جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵

به یاد آخرین نماز میدان امام؛

نمازجمعه در میدان امام حال و هوای دیگری داشت +فیلم تایم لپس (Time Lapse)

چه زیبا بود زمانی که خانواده های اصفهانی بعد از نمازجمعه به تفریح و گردش در میدان امام می پرداختند و جمعه روزی بود که کودکان برای آن لحظه شماری می کردند. با انتقال جایگاه نمازگزاران به مصلای اصفهان از زبان کسبه میدان امام شنیدیم که فروش روز جمعه آنها کم شده است

ندای اصفهان- الیاس رضایت: نمازجمعه آیینی است که برای احیای آن خون دلها خورده شد تا پس از انقلاب نهال آن به درختی تبدیل شود و امروز بتوانیم از سایه ی این درخت استفاده کنیم.

نمازجمعه ی اصفهان که از دیرباز در میدان امام (ره) برگزار می شد و حضور پرشور مردم را به همراه داشت از اولین جمعه ی ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۵ به محل مصلای اصفهان انتقال یافت و مردم عزیزمان از این پس این فریضه ی الهی را در این مکان انجام می دهند، مکانی که به گفته ی مسئولین هنوز اعتبارات زیادی را طلب می کند تا به مراحل تکمیلی برسد.

اما چه زیبا بود زمانی که خانواده های اصفهانی بعد از نمازجمعه به تفریح و گردش در میدان امام (نقش جهان) می پرداختند و جمعه روزی بود که کودکان برای آن لحظه شماری می کردند.

با انتقال جایگاه نمازگزاران به مصلای اصفهان از زبان کسبه ی میدان امام شنیدیم که فروش روز جمعه آنها کم شده است و از زبان مترجمان و راهنمای تورهای خارجی شنیدیم که دیگر توریست هایی که میدان امام و مسجد امام را با فریضه ی نماز و عبادت می شناختند زین پس فقط به معماری اسلامی توجه می کنند و زبان مترجمان از شرح برگزاری نماز در این مکان قاصر است.

نمازجمعه در میدان امام حال و هوای دیگری داشت و جمعه برای میدان امام روزی متفاوت بود.

امید به بهبودی

میدان امام (ره) در مرکز شهر قرار داشت و دسترسی به مکان آن برای همگان آسان بود، اما مصلای اصفهان بر خلاف آن در جنوب شهر قرار گرفته است و دسترسی به مکان آن کمی سخت شده است. البته شرکت اتوبوسرانی با تمهیدات اندیشیده شده این مشکل را حل کرده است و علاوه بر سرویس دهی خط یکطرفه به سمت مصلا، خط اتوبوس تندرو نیز برای نمازگزاران مهیا شده است. اما فضای دوست داشتنی و عرفانی میدان و مسجد امام دیگر برای کودکان قابل تکرار نیست و نگاه آنان به ساختمان عظیم مصلا آنان را در فکر فرو می برد.

امید است فضاسازی مناسب در دستور کار تیم اجرایی مصلا قرار بگیرد و سیستم حمل و نقل برای نمازگزارن بهبود یابد.

دانلود فیلم نمازجمعه میدان امام اصفهان به روش تایم لپس: اینجا

پی نوشت

تصویربرداری مرور زمان یا Time Lapse یکی از روشهای نمایش تغییرات محیطی، طبیعت، زندگی و مردم، اشیا، موضوعات صعنتی خدماتی یا عمرانی در حال حرکت و… در طول زمان است. در این روش پس از عکاسی منظم و ممتد از یک سوژه، تصاویر با دور تند نمایش داده می شوند. فیلم مرور زمان یا تایم لپس در حقیقت مجموعه ای از صدها و هزاران فریم یا عکس یا قطعاتی از فیلم است که در طول ساعتها روزها یا سالها تهیه شده و با سرعت زیاد نمایش داده می شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. حامد گفت:

    به سلامتی ، مکان جدید مشکل پارکینگ و ترافیک که نداره؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
 دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
دوره تربیت مربی سواد رسانه و فضای مجازی (کلیک کنید)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز