قیمت گذاری بر روی آن ممکن نیست.
وی اضافه کرد: در بخش‌های پژوهشی شهرداری به پروژه‌هایی پرداخته می‌شود که قسمت‌های عمده‌ای از آن‌ها زمین مانده زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از مشکلات اجتماعی امروز به دلیل عدم شناسایی صحیح پروژه‌های مهم و یا درست به سرانجام نرساندن آن‌ها است.
معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات شهردار اصفهان همچنین از رونمایی اطلس جامع کلان‌شهر اصفهان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: اصفهان پس از تهران دومین کلان‌شهر کشور خواهد بود که دارای یک اطلس جامع شهری می‌شود.
سلامت و گردشگری سندهای مهم پژوهشی اصفهان
محمدی با اشاره به اینکه سلامت و گردشگری از اسناد مهم پژوهشی اصفهان است، ادامه داد: موضوعات امروز باید بین بخشی باشد و راه‌کارهای رفع نیاز باید از کانال‌های پژوهشی ارایه شود،‌ امروز با فعالیت‌های ترمیمی توانسته‌ایم حوزه میان‌بخشی را بهبود ببخشیم، اما هنوز نتوانسته‌ایم داده‌های ورودی و نیاز سنجی‌های لازم برای انجام یک پژوهش منسجم را به درستی تعریف کنیم.
وی تاکید کرد: امروز پژوهش و دانش در دنیا به سمت کسب و کار پیش رفته است، یعنی این پژوهش و دانش هستند که کسب و کار ایجاد کرده و درآمدزایی می‌کنند ولی هنوز در ایران چنین اتفاقی رخ نداده و کسی به این سمت سوق داده نشده است.
تخصیص بودجه ۲ درصدی برای پژوهش
معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات شهردار اصفهان با اشاره به اینکه پژوهش یک امر زمان‌بر و تعاملی است، ادامه داد: در حوزه پژوهش‌های مرتبط با دانشگاه‌ها، شهرداری به دنبال سودآوری نیست و تنها هدف استفاده از دانش و توان نخبگان است اما در خصوص شرکت‌های بزرگ و پروژه‌های عظیم قطعا شرایط متفاوت است.
محمدی تاکید کرد: متاسفانه در کشور برخی از پروژه‌های اصلی در کشوی میز مدیران خاک می‌خورد و لازم است با توجه به اهمیت این طرح‌ها و تاثیر آن بر روی کشور تلاش شود این پروژه‌ها در دستور کار سازمان‌ها و نهاد ها قرار گیرد.
وی از بودجه دو درصدی شهرداری اصفهان برای بخش پژوهش خبر داد و گفت: متاسفانه با وجود اینکه تعداد زیادی دانشگاه در استان وجود دارد، اما شمار دانشجویان توانا در امر پژوهش اندک است و به سختی می‌توان پروژه‌های پژوهشی را به دانشجویان سپرد.
معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات شهردار اصفهان به عقب ماندگی کشور در بحث پژوهش اشاره کرد و گفت: خلاء‌های کشور را باید با پژوهش‌ شناسایی کرد تا بتوانیم داشته‌هایمان را برای جبران این نیازها هدایت کنیم؛‌ پژوهش‌ها در کشور باید هدفمند باشند و بدانیم در پایان، پژوهش باید چه دستاورد و نتیجه‌ای داشته باشد اما متاسفانه در انجام چنین پژوهش‌هایی نسبت به سایر کشورها بسیار عقب هستیم و حداقل پنج سال زمان برای آموزش پژوهشگران لازم است.
محمدی تصریح کرد: بسترهای پژوهش باید فراهم شود و پژوهشگران باید مطمئن وارد این عرصه شوند.

منبع: ایمنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز