ندای اصفهان

کدام گروه آزمایشی بیشترین داوطلب را به خود اختصاص داده است؟

کدخبر: 44328
۲۶ تیر ۱۳۹۵ در ساعت ۱۱:۲۶ ق٫ظ

ندای اصفهان- رضا جوادمحب (دانشگاه صنعتی اصفهان)

کنکور سراسری یکی از بزرگترین رخدادهای کشور ماست که هرساله هزاران نفر از دانش آموزان با شرکت در آن سعی دارند آینده ای با موفقیت را برای خود رقم بزنند. عوامل مختلف طی سالیان گذشته بر اینکه داوطلبان کنکور کدام رشته را برای رسیدن به موفقیت دارای موقعیت بهتری ببینند موثر بوده است.
عواملی مانند جوّ روانی جامعه نسبت به اینکه کدام گروه و رشته دانشگاهی جایگاه اجتماعی بالاتری دارد و یا کدام یک فرصت های شغلی بیشتری را فراهم میکند.
ولی شاید یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر اینکه آمار شرکت کنندگان کدام گروه بالاتر از بقیه شود میزان درآمدی است که از قِبَل فرصت های شغلی هر گروه برای فارغ التحصیلان ایجاد میکند.
سالیانی به علت کسب و کار پر رونق ساخت و ساز همه گرایش به علوم مهندسی داشتند و همین آمار شرکت کنندگان در گروه علوم ریاضی را بالاتر از بقیه نشان میداد (قبل از سال 1390).
اصولا در هر جامعه ای دولت ها سعیشان بر این است که با افزایش عوامل مشوق، گرایش جامعه را به تحصیلات عالی در رشته هایی سوق دهند که نیاز جامعه به این رشته ها بیشتر است.

اما امسال کدام گروه آزمایشی بیشترین داوطلب را به خود اختصاص داده است؟

در آزمون سراسری سال ۹۵ تعداد ۸۶۰هزار و ۱۰۹نفر داوطلب در این آزمون ثبت کرده اند. از این تعداد؛ ۱۶۲هزار و ۸۷۹ نفر در علوم ریاضی، تعداد ۵۱۹هزار و ۴۸۸نفر در علوم تجربی و تعداد ۱۶۱هزار و۵۰۰ نفر در علوم انسانی و مابقی شرکت کنندگان با نسبت کمی در گروه هنر و زبان خارجی شرکت کرده اند.

با نگاه به این آمار واضح است حدود ۶۰ درصد آمار داوطلبین را گروه علوم تجربی به خود اختصاص میدهد.

این آمار بالا علتش چیست؟

دلیل این گرایش را باید در عوامل مختلفی جستجو کرد. از رشته هایی که در هر گروه امکان تحصیل دارند؛ علایق داوطلبین، موقعیت های شغلی، میزان موفقیت افراد در گروه های آزمایشی و از همه مهمتر میزان درآمد گروه های شغلی مختلف است.
در یک بررسی اجمالی میتوان دریافت فرصت های شغلی گروه علوم انسانی در رشته هایی مثل حسابداری و مدیریت و حقوق، در گروه علوم ریاضی نیز رشته هایی مثل برق و مکانیک… و البته در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز فرصت های شغلی خوبی وجود دارد اما در همین فرصت های شغلی به جز در گرایش حقوق و شغل وکالت در مابقی موارد و حتی در مقطع دکترا با ۱۰ الی ۱۲ سال تحصیل میانگین درآمدی حدود ۴ الی ۵ میلیون است.

تبعیضی که به نفع آینده کشور نیست

اما همین بررسی در گروه علوم تجربی امکان بیشتری را برای فارغ التحصیلان فراهم میکند علاوه بر آن میتوان با بررسی میزان درآمدی این فرصت های شغلی در مقطع دکترا در مقایسه با همین میزان تحصیلات در گروه علوم ریاضی و انسانی ارقام عجیبی را مشاهده کرد که نشان دهنده تبعیض بزرگی در جامعه شغلی ما خواهد بود و البته هر فردی با این بررسی قطعا گرایش به شرکت در گروه علوم تجربی پیدا میکند.

شاید بگویند مدیران ارشد و وزرا در گروه های علوم ریاضی و انسانی نیز درآمد بالایی دارند ولی نکته مهم این است که از طرفی این فرصت برای قشر کمی از فارغ التحصیلان این گروهها فراهم است و از طرفی باز هم شامل فارغ التحصیلان تجربی نیز می گردد و علاوه بر اینها میتوان دریافت این درآمد تبعیض آمیز برای گروه بزرگی از فارغ التحصیلان تجربی در مقطع دکترا فراهم است و استثنائات اندکی دارد.
همه ی این ها را بگذارید کنار فیش های حقوقی افشا شده اخیر پزشکان و متخصصان که بطور رسمی از دانشگاه علوم پزشکی دریافت میکنند. فیش هایی که کارانه های چند ده میلیونی را برای پزشکان در شهرهای کوچک نشان میدهد که قطعا این میزان برای شهرهای بزرگ بسیار بیشتر خواهد بود.

درآمد پزشکان حقوق پزشکاننکته جالب این جاست که وزیر مربوطه یعنی دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی تمام قد به دفاع از این فیش های حقوقی پرداخته و حتی افشاگران و مخالفان این ارقام نجومی را به توده ای بودن متهم می کنند.(+)

قاضی زاده هاشمی
البته مشکل را باید در جای دیگری جست. همان طور که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی عید فطر پیرامون قضیه ی فیش های نجومی و ارتباط آن با اشرافی گری فرمودند: «وقتی اشرافی گری و تجمل در جامعه باشد، قضایای دریافت های نامشروع بوجود می آید و همه دنبال طعمه هستند تا شکم ها را از مال حرام پرکنند.»
قطعا بحث ما این نیست که باید برای مابقی گروه های شغلی نیز این درآمدهایی نجومی فراهم شود که این ها همه نتایج اشرافی گری است؛ بلکه بحث رفع تبعیض هایی است که فرصت پیشرفت را از کشور ما می گیرد و باعث ناامیدر در جوانان می شود.

هنگامی که نیاز اصلی کشور طبق گفته رهبری و همچنین صاحب نظران نیاز به پیشرفت در عرصه فناوری و همین طور تحول در علوم انسانی از سوی دیگر است، بایستی نظام علمی کشور نیز به سمت جذب دانش آموزان در این زمینه ها باشد که البته تا زمانی که این تبعیض ها در نظام پرداخت کشور و همین طور نبود فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان گروه های علوم ریاضی و انسانی رفع نشود هیچ گاه گرایش به این سمت نخواهد آمد.

کنکور

برچسب‌ها: , , , , ,