دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۶

روزهای سخت؛ ترور در مسجد ابوذر

بشکست اگر دل من به فدای چشم مستت

پس از برکناری بنی صدر گروه های سیاسی طرفدار او پایتخت را ناآرام کردند.آقای خامنه ای وهمفکرانش یکی از بهترین راههای مقابله را روشنگری می دانستند.سخنرانی می کردند و حرف هایشان را با مردم درمیان می گذاشتند. ۶تیر حجت الاسلام خامنه ای برای سخنرانی به مسجد ابوذر رفته بود که انفجاری مهیب آن را نیمه تمام گذاشت...

ندای اصفهان/سرویس فرهنگی

متحدان بنی صدر، مجاهدین خلق، در اردیبهشت سال ۱۳۶۰ چند تجمع مسلحانه راه انداختند تا قدرتشان را برای حمایت از او نشان دهند.پس از برکناری بنی صدر، مجاهدین خلق هم که از قبل آماده بودند، مسلحانه شورش کردند و تهران و برخی شهرهای بزرگ را به آشوب کشیدند. بحران چندروز ادامه یافت، اما برخلاف انتظار سازمان مجاهدین و بنی صدر، مردم با آن­ها همراه نشدند و مقابل آن­ها قرار گرفتند. سپاه و کمیته خیابان­ها را آرام کردند. بنی صدر و رجوی هم مخفی شدند.

منافقان بعد از ناکامی شورش تحرکاتشان را زیرزمینی کردندو به ترورهای کور (ترور مردم عادی و حزب اللهی) و هدفمند (ترور مسئولان جمهوری اسلامی) روی آوردند.این رویکرد متاثر از تحلیل رجوی بود که پیش از ۳۰ خرداد ۶۰ مطرح کرده بود.

او می­گفت می­بایست با یک ضربه راس جمهوری اسلامی یعنی مجلس را از اکثریت انداخت. وزرا، رییس جمهور، نخست وزیر و بخشی از نیروهای قوه قضاییه را ازبین برد. آن­ها ترور امام و فرماندهان سپاه را هم طراحی کرده بودند.

ششم تیر

عملیات مهم سازمان مجاهدین خلق برای روز هفتم تیرماه طراحی شده بود، بنا بود با انفجار در حزب جمهوری اسلامی بخش زیادی از مسئولین مهم کشور را ازبین ببرند.  یکی از اعضای آن جلسه آقای خامنه ای بود.اما اتفاق ۶تیر اجازه نداد آقای خامنه­ ای به جلسه فردایش برسد. هرچند در آن زمان مشهور شد که ترور آقای خامنه­ ای از ترورهای سازمان مجاهدین خلق است، اما بعدها مشخص شد کار گروه فرقان بوده. پس از ترور آقای مطهری مسئولان به گروه فرقان حساس شدند. اوایل آبان ۱۳۵۸ مخفی­گاه بزرگ گروه فرقان در کرج شناسایی شد. اعضای آن دستگیر شدند. در ۲۲ دی ۵۸ محل رهبر گروه فرقان شناسایی شد و طی ۸ساعت درگیری مسلحانه همه آنها دستگیر شدند. اما اندک افراد باقیمانده را ترور را ادامه دادند.

سخنرانی در مسجد ابوذر

از مدتی پیش سخنرانی آقای خامنه ای برای آخرین روز خرداد در مسجد ابوذر برنامه ریزی شده بود.جلسه مجلس برای بررسی کفایت سیاسی بنی صدر و شهادت چمران برنامه را یک هفته به تاخیر انداخت.ششم تیر جمعیت زیادی در مسجد ابوذر بودند.ضدانقلاب در جامعه شایعات زیادی علیه شهید بهشتی و رهبران حزب جمهوری ساخته بود که سوال های جلسه پیرامون آن بود، تند و گزنده. آقای خامنه ای یک به یک جواب داد. در میان صحبت ها ضبط صوت بزرگی دست به دست شدتا جلوی تریبون آمد. همه گمان کردند ضبط مسجد است.ضبط صوت سمت چپ آقا بود که یکی نگاهی به آن انداخت و کمی با فاصله سمت راست گذاشت.مدتی بعد بلندگو به سروصدا افتاد. آقای خامنه ای برگشت به پشت منبر و گفت سروصدا را درست کنید یا اصلا خاموش کنید. همزمان از میکروفون و ضبط فاصله گرفت تا شاید صدا درست شود. ناگهان انفجار شدیدی تمام مسجد را به لرزه در آورد.

thumb_13283

در راه بیمارستان

یکی از محافظان آقای خامنه ای:” هر طور بود خودم راه را باز کردم و خودم برگشتم پشت تریبون، ضبط صوت مثل یک دفتر ۴۰برگ از وسط باز شده بود. با ماژیک قرمز هم روی جدار داخلی اش نوشته بودند:«اولین عیدی گروه فرقان به جمهوری اسلامی». به هر ترتیبی بود آقا را سوار ماشین کردیم. یک بلیزر سفید.با سرعت از بین جمعیت کنده شدیم و راه افتادیم. توی راه یک لحظه آقا به هوش آمدند.نگاهی به چهره من کردند و از هوش رفتند.بعدها پرسیدم آن لحظه چه احساس کردید؟ گفتند دوچیز! یکی این که ماشین داشت پرواز می کرد و دیگر این که سرم روی پای کسی بود…

در اولین درمانگاه سرراه دکتر نبض پیکر غرق خون آقای خامنه ای ار گرفت و گفت دیر شده و کار از کار گذشته است. پرستاری جلو آمد و گفت ببریدش بیمارستان بهارلو، پل جوادیه!”

در بیمارستان بهارلو به اتاق عمل می برندش؛”جراحی خیلی سنگین بود. سمت راست بدن پر از ترکش و قطعات ضبط صوت بود.یک ترکش زیر گلوی آقا بود.قسمتی از سینه ایشان کاملا سوخته بود!یکی دوتا از دنده هایشان هم شکسته بود.دست راست هم کاملا از کار افتاده بود و از شدت ضربه ورم کرده بود.استخوان های کتف و سینه آقا کاملا دیده می شد.۳۷ واحئ خونی و فرآورده خونی به آقا زده بودند که خود این تعدادواکنش های انعقادی را مختل می کرد… دو سه بار نبض آقا افتاد و چندبار مجبور شدیم پانسمان را باز کنیم و ذوباره رگ ها را مسدود کنیم…”

پس از کارهای اولیه بنا می شود به بیمارستان قلب منتقل شود.آقای خامنه ای از مرگ نجات یافت.” دکترها گفتند ۷۰ درصد خطر رفع شده، خونریزی زیاد بود و دست راست ایشان با قطع عصب از کار رافتاده است، باید پیوند شود. عروق و اعصاب ناحیه راست سینه قطع شده. برای قطع خونریزی ایشان را به اتاق عمل بردند.”

ترور+نافرجام+رهبرانقلاب7

پیام امام خمینی (ره)

آقای خامنه ای در بیمارستان بستری بود.امام گفته بود علایم حیاتی ایشان هر نیم ساعت یکبار گزارش شود.آقای خامنه ای بیهوش بود که امام در پیامی نوشت:”اکنون دشمان اسلام با سوء قصد به شما که از سلاله رسول اکرم و حسین بن علی هستید و جرمی جز خدمت به اسلام و کشور اسلامی ندارید و سربازی فداکار در جبهه جنگ و معلمی آموزنده در محراب و خطیبی توانا در جمعه و جماعات و راهنمایی دلسوز در صحنه انقلاب می باشید، میزان تفکر سیاسی خود و طرفداری از خلق و مخالفت با ستمگران را به ثبت رساندند. اینان با سوء قصد به شما عواطف میلیون ها انسان متعهد را در کشور بلکه جهان جریحه دار نمودند.

اینانآنقدر از بینش سیاسی بی نصیبند که بی درنگ پس از سخنان شما در مجلس و  نماز جمعه وپیشگاه ملت بهاین جنایت دست زدند و به کسی سوء قصد کردند که آوای دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین انداز است.اینان در این عمل غیر انسانی به جای برانگیختن و رعب، عزم میلیون ها  مسلمان را مصمم تر و صفوف آن ها را فشرده تر نمودند.

اولین مصاحبه

حال آقای خامنه ای رو براه تر شده بود.او از انفجار ۷تیر و شهادت بهشتی خبر نداشت. روزنامه به او ندادند. از تلویزیون برای مصاحبه آمدند. وقتی از او پرسیدند حالتان چطور است، حرفش را با شعری آغاز کرد که نشان ارادتش به امام بود:

بشکست اگر دل من به فدای چشم مستت          سر خم می سلامت، شکند اگر سبویی

هنوز کامل بهبود نیافته بود….


منبع:روایتی از زندگی و زمانه آیت الله خامنه ای، جعفر شیرعلی نیا، نشر سایان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق