پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
موج اشرافی گری در دورهمی!
 ۷ دلیلی که باید خندوانه را از مظلومیت درآورد   

درست است که خندوانه برنامه ایده آل فرهنگ ایرانی اسلامی ما نیست و جای کار بسیار دارد وحتی درست که خندوانه در این فصل دچار یکنواختی شده ولی با این همه به دلایلی که گفتیم و به دلایلی که دورهمی را نباید بزرگ کرد میگویم امروز باید خندوانه را از مظلومیت درآورد

ندای اصفهان- رضا جواد محب (فعال فرهنگی)

اواسط خرداد ۹۳ بود که رامبد جوان با برنامه خندوانه به شبکه تازه تاسیس نسیم آمد.

شاید آن روز کسی فکرش را نمی کرد که روزی خندوانه یکی از تاثیرگذارترین برنامه های فرهنگی صداوسیما و همین طور پرمخاطب ترین برنامه ی این رسانه شود.

خندوانه طی سه فصل رشد کرد و در هر فصل با بخش های جدید شروع به کار کرد.

اما امروز که سه فصل از این برنامه میگذرد طبق روال همه ی برنامه های تولیدی خصوصا با این تعداد برنامه، دچار یکنواختی های گاها خسته کننده ای شده است؛ البته رامبد طی این سه فصل با خلاقیت های تیم پشت صحنه برنامه توانست تا حدی از این یکنواختی بیرون آید.
اما همزمان با فصل سوم این برنامه اتفاقی افتاد که انتظارات را از این برنامه بالا برد و یکی از علل کاهش مخاطب این برنامه شد. این اتفاق آغاز پخش برنامه ی «دورهمی» کار مشترک مهران مدیری و «محراب قاسم خانی» بود.

همه منتظر بودند تا آغاز پخش دورهمی، رقابتی در جهت تولید بهتر خندوانه و افزایش کیفیت هر دو برنامه شود اما بدلایل مختلف از جمله تفاوت های فرهنگی برنامه خندوانه و دورهمی که در ذیل می آوریم و همین طور بداخلاقی های رسانه های جناحی که گویا منفعتی از زمین خوردن برنامه خندوانه می بردند باعث شد رقابتی ناسالم بوجود آید و با مظلوم واقع شدن خندوانه همزمان فرهنگ مردم هم صدمه ببیند. در زیر چند حسن و امتیاز برنامه خندوانه مطرح می شود:

۱- آموزش بازی های خانوادگی در جهت کاهش بازی های رایانه ای خانواده گریز در خندوانه که در دورهمی هیچ جایی ندارد.
۲- آموزش مفاهیم اخلاقی مثل احترام به میهمان (بلند شدن به هنگام استقبال از میهمانان) که در دورهمی حتی گاهی با بی احترامی و جسارت به میهمان همراه بود.
۳- ایجاد فرهنگ خندیدن بدون تمسخر  که در دورهمی می توان گفت گاهی محور اصلی طنز بر تمسخر می چرخید.

۴- بزرگداشت شعایر دینی و مناسبت های ملی مذهبی در خندوانه که هیچ گاه در دورهمی از زبان مدیری حتی یک کلمه در بزرگداشت این مناسبت ها نشنیدیم و گویی آقای مدیری اصرار عجیبی بر نگفتن دارد تا جایی که حتی مواقعی که میهمانان برنامه یادی از مناسبت ها می کنند سریعا با تغییر فضای گفتگو از طریق مدیری مواجه می شوند.
۵- شاید یکی از دلایلی که روزنامه های زرد را به پررنگ کردن دورهمی و ضربه زدن به خندوانه کشاند تلاش رامبد جوان در جهت احترام به سلایق مختلف سیاسی کشور بوده و در طرف مقابل تلاش مهران مدیری برای جلب نظر طیف خاصی از سیاسیون جامعه است.

مدیری

نخندوانه
۶- سادگی و تواضعی که در برنامه خندوانه و همین طور در رفتار رامبد موج می زند انصافا از نقاط قوت خندوانه است در حالی که متاسفانه چه در برنامه دورهمی و چه در رفتار مهران مدیری تکبر و اشرافی گری مداوم مشاهده و حتی گاهی تبلیغ می شود تا جایی که سرمایه داری و اسراف و تجمل بیش از حد رضا رشیدپور افتخار محسوب می شود و جایگاه مهران مدیری در جمعیت خود گویای همه چیز است.

مهران مدیری

رضا رشیدپور
۷- وجود تیمی از عناصر فرهنگی و نسبتا مذهبی در پشت صحنه خندوانه مانند آقای مسعود شهیدی فر کاملا در برنامه محسوس است و بالعکس خلأ حضور چنین تیمی و حضور تیمی که تمام تلاشش خنداندن لیبرال مردم و رفتاری ژورنالیستی در جهت جذب مخاطب است در دورهمی احساس می شود.

***
قطعا باید گفت خندوانه نیز نقص های زیادی دارد و باید هم خود تیم خندوانه و هم سایر فعالین فرهنگی تلاش کنند تا از لحاظ فنی و محتوایی بهبود یابد ولی با لحاظ کردن این هفت دلیل و همچنین لحاظ هجمه رسانه ای که روزنامه های خاص به راه انداخته اند می گوییم باید امروز خندوانه تقویت و حتما دورهمی اصلاح شود…

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. صالح گفت:

  تحلیل جالبی بود.امیدوارم خندوانه به تکرار دچار نشود ولی موفقیت آن را نیز نمیتوان انکار کرد.

 2. علی گفت:

  دورهمی بهتره برای همین داره نسبت به خنداونه به جایگاه بهتری می رسه.
  نمیشه که جلوی موفقیت دورهمی رو بگیریم تا خندوانه بتونه دوباره بدون رقیب بین مردم محبوبیت کسب کنه. کار هنری همینه مردم هم با کسی شوخی ندارن…همین مردم اگه مدیری کار خوبی نسازه استقبال نمی کنن مثل در حاشیه ۲ ولی حالا که کار خوب دورهمی رو ساخته دارن استقبال می کنن.

 3. ناشناس گفت:

  تا حالا از این زاویه به موضوع نگاه نکرده بودم دیگه از خندوانه بدم اومد، رفتم که برنامه دورهمی رو تبلیغ کنم، شما اینقدر پرویی که نمی بنیی هم امکانات کشور برای افراد چاپلوس مهیاست، و رامبد جوان هم با استفاده از این ضعف قدرت در تعریف و تمجید، خوب استفاده کرد، برعکس برنامه دورهمی که گفتی چندتا لیبرال داره خیلی هم بهتره و صادقانست ، ریاکار

 4. نيلی. الف گفت:

  جالب بود بله مهران مدیری خیلی وقته نتوانسته کار جذابی ارائه بده ومتاسفانه کاراش اغلب بسوی تکرار مکررات میره وحرف نویی نداره من البته رامبد جوان رو خیلی دوست ندارم اما انصافا مودب وخندوانه برنامه فرهنگ سازیه بخصوص زمانهایی که به فرهنگ شهادت وایثار میپردازه.
  موفق باشید

 5. خندوانه گفت:

  معمولا کارهای خوب یا مورد هجمه قرار می گیرند یا مورد غفلت. اما تحلیل خوبی بود که آنهایی که می توانند از هر طریق یعنی همه ما هر کدام از هر طریقی که می توانیم از این کار فرهنگی مثبت حمایت کنیم.

 6. قیس احمدی گفت:

  اگر برنامه دورهمی نبود هیجگاهنگارنده محترم متوجه لوسی و یکنواختی برنامه خندوانه نمی شد . نه نظر نگانده با مدیری مشکل دارد و دارد انگ می زند . مدیری رودست ندارد.

 7. من گفت:

  من خندوانه رو قبول دارم که برنامه خوبی است و رامبد جوان و تیمش خیلی مفید عمل کردند… ولی اینکه بخواهیم برنامه دورهمی رو بکوبیم واقعا غیر منصفانه است… شاید تنها نکته ی منفی که دورهمی داره به نظرم اینه که برنامش و دکورش تجملاتی است ولی این اصلا خوب نیست… ولی جسارت و شجاعتی که مهران مدیری در بیان کردن مشکلات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و اقتصادی جامعه داره به مراتب بالاتر از رامبد جوان است… به نظرم اشکال برنامه خندوانه اینه که جسور نیست و فقط ایرادات فردی و اجتماعی مردم رو خوب بیان می کنه ولی در مورد مشکلات اقتصادی و فرهنگی و… که متوجه مسئولین هست صحبت خاصی نمیشه(چون اشکالات ما همش متوجه مردم نیست و همش هم متوجه مسئولین) یعنی هر کدام سهمی دارند که در خندوانه در مورد اول بیشتر صحبت میشه…

 8. برسام گفت:

  متأسفانه خیلی از ماها عادت کردیم بجای اینکه خودمون رو به بالا برسونیم دیگران رو پایین بکشیم و شما نیز با این مطلب دارید به شدن به این فرهنگ غلط دامن میزنید. چرا فکر میکنید برای بهتر دیده شدن خندوانه باید دورهمی رو کمرنگ کرد؟ من و خانوادم از طرفداران پروپا قرص هر دو برنامه هستیم و امیدواریم هر دوشون روز به روز بهتر بشن پیشنهاد میکنم شما هم زاویه دیدتون رو عوض کنید

 9. پ گفت:

  برنامه خندوانه سعی کرده مقدار کمی نواوری داشته باشد و بعد مذهبی مردم ایران را هم لحاظ کند. ولی دورهمی به صورت کامل کپی برداری از برنامه های خارجی است. به همین دلیل کار رامبد جوان به مراتب سخت تر است.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز