دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳

در نشست مشترک شورای آموزش و پرورش و فرماندار اصفهان مطرح شد:

تعیین سقف شهریه مدارس/ جلسه بدون حضور مدیران مدارس هیئت امنایی برگزار شد +جزییات

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار داشت: طی مشورتی که با فرماندار انجام دادم مصوبه تعیین سقف شهریه مدارس هیئت امنایی به این شرح می باشد؛ دوره ابتدایی ۴۰۰هزار تومان، متوسطه اول ۵۰۰هزار تومان، متوسطه دوم ۶۰۰هزار تومان و پیش دانشگاهی و هنرستان ۶۵۰هزار تومان

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، عصر روز شنبه سومین نشست مشترک شورای آموزش و پرورش شهرستان اصفهان و ستاد اقامه نماز با حضور فرماندار اصفهان در محل خانه معلم واقع در خیابان پروین برگزار گردید.

حجت الاسلام ابراهیم رنجبر دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان اصفهان، اولین سخنران این برنامه بود که آغاز سخنان خود را به تبیین سخنی از رهبر معظم انقلاب اختصاص داد و گفت: مقام معظم رهبری در نامه خود به اجلاس نماز امسال جمله ای را بیان کردند که خود برگرفته از صدها آیه و روایت است و آن اینکه: «موثرترین راه برای کاهش آسیب های اجتماعی نماز است.»

رنجبر افزود: ما پیرو این کلام آسیب های اجتماعی را فهرست کردیم و در مقابل هر کدام از آنها آیات و روایات متناسب را نیز استخراج نمودیم و به روشنی و وضوح مشاهده کردیم که حل همه آنها با نماز امکان پذیر است.

حجت الاسلام بیان داشت: در قرآن دو آیه داریم که به طور کلی راجع به نماز است و همه مسایل پیرامون آن را دربر می گیرد اما غیر از آن دو برای تمام آسیب های اجتماعی از روایات مصداق پیدا کرده ایم.

وی آیات مذکور را آیه 45 سوره عنکبوت و آیه 59 سوره مریم مطرح کرد و گفت: در سوره عنکبوت می گوید نماز از فحشا و منکر باز می دارد یعنی همه آسیبهای اجتماعی را شامل می شود و دیگری سوره مریم است که می گوید آنها که نماز را ضایع کردند گرفتار پیروی از شهوات شدند (نمی گوید نماز نخواندند بلکه می گوید نماز را ضایع کردند.)

این کارشناس دینی تاکید کرد: پیامبر به معاذبن جبل که برای فرمانداری یمن می فرستادش فرمود: «بیشترین تلاش و فعالیت تو نماز باشد و حضرت امیر در حکم محمد بن ابی بکر می نویسد: بدان همه کارهای تو تابع نماز توست». اینها یعنی اقامه نماز یک مسئولیت همگانی است و زیباست که ستاد اقامه نماز و آموزش و پرورش از ظرفیتهای یکدیگر برای انجام این مهم استفاده کنند.

6

4

دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان اصفهان ضمن اعلام آمادگی جهت اجرای نماز جماعت و برنامه های مرتبط با نماز در همه مدارس مناطق و نواحی اصفهان گفت: ستاد اقامه نماز چندین برنامه شاخص دارد که می تواند با همکاری آموزش و پرورش آنها را عملیاتی نماید:

– برگزاری گفتمان های خانواده مطهر ویژه خانواده ها؛

– گفتمان نمازشناسی ویژه دانش آموزان

– برگزاری دوره توانمندی مربیان سوم ابتدایی دخترانه

– برگزاری مسابقه سراسری کتابخوانی با موضوع نماز

– برگزاری اجلاس نماز در تمام شهرستانها و اجرای این طرح به صورت دانش آموزی محض

– آموزش ائمه جماعات مدارس با محوریت نماز

– در مورد هر گروه مخاطبی که نیاز به آموزش نماز را احساس کردید ما آماده ارائه خدمات می باشیم.

به دانش آموزان فرصت سوال پرسیدن داده شود

رنجبر در تکمیل برنامه های پیشنهادی خود درخواست کرد که از 8 جلسه انجمن اولیاء و مربیان مدارس 2 جلسه را به نشست های پیرامون نماز اختصاص دهید.

حجت الاسلام رنجبر با تاکید بر پاسخ به سوالات دانش آموزان گفت: مربیان دختران نه ساله با طی 12 ساعت آموزش حضوری و 24 ساعت آموزش غیر حضوری، آمادگی پاسخگویی به نیازهای این قشر خاص از مخاطب در راستای نماز را خواهند شد.

خانواده مهمترین عامل

پس از آن محمدحسن قائدی ها مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان به بررسی کارنامه خود در 2.5 سال خدمت در دولت تدبیر و امید پرداخت و گفت: در اولین قدم پژوهشی انجام دادیم که روشن شود مشکلات نماز جماعت مدارس چیست و از کجا ناشی می شود که خانواده مهمترین عامل در تحلیل نتایج اعلام شد؛ یعنی دانش آموز فقط از ساعت 7.45 تا 12.30 دقیقه در اختیار ما می باشد و مابقی در اختیار خانواده است.

وی تصریح کرد: البته علی رغم همه کمبودهای وقتی و مالی، مدیری که بخواهد کار خوبی برای نماز انجام دهد راهکارش را پیدا می کند.

باید از خودمان شروع کنیم

مدیرکل آموزش و پرورش در تبین نظر خود افزود: باید از خودمان شروع کنیم؛ مدیری که خودش در صف نماز نباشد، نماز مدرسه اش تعطیل می شود.

قائدی ها همچنین تاکید کرد، اگر قرار است کاری انجام شود که حتما هم باید انجام شود، آن کار نماز است.

مدیرکل آموزش و پرورش بیان داشت: دومین کار ما اجرای طرح «زنگ نماز» است که همزمان با شروع مدرسه و نواختن زنگ مدرسه در اولین روز مهر، زنگ نماز نیز به صورت نمادین به صدا در می آید.

سومین مورد اعطای حکم ریاست ستاد نماز در مراکز آموزشی آموزش و پرورش است که فرد را تشویق و ملزم به توجه خاص به نماز در برنامه های آموزشگاه می نماید.

***

آخرین سخنران، میزبان برنامه یعنی آقای فضل الله کفیل فرماندار اصفهان بود که ضمن یادآوری نقش خانواده در تربیت فرزند به نقش مدیر اشاره کرد و گفت: مدیر آموزشی فقط مدیر 200 یا 300 دانش آموز نیست بلکه مدیر 200 یا 300 خانواده نیز می باشد زیرا هر پدر و مادری به لحاظ فرزندش حرف مدیر را می شنود بنابراین مدیر آموزشی باید مدیریت خانواده ها را نیز در نظر بگیرد.

فرماندار اصفهان پس از بیان نقش مدیریت مدیر در مدرسه و منزل به بیان نقش او در مسجد پرداخت و گفت براساس طرح «سه میم» مدیری که توجه داشته باشد دانش آموزش به کدام مسجد نزدیک است و نمازش را در آن مسجد بخواند هم بر دانش آموز تاثیر می گذارد و هم می تواند نواقص مسجد را برطرف و به اقامه نماز و نماز خوان شدن دانش آموزان کمک کند.

کفیل با مقایسه شرایط امروز دانش آموزان و دوران دانش آموزی خود و هم سن و سالان خود گفت: امروز دانش آموز با سوالات فراوانی روبروست که لازم است ما به پاسخگویی آن سوالات بپردازیم یعنی فضای پرسشگری پاسخگویی را در مدراس تقویت کنیم.

در پایان به مدیران موفق در برپایی نماز نواحی شش گانه لوح سپاس داده شد.

میزان شهریه ثبت نام مدارس هیئت امنایی

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، شایان ذکر است که در بخش اول جلسه، میزان شهریه ثبت نام مدارس هیئت امنایی در مقاطع مختلف تحصیلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آقای حبیب زاده با ارائه یک فایل اکسل هزینه های مدارس مذکور را توضیح داد و از حاضرین خواست تا نسبت به تعیین مبلغ بند 2 ماده 11 قانون شوراها یعنی مشارکت مردمی نظر دهند؛ اما در جلسه هیچ مدیر مدرسه هیئت امنایی حضور نداشت. با این حال چند تن از حضار به ایراد نظرات خود پرداخته، از چگونگی به دست آمدن ارقام اعلام شده سوال نمودند که البته جواب مشخصی نیز در این باره داده نشد.

مسئولین تاکید نمودند که آنچه در قالب هزینه اعلام شده است باید در طول سال لحاظ گردد تا دین شرعی برای مدرسه و دست اندرکاران آن ایجاد نکند. به نظر می رسید حاضرین کامل اقناع نشده باشند اما مدیرکل بحث را جمع بندی نمود و اظهار داشت: طی مشورتی که هم اکنون با فرماندار انجام دادم مصوبه تعیین سقف شهریه مدارس هیئت امنایی به این شرح می باشد: دوره ابتدایی 400 هزار تومان، متوسطه اول 500 هزار تومان، دوره متوسطه دوم 600 هزار تومان و پیش دانشگاهی و هنرستان 650 هزار تومان.
گفتنی است دستور کار جلسه در دعوتنامه اصحاب رسانه: بررسی نحوه نظارت بر روند ثبت نام مدارس در سال تحصیلی 95-96 و بررسی وضعیت درخواست مدارس هئیت امنایی نوشته شده بود که بند دوم به جلسه بعدی موکول گردید.
از زیبایی های برگزاری جلسه شروع راس ساعت اعلام شده، اجرای برنامه طبق زمانبدی توزیع شده، استفاده از سفره های قلمکاری اصفهان (صنایع دستی داخلی) بر میزهای سالن جلسه، برگزاری بدون تاخیر نماز جماعت و رعایت احترام و ادب یکسان نسبت به همه مدعوین بود.
پایان بخش جلسه، آوای ملکوتی اذان مغرب بود و نماز جماعت با حضور شرکت کنندگان روزه دار بود.

5

3

1

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715