پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
 مختصری در باب ماه ذی القعده   

این ماه اولین ماه از ماه‌هاى حرام است که جنگ با کفار در آن ماه‌ها حرام مى‌باشد.چون این، ماه حرامى است که احترام آن، بخاطر این که خداى متعال جنگیدن با کفار را در آن ممنوع نموده، بیش از سایر ماه‌هاست. بنابراین باید با طاعت از خدا و بالا بردن رضایت خود از او احترام این ماه را حفظ نمایى. زیرا خداوند بسیار شکرگزار بوده و با رضایت خود از تو، از رضایت تو از او، تشکر مى نماید. و اگر از شرافت رضایت او اطلاع داشتى، در راه بدست آوردن آن از بذل جان هم دریغ نمى‌کردى.

ندای اصفهان– متن زیر به نقل از کتاب ارزشمند المراقبات، تالیف عالم وارسته و جلیل القدر میرزا جوادآقا ملکی تبریزی رضوان الله تعالی علیه آورده شده است:

مقدمه‌ای در باب احترام این ماه

این ماه اولین ماه از ماه‌هاى حرام است که جنگ با کفار در آن ماه‌ها حرام مى‌باشد. و انسان از این مطلب حکم جنگیدن و مخالفت با خدا را مى‌فهمد. بنابراین، اى نفس! بکوش در این ماه‌ها دل و بدنت را بیشتر از سایر ماه‌ها حفظ نموده، کارى بر خلاف احکام الهى انجام نداده و حتى از بلایا و مصیبت‌هایى که ناشى از قضاى اوست راضى باشى. چون این، ماه حرامى است که احترام آن، بخاطر این که خداى متعال جنگیدن با کفار را در آن ممنوع نموده، بیش از سایر ماه‌هاست. بنابراین باید با طاعت از خدا و بالا بردن رضایت خود از او احترام این ماه را حفظ نمایى. زیرا خداوند بسیار شکرگزار بوده و با رضایت خود از تو، از رضایت تو از او، تشکر مى نماید. و اگر از شرافت رضایت او اطلاع داشتى، در راه بدست آوردن آن از بذل جان هم دریغ نمى‌کردى.

نماز یکشنبه‌های ماه ذی‌قعده

براى بدست آوردن طاعت خدا در این ماه قبل از هر چیزى از تمام مسائلى که قبلا گرفتار آن بودى توبه کن؛ توبه‌اى صادقانه.

از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) روایت شده است که در روز یکشنبه ماه ذى القعده فرمود: مردم! کدامیک از شما مى‌خواهید توبه کنید؟ راوى مى‌گوید: گفتیم رسول خدا! همه ما مى‌خواهیم توبه کنیم. حضرت فرمودند: غسل کرده، وضو گرفته و چهار رکعت نماز بجا آورید. در هر رکعت یک بار سوره‌ی «فاتحه الکتاب»، سه بار سوره‌ی «قل هو الله احد» و یک بار «معوذتین» یعنی سوره‌های فلق و ناس را بخوانید. آنگاه هفتاد بار استغفار نموده و در پایان

«لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ اِلا بِالله»

بگویید. سپس بگویید:

«یا عَزیزُ یا غَفّارُ! اِغْفِرْ لِى ذُنوبى و ذُنوبَ جَمیعِ المُؤ مِنینَ وَ المُؤ مِناتِ فَاِنّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنوبَ اِلا أنْتَ»

اى عزیز! اى بخشاینده! گناهان من و گناهان تمام مردان و زنان مؤمن را ببخش که جز تو کسى گناهان را نمى‌بخشد.

آنگاه فرمود: بنده‌اى از امت من چنین عملى را انجام نمى‌دهد، مگر این که از آسمان به او ندا مى‌رسد: بنده خدا! عمل را از نو شروع کن که توبه تو قبول، و گناهانت بخشیده شد. فرشته دیگر از زیر عرش ندا مى‌کند: اى بنده! مبارک باد بر تو و بر خانواده و خاندانت. منادى دیگرى صدا مى‌زند: در روز قیامت، دشمنانت را از تو راضى مى‌نمایند. فرشته دیگرى ندا مى‌کند: اى بنده! با ایمان از دنیا مى‌روى؛ دینت از تو گرفته نشده و قبر تو وسیع و نورانى خواهد شد. منادى دیگرى صدا مى‌زند: پدر و مادر تو و خاندانت بخشیده شده و در دنیا و آخرت خوش رزق خواهى بود. جبرئیل ندا مى‌کند: من با فرشته مرگ پیش تو آمده و به او دستور مى‌دهم که با تو خوش رفتار بوده، بخاطر مرگ آسیبى به تو نرسانیده و بنرمى روح را از بدنت خارج نماید. گفتیم: رسول خدا! اگر کسى در زمان دیگرى چنین بگوید چطور؟ فرمودند: چیزهایى را که گفتم براى او نیز خواهد بود. جبرئیل این مطالب را در شب معراج به من گفت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز