پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱

ترجمه اختصاصی ندای اصفهان/

کودتای ترکیه: چرا ارتش به دنبال کودتاست؟!

بیش از ۱۰۰ نفر در کودتای نافرجام نظامیان ترکیه برای سرنگونی دولت اردوغان کشته شدند! باید این نکته را هم در نظر داشت که محافظه کاری روزافزون اردوغان، همچون تمایلش برای حضور گسترده‌تر نیروهای ترک در سوریه در میان ارتشیان محبوبیتی نداشته است

ندای اصفهان- مترجم: مجتبی توکلی/

Turkey Coup: Who Was Behind It and Why

متن اصلی خبر در هفته نامه نیوزویک: اینجا

نویسنده: دامیان شارکُف (DAMIEN SHARKOV)

Damien Sharkov

نخست‌وزیر ترکیه، بینالی ایل دیریم، جمعه پیش اذعان کرد که نظامیان قصد برکناری رییس‌جمهور رجب طیب اردوغان را دارند. این اقدام بعد از دوره‌ای طولانی از ثبات داخلی در ترکیه صورت پذیرفت، یعنی از سال 2003 که اردوغان به قدرت رسید و در قدرت ماند. اما نظامیان در ترکیه همواره نقشی اساسی در سیاست کشور دارا بودند و فقط طی سال‌های اخیر بود که قدرتشان رو به نقصان گراییده بود.

حالا اما و با حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های آنکارا پایتخت ترکیه، این است چیزی که در مورد نیروهای مسلح و نقششان در کودتای اخیر می‌دانیم:

در ترکیه چه کسی ارتش و نیروهای نظامی را می‌گرداند؟

اصولاً نظامیان در ترکیه پاسخگوی ایل دریم، نخست‌وزیر، و فکری ایسیک وزیر دفاع این کشور هستند. اما رهبر رده اول نظامی، رییس ستاد دفاع ارتش ژنرال هولوسی آکار است. وی یک ارتشی نشان‌دار برجسته با سابقهٔ حضور در عملیات ناتو در بوسنی هرزگوین و جاهای دیگرست.

آکار که همین سال پیش این مسئولیت را بر عهده گرفت به نظر از نزدیکان و معتمدان اردوغان می‌آمد. انتصاب وی با تشدید ناآرامی‌ها و درگیری‌های ارتش با کردها نزدیک مرز سوریه همزمان شد. همچنین گزارش‌هایی حاکی از این بود که او هنگام سخنرانی اردوغان در ضیافت افطار منقلب شده است. گرچه نقش وی (اگر اصلاً نقشی وجود داشته باشد) در کودتا همچنان نامشخص است، اگرچه آنادولو، آژانس ملی خبری ترکیه گزارش کرد که وی توسط گروه نظامی پشت کودتا دستگیر و به گروگان گرفته‌شده، ولی طی تماسی با یک شبکه خبری، اردوغان قادر به رد یا قبول این مطلب نشد.

چیزی که در مورد نیروهای پشت کودتا می‌دانیم این است که آن‌ها ادعای نفوذ قابل‌توجهی بر نیروهای زمینی داشتند، به گونه‌ای که توانستند در سرتاسر آنکارا و اطراف فرودگاه‌ها و لنگرگاه‌های نظامی، نیروی نظامی پیاده کنند. قدرت واقعی کودتاچیان نامعلوم است، گرچه بر طبق بیانیه‌ای که در رسانه‌های ترکیه منتشر شد، آن‌ها خود را «شورای صلح» در مملکت نامیده بودند.

موافق روزنامه‌های ترک، اورنسل گازتسی فرمانده ژاندارمری ایالت بورسا، سرهنگ یورداکول آکاس هم پس از اینکه به عنوان حامیان کودتا در مظان اتهام قرار گرفتند دستگیر شدند.

چرا ارتش کودتا می‌خواهد؟

ارتش ترکیه همیشه قدرتمند بوده است و از اینکه بعد از آمریکا بزرگ‌ترین ارتش کشورهای ناتو است به خود می‌بالد. به لحاظ سیاسی هم ارتش جزو لاینفک چهار دولت مختلف از دهه 60 تا کنون در این کشور بوده است. اما با انتخاب اردوغان در سال 2003 و تصمیم این رهبر برای محدود کردن قدرت ارتش دوره‌ای از افول قدرت نظامی را در ترکیه آغاز کرد.

در سال 2007، نیروهای مسلح تهدیدی اینترنتی را شایع کردند که در انتخاباتی نافرجام مداخله خواهند کرد. این مورد که در ترکیه با عنوان کودتای الکترونیکی (E-coup) شناخته شد باعث ایجاد جرقه‌ای برای انجام تحقیقاتی گسترده در سال بعد گردید. نتایج تحقیقات از نقشه‌ای 5 ساله پرده برداشت که به قصد سرنگونی دولت توسط سربازان و همچنین چهره‌های بانفوذ مردمی طراحی شده بود.

باید این نکته را هم در نظر داشت که محافظه کاری روزافزون اردوغان، همچون تمایلش برای حضور گسترده‌تر نیروهای ترک در سوریه هم در میان ارتشیان محبوبیتی نداشته است. متین گوکان، افسر سابق ارتش ترکیه که هم اینک به عنوان تحلیلگر امنیتی در پایگاهی در استانبول مشغول به کار است هفته‌های پیش به مجله وال استریت ژورنال اظهار داشته که با کاسته شدن از مخالفت‌های سیاسی علیه اردوغان در ترکیه، بلندپایگان نظامی خود را تنها کسانی می‌بینند که می‌توانند اصطلاحاً «پا را روی ترمز گذاشته و قدرت اردوغان را مهار کنند!».

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. vqhn,vfdk گفت:

    چرا ناتو درباره کودتا به ترکیه هشدار نداد؟ مگه ترکیه عضو ناتو نیست؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715