چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۵

عبادت احرار/

عید فطر؛ جشن آزادگی، عقلانیت و بازگشت به فطرت

روزه دار با ریاضتِ روزه و عمل به دستورات شرعی جان خود را می شکافد و از دل او توحید، نبوت، امامت، حکمت و سایر ارزشها جوشش می گیرد؛ هر بنده اي كه چهل روز خود را براي خداوند متعال خالص گرداند چشمه هاي حكمت از قلبش بر زبانش جاري مي گردد

ندای اصفهان- حجت الاسلام عبدالغفار امیدوار

کمال به معنای استقلال و آزادی است؛ وقتی شما می گوئید «گیاه» از «سنگ و جماد» کامل تر است در پاسخ به چرائی آن می گوئید: چون سنگ در هنگام سقوط یا صعود محکوم به حرکت در مسیر مشخصی است و در تغییر جهت آزاد و مستقل نیست در حالی که گیاهان در تغییر مسیر تا حدی از آزادی و استقلال برخوردارند. و هنگامی که می گوئید «حیوان» از «گیاه» کامل تر است به خاطر این است که گیاه فقط در یک جهت حرکت می کند و مثلا نمی تواند از نقطه ای به نقطه دیگر برود اما حیوان می تواند، و به همین نسبت «انسان» از «حیوان» کامل تر است چون حیوان محکوم اغراض خود است و مثلا با شهوت و غضب خود نمی تواند مخالفت کند اما انسان حتی از خواست های غریزی خودش می تواند آزاد و مستقل باشد؛ لذا با مختصر توجهی مقصود از روزه گرفتن «آزادگی» است.

رسول خدا (صلّي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلّم) در آخرين جمعهٴ ماه شعبان خطبه‌اي ايراد فرمودند كه: ای مردم! شما آزاد نيستيد؛ در قفس هستيد و نمي‌دانيد كه در قفس هستيد. گناهانتان شما را در قفس زنداني كرده ‌است. در ماه مبارك رمضان با استغفار، خود را آزاد كنيد (عيون اخبار الرضا، ج1، ص295).

اما این آزادگی درجاتی دارد

حضرت امیر علیه افضل صلوات المصلین می فرماید: (نهج‏ البلاغه، حکمت 229)
«گروهی خدا را به انگیزه ‏ی ثواب و پاداش می ‏پرستند، این عبادت تاجران و بازرگانان است و گروهی خدا را از روی ترس می‏ پرستند، این عبادت غلامان و برده صفتان است و گروهی خدارا از روی سپاسگزاری می ‏پرستند، این عبادت آزادگان است».

توضیح بیشتر اینکه گاهی انسان خدا را عبادت می کند؛ چون از جهنم خدا می ترسد. خوب! راه آزادی از جهنم هم استغفار است و گاهی انسان خدا را می پرستد به شوق رفتن به بهشت. خوب! راه آن انجام اعمال صالح است. اما گاهی پرستش به جهت تعقل و تفکر در جلال و عظمت الهی است و جدای از بهشت و جهنم و ثواب و عقاب، کبریایی و جمال خداوند را شایسته پرستش و اطاعت می بیند. این به فرموده حضرت امیر پرستش احرار و مقام آزادگان است.

بنابراین خروجی ماه مبارك رمضان در عید فطر باید آزادگی و رهيدن باشد؛ عید فطر جشن آزادگی است؛ هر روز كه از ماه مبارک مي‌گذرد، يك بند از بندهايي كه با دست خود تنيده‌ايم، بايد بگسلد تا آزاد شويم حتی بند بهشت و جهنم و ثواب و عقاب.

عید سعید فطر

زینب عطر فروش و عظمت خدا:

اکنون به این امید که با کبریایی خدا کمی بیشتر آشنا شویم و عبادتمان به عبادت احرار نزدیک شود خوب است در اینجا روایت زینب عطر فروش را یادآور شویم؛ در مدینه زنی بود به نام زینب عطر فروش که برای پیامبر خدا صل الله علیه و آله عطر می آورد. روزی زینب از «عظمت خدا» پرسید. پیامبر اکرم فرمود: تو نمی توانی عظمت خدا را دریابی اما در مورد مخلوقات خدا مطلبی می گویم تا شاید بویی از عظمت خدا را استشمام کرده باشی.

سپس پیامبر اکرم فرمود: این زمین با آنچه در آن وجود دارد، نسبت به زمینی که زیر آن قرار دارد، مانند حلقه ای می ماند، که در بیابان پهناوری افتاده باشد، و این دو زمین نسبت به زمین سومی که زیر آنها قرار دارد، مانند حلقه ای می باشند که در سرزمین پهناوری افتاده باشند، و وضع بدین ترتیب است تا زمین هفتم و اين هفت زمين با آنچه در آنهاست در برابر آسمان اول همچون حلقه ‏اى است كه در دشتى پرت افتاده است. و وضع بدین ترتیب است تا آسمان هفتم و اين هفت آسمان در برابر كرسى همچون حلقه‏ اى است در بيابانى پهناور و پرت و كرسى در برابر عرش همچون حلقه ‏اى است در دشتى پهناور و پرت (روضه كافى / ترجمه روضه كافى، ص: ۱۹۷).

عید فطرت؛ جشن بازگشت به فطرت

عید فطر عید آزادگی است؛ آزاد شدن و رهیدن از همه چیز و همه کس حتی از خود و فناء و رسیدن به توحید است.

در زبان عرب یک انشقاق داریم و یک انفطار؛ انشقاق یعنی شکافتن. انفطار نیز به معنی شکافتن است اما نوع خاصی از شکافتن؛ شکافتنی که از دل آن چیزی بیرون بیاید؛ مثلا وقتی دل زمین را می شکافیم تا به آب برسیم به آن انفطار می گویند (به نقل از استاد شهید مطهری در کتاب آشنایی با قرآن). خداوند در وجود انسان (و فقط انسان) فطرت را قرار داده. در زبان عربي وزن فعله دال بر نوع – يعني گونه- است لذا فطرت یعنی نوع خاصی از خلقت و منظور از این نوع خاص این است که انسان در عمق وجود خویش با توحید و انسان کامل و قیامت و خوبی ها و بدی ها آشناست.

از عبدالله بن‌کثیر از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که: «فی قول الله عزوجل «فِطْرَتَ الله…» قال التوحید، و محمد رسول الله و علی أمیرالمومنین صلی الله علیهما و آلهما»(بحرانی 1416 ج 4: 343)؛ بنابراین روزه دار با ریاضتِ روزه و عمل به دستورات شرعی جان خود را می شکافد و از دل او توحید، نبوت، امامت، حکمت و سایر ارزشها جوشش می گیرد کما این که رَسُول خدا در روايتي مي فرمايد: هر بنده اي كه چهل روز خود را براي خداوند متعال خالص گرداند چشمه هاي حكمت از قلبش بر زبانش جاري مي گردد (بحارالأنوار، جلد 67، باب 54).

عید فطر؛ جشن عقلانیت

شیخ صدوق در کتاب توحید می گوید: زراره از امام باقر علیه السلام راجع به “حنیفیت” سؤال کرد، امام فرمود: هی الفطره التی فطر الناس علیها لا تبدیل لخلق الله؛ آن همان فطرتی است که خداوند مردم را بر اساس آن آفریده است و تبدیلی در آفرینش خدا نیست.
و از طرفی خداوند فرموده است؛ وَمَنْ يَرْغَب عَنْ مِلَّة إبْرَاهِيم إلَّا مَنْ سَفِهَ نَفْسه؛ جز افراد سفيه و نادان، چه کسي از آيين ابراهيم (با آن پاکي و درخشندگي،) رويگردان خواهد شد؟! ما او را در اين جهان برگزيديم، و او در جهان ديگر، از صالحان است (بقره 130).

بنابراین شخص روزه دار مشروط بر روزه راستین به فطرت و حنفیت دست می یابد و از او فطرت، توحید و نبوت، امامت، معاد و حکمت می جوشد و شخص روزه دار به عقلانیت نزدیک و از سفاهت و بلاهت دور می شود. چه اینکه بنا بر این آیه سفیه کسی است که به فطرت (برنامه ریزی خدا در جان آدمی) پشت کند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    چرا این اتفاق برای روزه دارهایی که میشناسم نمی افتد؟ چیز خاصی از قلم افتاده که ما نمیدونیم؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715