دوشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۱

تاریخچه فرقه بهائیت و وهابیت در بیان دکتر فرشاد فروزش؛

خوش زبانی و برخورد خوب، سلاح و استراتژی بهائیت برای جذب افراد

انگلیس ها در عراق به دست محمد بن عبدالوهاب و محمد سعود شمشیر دادند ولی دیدند که با ایرانی ها نمی توانند با زبان شمشیر برخورد کنند پس سلاحی برنده تر از شمشیر به دست بهایی های ایران دادند و آن سلاح زبان بود. آنها خود را خوش برخورد، با ادب و خوش زبان نشان می دهند و با استراتژی رفتار و برخورد خوب افراد را به سمت فرقه خود جذب می کنند.

ندای اصفهان- پروین صالحیان/ کارشناس ارشد تاریخ

این روزها صحبت از بهائیت و ملاقات فائزه هاشمی رفسنجانی با یکی از رهبران فرقه بهائیت به نام فریبا کمال آبادی است که به خاطر تبلیغاتی که در مورد بهائیت در ایران داشت به ۲۰ سال حبس در زندان اوین محکوم گردید و پس از ۶ سال که به مرخصی آمده بود خانم هاشمی با وی ملاقاتی داشت.

در این مورد گفتگویی با جناب آقای دکتر فرشاد فروزش استاد تاریخ و علوم سیاسی دانشگاه داشته و در مورد علت ملاقات فائزه هاشمی و کلاً در مورد این که بهائیت چگونه بوجود آمده و چه کسانی این فرقه را بوجود آوردند سوالاتی مطرح کردیم.

 

ندای اصفهان- تاریخچه بهائیت از کجا و چگونه آغاز شد؟

– در قرن ۱۸ انگلیس که امپراطوری قوی بود وزارتی به نام وزارت مستعمرات تشکیل داد. در هیچ کجای دنیا نیست که جای پایی از انگلیس در آنجا نباشد. حتی می بینیم که در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی نمادی از پرچم انگلیس در کنار پرچم های کشورهای دیگر نمایان است. تزی که دولت انگلیس داشت این بود که ما ملت کوچک با اهدافی بزرگ هستیم و باید بر تمام ملل بزرگ حمکرانی کنیم. برهمین منوال افراد مختلفی با زبانهای مختلف را تربیت و به ممالک اسلامی فرستادند. در آن زمان عثمانی که مرد بیمار اروپا بود و در گذشته این امپراطوری صورت دول اروپایی را به خاک مالیده بود ، اما در این اواخر ضعیف شده و قدرت خود را از دست داده بود؛ پس بهترین زمان برای نفوذ در این کشور اسلامی به شمار می آمد. ۹ نفر کارآزموده با زبان های مختلف ترکی ، عربی و… قرار شد که ماموریتهایی از طرف وزارت مستعمرات انگلیس در کشورهای اسلامی انجام دهند. از این افراد نفری که به مصر رفت مسلمان شد و برنگشت. یک نفر در اثر بیماری درگذشت و یکی دیگر در یمن گم شد. ولی ۶ نفر دیگر برگشتند و گزارشات خود را تحویل انگلیس دادند. یکی از موفق ترین آنها شخصی به نام مستر همفر بود که به عراق رفت و درس طلبگی آموخت و در کنار طلبگی به نجاری هم پرداخت و زبان و علم عربی خود را قوی کرد وتمام گزارشات خود را به انگلیس داد. پس مدارکی دیگر را از انگلیس دریافت کرد و به نجف، کربلا و عراق رفت با شیعیان و اهل تسنن آشنا شد. در گردهمایی های محلی که با بزرگان تشکیل می دادند با شخصی به نام محمد بن عبدالوهاب آشنا شد که جوان خیلی تند و تیزی بود و تفسیرهایی را که از قرآن ذکر می کرد همفر تائید و تشویق می کرد. عبدالوهاب جوان و مجرد بود . همفر با مستعمرات رایزنی کرد و یک دختر زیبا را به او معرفی کردند و زن هم که به کار خود تبحر داشت و تحت حمایت دولت انگلیس بود او را به دام خود کشاند و بدین ترتیب انگلیس عبدالوهاب را به سمت خود کشاند. پس وقتی دیدند که جوان خشنی است او را بهترین گزینه برای پیاده کردن اهداف خود در ایجاد اختلاف بین ملل اسلامی دیدند. هدف انگلیس این بود که هر چه مسلمانان به جان هم بیفتند و همدیگر را نابود کنند امنیت انگلستان بالا می رود. به عبدالوهاب گفتند که تفسیری جدید از قرآن داشته باشد. روزی همفر صبح با فریاد یا محمد از خواب بیدار می شود و به عبدالوهاب می گوید خواب پیامبر(ص) و علی (ع) و خلفای راشدی را دیده است و وقتی که عبدالوهاب نورانی در این جلسه وارد می شود پیامبر می گوید که به خدا قسم که اگر این جوان در کنار من بود او را به عنوان خلیفه انتخاب می کردم. پس تعبیر خواب این است که تو ای عبدالوهاب مبعوث شده ای که مسلمانان را از شرک و بت پرستی و پرستش خانه کعبه و اماکن نجات دهی و باید کعبه را نابود کنی.

از طرفی برای اعمال اهداف خود دیدند که بهترین جا نجد در عربستان است در آنجا هم کسی را به نام محمد سعود که بازوی نظامی قوی داشت انتخاب کردند. همفرو عبدالوهاب زنان خود را طلاق دادند و با زنانی از قبایل عربی ازدواج کرد و با این سلاح انگلیس مبارزه خود را آغاز کردند. عبدالوهاب گفت در حال حاضر نمی توان کعبه را خراب و قرآن را به گونه ای دیگر تفسیر کرد؛ چرا که مسلمانان تعصب ویژه ای بر این کتاب دارند و با ما برخورد خواهند کرد. انگلیسی ها گفتند که شما روند خود را ادامه دهید که ما آن دو کار را به نسل های آینده می سپاریم. پس عبدالوهاب و محمد سعود با روحیه های خشن و به بهانه های مختلف شروع به مسلمان کشی کردند. (مانند داعش امروزی که مسلمانان را می کشند. به طور مثال زنی در موصل روبند خود را برای دیدن ویترین مغازه ای کنار زده و به خاطر این عمل توسط داعشی ها کشته شده است.)

 

ندای اصفهان- انگلیس برای نشر بهائیت در ایران چه اقداماتی انجام داد؟

– انگلیس وقتی دید که در عراق موفقیت هایی حاصل کرد خواست تا عین این جریان را در ایران پیاده کند. پس به سراغ شخصی به نام سید علی محمد شیرازی ملقب به (باب) رفتند. سید علی محمد در یک سالگی پدرش را از دست داد و تحت سرپرستی مادرش به نام (فاطمه بیگم) و دایی اش که بزاز بود قرار گرفت. تا ۲۰ سالگی در مکتب خانه دینی درس خواند ولی چون به درس علاقه ای نداشت توسط دایی اش برای فروش چایی به بوشهر رفت و اینجا بود که کمپانی هند شرقی انگلیس او را شناسایی می کند. (باب) کارهای عجبیی می کرد از جمله این که در آن گرمای بوشهر که به تعبیر تاریخ آب در کوزه به جوش می آمد بدون دستار و کلاه زیر آفتاب ساعتها نماز و عبادت می کرد و قران می خواند به طوری که از هوش می رفت از این جا بود که انگلیسی ها هم مثل جریان عبدالوهاب در عراق او را انتخاب و گفتند که باید مسلمانان را نجات دهند. در آن زمان هم که دولت قاجار بسیار ضعیف بود. پس مردم دور باب جمع شدند و از او حمایت کردند. پس انگلیس او را به عراق فرستاد در عراق فرقه ای به دست آقای شیخ احمد احسایی تشکیل شد. با این که شیخ شیعه امامی بود به معاد و عدل به عنوان اصول و فروع دین نگاه نمی کرد و به ظهور امام زمان «عج» به عنوان اصول اعتقاد داشت و در جلسات اعلام می کرد که من می میرم ولی امام زمان «عج » ظهور می کند. بعد از مرگ او پیروانش به دنبال امام زمان«عج» گشتند و دور شاگرد شیخ به نام سید کاظم رشتی جمع شدند. سید باب هم که شاگرد کاظم رشتی بود به شیراز برگشت و ادعای مهدویت کرد پس علمای شیراز نامه ای بر علیه او به حکومت نوشتند. ولی حکومت ضعیف بود و قشون وپولی برای دفع او نداشت، اما شانس بزرگی که در آن زمان وجود داشت ظهور امیرکبیر در صدرات بود. امیرکبیر او را احضار و با او مناظره کرد و او قرآن پیشنهادی انگلیسی را که تفسیر کرده بود آورد که پر از اشکال بود. او خود را پیامبر معرفی کرد و گفت که باید اصول جدیدی در اسلام پیاده شود. امیرکبیر دستور داد او را به زندان آذربایجان انتقال دادند. پس پیروان باب دور هم جمع شدند و تصمیم به آزادی وی از زندان گرفتند. یکی از این پیروان زنی به نام خانم طاهره قره العین بود که این زن با برداشتن روبند حجاب در آن جلسه اولین بار کشف حجاب را در ایران پیاده کرد. (چرا که در آن زمان همه زنان از چادر و روبند استفاده می کردند) گرچه چند نفری اعتراض کردند ولی با این کار طرفداران زیادی را اطراف خود جمع کرد. گروه باب تروری را علیه ناصرالدین شاه انجام دادند که ناصرالدین شاه را عصبانی کرد. ناصرالدین شاه که حرمسرایی را برای خود تشکیل داده بود عاشق طاهره که زن بسیار زیبا و ۳۵ ساله بود شد، ولی امیرکبیر که می دانست با عقد شاه با این زن پای استعمار در میان است سریع دست به محاکمه آنها زد. باب را سوار الاغ کرد دور محله های تبریز گرداند همه به سمت او سنگهایی پرتاب کردند و او به روی خود نیاورد و بعد که خواستند او را تیر باران کنند سربازان (به خاطر اعتقادی که به امام زمان «عج» داشتند ) این کار را نکردند. با وجود اینکه امیرکبیر گفته بود که او دست پرورده انگلیس وروسیه است و امام زمان نیست تا اینکه سربازان دیگری او را تیرباران کردند. خانم طاهره را هم در ملاء عام نکشتند بلکه او را در باغ ایلخانی کشتند و در چاه انداختند و بعد از آن بقیه بابی ها را کشتند و برخی از آنها فرار کردند.

 

ندای اصفهان- فرق مسلمان با فرقه بهائیت در چیست؟

– مهمترین فرق آنها در این است که می گویند : امام زمان آمده و کشته شده ولی مسلمانان می گویند که هنوز ظهور نکرده اند و ولی فقیه نائب امام زمان بر روی زمین است در زمان غیبت اداره امور برعهده فقها است. بهائیت راس شیعیان را که امام زمان«عج» و انتظار فرج است را مورد حمله قرار دادند. اختلاف دیگر ما با بهائیت بر سر محارم می باشد، ما مسلمانان می گویم ازدواج با محارم و یا رابطه جنسی با محارم حرام می باشد. گرچه (بیت العدل) با توجه به مقتضیات زمان نظرات خود را عوض می کنند و به تازگی می گویند که رابطه جنسی فقط بین زن و شوهر مجاز می باشد. همانند زرتشت که در زمان هخامنشی ازدواج با محارم را برای ادامه خون پادشاهی مجاز می دانستند ولی در حاضر مجاز نمی دانند . اما در کتاب اقدس بهائیت مرز محرم ونامحرم مشخص نشده و مبهم است.

 

ندای اصفهان-  روسی ها بابت تشکیل بهائیت چه اقداماتی انجام دادند؟

– روسها که دیدند از قافله عقب افتاده اند، گفتند که چرا انگلیس برای خود فرقه سازی می کند پس ما هم باید اقداماتی انجام دهیم. پس مانند همان اقدامات انگلیس را ادامه دادند. شخصی به نام پرنس کینیاز دالگورکی، در شمال ایران همین برنامه انگلیس را پیاده کرد.

او به حوزه ی علمیه رفت و مسلمان شد و درس حوزوی خواند و روی دو نفر به نام های میرزا حسین علی نوری و برادرش میرزا یحیی که شاگردهای سید محمد باب و سید کاظم رشتی بودند با حمایت روسیه سرمایه گذاری کرد. ولی دیگر قاجار و امیرکبیر درایتی نداشت. پیروان بابیت دور میرزا یحیی (صبح ازل) -لقبی که باب به او داده بود- جمع شدند. ولی میرزا حسین که قدرت بیان بهتر و مهارت بالایی داشت گفت که من پیامبر هستم و به من وحی می شود و کتابی به نام اقدس کتاب بهائی یعنی همان کتاب قرآنی که انگلیسی ها می خواستند درست کنند نوشت و گفت: اسلام تمام شد و دین جدیدی آمد به اسم بهاء و افراد را دور خود جمع کرد. قاجار ها که از پس آنها بر نمی آمدند آنها را به عثمانی تبعید کردند. سپس در آنجا بین دو برادر اختلاف پیش آمد. صبح ازل را به قبرس و حسین علی«بهاء الله» را به عکا در منطقه فلسطین و بیروت که دست عثمانی ها بود و هنوز اسرائیل در آنجا نبود فرستادند. صبح ازل در قبرس عملاً از دور خارج شد و پیروانش پراکنده و به سمت بهاء الله آمدند و وی در عکا (بیروت ) معروف شد و پیروانی را برای خود جمع کرد. اگر چه می خواستند او را اعدام کنند ولی روسیه اجازه نداد و یکی از پسران او به نام عبدالبهاء به انگلیس رفت و با آنها قرارداد، بست دوره دید و فرقه بهائیت را تشکیل داد و مرکز آنها بیت العدل الاعظم و محل عبادت انها مرکز الاذکار است که در حال حاضر در حیفا می باشد. در حال حاضر در سراسر جهان جمعیتی حدود ده میلیون نفر دارند و جالب توجه اینکه زمانی که اسرائیل تشکیل و فلسطین اشغال شد؛ و همه را بیرون کردند و کشتند ولی اسرائیلی ها بهایی ها را مورد حمایت قرار دادند.

 

ندای اصفهان- سخن آخر؟

– انگلیس ها در عراق به دست محمد بن عبدالوهاب و محمد سعود شمشیر دادند ولی دیدند که با ایرانی ها نمی توانند بازبان شمشیر برخورد کنند پس سلاحی برنده تر از شمشیر به دست بهایی های ایران دادند وآن سلاح زبان بود. آنها خود را خوش برخورد، با ادب و خوش زبان نشان می دهند و با استراتژی رفتار و برخورد افراد را به سمت فرقه خود جذب می کنند. به طور مثال؛ یکی از روسای کارخانه پپسی کولا تعریف می کرد که زمانی که بهائی ها را از کارخانه بیرون کرده بود بر عکس انتظار هر روز صبح با احترام با گل به استقبال این رئیس می آمدند. هر کس که دوستی بهائی دارد ازآنها حمایت می کند و می گوید که گناه آنها که بسیار خوش برخورد و مهربان هستند چیست؟ علت ملاقات خانم هاشمی با بهائیت هم احتمالا به خاطر زبان نرم و رفتار آنهاست. بدانید وآگاه باشید که بهائیت دین نیست بلکه فرقه ای انگلیس و روسی می باشد که شمشیر آنها زبانشان است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. دكتر حجتي زاده گفت:

  با سلام خدمت جناب آقای دکتر فروزش
  جناب دکتر واقعا از مصاحبتون لذت بردم
  بسیار شفاف ودقیق در مورد این فرقه صحبت فرمودیت
  واژه زبان نرم و چرب برای این فرقه واژه بسیار شفافیست که بارها وبارها ملاحظه گردیده واتفاقا اینجانب هم با این معدود افراد روبرو شده ام
  ممنون از راهنمایی هایی که فرمودیت
  واقعا که مردم ما باید هوش و حواسشان را به نیرنگ های این فرقه انگلیسی باز کنند . باتشکر از شما استاد ارجمند و بزرگوار!

 2. مهران اميني دانشجوي فيزيو تراپي گفت:

  با سلام و ادب خدمت استاد ارجمند جناب آقای دکتر فروزش
  آقای دکتر من چون رشته ام از اول تجربی بود زیاد درمورد اصول تاریخی و سیاسی زمینه ای ندارم ولی درمورد بهائیت اطلاعی نداشتم وواقعا نمیدانستم فرقه اند یا دین ! وتازه با فرمایشات شما فهمیدم که چه اصولی دارن ! ای کاش در تمام دانشگاههای ما در مورد این موارد سخنرانیهایی ایراد میشد تا اینکه همه از اطلاعات عمومی آگاهی یابند
  به هر حال من این مطالب رو تا جایی که میشد بین دوستان خودم انتشار دادم تا آنها نیزاستفاده کنند
  باتشکر از جنابعالی!

 3. خوش زبان گفت:

  آقای دکتر سلام. من فکر می کنم اینکه استراتژی بهائیت در ایران جواب داده چون متاسفانه ما بین خودمان بداخلاق هستیم و هرتشنه ، آب گوارا را با ولع می نوشد براشتم این است که اطرافیان فائزه خانم هم آدماهای بداخلاقی بوده اند یا با ایشان بداخلاقی زیاد شده است که به فرمایش شما فریفته اخلاق خوب بهائیان شده و به دیدنشان رفته است. یعنی اینهمه سادگی در تحلیل قابل قبول است.
  یادم به تحلیل تکراری وهمیشگی انحرافات نوحوانی افتاد که ریشه همه اش را کمبود محبت در خانواده مطرح می کنند.

 4. ناشناس گفت:

  الان در زمان ما خوش اخلاقی بیشتر جذب میکنه یا پول؟من فکر کنم انها روی بحث پولش بیشتر کار کردن تا خوش اخلاقیش

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق