جمعه ۰۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
ترجمه اختصاصی ندای اصفهان/
 مصالحه استراتژیکی ترکیه و اسرائیل… بند مربوط به غزه نادیده گرفته شد!   

نتانیاهو گفت: این توافق در واقع تعهدی است مبنی بر ممانعت از فعالیت های تروریستی و نظامی بر ضد اسرائیل در خاک ترکیه. پس برای همه دست یابی به این اهداف بسیار مهم است... این توافق ترکیه را ملزم می کند که به اسرائیل کمک کرده تا وارد سازمان های بین المللی شود که خود در آن عضویت دارد

ندای اصفهان- مترجم: مهدی ورپشتی/

مجله السفیر لبنان در تاریخ در مقاله ای که در صفحه اول خود منتشر کرد به گزارشی از توافق بی سابقه ترکیه و اسرائیل بر ضد محور مقاومت و آنچه اسرائیل از این توافق سود می برد پرداخت.

ترکیا و إسرائیل: مصالحه «استراتیجیه».. وغزه بندٌ ضائع!

نویسنده: حلمی موسی (خبرنگار و تحلیلگر مجله السفیر لبنان)

دریافت مقاله به زبان اصلی: اینجا

***

بنیامین نتانیاهو و بن علی یلدیریم، نخست وزیران اسرائیل و ترکیه دیروز توافق و از سرگیری روابط دو کشور را اعلام کردند؛ در حالی که اختلاف این دو کشور بر سر نواره غزه وجود داشت. با این همه نتانیاهو تاکید کرد که محاصره غزه همچنان به حال خود باقی می ماند. در همین حال بن علی یلدیریم اعلام کرد “اقدامات آشکار برای رفع محاصره غزه آغاز شده است” و مضمون توافق را بر خلاف آنچه در اسرائیل گفته می شود بیان کرد. در این وضعیت هر چند برخی این اقدام ترکیه را یک نوع پیمان شکنی تلقی می کنند اما ترکیه آن را یک پیروزی بزرگ اعلام کرد.

در دو نشست خبری هم زمان در رم و آنکارا با انتشار خبر توافق نتانیاهو گفت: «رهبران برخی از کشور ها با دخالت بین دو کشور به دلیل حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی مرمره ترکیه که برای کمک به نوار غزه در ایار ۲۰۱۰ در حرکت بود، مانع از دست یابی به این توافق می شدند. با این حال این توافق نامه امروز از سوی وزرای خارجه ترکیه و اسرائیل به صورت انفرادی در آنکارا و تل آویو امضا خواهد شد».

نتانیاهو در خلال این کنفرانس خبری اعلام کرد: «اسرائیل به یک توافق مهم و استراتژیک با ترکیه دست یافته است که خاورمیانه را دچار حیرت می کند. سیاست ما ایجاد یک کانون ثبات در کنار همسایگانمان است. با یونان و قبرس نیز همین توافق را داشتیم و در گام بعدی با روسیه و ترکیه. اسرائیل و ترکیه دو کشور قدرتمند در منطقه هستند و قطع روابط بین آن دو برای منافع مشترکشان سودمند نبوده و مانع از همکاری خواهد شد.»

وی افزود: «این توافق مورد حمایت همه رهبران و نیروهای ارتش اسرائیل خواهد بود چرا که حال و آینده اسرائیل را دربرگرفته است که بسیاری خواستار آن هستند. این توافق نامه ادعاهای سربازان ما را در محاکم ترکیه تضمین خواهد کرد که به زودی آنچه لغو شده بود در پارلمان ترکیه قرائت خواهد شد.»

نتانیاهو همچنین در خصوص دیوار حائل بین غزه و اسرائیل سخنانی داشت از جمله اینکه: «با وجود توافق، محاصره دریایی غزه ادامه خواهد داشت تا مانع قدرت گیری حماس و توان چانه زنی آن ها شود. ما برای جابه جایی تجهیزاتمان از طریق بندر اشدود نیز آماده ایم».

دیوار حائل

نتانیاهو گفت: «توافق می تواند حل درگیری های فیزیکی را که به امنیت اسرائیل کمک می کند در پی داشته باشد. همچنین منجر به بهبودی وضعیت آب و برق اسرائیل شود زیرا خشکی در غزه خشک شدن منابع آب در اسرائیل را به همراه خواهد داشت و می تواند آن را نیز آلوده کند. در این شرایط ما با کمبود برق نیز مواجه خواهیم شد. این مشکلات از مجاری فاضلاب ها نیز ناشی می شود که خود ایجاد بیماری را به دنبال می آورد که آن را نمی توان پشت دیوار مرزی متوقف کرد. به همین دلایل واضح است که توافق به نفع اسرائیل خواهد بود.» در نهایت اینکه: «این توافق در واقع تعهدی است مبنی بر ممانعت از فعالیت های تروریستی و نظامی بر ضد اسرائیل در خاک ترکیه. پس برای همه دست یابی به این اهداف بسیار مهم است.»

نتانیاهو همچنین به موضوع بازگرداندن اسرائیلی های گم شده در غزه در چارچوب این توافق پرداخت و گفت: «من حال خانواده های مفقودین را درک می کنم و آماده ام بی وقفه تمام تلاش خود را بکنم تا اینکه فرزندان این خانواده ها را بازگردانم. این تفاهم انگیزه بالایی در من ایجاد کرده تا این کار را به سرانجام برسانم. ترکیه تسلطی بر حماس ندارد و نمی تواند این اجساد را نگهداری کند. اما بنا بر تعهدی که ما از ترکیه گرفته ایم، این کار برای اردوغان اهمیت بسزایی دارد و اگر نتواند این کار را انجام دهد، گویی کاری صورت نداده. در هر حال اینجا فرصتی برای انجام این کار است.»

نتانیاهو تأکید داشت: «این توافق ترکیه را ملزم می کند که به اسرائیل کمک کرده تا وارد سازمان های بین المللی شود که خود در آن عضویت دارد؛ این توافق با ترکیه باب همکاری ها در زمینه اقتصاد و انرژی را به روی دو کشور باز می کند، به ویژه در خصوص گاز. گاز لزوماً فرصتی است برای تقویت اقتصاد و خزانه اسرائیل چرا که از دریا استخراج و منتقل می شود.»

نتانیاهو در برابر انتقادات بر ضد توافق با ترکیه واکنش نشان داد و گفت: «گروهی مرا مورد حمله قرار می دهند، به آن ها بگوئید شایسته نیست در این ماه ها و سال های پایانی، دولت اسلامی بزرگی مثل ترکیه به خاطر ۲۰ میلیون دلار متضرر شود. من دولت را همگام با فریادها و عناوین روزنامه ها اداره نمی کنم بلکه کاری را انجام می دهم که به مصلحت دولت باشد.» وی تأکید کرد: «این تفاهم بسیار خوبی است اما از انتقاد به دور نیست؛ با این همه اهمیت استراتژیکی بالایی برای اسرائیل دارد.» وی افزود: «شنیدم که عده ای از عزت ملی سخن می گویند و من رهبران جهان را دیده ام که به کسی که تلاش می کند تا مصالح کشورش را محقق سازد احترام می گذارند.»

به موازات کنفرانس نتانیاهو، نخست وزیر ترکیه بن علی یلدیریم کنفرانس مشابهی در آنکارا داشت.

وی تاکید کرد: «اسرائیل مبلغ ۲۰ میلیون دلار غرامت بابت کشتی مرمره به خانواده های قربانیان پرداخت خواهد کرد.» وی افزود: «اولین کشتی ترکیه با ۲۰ تن بار از کمک های انسانی به غزه روز جمعه آینده حرکت می کند.» یلدیریم گفت: «این توافق نقش ترکیه را به عنوان مدافع ملت های مظلوم در خاورمیانه تثبیت خواهد کرد».

منابع اسرائیلی اعلام کردند در پایان جلسه تیم مذاکره کننده ترکیه و اسرائیل در رم سند همکاری ترکیه را که در آن به صورت رسمی متعهد شده مسئله شهروندان مفقود در غزه را با حماس پیگیری و جسد دو سرباز اسرائیلی «اورون شائول» و «وهدار گولدن» را باز گرداند، تسلیم خواهد شد.

ملحقات توافق نامه

بنا بر آنچه در اسرائیل منتشر شده این امر همراه با توافق صورت می گیرد. در اینجا دو چیز به توافق ملحق شده؛

اولین مطالبه اسرائیل مبنی بر بسته شدن مقر نظامی حماس و هر آنچه متوجه عملیات نظامی بر ضد اسرائیل شود در استانبول. در این خصوص ترکیه متعهد شده است که خاک خود را در اختیار حماس برای فعالیت های نظامی بر ضد اسرائیل قرار ندهد. مسئول اسرائیلی در این خصوص بیان داشت: «ترکیه باید این مسأله را بر خود فرض بداند چرا که این جزء لایتجزی توافق است.»

دومین مورد آنکه ترکیه متعهد شد طی مذاکره با حماس تلاش کند تا مسأله مفقودین اسرائیلی در نوار غزه فیصله یابد. مسئول اسرائیلی گفته: «ما این موضوع را مطالبه کردیم و طی نامه رسمی که از رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان دریافت نموده ایم او به سازمان اطلاعاتی ترکیه دستور داده با تجهیز همه امکانات خود هرگونه تدبیر لازمه را اتخاذ کنند و برای کمک به اسرائیل وارد عمل شوند چرا که حل مسأله مفقودین در غزه ریشه انسانی دارد».

بازتاب اعلام توافق با ترکیه در حقیقت جبران عملکرد غیر اصولی اسرائیل در میدان رقابت سیاسی بود. وزیر دفاع اسرائیل «اویگدور لیبرمن» اعلام کرد که در جلسه هیئت وزرا در رابطه با این توافق رای گیری به عمل خواهد آمد. در صورتی که نتیجه رای گیری مورد نظر اکثریت نباشد، اثری در مجلس و حکومت اسرائیل نخواهد داشت. رهبر حزب مخالف «اسحاق هرتزوگ» گفت: «این توافق به خاطر موافقت اسرائیل با پرداخت غرامت صورت گرفته و حتی یک بند در خصوص مفقودین اسرائیلی در آن وجود ندارد.»

رهبر حزب «میرتس»، «زهافا گلاون» نیز بیان داشت: «نتانیاهو طی شش سال گفتگو دستاوردش برای ما صفر بود». وی گفت: «رئیس دولت به لحاظ دینی و جغرافیایی یک نظام بازدارنده و حامی ترور را راهنمایی کرد بدون اینکه دو جسد مفقوده را باز گرداند و حماس را تضعیف کند ضمن اینکه غرامت سنگینی را به ترک ها پرداخت کرد.»

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مصالحه گفت:

  نکات قابل تاملی دارد: اسرائیل ترکیه را حامی مظلومین منطقه می داند یعنی اسرائیل مظلوم است. انجام وظایف دولت را فرای تبلیغات روزنامه ها می داند و ملاک را مصلحت دولت می داند و بر مسائل انسان محور در مورد اسرائیل تاکید می کند بدون اینکه افراد محاصره در غزه یا آواره در فلسطین را انسان فرض کند.!!!!!!!!! ترکیه هم که کشوری مسلمان است فعلا با و مصالحه و همکاری دارد.باید بعضی ها در مسلمان بودن خود تجدید نظر کنند.
  0  0
 2. grgrgwdffefd گفت:

  از یک طرف ترکیه به ایران و روسیه وعده میده و از طرف دیگه به اسرائیل و امریکا وعده میده.
  معلوم هست ترکیه میخواد چکار بکنه؟
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز