یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۶
 پای فرد سوم در میان است/ شبکه های اجتماعی زندگی ام را آتش زد   

وفاداری، یکی از عوامل بسیار مهم و مۆثر در دوام یک ازدواج و همچنین بستر شکل گیری اعتماد متقابل است. در مقابل، خیانت مهم ترین عامل تضعیف اساس زندگی زناشویی و آسیب دیدن اعتماد فرد مورد خیانت واقع شده است.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از ایمنا، به طور معمول نارضایتی از مسایل گوناگون در یک رابطه باعث خیانت به همسر می‌شود. بروز خیانت در ازدواج موجب ضربه‌ی شدید احساسی به طرفین می‌شود. این یکی از دردناکترین تجاربی است که خیانت کننده در طول عمرش با آن روبه‌رو می‌شود. شاید شما با ناهنجاری خیانت بارها روبه رو شده باشید و حتما از خود پرسیده اید، چرا این اتفاق برای بعضی از زندگی هایی که فکرش را نمیکردید،افتاده است؟ شاید هم نگران شده اید که نکند این اتفاق برای زندگی من هم رخ دهد؟
شبکه های اجتماعی زندگی ام را آتش زد
لیلا.ز بیست و هشت ساله چند ماه است، با وجود ۵ سال زندگی مشترک، متوجه شده همسرش به او خیانت می کند. ماجرا از زمانی شروع شد که همسرش اعتیاد عجیبی به شبکه های اجتماعی تلفن همراه پیدا کرد، لیلا در گفتگو با خبرنگار ایمنا، گفت: آن روز همسرم مشغول کار با لپ تاپش بود، خیلی اتفاقی گوشی اش را برداشتم و وارد واتس اپش شدم. فهرست پیام هایش را دیدم که نام چند زن غریبه بین آن ها بود، نفسم در سینه حبس شده بود. همه ی آن ها را خواندم. او با چند زن از شهرستان های مختلف ارتباط اینترنتی برقرار کرده بود و حتی با یکی از آنها قرار گذاشته بود که وقتی به اصفهان آمد، با هم به رستوران بروند. با قیافه بهت زده و رنگ پریده از همسرم خواستم در این باره توضیح دهد. انکار کرد، اما وقتی گفتم قرار است با یکی از آنها به رستوران بروی، تمام ماجرا را تعریف کرد و گفت که همه چیز از گروه های مختلط واتس اپ شروع شد و کار به قرار گذاشتن، کشیده شد، بعد از این اتفاق تصمیم گرفتم از همسرم جدا شوم.
همسرم به خاطر پول به من خیانت کرد
وحید.ف سی و پنج ساله دارای یک فرزند، افزود: همسرم از اقوام ما است. دو سال بعد از ازدواج، ما صاحب فرزند شدیم و هیچ مشکلی نداشتیم، اما چند وقتی بود که به او شک کرده بودم تا اینکه به مسافرت رفتیم چند بار مشاهده کردم او با تلفن همراهش دور از چشم من و پنهانی صحبت می کند، تا دوماه پیش که داخل کمد لباس فرزندم یک گوشی پیدا کردم و دیدم چند تماس بی پاسخ  دارد با همان خط با آن شماره تماس گرفتم مردی غریبه جواب داد و چون من حرف نمی زدم، چند بار اسم همسرم را صدا زد. همسرم که فهمید گوشی را پیدا کرده ام، گوشی را از دستم گرفت و شکست همچنین سیم کارت آن را هم نصف کرد. دو روز قهر بودیم، تا اینکه قول داد دیگر این کار را تکرار نکند. دوهفته قبل، زودتر به خانه آمدم و صدای زنم را شنیدم که با تلفن صحبت می کرد. پشت در ایستادم و متوجه شدم با همان مرد در حال صحبت کردن است. بعدا متوجه شدم آن مرد مغازه دار یکی از خیابان های بالاشهر است که اتفاقا چند بار با همسرم از او خرید کرده بودیم. متاسفانه دیگر نمی توانم به زندگی با او ادامه دهم، هرچند اصرار دارد او را ببخشم.
گرایش به فرد سوم نتیجه معارضات، مشکلات زناشویی و طلاق عاطفی است
سعید صادقی مدیر کل بهزیستی استان اصفهان، خانواده را محور توسعه و محل انتقال آداب و رسوم واجتماعی شدن دانست و اظهار کرد: خانواده جزو بنیان های اساسی است، اگر خانواده سالم باشد، سلامت اجتماعی جامعه حفظ می شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی های لازم قبل از ازدواج برای داشتن خانواده ای سالم تاکید کرد: درهمین راستا بهزیستی استان اصفهان آموزش های قبل از ازدواج، ضمن عقد، مهارت های خانوادگی در ۵ سال اول زندگی، راه اندازی مرکز ژنتیک برای سلامت نسل، پاسخگویی مشاوران تلفن ۱۴۸۰ از ساعت ۸ صبح تا ۸شب، نظارت بر بیش از ۱۲۰ مرکز مشاوره خانواده، تشکیل گروه های همیار سلامت روان در محلات برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است.
مدیر کل بهزیستی استان اصفهان، افزود: هر جامعه ای شاخصی از آسیب های اجتماعی دارد که اولین محل مورد آسیب قرار گرفته در این آسیب ها، خانواده و یکی از عوامل مهمی که خانواده را در معرض خطر قرار می دهد خیانت است، در این بین ما با زوجی سر و کار داریم که تعهد، وفاداری، قانون و آموزه های شرعی را زیر پا گذاشته اند و خانواده را دچار بحران کرده اند.
صادقی با اشاره به اینکه خیانت در یک خانواده یک روزه اتفاق نمی افتد، گفت: خیانت اتفاق افتاده نتیجه چند سال معارضات، مشکلات زناشویی، طلاق عاطفی است که فرصتی برای گرایش به فرد سوم به وجود می آورد.
وی تصریح کرد: شرایط و نیازهای انسان قرن ۲۱، وجود فضای مجازی، بی تفاوتی نسبت به اعضای خانواده از همسر تا فرزندان و دور شدن از مبانی اعتقادی باعث بروز آسیب های اجتماعی می شود که خیانت زناشویی یکی از آن آسیب ها است.
متوسط ارتباط کلامی خانواده های ایرانی از ۲۴ ساعت تنها ۱۶ دقیقه است
سرهنگ غلامرضا شهریاری رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان، استفاده از واژه عهد شکنی به جای خیانت را به خاطر بار منفی خیانت، لازم دانست و اظهار کرد: عهد شکنی نوعی درگیری جنسی و عاطفی است با فردی غیر از همسر است که از او پنهان می شود و شامل عهد شکنی عاطفی، جنسی و عاطفی-جنسی می باشد که از جنبه درمانی، عهد شکنی جنسی عاطفی از انواع دیگر سخت تر است.
وی افزود: از علل عهدشکنی عدم ارضای نیازهای خانواده، تاثیر رسانه ها، فیلم ها، سریال های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی موبایلی می باشد، که همسران را ترغیب به عهد شکنی می کند.
رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان، با اشاره به تبعات عهد شکنی، گفت: می توان به ارتکاب جرم و جنایت (قتل) توسط آقایان و ابتلا به بیماری های روحی و روانی توسط بانوان اشاره کرد. پس باید آموزش های لازم جهت پیشگیری صورت بگیرد و همسران بعد از مواجه با عهد شکنی همسرشان هیجانی برخورد نکنند چون حسادت زن  و غیرت مرد تحریک شده است، باید به مراکز مشاوره سطح شهر، همچنین مرکز مشاوره واقع در معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان اصفهان واقع در میدان امام (ره) یا مشاور تمام کلانتری های استان اصفهان مراجعه کنند.
شهریاری ادامه داد: در گذشته مرجع جوانان خانواده بود ولی در حال حاضر رسانه ها جایگزین شدند، که بیشترین تاثیر را همین رسانه ها بر افکار جوانان دارند و خانواده از شکل دایره ای به خطی تغییر شکل داده اند، در خانواده امروزی هر کس با تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر شخصی خود مشغول است و ارتباطات عاطفی به حداقل رسیده است و  خانواده در حد یک خوابگاه تنزل نموده است.
وی تبادل احساسات و ارتباطات اعضای خانواده با هم را ضروری دانست و تاکید کرد: متوسط ارتباط کلامی خانواده های ایرانی از ۲۴ ساعت تنها ۱۶ دقیقه است، که آن هم تبادل احساسات نیست، بلکه امر و نهی و صحبت های کلیشه ای است.
رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان، با اشاره به حدیث امام علی که فرمودند فرزندان خود را برای غیر زمان خود (آینده) تربیت کنید، گفت:۱۸ هزار کانال ماهواره ای در دنیا وجود دارد که ۳ هزار کانال در ایران قابل دریافت است. متاسفانه چون آموزش سواد رسانه ای در جامعه ی ما جدی گرفته نشده است، خانواده ها در خصوص  استفاده از رسانه ها آگاهی لازم را ندارند.
شهریاری به پیشگیری از نفوذ بیش از حد عهد شکنی در خانواده ها تاکید و بیان کرد: با گسترش فرهنگ و اعتقادات دینی، تاکید بر حدود ارتباطات مرد و زن نامحرم، افزایش سواد رسانه ای و سرمایه گذاری کلان بر استحکام خانواده ها که شامل آموزش ارتباط با همسر و نحوه صحیح همسرداری می باشد، می توانیم از عهدشکنی های همسران جلوگیری کنیم.
رسانه های داخلی خیانت مردان را قابل قبول جلوه می دهند
زینت شیران، جامعه شناس، هیجان خواهی، تنوع طلبی، سرد شدن روابط، گسترش ارتباطات و مسائل ناشی از بحران های اقتصادی را از عوامل مهم بروز خیانت دانست و اظهار کرد: متاسفانه پیدایش تجدد خواهی و دگرگونی در اجتماع باعث می شود تقدس زدایی در خانواده و جامعه صورت گیرد که یکی از پیامدهای این تقدس زدایی، خیانت است، همچنین گرایش به فردگرایی و امور دنیوی، فقر و تضاد طبقاتی، گسترش ارتباطات و نفی مسائل جنسی از دیگر عوامل بروز خیانت است.
وی گفت: متاسفانه در مورد خیانت بین فرهنگ عمومی و شرعی تضاد وجود دارد. در فرهنگ عمومی تعدد زوجات و ازدواج موقت جزو خیانت محسوب می شود اما در فرهنگ شرعی چنین نیست، بنابراین لازم است نهادهای مسوول، قوانین شفاف ارائه دهند، اگر فرهنگ جامعه نتواند آموزه های صحیح تربیت جنسی را به افراد بیاموزد خیانت پیامد آن خواهد بود، هچنین تقابل بین سنت و تجدد در استان اصفهان می تواند به دامن زدن این امر بیفزاید.
این پژوهشگر اجتماعی با اشاره به افزایش نگران کننده خیانت زنان، افزود: بالا رفتن سطح انتظارات، ارتقای سواد، آگاهی از حقوق، شفاف نبودن حقوق زنان در قوانین عرفی و شرعی، تماشای سریال ها و فیلم های ماهواره ای که مروج هوس به جای عشق هستند و احساسات لطیف زنان ایرانی را مورد هدف قرار گرفته اند که متاسفانه در پایان این فیلم ها و سریال ها خیانت امری موجه نشان داده می شود و هیچ گونه تبعات ناگواری ندارد، همچنین  در اختیار داشتن وسایل ارتباطی جدید مثل اینترنت و تلفن همراه، کار زیاد مردان خارج  از خانه، مصرف گرایی و عدم تمایل به مسایل معنوی از دیگر عوامل بروز خیانت زنان به همسران خود است.
شیران از ضعیف بودن رسانه های داخلی و القای باور غلط سخن گفت و تصریح کرد: متاسفانه رسانه های داخلی خیانت مردان را قابل قبول و در قالب سریال ها و فیلم های طنز نشان می دهند.
وی وضعیت اجتماعی و اخلاقی در استان اصفهان را بحرانی دانست و خاطرنشان کرد: اگر سیاست گذاری در نفی مسایل جنسی ادامه یابد همچنین نهادهای ساختارمند در زمینه اوقات فراغت، تربیت دینی و جنسی صحیح جوانان ایجاد نگردد و قوانین شفاف به تصویب نرسد، نمی توانیم آینده روشن و سالمی برای خانواده تضمین کنیم.
۷۵ درصد از روابطی که بر اثر خیانت از هم گسیخته، بهبود خواهد یافت
دکتر روناک عشقی مشاور خانواده، با شرح دو عامل اصلی فردی و بین فردی در خیانت تاکید کرد: مشکلات فردی، به اختلال شخصیتی خود فرد ربط دارد که شامل تنوع طلبی، هیجان طلبی، عزت نفس و اعتماد به نفس پایین، اعتیاد به رابطه های جنسی مختلف و خارج از عرف، ازدواج های زود هنگام است اما مشکلات بین فردی، با اطرافیان مخصوصا همسر فرد خیانت کننده رابطه مستقیم دارد که شامل بر آورده نشدن نیازهای عاطفی، اقتصادی، جنسی و حمایتی همچنین رعایت نکردن حد و مرز ارتباط با نزدیکان، درد و دل کردن و بیان مشکلات همسر برای جنس مخالف، استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی و عضویت در گروه های مختلط در این شبکه ها می شود.
وی با اشاره به مناسب ترین برخورد در مواجهه با خیانت همسر گفت: متاسفانه طبق آداب گذشته مردم فکر می کنند زمانی که با خیانت همسر مواجه شدند باید خود را به ندانستن بزنند تا پرده حیا بین آنها از بین نرود در صورتی که این کار موجب تداوم خیانت می شود، پس وقتی فرد متوجه خیانت شد لازم است با حفظ آرامش و با شواهد رسمی مثل پرینت تلفن، متن پیامک و … در حریم خصوصی دو نفره و بدون دخالت خانواده ها به صحبت با همسر بپردازد، همچنین نیاز است برای حفظ زندگی فقط فرد خیانت کننده را مقصر نشناسد.
این مشاور خانواده ادامه داد: ۷۵ درصد از روابطی که بر اثر خیانت از هم گسیخته، بهبود خواهد یافت زیرا اکثر افراد هیجان طلب عیب را از خودشان می دانند و به حفظ زندگی شان علاقه دارند.
عشقی بهترین کمک به فرد آسیب دیده را افزایش اعتماد به نفس دانست و تصریح کرد: ابتدا با همدلی و همدردی کردن با فردی که مورد خیانت قرار گرفته احساس گناه و سرزنش را از او دور می کنیم و بعد به او کمک میکنیم نقش خود را در بروز این خیانت پیدا کند.
وی در پاسخ به اینکه همسران چگونه می توانند از خیانت همسرشان جلوگیری کنند، خاطرنشان کرد: با برآورده کردن نیازها، رعایت روابط بادوستان و آشنایان، نداشتن حساسیت افراطی که موجب رابطه پنهانی می شود، اهمیت به رابطه ی جنسی که خیانت در این مورد در مردان ۹۵ درصد و در زنان ۷ درصد است می توانند از بروز بی وفایی و خیانت در همسرشان جلوگیری کنند.
این مشاور خانواده افزود: با ورود نرم افزارهای اجتماعی بر موبایل ها و تبلت ها و همچنین ریختن قبح خیانت در سریالهای ماهواره ای، روند خیانت به همسر نسبت به سال های گذشته در استان رو به افزایش است.
/آلاء توحیدی راد

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز