دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۶

نویسنده کتاب ایران دیروز، امروز، فردا

آمریکا اگر بتواند ایران را مقصر یازده سپتامبر هم معرفی می‌کند

نویسنده کتاب ایران دیروز، امروز، فردا گفت: در آمریکا مسأله یازده سپتامبر را هم می‌خواهند به گردن جمهوری اسلامی ایران بیندازند و حدود ۱۰ میلیارد دلار دیگرمان را نیز مصادره کنند.

به گزارش ندای اصفهان ، توجه به حقوق مردم کشورها در فضای بین‌الملل و لزوم رعایت چارچوب‌های قانونی در موضوعاتی که منافع ملت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد از ابتدایی‌ترین و کلیدی‌ترین اصول مناسبات بین کشورهاست.

این موضوع مهم دو بعد را در بر می‌گیرد، بخش اول مسؤولان سیاست‌گذار هر کشور را که باید برای صیانت از حقوق مردم کشورشان نهایت تلاش خود را به کار گیرند و در طرف مقابل سایر کشورها هستند که باید با پایبندی به قوانین موجود، حق تجاوز به حریم دیگران را برای خود مجاز نشمارند.

در موضوع مصادره اموال جمهوری اسلامی در آمریکا و در روزهای اخیر در کانادا، این مسأله بروز و ظهور بیشتری پیدا کرده و به نظر می‌رسد این قاعده مهم در اصول دیپلماتیک از سوی این دو کشور مدعی حقوق بشر رعایت نشده است.

برای ارزیابی بیشتر این موضوع با محسن نصری استاد دانشگاه اصفهان و کارشناس مسائل سیاسی که سابقه نویسندگی بیش از 8 عنوان کتاب از جمله ایران دیروز، امروز، فردا را در کارنامه دارد به گفت‌وگو نشستیم.

-متأسفانه این بار شاهد مصادره شدن پول‌های ایران در کانادا بودیم، در این رابطه چه تحلیل وجود دارد؟

نصری: مصادره پول‌های ایران در کانادا هم یکی از آن نکاتی است که ثابت می‌کند تقسیم‌بندی‌ها باید به انقلابی و ضد انقلابی تغییر پیدا کند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب تجربه 37 ساله انقلاب نشان می‌دهد که هرگاه روحیه انقلابی خودمان را از دست دادیم و از ارزش‌های انقلاب فاصله گرفتیم در همان مقطع ضربه خوردیم و خسارت دیدیم.

اگر به مواضع رهبر معظم انقلاب در دو سال گذشته دقت کنیم ایشان بارها فرموده‌اند که به آمریکا نمی‌شود اعتماد کرد و آمریکا شیطان بزرگ و شیطان اعظم بوده و به دنبال فریبکاری است. همچنین رهبری به مسؤولان هشدار می‌دادند که مراقب باشید در این گفت‌وگوهایی که در موضوع هسته‌ای صورت می‌گیرد آمریکا شما را فریب ندهد.

امروز با گذشت حدود 6 ماه از اجرای برجام نه تنها تحریم‌ها، توهین‌ها، جرم و جنایات آن‌ها نسبت به ملت ایران کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده است. نه تنها پول‌های مسدود و بلوکه‌شده ایران را که طبق برجام متعهد شده بودند به ما نداده‌اند بلکه آمریکا 2 میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان را مصادره کرده و اخیراً هم کانادا پول‌های ایران را مصادره کرده است. حتی بحث هست که در آمریکا مسئله یازده سپتامبر را هم می‌خواهند به گردن جمهوری اسلامی بیندازند و حدود 10 میلیارد دلار دیگرمان را نیز مصادره کنند.

این نشان می‌دهد که آمریکا شیطان بزرگ و دشمن ملت ماست. اگر گروه، افراد و جناح  سیاسی‌ای هم به آمریکا اعتماد کنند به ملت و انقلاب خیانت می‌کنند، البته مردم هم بهتر آن‌ها را می‌شناسند و با برنامه‌ها و تفکرات آن‌ها آشنا می‌شوند.قطعاً در انتخابات ریاست جمهوری آینده افراد و گروه‌هایی که به دشمن اعتماد داشته باشند و خوش‌بین باشند از طرف جامعه نمی‌توانند در عرصه انتخابات رأی بیاورند.

اگر آمریکا دیروز و امروز کانادا اموال ایران را مصادره می‌کنند این مصداق ضرب‌المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، است و چهره دشمن برای برخی از مردم، نسل جوان و برخی از مسؤولان خوش‌باور ایران روشن‌تر می‌شود که با دشمن نمی‌شود بازی برد برد انجام داد.

آیا می‌شد زمان جنگ به صدام بگوییم که می‌خواهیم با شما بازی برد برد انجام دهیم؟ برد تو خرمشهر باشد و برد ما آبادان باشد؟ با دشمن نمی‌شود بازی برد برد انجام داد، جنایت‌هایی که امروز آمریکایی‌ها، کانادایی‌ها و به دنبالش صهیونیست‌ها انجام می‌دهند نتیجه آن خوش‌بینی‌هایی است که برخی از افراد نسبت به آمریکا پیدا کرده‌اند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب خواستند آمریکا را بزک کنند.

امروز باید چهره واقعی آمریکا خودش را به ملت نشان بدهد. ملت ایران در برابر مشکلات  یک راه بیشتر ندارد و آن هم ایستادگی و مقاومت در عرصه اقتصاد و اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب فرمودند.

-تحلیل شما از معرفی کشورهایی غیر از آمریکا که با ایران دشمنی می‌کنند، توسط رهبر معظم انقلاب چیست؟

نصری: رهبر معظم انقلاب در این دو سال اخیر بارها مقوله نفوذ را تذکر داده‌اند چراکه نفوذ استراتژی دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی و ملت و استقلال ماست. دشمن اگر در جنگ سخت و در فتنه سال 88 شکست‌خورده در نظر دارد با نفوذ در مسؤولان کشورمان چه تصمیم گیران و چه تصمیم سازان برآورد و تحلیل آن‌ها را عوض بکنند و محاسبات آن‌ها تغییر بدهند.

متأسفانه امروز این خوش‌بینی به اروپا و برخی کشورها بعد از برجام به اوج رسیده است. باید این‌ها را به نوعی برای جامعه روشن کرد. کشوری که به این دشمنان و در رأسشان آمریکا و ایادی آمریکا اعتماد بکند این‌ها خسارت ایجاد می‌کند و قطعاً به ملت ایران ضربه میزند.

به همین جهت شناخت دشمن و ترفندها و روش‌های دشمنی و نفوذشان در نظام بسیار مهم است. دشمن با نفوذ به دنبال این است که محاسبات مسؤولان و باور مردم را تغییر بدهند. بنابراین شناخت و بصیرت دو اصل ضروری است که رهبر معظم انقلاب مرتب در دیدارهایشان با مسؤولان و مردم مطرح می‌کنند.

– در رابطه با طرح جدید کنگره آمریکا برای محدود کردن ایران چه نظری دارید؟

نصری: این بار اول نیست که کنگره آمریکا بر ضد ایران طرح می‌دهد.اگر به پرونده برجام چه قبل از تصویب و چه بعد از آن نگاه کنیم هم در کنگره آمریکا هم در دولت آمریکا و وزارت خزانه‌داری‌شان مرتب طرح‌ها، لوایح و قوانینی را برای ضربه زدن به ایران تصویب کرده‌اند.

بعد از اجرای برجام به جای اینکه طبق تعهداتشان تحریم‌ها را بردارند و پول‌های ایران را پرداخت کنند و تسهیلاتی در روابط اقتصادی ایجاد کنند در مورد ویزا قانونی تصویب کردند که کشورهای اروپایی که می‌خواهند به ایران سفر کنند جرئت نکنند.

آمریکائی‌ها به نوعی با این کار شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی را تهدید کردند که حق معامله اقتصادی و روابط اقتصادی با بانک‌های ایرانی و دولت ایران را ندارند.این اقدامات نشان می‌دهد که دشمنی‌شان این‌ها همیشگی بوده و هرگاه یک گام به عقب برداشتیم آن‌ها 10 گام به جلوآمده‌اند. به همین دلیل همین امروز کنگره آمریکا موضوعات دیگر را پیش می‌کشد.

به تعبیر رهبر معظم انقلاب دشمن تحت عنوان هسته‌ای جلو آمده اما در ادامه تحت عنوان حقوق بشر، فعالیت‌های موشکی و دفاعی و اینکه چرا ایران از حزب‌الله، حماس، مردم مظلوم فلسطین، لبنان و یمن حمایت می‌کند به دنبال بهانه‌تراشی برای فشار به ایران است، چراکه ملت ایران بر اساس تفکر ناب اسلامی به دنبال استقلال و تمدن سازی است.

-در مورد آخرین وضعیت آرایش‌های سیاسی و آرایش اصول‌گرایی در کشور صحبت کنید.

نصری: اگر به تحولات انقلاب اسلامی در طول 37 سال گذشته نگاه کنیم، دسته‌بندی و آرایش گروه‌های سیاسی تغییراتی پیدا کرده است. در سال‌های اول انقلاب تقسیم‌بندی مکتبی- خط امام در مقابل جریان لیبرال و غرب‌زده بود. در سال‌های بعد تقسیم‌بندی چپ و راست مطرح شد که اول چپ و راست در حوزه اقتصادی بود که جریان چپ به اقتصاد دولتی و جریان راست به اقتصاد آزاد معتقد بود. بعدها کم‌کم اختلافات مبنایی و ریشه‌ای در بحث نظام و انقلاب داغ شد و در سال‌های بعد تقسیم‌بندی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی به وجود آمد.

امروز نیز در شرایطی هستیم که دیگر هیچ‌کدام از این تقسیم‌بندی‌ها آرایش سیاسی جامعه را به خوبی نشان نمی‌دهد. اگر به بیانات رهبر معظم انقلاب دقت کنیم سال گذشته در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و حتی در چند سخنرانی گذشته ایشان تقسیم‌بندی جدیدی به نام انقلابی و در مقابلش ضدانقلاب را مطرح کردند.

در این تقسیم‌بندی افرادی که وفادار به اسلام و انقلاب و استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی هستند با هر سلیقه‌ای که در چارچوب این انقلاب بگنجد نیروهای انقلابی و جریان معاندی که در خارج از کشور هستند، نظام استکباری آمریکا و صهیونیست و ایادی داخلی‌شان که در برابر این انقلاب فعالیت می‌کنند به عنوان جریان ضد انقلاب هستند. به همین جهت من احساس می‌کنم در انتخابات ریاست جمهوری آینده با فضای فراتر از تقسیم‌بندی‌های سال‌های قبل روبرو هستیم و این تقسیم‌بندی‌ها تغییر کرده است.

هم شرایط جامعه تغییر کرده و هم خود این جریان‌ها تغییر پیدا کرده‌اند و انتخابات مجلس گذشته به خوبی نشان داد که دیگر تقسیم‌بندی اصولگرایی اصلاح‌طلبی تقسیم‌بندی دقیقی نیست چراکه می‌بینیم مواضعی که برخی افراد گرفتند با مواضع گروه مقابلشان بیشتر همخوانی دارد. به همین جهت موضع باید موضع انقلابی و ضدانقلابی باشد.

در خصوص موضع، چهار شاخصه اصلی داریم. این چهار شاخصه اسلام ناب محمدی(ص)، قانون اساسی که اندیشه‌ها و خط امام بزرگوارمان است و دیدگاه‌ها و نظرات رهبر معظم انقلاب به عنوان ولی فقیه عصر غیبت است.

این 4 شاخصه چارچوب جریان انقلابی است که می‌تواند راه‌های مختلفی را برای تحقق آرمان تمدن ایرانی اسلامی ارائه بدهد و به همین جهت جامعه باید از فضای این تقسیم‌بندی‌های گذشته به تقسیم‌بندی انقلابی و ضدانقلابی برسد.

– با توجه به این تقسیم‌بندی‌ها وضعیت کلی جامعه را چطور ارزیابی کرده و مردم بیشتر به سمت کدام جریان گرایش دارند؟

نصری: انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال گذشته نشان داد که این تقسیم‌بندی‌ها دیگر کارآمد نبوده و نباید تهران را مرکز کشور بدانیم.

اگر به فراکسیون‌هایی که در مجلس دهم تشکیل شده دقت کنیم، می‌بینیم در معدل جریانی که بیشتر مشهور به انقلابی گری بودند اکثریت مجلس را به دست گرفته‌اند درصورتی که ممکن است با نگاه به نتیجه تهران چنین چیزی برداشت نشود. نکته بعدی این است که چون در مسیر گذار از این تقسیم‌بندی قبلی هستیم طبیعتاً تشخیص گرایش جامعه به سمت جریان‌ها مدتی طول می‌کشد. البته بخش اعظمی از آن در انتخابات مجلس خودش را نشان داد.

در انتخابات ریاست جمهوری آینده با روشن‌تر شدن مواضع، دیدگاه‌ها، تفکرات، برنامه‌ها و عملکرد افراد، جامعه به سمتی می‌رود که افرادی که روحیه انقلابی و جهادی دارند، معتقد به آرمان تمدن نوین اسلامی هستند، روحیه استکبارستیزی و آمریکاستیزی دارند و به آمریکا اعتماد نداشته و خوش‌بین نیستند، می‌توانند در معدل جامعه نقش مهم‌تری را ایفا کنند.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715